By 30 Haziran 2009 Devamı →

DOĞRU CİLT TEMİZLİĞİ NASIL OLMALISağlıklı bir cildin olmazsa olmazlarından biri de düzenli cilt bakımı.

DOĞRU CİLT TEMİZLİĞİ NASIL OLMALISabah ve akşamları dişimizi fırçalamak gibi düzenli bir alışkanlığa dönüştürülmüş cilt bakımı uygulaması “kalıcı bir gençlik” için değerli. Ayrıca bir güzellik merkezinde yada doktor muayenehanesinde düzenli aralıklarla cilt bakımı yaptırılması da muhakkak alışkanlık haline getirmemiz gereken bir uygulama.

Evde gerçekleştirdiğimiz cilt bakımı aşamaları temel olarak temizleme, tonik uygulaması, nemlendirme olmak üzere üç ana adımdan oluşur.

Temizlik niye önemli? Çünkü cildimiz gün boyu hava kirliliği, toz, ellerimizden ve havadan bulaşan bakteriler tarafından saldırıya uğruyor. Bu “saldırıyı” püskürtmek ve yağlı, donuk, kirli görünümü tersine çevirmek için tek koşul var: Gerçek bir temizlik. Peki, “gerçek” cilt temizliği nasıl yapılır?
Güzellik dergilerinden, televizyon programlarına, gazetelerin eklerinde de sık sık duyduğumuz “yüz temizliğinde sabun kullanmayın” uyarısına çok dikkat edelim.

El için kullandığımız sabunları yüzümüz için kullanamayız. Şimdiye kadar “Anneden kalma yöntemler en sağlıklıdır.” şeklinde bir mit hakimdi eski kuşağa”¦Ancak orta yaş ve yeni nesil artık güzelliğin “bilimsel” yönlerini araştırıyor. Ben özellikle bu klasik anlayışı benimseyenlere bir doktor ve bir dost olarak seslenmek istiyorum: “Lütfen, o sabunu yüzünüzden uzak tutun!” Şimdi siz haklı olarak, “Peki, sabunsuz cilt temizliğimi nasıl gerçekleştireceğim?” diye soracaksınız”¦ Piyasada pek çok farklı markaya ait cilt temizleme ürününe ulaşmak mümkün”¦ Jel ya da solüsyon şeklindeki cilt temizleyicilerini özellikle öneriyorum”¦Cilt tipinin yağlı, kuru ya da karma olmasına göre bu temizleyicilerden birini tercih edebilirsiniz. Söylediğim gibi, sizin için hangi ürünün en uygun olduğunu bir uzmanın önerisiyle belirleyebilirsiniz. Temizleyicinin ardından mutlaka tonik uygulaması gelmeli. Çünkü tonik, cildin hoş görünümünü bozan gözeneklerin kapanmasını sağlıyor.Aynı zamanda nemlendiricinin etkinliğini arttırıyor. Bu nedenle nemlendirici öncesi tonik uygulamasını da ciddiye almalıyız. Tonik sonrası cildimize uygun nemlendiriciyi iyice yedirerek uygulamalıyız. Cildimizi güneşin yaşlandırıcı etkisinden korumak için koruma faktörlü güneş kremlerini de unutmayalım. Bir güzellik merkezinde ya da doktor muayenehanesinde yapılan cilt bakımı da şunun için anlamlı; bu tip merkezlerde cildiniz ve genel sağlık durumunuzla ilgili olarak doldurulan form, sizin cildiniz hakkında bir “özgeçmiş” fotoğrafı çeker. Bu formu değerlendiren estetisyen, doktor, cildinizi etkileyen faktörlerle ilgili değerlendirme yapar ve en doğru en sağlıklı yöntemi uygular. Merkezlerde uygulanan cilt bakımlarında, buhar uygulamalarıyla cilt nemleniyor ve gözenekler de temizlenmeye daha uygun hale geliyor. Bu aşamadan sonraki uygulamaları da ciddiye almak gerekiyor. Çünkü asıl olarak cildiniz gerçek “sağlığa” bundan sonraki işlemlerden sonra kavuşuyor. Yani ‘emeğinizin” karşılığını asıl bundan sonra alıyorsunuz. Cilt yüzeyine tatbik edilen maske ve nemlendirici krem uygulamaları bütün bu aşamalardan sonra hakkını veriyor. Bir merkezde yaptıracağınız cilt bakımında maskelerinin temizleyici, nemlendirici, toparlayıcı etkisinden de yararlanabilirsiniz. Veya içinde glikolik asit, laktik asit, salisilik asit gibi meyve asitleri yada granüller bulunan peelinglerden de yararlanabilirsiniz. Yüz masajı da cilt bakımının ayrılmaz bir parçası. Şunun altını özellikle çizmek isterim: Yaşlanmayı önlemek için asıl formül bilinçli temizlikte.

