By 01 Ağustos 2007 Devamı →

DOĞUM ÇATLAKLARINDAN KURTULUNDoğum sonrasında çatlaklarınızı sildirin!

Kadınların selülitler kadar önemli bir diğer sorunu da çatlaklar!

Özellikle hamilelik döneminde kadınların kaçamadığı ve sağlıksız beslenme ile tetiklenen bu sorun; artık lazerle, cilt soyulmadan silinebiliyor.

Doğum yapan kadınları, yaz aylarında çatlaklarını kapatma telaşı sardı. Hamilelik döneminde alınan kilolar sonrasında ortaya çıkan bu çatlakları ‘fraksel lazer’ yöntemiyle yüzde 60-70 oranında yok edildiğini açıklayan medikal estetik uzmanı Ali Kerim Diler, Türkiye’de bu yıl uygulanmaya başlanan yöntemin incelikleri hakkında bilgi verdi:

Hangi bölgelerdeki çatlaklarda bu yöntem etkili?

En sık karın, bel ve kalça bölgesinde, göğüslerde, kol altlarında ve alt bacakların arka yüzeylerinde rastladığımız çatlakların hemen hepsinde belli oranlarda etkili bir yöntem. Ancak, bulunduğu bölgeden çok, çatlağın oluştuğu zaman daha büyük önem taşıyor. 5 yıldan daha yakın bir dönemde oluşmuş çatlaklarda düzelme şansı daha yüksek.

CİLT SOYULMUYOR

Lazer yöntemi çatlakları nasıl yok ediyor?

Bu lazer, bundan on yıl önce cildi soyarak yenilemede kullanılan ‘erbium’ adı verilen lazerlerin yeni ve farklı bir versiyonudur. En önemli avantajı cildi soymadan onarmasıdır. Fraksiyonel lazer, bir lazer ışınının 250-360 arası daha ince ışınlara ayrılması anlamını taşıyor. Böylelikle cildin 1-1.5 milimetre altına odaklanan lazer ışını, dokunun kendi kendini tamirini sağlıyor. Bu şekilde cilt yenileme ve sıkılaşmada etkili olurken, yara izlerinin ve çatlakların onarımında da yüz güldürücü sonuçlar veriyor. Cildi soymadan, soyulmuş ve yenilenmiş etkisi sağlıyor.

İşlem ne kadar sürüyor? Anestezi gerekli mi?

İşlemin yarım saat kadar bir ön hazırlık süresi var. İşlem sırasında sadece lokal anestezik bir krem sürülüyor. Ardından lazerle uygulamaya geçiliyor. Sistemin güçlü soğutucu özelliği sayesinde yirmi dakikalık işlem acısız ve ağrısız tamamlanıyor. Yalnızca uygulama gününün akşamı görülen ve ertesi güne kalmayan bir kırmızılık oluyor. Tedaviler ayda bir kez olmak üzere 4-6 seans arası planlanıyor.

ZAMAN KAYBETMEYİN

Doğumdan ne kadar zaman sonrasında bu işlem yapılabilir?

Doğumdan hemen sonra da başlanabilir. Ancak emzirmenin tamamlanmasını bekliyoruz. Böylelikle kadınlar psikolojik olarak daha rahat bir dönem yaşıyor.

Doğum haricinde gerçekleşen çatlaklarda da bu yöntem etkili mi?

Doğum sonrası çatlaklarla, aşırı kilo alıp vermelerle veya ergenlikte oluşan çatlaklar arasında anatomik bir fark bulunmuyor. Onun için bu yöntem her tür çatlaklarda uygulanabiliyor. Pembe ve mor rengi, sedef beyazına dönmemiş çatlaklar çok daha başarılı sonuçlar veriyor. Önemli olan en erken dönemde tedavisine başlamak.

Uygulama sonrası çatlaklardan korunmak için kadınlar ne gibi tedbirler almalı?

Çatlaklar; cildin elastikiyetini yitirmesine bağlı olarak deride meydana gelen yırtıklardır. Bunlar ancak cildin elastikiyetini artırarak önlenebilir. Bu amaçla üretilen kozmetikler kullanılabileceği gibi, herkesin kolaylıkla ulaşabileceği zeytinyağı ve vazelin de çatlakları önlemede hayli etkili sonuç veriyor.

