By 23 Aralık 2010 Devamı →

DOĞUM KONTROL HAPLARI HAKKINDA
Doğum kontrol haplarına ara mı vermek gerekiyor?


Doğum kontrol haplarına 6 ay ya da 1 yıl kullanılıp ara verildiğini öğrendim. 8 aydır doğum kontrol ilacı kullanıyorum, sigara da içiyorum. İlacı kullanma nedenim düzensizlik ve korunma. Doktorum böyle bir kullanım şeklinden bahsetmemişti. Şimdi ne yapmalıyım? İlaca mutlaka 6 ayın katlarında mı ara verilmesi gerekir? Neden ara vermek gerekir?


Prof.Dr. Derin KÖSEBAYDoğum kontrol hapları sakıncalı mıDoğum kontrol haplarının yan etkilerinden bir tanesi kanamada pıhtılaşma faktörlerini azda olsa etkilemesidir. Sigaranın da damarlar üzerine olan etkisini herhalde biliyorsunuzdur. Bu nedenle sigarayı tekrar düşünmenizde yarar var. Doğum kontrol hapları 1-2 yıl devamlı kullanılabilir. Size tavsiye edildiği şekliyle kesin 6 ayda bir bırakılacak diye bir kuralın olduğunu sanmıyorum. Fakat doktorunuz belki de sizin özel durumunuz için böyle bir tavsiyede bulunmuştur. Eğer bu bilgiler komşulardan edinilmişse bence bir doktorla görüşün.


Doğum kontrol hapı kullanmayınca adet görmüyorum.


19 yaşında bir kızım. Benim sorunum adet düzensizliği. Doktora başvurdum. Bende yumurtlama gerçekleşmiyormuş. Doğum kontrol hapı kullanıyorum. Doğum kontrol hapını kullanmadığım zaman adet görmüyorum. Bu arada kilo aldığımı da gözlüyorum. Bu sorunum devam ederse anne olmama gibi bir ihtimalim var mı?


Prof.Dr. Derin KÖSEBAY – Daha önce pek çok kez hormonal bozukluğun oluş şeklini anlatmaya çalışmıştım. Tekrar söylemekte yarar var. Bu sorunlar düzeltilebilir, tedavi olduktan sonra gebe kalabilir, sağlıklı çocuklar doğurabilirsiniz. Gebeliğin oluşması da zaten durumun düzelmesine ayrıca yardımcı olacaktır. Bu arada bazı hastalarda şeker metabolizmasında da sorunlar çıkabiliyor. Hormon araştırmalarının yanında kan şekeri ve şekerin seviyesir kontrol eden insülin değerlerinin de kontrolü belki gerekebilir. Ayrıca söylemem gereken bir nokta da kilo almamaya özellikle dikkat etmeniz gerekiyor.


40 yaşından sonra kadınların son derece dikkatli olması gerekiyor. Görülen kanama düzensizlikleri çok ciddiye alınmalı ve mutlaka doktora başvurulmalı. Çünkü bazı önemli ve tehlikeli hastalıklar bu dönemde ortaya çıkıyor.


Hormon tedavisi görüyorum, çocuğum olur mu?


38 yaşında, bekar bir kızım. 1.5 yıl önce adetlerim düzensizleşmeye başladı ve kesildi. Doktorum “Erken menopoz” dedi. 1 yıldır Hormon Replasman Tedavisi (HRT) görüyorum ve adetlerim başladı. Hormon seviyelerim normale döndü. Bu tedaviye daha ne kadar devam etmem gerekiyor? Bir de evlensem çocuğum olur mu?


Prof.Dr. Derin KÖSEBAY – HRT tedavisini gerekli muayene ve kontrolleri yaptırarak (Her sene mamografi) rahatlıkla 5 sene kadar kullanabilirsiniz. Sizi takip eden doktorun görüşü doğrultusunda bu daha uzun yıllar devam edebilir. HRT kullanılması ile ilgili çok spekülasyon yapıldı ise de pek çok kişi hormon kullanılmadığı zaman olacakların daha rahatsız edici olduğuna inanmaktadır. Ben kullanmanızda sakınca olacak bir durum olmadığı sürece tedavinin devamını öneririm. Çocuk işine gelince; eğer menopoz kesin olarak saptandıysa size ancak genç bir kadının yumurtaları alınarak tüp bebek yapılabilir ki, bugün için Türkiye’de bu yöntemi kullanmak yasaktır.


İstenmeyen gebeliklerden korunmak için kullanılan doğum kontrol haplarının güvenilirliği çok yüksek. Bu haplar 1-2 yıl ara vermeden kullanılabilir. Herkesin durumu farklı olduğu için doktorunuz söylemeden ara vermeye kalkmayın


Doğum kontrol hapları kadınları istenmeyen gebeliklerden koruyor. Ancak uzun süreli olarak bu hapları kullananların doktor kontrolünde olmaları, karaciğer ve pıhtılaşma testlerini yaptırmaları tansiyonlarını ölçtürmeleri gerekiyor.


