By 13 Temmuz 2009 Devamı →

DOĞRU BRONZLAŞMA NASIL OLMALIUz.Dr. Ender SARAÇ Sağlıklı ve Doğru Bronzlaşmak içn Yapılması gereknleri anlattı.

Havalar da ısındı. Hepimiz yaz tatili havasına girdik. Her yıl çok tartışılan konu yine gündemimizde: Güneşlenmeli mi, güneşlenmemeli mi? Güneşlenmenin artıları da var, eksileri de. Örneğin; dozunda güneşlenme ciltteki başta mantar olmak üzere çeşitli mikroorganizmaların üremesini engeller, onları öldürür. Çünkü ultraviyole ışınları mikroorganizmalar için çok güçlü bir öldürücüdür. Özellikle havasız kalan ve sürekli nemli olan mantarların kolay ürediği ayak parmak aralan gibi nemli ve güneş görmeyen bölgeleri havalandırıp güneşe tutarsanız doğal bir iyileşme sağlanır. Ayrıca, güneş ışınlarının bedende salgılattığı bazı hormonlar da depresyona karşı koruyucu olabilir. Kuzey ülkelerinde çok sık depresyon hatta intihar görülmesinin en önemli nedenlerinden biri de güneş ışınlarının azlığı, hatta neredeyse hiç olmamasıdır.

Gölgedeyim Deyip Aldanmayın!

BronzlaşmakOzon tabakası mor ötesi-B denen ultraviyolenin zararlı bir şeklidir ama çoğu ozon tabakası tarafından yutulur. Ultraviyole mor ötesi-C radyasyon ise çok enerjiktir. Ama ozon tabakası tarafından yutulur ve dünya yüzeyine erişmez. Mor ötesi-A ışınları ise ozon tabakasının içerisinden doğrudan geçer. Bedenimize en çok zararı esas olarak mor ötesi B sınıfından gelen radyasyon verir. A ışınlarının dalga boyu, derinin derin tabakalarına kadar ulaşıp yayılmaya müsaittir. Ve A ışınları yıl boyunca gün içinde değişik saatlerde mevsim veya hava koşullarıyla hiç ilgili olmadan etkilidir. B ışınlarının ise, dalga boyu daha küçüktür ve derinin üst tabakasını etkiler. İşte yüksek rakımlı yerlerde, kayakta ama özellikle yaz aylarında etkili olan ışın; mor ötesi B ışınlarıdır. Eğer mor ötesi ışınlara uzun süre maruz kalınırsa, sorunlar başlar. Kar da yerden bu tehlikeli ışınları çok yansıtır. Beton ve plaj kumu yüzde 12 civarında, su ise yüzde 5 civarında, yeşil çimenler üzerinde güneşlenenler yüzde 10’un üzerinde yerden yansıyanlarla beraber daha çok bu tehlikeli ışınlara maruz kalırlar. Bir yanılgımız da, güneşli günlerde rüzgar estiğinde serinlediğimizde güneşin bize zarar vermediğini sanmamızdır. Oysa serinletir ama cilde zarar veren mor ötesi miktarını değiştirmez.

Güneşin azı karar, çoğu zarar

Güneş ışınları sadece mutluluk hormonlarını harekete geçirip daha mutlu olmamızı sağlamaz, bağışıklık sistemimizi de güçlendirir. Yaşam koşullarının iyileşmesine bağlı olarak yaşam süresinin uzaması ve yaşlı nüfusun artması kemik erimesi gibi ciddi bir problemi de gittikçe artırıyor. Kalsiyumun kemiklerde kullanılabilmesi için ultraviyole ışınlarıyla aktif hale gelecek olan D vitaminine ihtiyacı vardır. Güneş ışınları bu nedenle kemikleri güçlendirir. Daha iyi hissetmemizi sağlayan kemikleri güçlendiren, cildi dezenfekte edip mantarı yok eden, bağışıklık sistemimizi güçlendiren güneşin, ozon tabakasının da delinmesinden sonra dikkat edilmezse çok tehlikeli olmaya başladığını hepimiz biliyoruz. Güneş çarpması, ciltteki güneş lekeleri, güneş alerjisi nispeten ve kısa sürede geçebilen sorunlardır. Cilt kanserleri ise, çok ciddi ve tehlikeli olabilir. Bazı türleri ise kolay metastaz yapabilen hatta ölümcül olabilen tehlikeli bir hastalıktır. Kısacası, güneş ışınlarının azı karar, çoğu zarardır. Bronzlaşalım derken sağlığınızdan olmayın. Sağlıklı bronzlaşmak için ultraviyole yani mor ötesi ışınının ne olduğunu bilmek lazım. Ultraviyole radyasyon dünya yüzeyine erişen güneş enerjisinin doğal bir parçasıdır ama daima zararlıdır. Biz onu ne görebilir, ne de hissedebiliriz. Ama güneş altında kaldığımız zaman önce kızarmamızı sonra da diğer güneş etkilerini hissetmemizi sağlayan ışınlar ultraviyoledir.