[Sevdican Güneş]


Doğum sonrası yeniden doğun
Doğumda aldığınız kiloları vermek sorun değil. Hatta doğumdan önceki vücut ölçülerinizden daha iyi sonuçlara ulaşmak da mümkün.
Anne adayı için fiziksel olarak oldukça yıpratıcı geçen hamilelik sürecinde, vücut, bebeğin büyümesini sağlamak için olağanüstü bir efor sarfeder. Bu dönemde 10-14 kilo alınması doğal. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Sönmez, bazı anne adaylarının daha fazla da kilo alabildiğine dikkat çekerken, “Kilonun çoğu karın bölgesinden, bir kısmı da kalçalardan alınır” dedi.
Sönmez “Hormonların etkisiyle emzirme için hazırlanan memeler büyürler, hacimleri artar. Doğum sırasında ve takip eden birkaç hafta içinde alınan kiloların önemli bir kısmı verilecektir. Emzirme dönemi bittikten sonra hormonların normal seviyelerine dönmesiyle memeler de eski haline dönecek ve hacim kaybına uğrayacaktır.” derken “Doğumdan belli bir süre sonra anne, vücudunun hamilelik öncesi formunu arayacaktır ama o forma ulaşmak çok da kolay değildir. Hele araya ikinci, üçüncü doğumlar da girerse iş daha da zordur” şeklinde konuştu.
Eski forma girmek için ne yapmalıyız?
Doğum sonrası, süt verme, hormonal değişim, artan iş yükü, değişen sosyal yaşam, uykusuzluk gibi faktörler de devreye girince annenin kendini iyi hissetme çabasıyla estetik cerrahların kapısını çalması muhtemel. Sönmez bu konuda anneleri uyarıyor: “eski forma kavuşmak için bilinçli bir diyet ve düzenli sporun yerini hiçbir şey tutamaz. Bunların yeterli olmadığı durumlarda biz plastik cerrahlar elbette devreye gireriz. Ancak bunun için doğumdan sonra belirli bir zaman geçmesi doğru olacaktır. En azından emzirmenin sonlandığı döneme kadar beklenmesi gereklidir.
Doğum sonrası meme ve karın yenileniyor
Doğum sonrası en büyük deformasyon meme ve karında meydana geliyor. Bu bölgelere yönelik ameliyatlar genelde tek seansta ve birlikte yapılıyor. Sönmez :”Bir tanesini yapıp diğerini bıraktığınız zaman mevcut deformiteyi tam olarak düzeltmek mümkün olamıyor. Emzirme döneminden sonra memeler genelde hamilelik öncesine göre hacim olarak küçülür. Aynı zamanda memenin derisinde de fazlalık olacağından memede sarkma görülür. Hormonların etkisiyle ortaya çıkan bu durum hamilelik dışı nedenlerle yapılan meme ameliyatlarından genelde farklıdır, çünkü memeyi hem büyütme hem de dikleştirme işini aynı anda yapmak gerekmektedir.” diye konuştu. Karın ameliyatında da en önemli nokta, karın kaslarını yeteri kadar gerginleştirmek olduğunun altını çizen Sönmez “ Doğum yapmış bir karında bu kaslar oldukça gevşek ve ayrıktır. Halbuki düz ve gergin bir karna sahip olmanın ilk şartı sıkı karın adaleleridir.” dedi
Deride sarkma varsa bir problem olur mu?
Sönmez, hamilelik döneminden sonra liposuction talebi ile de gelen hastaların arttığını söylerken, burada bilinmesi gereken en önemli noktanın, deride sarkma olup olmadığıdır derken. “Deride sarkma varsa yapılacak liposuction sonrası bu sarkma daha da belirginleşecektir. Bu durumda liposuction yerine, germe ameliyatı tavsiye ediyoruz. Böylece hasta, doğum öncesi, gergin ve fit karnına kavuşacaktır.” şeklinde konuştu. Bu ameliyatlardan sonra anneler ev ya da iş hayatına kısa bir süre içinde dönebilir, çocuğuyla rahatça ilgilenebilir. 1-1,5 ay sonra yeniden spor yapmaya başlayabilir.
İkinci defa ameliyat olabiliyor muyuz?
Hastaların pek çoğunun ikinci bir hamilelikte kilo aldıklarında yeniden liposuction ya da germe ameliyatı yapıp yapamayacaklarını sorduklarını ifade eden Sönmez “ikinci bir ameliyata engel yoktur. Ancak yakın aralarla ikinci gebelik planlanıyorsa ameliyatı ikinci gebelik sonrasına saklamak daha uygundur” dedi.
Meme ameliyatının ardından, sonraki çocuklarına süt vermek mümkün olabilecek mi şeklindeki soruya “Bu çoğunlukla kullanılacak tekniğe bağlıdır. Uygun teknik seçildiğinde ameliyat sonrası da süt vermek mümkün olabilir” şeklinde cevap veren Sönmez; ameliyatlar sonrasında iz kalıp kalmayacağının da çok merak edildiğini ifade ederek, soruyu şu şekilde cevapladı: “Her ameliyattan sonra belli bir miktar iz kalacaktır, ancak ameliyat sonunda elde edilen form ve şekil, iz ile ilgili kaygıları ortadan kaldırmaktadır.”
Doğum sonrası fazla kilolar için diyet ve sporu öneren Sönmez, “Bu ameliyatlar hamilelik sırasında alınan kilolardan kurtulmak amacıyla planlanmamalıdır. Kilo kaybı bu ameliyatlardan sonra elde edilebilecek bir yan kazançtır, ana hedef vücudu şekillendirmek, yeniden doğum öncesine hatta daha da iyisine ulaşmak olmadır” şeklinde konuştu.
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Guzellik