Sigara içiyorum, hap kullanmam tehlikeli mi?


7 yıldır evliyim. En başından beri aralıksız doğum kontrol hapı alarak korundum. Son 4 yıldır da Myralon adlı hapı kullanıyorum. Çok sigara içiyorum. Ne gibi tehlikelerle karşı karşıyayım? Doğum kontrol hapını ne kadar süre daha kullanabilirim?

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY – Yaklaşık 7 yıldan beri doğum kontrol hapı kullanıyorsunuz. Doğum kontrol hapları, uzun süre kullananlarda tansiyon yüksekliği, karaciğerde ufak sorunların oluşması ve pıhtılaşma faktörlerinde değişikliklere neden olabilir. Özellikle sigara içenlerde pıhtılaşma faktörlerindeki değişiklik damarlarla ilgili sorunlara yol açabilir. Bu nedenle doktor kontrollerinizi yaptırın. Muayene sonucunda korunma yönteminizi değiştirmeniz istenebilir.


Doğum kontrol hapını bıraktım, ne zaman hamile kalırım?

Yaklaşık 4 yıldır doğum kontrol hapıyla korunuyordum. Ancak 1 ay oldu, hap kullanmayı bıraktım. Ne zaman hamile kalabilirim?


Prof.Dr. Derin KÖSEBAY – Doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra 1-2 ay beklemek bence yeterli. Bu ilaçları kestikten sonra hipofiz bezinden salgılanan hormonlar normale oranla çok daha fazla salgılanıyor ve bu da kadının gebe kalmasını kolaylaştırıyor.

Benzer Yazılar :
Doğum Kontrol Hapları Prof.Dr. Derin Kösebay
Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Kullanılmalı? Prof.Dr. Derin Kösebay
Doğum Kontrol Hapları Nasıl Korur?
Doğum Kontrol Hapları Hakkında Yanlış Bilinenler
Doğum Kontrol Hapları Tehlikeli mi?
Doğum Kontrol Hapları Ne Kadar Kullanılmalı? Prof.Dr. Erkan Topuz
Doğum Kontrol Hapları (Video) Prof.Dr. Erkan TopuzProf.Dr. Derin KÖSEBAY Derin KÖSEBAY (Memorial Hastanesi)
Sorularınız İçin : derin.kosebay@memorial.com.tr

» Hepatit B ve Hamilelik
»
Neden Düşük Yapıyorum
» Adetlerim Düzensiz Çocuğum Olur mu?
» İdrar Yaparken Yanma
» Spiral Ne Zaman Değiştirilmeli?
» Hepatit C ve Cinsel Yaşam
» Myom Ameliyatı Olmam Gerekiyor mu?
» Menopoz Yaklaşırken 4 Altın Kural
» Gebelik için 1 Yıl Beklenmeli
» Rahimde Küçülmeyen Kist
» Anne Olmak Hayal Değil
» Vajinal Akıntı Şikayetleri
» Korunmak Yumurtalıkları Tembelleştirir mi?
» Klamidya Nedir? Belirtileri Nelerdir?
» Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Kullanılmalı?
» Rahim Ağzı Kanser Aşısı
» Memeler Kontrol Edilmeli
» Doğum Şekli Nasıl Olmalı?
» Rahim Alınması Cinsel Hayatı Bitirmez
» Kürtaj Hamile Kalmayı Zorlaştırır.
» Her İlişkiden Sonra Kan Geliyor
» Kisti Aldırmadan Kurtulamazmıyım
» Serviks Kanseri
» Neden Gebe Kalamıyorum?
» Genç Kızlarda Adet Gecikmesi
» Kürtaj Sonrası Adet Sorunu
» Gebelik İçin Ne Kadar Süre Gerekli
» Menopozda Kanama Varsa
» Çikolasta Kisti için Ameliyar Şart
» Sarkom Tedavisi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Derin KÖSEBAY


Yorumlar "DOĞUM KONTROL HAPLARI HAKKINDA"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. mehtap kaya dedi ki:

    nişanlımda hepatit B taşıyıcılıgı çıktı..bu yüzden koruyucu igne vuruluyorum.2. ignemi oldum…dogum kontrol hapı kullanmamın bi sakıncası olurmu?

  2. burcu güngör dedi ki:

    5 aydır evliyim ve doğum kontrol hapı kullanıyorum fakat çok fazla baş ağrısı ve kilo yaptı ne yapmalıyım bırakmalımıyım