By 30 Ağustos 2011 Devamı →

DOĞRU DİYET NASIL OLMALI?Kısa sürede fazla kilo verme istegi insanları yanlış diyetlere yönlendiriyor. Kilo verirken hem sağlıklarından oluyorlar hem de verdikleri kilonun çok daha fazlasını hızlı bir şekilde geri alıyorlar.
Doğru Diyet Nasıl Olmalı? Yukarıda adı geçen tüm diyetlerin ana özelliği tek tip besin tüketimine dayalı olup hızlı kilo verdiren diyetler olmalarıdır. Kişilerin sağlıklı bir şekilde (yağ kaybederek) kilo vermesi ve verilen kiloların korunması, kişiye özel kişinin yaş, boy, sağlık bilgileri doğrultusunda yaşam tarzına uygun bir dengeli beslenme programıyla sağlanmalıdır.
Bu programın karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve posa dengesinin iyi kurulmuş olması da çok önemlidir. Tek yönlü diyetler ile kaybedilen kilo genellikle yağsız vücut kitlesinden ve su kitlesinden olmaktadır.
Hâlbuki kişiye özgü düzenlenen diyet programları ile hedef kilo kaybının yağ kitlesinden olmasıdır. Aynı zamanda amaç kişiye sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak ve kişinin kaybettiği kiloyu geri kalan hayatı boyunca korumasını
sağlamak olmalıdır.
1-Atkins Diyeti
Protein içeriği yüksek, karbonhidrat içeriği düşük olan bir diyet türüdür. Özellikle karbonhidrattan kısıtlı olduğundan; ekmek, unlu gıdalar örneğin; makarna, pilav, meyve gibi besinler yasaktır. Protein ağırlıklı beslenmenin ön planda olduğu bu diyette proteinin fazla alınması vücutta birtakım fizyolojik değişikliklere neden olmaktadır. Proteinin vücuttaki fonksiyonuna bakıldığında özellikle metabolizmanın hızlı çalışmasını ve kilo kaybının fazla olmasını sağlamaktadır. Çok fazla alındığında ürik asit metabolizmasını da bozabilir bunun sonucunda kanda ürik asit birikimine neden olabilir.
Bunun yanında özellikle böbrek yükünü arttırarak böbrek fonksiyonlarını negatif etkilemektedir. Vücuttan sıvı kaybına neden olduğu gibi vücuttan kalsiyum atılmasına da neden olmaktadır. Diğer olumsuz etkilerden biri de protein ağırlıklı beslenme sonucunda yoğun olarak doymuş yağın da vücuda alınması sonucunda kalp-damar riskini arttırmasıdır.
2-Montignac Diyeti
Bu diyetin özelliği aynı öğün içerisinde protein ve karbonhidratın yer almamasıdır. Ayrıştırma diyeti ile aynı özellikte olan bir diyet şeklidir. Doğada her besinin içeriğinde belli miktarlarda protein, karbonhidrat, yağ vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Her besinin özeliğine göre bu değerler farol göstermektedir. Dolayısıyla bu tip beslenme programı ütopik olmaktadır. Çünkü bu tip bir beslenme için besinlerin içeriğindeki öğeleri ayrıştırmak gerekecektir.
Fakat bu besin öğelerinin yiyeceklerden ayrıştırılması normal şatlarda mümkün değildir. Zaten böyle bir beslenme programı insan vücuduna da uygun değildir. Çünkü gün içerisinde nasıl ki tüm besin öğelerini almamız gerekiyorsa, öğün esnasında alırken de belirli oranlarda yine kompleks almamız önemlidir. Bu tarz ayrıştırma diyetleri kas ve kemiğin fazla kaybedildiği sağlıksız kilo kayıplarına neden olmaktadır.
3- South Diyeti
Bu diyetin özelliğine bakıldığında; süt ve türevleri ile birlikte karbonhidrat içerikli besinlerin kısıtlandığı görülmektedir. Protein içeriği yüksek olan bir diyettir. Öncelikle süt ve türevlerinin kısıtlandığı bu diyette, kalsiyum içerikli gıdalardan fakir kaldığı göze çarpmaktadır. Kalsiyum özellikle kemik, diş gelişimi ve sağlığı açısından en önemli mineral olduğu unutulmamalı, özellikle kadınlarda ileriki yaşlarda kemik erime riskinin artacağı gözden kaçmamalıdır. Bunun yanı sıra karbonhidrattan kısıtlı olması, (günlük enerjimizin yarısından çoğu karbonhidratlar karşılanır) yeterli enerjiyi alamadığımızı ve proteinlerden karşılamaya çalışıldığı da göze çarpmaktadır.
Tıpkı Atkins diyeti gibi protein ağırlıklı olması vücudumuzdaki sağlığı tehdit ettiği de unutulmamalıdır.
4- Zone Diyeti
Bakıldığında ilk göze çarpan diyetin aç kalmama prensibi üzerine kurulu görünmesidir. Fakat önerilen öğün sayısına bakıldığında hiç de öyle olmadığı tam tersi, 4 öğünden oluşan bu diyetteki sabah ile öğlen arasındaki uzun sürenin açlığı yoğun şekilde hissettireceğidir. Bu da insanların en aktif çalıştıkları dönemde performanslarının azalmasına sebep olabileceğidir. Ayrıca kahvaltı ve öğle yemeği arasındaki 5 saatlik uzun süreli aç kalma metabolizmanın yavaş çalışması ve besinlerin yağa dönüşmesi demektir. Bu da verilen kilonun çok hızlı geri alınması demektir.
5- Glikoz Diyeti
Diyetin ana ilkesi kan şekerini hızlı yükselten besinlerden uzak durulmasıdır. Bu besin grubunun de insana vücudu için gerekli olduğu düşünüldüğünde uzak durulması fikri yanlıştır. Bunun yerine dengeli ve doğru karbonhidrat kaynaklarının tüketilmesi gerektiği düşünülüp sağlık problemlerine neden olmadan sağlıklı kilo kaybı sağlanabilir.

Uz.Dyt Aylin YILMAZ
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin
Besin Zehirlenmesi
Kara Üzüm Çekirdeği
Salatalık Diyeti ve Uygulanışı
Başarılı Kilo Vermenin Sırrı

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Aylin YILMAZ

Etiketler:, , , , , ,


Comments are closed.