Etiketler:, , , , , ,


Yorumlar "DOĞUM ÇATLAKLARINDAN KURTULUN"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Gülay dedi ki:

  Arkadaslar mrb Bende catlakzede olarak bı kaç tavsiyem var Öncelikle her banyoda sertte kese yapıyorum Dustan çıkmadan oncede soğuk su tutuyorum çatlaklarımn üstüne Daha sonra kendime yaglarla karışım hazırladım İcinde: badem kakao glisern menekşe fındık kanttan fındık jojoba yağları var ( aynı ölçüde) Yatmadan oncede vaselin sürüyorum Bu yağlarım bitince argan yağına başlıcam onuda yeni duydum cilde çok iyi geliyormuş Ha bide unutmadan kendime Dermoroller aldım Suan hamileyim diye onu henüz kullanmadı Hamileligm bitince onu kullanıcm Daha etkili olur i̇ns Baktım hiçbisey olmuyor karnımı gerdirecem Kesin çözüm Yara izi kalıyor ama olsun Gem gergin hemde çatlaksiz karın icin deger Çatlaksiz günler

 2. halime bilekli dedi ki:

  selam ben doğum yapalı 22 yıl oldu ne yaptımsa düzelmedi yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekürler

 3. ebru zor dedi ki:

  mrb ben doğum yapalı 1 yıl oldu krem gerçekten işe yarıyo mu moralim çok bozuk arkadaşlar cevap yazarsanız sevinirim

 4. burcu tuna dedi ki:

  doğum yapalı tam üç yıl oldu,karın bölgemde diz kapaklarımın arkasında ciddi çatlaklarım var zayıfladım eski kiloma döndüm toplam 30 kg verdim ama zayıflayınca çatlarlar dahada belirginleşti,lazerle uygulanan yöntemin ismi mnedir arkadaşlar bilen varsa ,bilgiyi paylaşırsa sevinirim,umarum kurtuluruz bu çatlaklardan….

 5. aywe dedi ki:

  lutfen banada yardimci olun ben dogum yapani 7 yil oldu ne kulana bilirim?

 6. çiğdem efecan dedi ki:

  bende 1 ay ay oluyo sezaryanla doğum yaptım,karnım ve basenlerimde cidi çatlaklar oluştu doktorum CONTRACTUBEX jel yazdı,2 ay düzenli sabah akşam kullan dedi şuan 3gün oldu kullanalı işe yarıyo değişiklik fark edebiliyorum,benim çatlaklar kırmızı görünümde,beyaz yırtıklar için faydası olur mu bilmiyorum lakin bende değişiklik oldu.fiyatı 64 tl falan sigorta karşılıyo,kullanmanızda yarar var diyorum

 7. rümeysa usta dedi ki:

  Bende 7 yıl oldu dogum yapalı çatlaklarım var,krem kullandım işe yaramadı ve çok sorun ediyorum onları bunalıma girıyorum bazen,gerçekten bu contractubex işe yarıyomu.kullanan arkadaşlar not yazın lütfen:(

 8. merhaba benimdoğum çatlaklarım çok fazla sinirlerimi çok bozuyor 7 yılı geçti acaba herhangi bir yöntem deneyipte faydasını gören varmı

 9. nur ceren dedi ki:

  1 seanslık ücreti nedir acaba ve nerde yaptırabiliriz????