Doğru bir cilt temizliği size uzun yıllar kalacak bir gençlik vadeder!Sağlıklı ve genç kalın..

Aile Hekimliği Uzmanı / Medikal Estetik Hekimi
Dr. Beyhan Arıkan

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Guzellik

Etiketler:,


7 Yorum Var "DOĞRU CİLT TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. hilal kara dedi ki:

  mrb ben 21 yaşındayım ve yakın bir zamana kadarda sivilce problemim vardı. şimdi yok ama sürekli cildimi temiz tutma gerekiyor. Bende yüzüme killi yosunlu bir sabun kullanıyorum çokta memnunum. Ama cilt temizliğinde sabun kullanımını önermiyolar. Bırakmalımıyım yoksa devam eysem ileriki yaşlarda bir sakıncası olurmu?

 2. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba, 28 yaşındayımşimdiye kadar farklı markalarda temizleyici ve kremler kullandım.Ama cildimi yeterince nemlendiremedim.Karma yapıda cilde sahibim ve kılcal damarlarım görünmüye başladı.Evde kendim haftada bir buhar banyosu ve temizleyerek bakım yapıyorum.Bana önerebilyeceğiniz bir nemlendirici , temizliyici ve göz altı kremi var mı? Teşem

 3. hülya dedi ki:

  ya tonik nedir? tonikten öncemi cilt bakimi yapak lazim sonrami? benim burun kismimda cok nokta nokta seyler var cildimin tam anlamiyla temiz olmasi icin napmaliyim? bana yardimci olursaniz sevinirim

 4. melek mutlu dedi ki:

  merhaba benim cildim çok yaglı 27 yaşındayım yıllardır cilt sorunum var sürekli sivilce çıkıyor sivilce lekeleride var çok soluk bir cildim sivilce lekeleride var kullanmadıgım ürün kalmadı kendimi çok kötü hissediyorum lütfen yardımcı olun teşekkürler

 5. ayla ezer dedi ki:

  suratımda siyah nokta ve sarkmalar oluştu ben bunları nasıl geciricem nolurr yardım edin 40 yaşındayım

 6. ayla ezer dedi ki:

  ya benim suratım cok yalı ve benim suratımda gencken sivilceler vardı onlarla cok oynadım için ilerledim yaşlarda sivilcelerin yerini kücük kücük boşluklar oluştu bunu nasıl gecirecemi bilmiorum vede suratımdaölü deriler var ben bunu nasıl geciricem nolur yardımcı olun cok caresizim ben 40 yaşında evli bir bayanım

 7. Nergis Uşakgil dedi ki:

  Çok faydalı bilgilendirmelerinizden ötürü teşekkür ediyorum, ben toni kullanmıyordum, artık kullandığım yüz jeli ve nemlendirici sonrası kullanmak içn bir tonik edeneceğim, ancak maden sularının da tonik yerine kullanılabileceğini duymuştum. Tıonikler halliyle pahalı ürünler arasında, maden suyu işe yarra mı acaba???