Riski nasıl azaltırız?

–  Güneş ışınlarının en şiddetli olduğu saatler 11.00 ila öğleden sonra 15.00 saatleri arasıdır. Ancak yazın saatlerin 1 saat ileri olduğunu unutmayın. Mutlaka gölgede oturun. Güneyde öğlen saatlerinde gölge bile tam koruyucu değildir, bilginiz olsun.
–  Açık tenliler mutlaka şemsiye kullanmalı, herkes şapka takmak ve açık renk giysiler giyilmeli.
–  Güneşten koruyan ürünleri alırken sadece mor ötesi yani UV B değil, UV A’ya da karşı koruyucu olan ürünler tercih edilmelidir.
–  Erişkinler yüzü ve ciltleri için cilt tiplerine göre, değişik koruyucu ürünler kullanabilirler. Ancak çocuklarda vücuda en az 50 koruma faktörlü, yüze ise yeni çıkan 90 koruma faktörlü ürünlerden kullanmalı.
–  Güneşe çıkmadan önce bakımlı hanımlar bazen yoğun makyaj yapıyor, bolca da deodoran ve saç spreyi sıkıyor. Bu maddeler sıcakla ve güneşle reaksiyona girer, dikkat edin! Ama en tehlikelisi parfüm sıkarak dik güneşe çıkmaktır. Çünkü parfümler direkt güneş ışınlanyla reaksiyona girebilmekte ve ciltte lekeler, sorunlar oluşturmaktadır.
–  Hafif derece güneş yanıklarında Aloe Vera’lı doğal kremler ve Beksapenthol içeren kremlerin yararı olur. Yoğurt uygulaması tartışmalı olmakla beraber başka bir madde bulamadığınız zaman geçici bir süre rahatlama sağlayabilir. Ancak ileri yanıklarda kesinlikle hekime başvurmanız gerekir.

Krem seçerken dikkat!
Koruyucu ürünleri sürerken yapılan en büyük eksikliklerden biri kulakları özellikle de kulağın üst kısmına koruyucu sürmemektir. Oysa kulaklar, güneşi en dik alan, cildin en savunmasız yerlerinden biridir. Koruyucu ürünleri güneşe çıkmadan en az 10 ama ideali yarım saat önce cilde uygulamak gerekir.
– Deriye eşit yedirilmelidir. Sık sık havuza girip çıkıldıysa, havlu ile kurulanıldıysa ya da aşırı terlendiyse o zaman bu bölgelerdeki ürünün tazelenmesi gerekir. Kulaktan sonra en riskli yerler, omuz, yüz, ense ve boyundur. Önemli bir hatırlatma: Pek çok antibiyotik, kortizon, san kantaron doğal depresyon hapları özellikle de doğum kontrol ilaçları cildin güneş ışınlarına olan duyarlılığını artırırlar. İlaç kullanıyorsanız mutlaka hekiminize danışın.

Güneşe çıkmam diyorsanız

Doğru beslenmeyle hızlı bronzlaştırınDoğal yollarla koruyucu ürünler kullanarak bronzlaşmak yüzyıllardır uygulanan doğal bir süreç. Ancak güneşe çıkmam derseniz yeni tekniklerle bronz görünmek mümkün. Bunlardan bir tanesi oto bronzan dediğimiz vücuda ve yüze sürülenlerin yaptığı bronzlaştırıcı etki. Yeni çıkan bazılarının içinde güneş koruyucu faktörler de mevcut. Her oto bronzan sağlıklı olmayabilir, mutlaka içeriğini iyi okuyun ve yine onları kullandığınızda da güneş koruyucu faktörlü olanlarını tercih edin. Yeni uygulanan bir yöntem de oksijenli bir cilt bakımının ardından oksijen basıncıyla verilen bronzlaştırıcı bir serumun cilt altına nüfuz ettirilmesi.

Yiyeceklerden destek alın, hızlı Bronzlaşın

A vitamini ve onun doğal öncü maddesi olan Beta Karoten bedenin daha iyi bir şekilde bronzlaşmasına yardımcı olur. Cildin bronz rengini veren melatonin adındaki bir pigmenttir. Güneş ışınlarına maruz kalınca bu pigment birkaç gün içerisinde artan bir şekilde salgılanır ve bronzlaşma dediğimiz renk değişikliği ortaya çıkar. Bu aslında bedenin iç zekasının devrede olduğu müthiş bir savunma mekanizmasıdır. Bazı gıdalar A vitaminine dönüşen Beta Karoten açısından daha zengindir. Bu gıdalar genelde turuncu renkli olan sebze veya meyvelerdir. Kayısı, şeftali, nektarin, mango, kavun, turuncu-sarı dolmalık biber, mandalina, bal kabağı, havuç, olgunlaşmış papaya. Ayrıca bir miktar da domateste bulunan Beta Karoten ıspanak, marul, lahana gibi bazı sebzelerde de bulunur. Ülkemiz bir sebze meyve cenneti olduğuna göre, bronzlaşmak için ekstradan Beta Karoten veya A vitamini hapları almaya gerek yoktur. Ancak bahsettiğim meyve ve sebzeleri yeterince tüketmiyorsanız, o zaman günde 6 ila 12 miligram Beta Karoten haplarından alabilirsiniz. Beta Karoten haplarını kullanmak isteyen kişiler tatile çıkmadan birkaç gün önce bu haplara başlarlarsa ve bu hapı aldıklarında bir miktar da zeytinyağı tüketirlerse tatilde daha hızlı ve sağlıklı bronzlaşırlar. Hala tam netleşmeyen bir konu da fazla miktarda sigara içenlerin yüksek doz A vitamini alırlarsa akciğer kanserine yakalanma olasılığının artabileceğidir.

