By 30 Ocak 2008 Devamı →

DOĞRU YÜRÜYÜŞ NASIL OLMALIAkıllı yürüyüşler…

Yürümek önemli, evet biliyoruz. Ama aklımıza birçok soru takılıyor. Ne kadar yürümeliyim, hızlı mı olmalı, yavaş mı olmalı, geri geri mi olmalı, koşar adım mı? Ya da kilo verebilmek için nasıl yürümem gerekir gibi…

Sağlık için yarım saat

Doğru YürüyüşUzmanlar, yetişkinlerin günde en az 30 dakika, çocukların ise 1 saat aktif olmaları gerektiğini belirliyor. Her gün olmasa bile haftanın 4-5 günü yapılması zorunlu. Bu seviyedeki bir aktivite, ortalama 150 kalori yakılmasını sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalık riskini azaltır. Tabii eğer extra şekerlemeler, tatlılar, börekler atıştırarak, attığınız toksinleri fazlasıyla yerine koymazsanız. Yine de ne olursa olsun, hareket kilodan bile önemlidir!

Tempo önemli

Kilo kaybı ve vücudun yeniden şekillendirilmesi ise ayrı bir konudur. Kilo vermek istiyorsanız, haftanın 4-5 günü birer saatlik yürüme programı yapmanız gerekir. Bu süre içinde sizi zorlamayan ortalama bir tempo ile yürümek, birikmiş yağları eritmenize yardım eder, metabolizmanızı hızlandırır ve daha fazla kas yapmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda sizi her türlü kalp ve damar hastalığından da korur. Beslenme şeklinizi değiştirmeseniz bile, bu aktivite extradan 300 kalori harcamanızı sağlar ki, bu 6 ayda 4 kg verebileceğiniz anlamına gelir. Yediklerinize biraz dikkat edip daha sağlıklı beslenirseniz ve gerektiği kadar su içerseniz, bu hayal değildir. Yürüyüşe başlarken, her şeyden önce, kaslarınızı uykudan uyandırmalı ve biraz hareket ettirerek mahmurluğunu atmasını sağlamalısınız. 5-10 dakika kadar yavaş bir tempoda yürürseniz kaslarınızı uyarmış olursunuz. Anlarlar ki öyle uyuşuk uyuşuk oturamayacaklar, stoklarındaki şekerleri yakmaya başlamaları gerekecek ve o da yetmezse yedekteki yağ depolarını yardıma çağırmak zorunda kalacaklar.

İpuçlarına fikkat!

* İşte tam da bu nedenle, ister yürüyüş bandında, ister açık havada gerçek ortamda yürümeye başlarken, metabolizma ayarlamasını yapmanız önemlidir. Kaslarınız sizin çok kararlı olduğunuzu ve sizi taşımak için elinden geleni yapması gerektiğini anlamalıdır.

* Kaslarınızın ısındığını hissettiğinizde ritmi arttırın. Ancak kalp atış hızı sizi rahatsız etmeyecek bir canlılıkta olmalı. Nefesinizin farkında olun. Ancak yanınızda birisi ile konuşabilecek kadar da dışa dönük kalın.

* Bu nasıl bir tempodur? Şöyle diyebilirim; Bir randevuya ucu ucuna, oyalanmadan yetişmeye çalışıyorsunuz ama içiniz rahat…

* Böylece yarım saat kesintisiz yürürseniz, vücudunuzdaki yağ stoklarının rahatı bozulmuş olur, aynı zamanda kaslarınız gelişir ve bazal metabolizma hızını yeniden ayarlar. Kuşkunuz olmasın vücudunuz gün boyunca daha fazla enerji üretmeye devam eder.

* Eğer hızınızı aldıysanız, rahatsanız, kendinizi enerjik hissediyorsanız ve vaktiniz de varsa, bu yürüyüşü uzatmayı deneyin!

Dr. Yasemin AMATO

* Dr. Yasemin Amato Kimdir?

Uyurken Güzelleşmek Mümkün mü?
Cilt Lekeleri ve Kurtulma Yolları
Parlak Bir Cilt İçin Öneriler
Siyah Noktalara Karşı Doğal Maskeler
Cilt Problemlerinin Kaynağı Şeker ve Karbonhidrat
Bebeğiniz için Nemlendirici Seçimi
Nemlendirici Seçimi
Göz Çevresi Kırşıklıklarına Savaş Açın
Yumurta Akı Mucizesi
K Vitamini
Vücut Ritmi ve Cilt Bakımı
Doğum Yeniden Doğmaktır
Vücut Ritme ve Cilt Bakımı
Cilt Bakımı Neden Gerekli
Çatlaklardan Kurtulmak
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?
Photo Aging Nedir?
Kusursuz Güzellik
Diyet Yapmak Uzmanlık İster
Selülitlere Radyo Frekansı
Doğru Yürüyüş Nasıl Olmalı?
Sağlıklı Bir Yıl İçin
Kış ve Cildiniz
Kahvaltının Faydaları
Faydalı Güzellik Formülleri
Domatesle Sihirli Maske
Yeşil Çay ve Diyet
Akne İzleri
Kafeinle Yağlara Veda
Tonik Tavsiyeleri
Doğal Cilt Temizleme
Kuru Ciltler İçin Temizleyici
Saçlara Yapılan Yanlışlar

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Yasemin Amato

Etiketler:, ,


Yorumlar "DOĞRU YÜRÜYÜŞ NASIL OLMALI"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. incilay gök dedi ki:

  hergün koşu bandında 35 dakika yürüyorum ve 2ltreye yakın su içiyorum yemem zaten fazla diil,ama iriyim ince kemikli kadın diilim,boyum 1.74 kilom 83 akciğerimin yarısını kaza geçirdim ve kaybettim hem zayıflamak hemde daha rahat nefes almak için hiç aksatmadan hergün 35 dakka yürüyorum,bu arada yaşım 47 yazılarınızdan anladığım kadarıyla doğru yoldayım sizce?doğrumu???

 2. glsm dedi ki:

  esas insanlar bunları yapmadığında kas sistemi yanlış gelişiyor… ben 3 4 ayda 12 kilo verdim, koşubandında düzenli yürüyüş yaparak ve diyetisyenin verdiği 1300 kalorilik diyeti uygulayarak. yalnız yürüyüşün çok faydası oldu, vücudum şekle girdi, selülitler oldukça azaldı, cildim bile güzelleşti… mutlaka yürümek lazım arkadaşlar, herkes antrenör ya da koşubandı bulamayabilir ama bi şekilde ayarlamak lazım… sağlıkla…

 3. Onur Calp dedi ki:

  Tamam bazı yararlı bilgiler var sitede. Ama bu tür bilgilerle cahil yani antreman bilgisi, fizyolojik yapı bilmeyen insanlar belki de bunları yapacak ve kas sistemi yanlış gelişecek veya çeşitli sakatlıklara yol açacak. Bir interval antreman olsun, bir kardiyo antreman olsun veya diğer special antremanları dahi herkesin antrenöründen alması kanaatındayım ben. İyi günler.. 🙂

 4. Birsen Şahin dedi ki:

  Şu belim iyileşsin, söz, yapacağım dediklerini. Zaten belfıtığı olduğumdan beri kilo aldım, malum, hareketlerim daha sınırlı ya artık. Umarım iyileşirim ve daha uzun süre yürüyebilirim.