 10. fatma dedi ki:

  arkadaşlar benimde kötü çatlıklar oluştu doğumdan sonra doğum yapalı üçüncü sene olacak lütfen bana yardımcı olum şimdiden teşekkür ederim

 11. yasemin çelik dedi ki:

  bende 1 sene önce doğum yaptım.çok fena karnım belim ve bacaklarım çatladı.diğer çatlak kremlerini denedim ama hiçbir faydasını görmedim.çok bunalımdayım.önceden böle değildim.ne bu bahsattiğiniz krem işe yarıyomu contractubex???

 12. elif öztürk dedi ki:

  meraba ben 16 yasındayım fakat basen ve kalca bolgelerimde bide dizkapagı arkasında catlaklar olusuor kırmızı beyaz ikisindende war bu dediginiz contractubex kremi kullanırsam bi zararı olurmu cwp alırsam sewinirim…

 13. azize akçay dedi ki:

  izmitte nerde var adresini yazabilirmisiniz .internetten aradım bulamadım.yada en yakın nerde var.

 14. lale iplikçi dedi ki:

  arkadaşlar bended çok kötü çatlaklar oluştu doğumdan sonra .Lütfen banada bi öneride bulunun

 15. Zeynep Güler dedi ki:

  kişinin doğpum sonrası 10 yıl olmuşsa çatlak etkili olurmu lazer

 16. sibel dedi ki:

  arkadaşlar 1 hafta önce normal doğum yaptım. banada bi arkadaş contractubex tavsiye etti ama şuan emziriyorum. bu kremin süte karışıp karışmadığını bilen varmı? emzirme döneminde kullandınızmı?

 17. aysu dedi ki:

  bende contractubex aldım receteyle arkadaşlarr kullanıorum bakalım nolcak bişe sorcam yaa bnm çatlaklarım beyaz olark çıkıyo hiç kırmızı olmdana umarım contractubex bunuda düzeltiyodur:S:S:S:S

 18. cigdem yaprak dedi ki:

  HERKESE MERHABA LAZER FELAN FAYDA ETMYOR BENDE DENEDIM BI KAC YERE GITTM BENCE COK ZAMAN ISTIYOR SIZE TAVSYEM BI KREM VAR RECETE L ALNIR ADI CONTRACTUBEX BUNU KULLANIN FAZLA PAHALI DEGILDIR HERSEY GECER NE VARSA CATLAKLAR GDIYOR.ONU ALMA MKANINIZ YOKSA SIRKEYLEN SUSAM YAGI KULLANIN EGER CATLAK YERLERI YANARSA FAYDASI VARDIR DEMEK DENBEYIN FARKI GÖRÜN TSK HERKESE.

 19. ÇİĞDEM ERGÜVEN dedi ki:

  bende közmetikçiden aldığım kremleri kullandım ama bir faydasını görmedim. 1.5 sene oldu öncesinde sorunlu bölgeyi hiçbir şekilde birşey kullanmadım. ONDAN DOLAYI ÇOK FAZLA GERÇEKLEŞTİ NE YAPACAĞIMI ŞAŞIRDIM. YORUMU OLAN VARSA SEVİNİRİM.TEŞEKKÜRLER. gidebileceğim en yakın lazer merkeziniz nerededir.

 20. mdc dedi ki:

  zamanında çok kilo alıp birdan verdiğim için kalçamda ve basen bölegelerimde çatlaklar oluştu ciddi anlamda rahatsız ediyor beni..krem kullandım ama pek etkili olmadı şimdi de aktardan aldığım bitkisel bir yağı kullanıyorum nasıl gelir bilemem..bunun dışında kesin etkili olmuş bir ilaç kullanan varsa yazsın lütfen…

 21. DİLRUBA dedi ki:

  İZMİT DIŞINDA BAŞKA NERDE ACABA?
  İZMİTTEKİNİN ADI VE YERİ NERDE?
  TEŞEKKÜRLER………..

 22. f.toprak dedi ki:

  ben de bikac seansta yapilan bir tedaviyi denedim ama bir seanstan daha fazla yaptirmadim bun yapan arkdasta ameliytsiz üstelik can yanmadan yapilan ve üstelik gercekten sonuc alinan yöntem dedi ve gercktende cok daha az dri ve catlagim kaldi ama daha iki kez yapilirsa gözle görülmicek kadar olcak karin derim insallah ama büyük ameliytlardan daha kolay ve ucuz hemde sagilikli adini unuttum o tedavinin türkiyede iki yerde güzellik salonunda yapildigini ögrendim birisi izmiitte tafisye ederim