Gereksiz yere yüksek dozda A vitamini almanın da bedende toksik bir etki yapabileceği düşünülmektedir. Ancak bu gerçekten çok yüksek dozlan uzun süre almakla ortaya çıkabilir. Beta Karotenin sindirim sisteminden daha iyi emilebilmesi için de bir miktar yağa ihtiyaç vardır. Çünkü A vitamini de D-E-K vitaminleri gibi yağda eriyen vitaminlerdendir.

Güneşlenip hızlı bronzlaşmak isteyenler için o güne özgü doğal bir menü

YANIK BİR TEN İÇİN ÖZEL DİYET

Sabah:

1 dilim kavun, 3-4 parmak beyaz peynir, 2 dilim ekmek, 1 bardak kayısı suyu, Yarım domates, 5-6 adet sarı zeytin
Ara: 1 şeftali
Öğlen: 1 kase bronzlaştırıcı çorba,1 porsiyon zeytinyağlı, sarmısaklı, yoğurtlu havuç yemeği, haşlanmış brokoli, ıspanak, 1 porsiyon balık ya da tavuk veya az yağlı et (Aşırı yağlı ve çok tuzlu yemeyin. Çünkü bugün güneşleniyorsunuz.) Tabi asla öğle saatlerinde değil.
Ara: 1 bardak şeftali suyu, 1-2 dilim havuçlu kek
Akşam: Bol marul salatası, 1 kase bronzlaştırıcı çorba, Sarımsaklı yoğurtlu çılbır ya da menemen.
Gece: 1 dilim kavun

Bronzlaştırıcı Çorba

Malzemeler

  • 1-2 adet turuncu dolmalık biber
  • 1 adet havuç
  • 3-4 adet sulu yaz domatesi
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
  • Taze kişniş
Hazırlanışı :

Bir tencereye 2 çorba kaşığı zeytinyağı, rendelenmiş bal kabağı, ince kıyılmış veya rendelenmiş turuncu dolmalık biber ve yine ince kıyılmış veya rendelenmiş havucu koyup hafifçe kavurun. Yumuşadıklarında içine doğranmış 3-4 adet sulu yaz domatesi koyarak 10-15 dakika kaynatın. Çorbaya su konulmayacak. Dilerseniz içine sarmısak da ilave edebilirsiniz. Kaynadıktan sonra üzerine taze kişniş ekleyin. Taze kişniş yerine maydanoz da konulabilir.

Uz.Dr. Ender SARAÇ
Adres: Yasemin Sok. No: 9 34330 – 1. LEVENT – İSTANBUL Tel: 212 283 10 80
Email:
info@endersarac.com

Son Yazıları :
Zayıflatan Acı Biber Çayı
Diyete Başlama Teknikleri
Yazın Saçlar Özel Bakım İster
Misutgaru Gerçekten Zayıflatıyor mu?
Sağlıklı Kilo Aldıran Diyet
Diyet Yaparken Kabızlığa Son
Metabolizbayı Hızlandıran Baharatlar
Su İçmeden Diyet Yapılmaz
Depresyon için Beslenme Önerileri
Kilolardan Kurtulmak İçin Detoks
Reflü için Pratik Tarifler
Oruç Tutarken Baş Ağrısına Karşı
Kansızlığa Kınalı Çözüm
Ender SARAÇ’la Ramazan
Cinsel Gücü Arttıran Altın Öneriler
Ender Saraç’tan Zayıflatan Kurallar
Kilonuzu Korumak İçin
Ayurveda’ya yapılması gerekenler
Sağlıklı Kilo Vermek
İştah Kontrolü
Yaza Sağlıklı Zayıflayarak Girin
Sıçrayarak Zayıflama
Ender SARAÇ Doktorum Proğramında
Kilo Verdiren 12 Altın Tavsiye
Evinizi Diyete Hazırlayın.
Metabolizmanız Kışa Hazır mı?
Tansiyon Düşüren Formüller
A Gribine Karşı Mikropsavar Gıdalar
Yorgunluk Gideren Doğal Besinler
Keçi Peynirini Deneyin
Ender SARAÇ’tan Zayıflama Önerileri
Egzersiz Nasıl Olmalı
Formula 7

Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Ender Sarac

Etiketler:, , ,


Comments are closed.