By 03 Aralık 2011 Devamı →

DOĞADAN GELEN SAĞLIK: BİTKİ ÇAYLARIEn basit tedavi uygulamalarından olan bitki çayları, doğru tüketildiği sürece hastalıklara iyi geliyor. Bu konuda merak edilen soruların cevaplarını ‘Doğadan Gelen Sağlık: Bitki Çayları’ kitabında bulabilirsiniz.DOĞADAN GELEN SAĞLIK: BİTKİ ÇAYLARIGünümüzde bitki çayları, hastalıkların tedavisinde ve hastalıklardan korunmak için kullanılıyor. Ancak beklenen yararı sağlayabilmesi için bitkisel çayların bilinçli olarak hazırlanması ve tüketilmesi gerekiyor. Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada; bitki çaylarının bilinçli tüketimine dikkat çekmek için deneyimlerini ‘Doğadan Gelen Sağlık: Bitki Çayları’ adlı kitabında topladı. İşte kitapta yer alan bazı önemli bilgiler:

ETKİLERİNE GÖRE AYRILIR

Bitkiler, fotosentez sonucu meydana gelen bileşenlerin biyolojik etki kuvvetlerine göre üç grup altında toplanır:

Kuvvetli etkisi olan bitkiler: İçinde kuvvetli biyolojik etkiye sahip bileşenler bulunan bitkilerin çay olarak kullanılması tehlikelidir. Yüksükotu gibi bitkilerin yer aldığı bu grup, aşırı dozda alındığında zehirlenmelere neden olabilir.

Orta etkili bitkiler: Uygun miktarlarda ve sıklıkta kullanıldığında zararlı olmazlar.

Zayıf etkili bitkiler: Önerilen miktarlarda kullanıldıklarında sakıncalı olmayan bitkilerdir. Papatya, tıbbi nane ve ıhlamur gibi bitkiler bu grupta yer alır.

HAZIRLANIŞLARI
Günümüzde çaylar mümkün olduğunca hızlı şekilde hazırlanarak tüketiliyor. Ancak açıkta ya da ambalajda satılıyor da olsa; daha kaliteli bir çay hazırlamak için belirli şeylere dikkat edilmelidir.

Çay hazırlanacak demlik ya da fincanların kaliteli porselen olması tercih edilmelidir. Özellikle uçucu bileşenlere sahip çayların hazırlanmasında kapaklı fincan kullanılması önerilir.

Çayın hazırlanmasındaki en temel gereksinimlerden biri de taze kaynatılmış ve yumuşak kalitedeki içme suyudur. Suyun birkaç kez kaynatılması, içindeki mineralleri değiştirdiği için çayın kalitesini olumsuz etkiler.

Bitki çaylarının hazırlanmasında uygulanan en klasik yöntem; enfüzyondur. 100 derecelik bir ısıya sahip olan suyun, çayın üzerine dökülmeden önce 80 dereceye kadar soğuması beklenmelidir. Bu, özellikle nane, melisa, adaçayı gibi uçucu bileşenlere sahip bitkiler ile hazırlanan çaylarda etkisinin azalmasının önlenmesi bakımından önemlidir. Çayın demlenme süresi de, istenen lezzetin sertliğine göre 5-15 dakika arasında değişiklik gösterir.

ÇAY BİTKİLERİNİN SAKLANMASI
Bitki kısımları, çay hazırlamak üzere ufalandığında oksijenin etkisi ile değişime uğramaya açık hale gelir. Bu nedenle sıkı kaplarda korunmalıdır. Kurutulmuş bitkiler üzerinde olumsuz etkisi olan diğer etken ise güneş ışığıdır. Bu yüzden karanlık yerlerde saklanmalıdır.

KOLAY SİNDİRİME AYVA BAKTERİYE KAKULE ÇAYI

FESLEĞEN ÇAYI
Hazırlanışı: Kurutulmuş toprak üstü kısımları ile hazırlanan çay 5-10 dakika demlendikten sonra içilir.
Etkisi: Sindirimi kolaylaştırmak, gaz şikayeti ve şişkinliği gidermek için yararlı olur. İştahı uyarır.
AYVA ÇAYI
Hazırlanışı:
Akşamları yatarken 1 çay kaşığı parçalanmamış ayva tohumu, bir fincan su içerisinde 5-10 dakika kadar demlenip içilir.
Etkisi: Öksürükte yatıştırıcı (siyanogenetik glikozit) etkisi vardır. Ayrıca boğazı yumuşatmak için (müsilaj) ıhlamur gibi bitkiler ile birlikte kullanılması önerilir.
HİNDİBA ÇAYI
Hazırlanışı:
2-4 gram toprak üstü kısmı ile hazırlanan çay, 10-15 dakika demlendikten sonra içilir.
Etkisi: Hafif safra söktürücüdür ve sindirimi kolaylaştırır.
KAKULE ÇAYI
Hazırlanışı:
Kapalı bir fincanda 1.5 gram toz edilmiş tohum üzerine kaynatılmış su ilave edilerek 10-15 dakika demlendikten sonra içilir.
Etkisi: Bakteri ve virüsler üzerinde etkilidir. Soğuk algınlığı, bronşit, öksürük ve yüksek ateş gibi şikayetlerin hafifletilmesinde yararlıdır. Bağışıklık sistemini destekler. Sık sık enfeksiyonlu hastalıklara yakalanan kişilerde direnç oluşmasına yardımcı olur.

Her bitkiden çay olmaz
Yeşilada, Doğadan’ın katkılarıyla yayımlanan kitapla son zamanlardaki spekülasyonlara son vermek istediğini söylüyor: “Bileşenleri suda çözünsün ya da çözünmesin, her bitki her hastalığa deva olarak gösteriliyor. Ama bu doğru değil. Kitapta çay olarak hazırlandığında hangi bitkilerin ne tip yararlar sağlayabileceğini anlattım.”
Yeşilada, kitabında günlük yaşamda en sık kullanılan 50 bitkiye yer veriyor. Bitki çaylarının hem sağlığımızı koruduğuna hem tedavi edici özelliğinin bulunduğuna dikkat çeken Yeşilada, bu konuda doğru bilinen yanlışlar olduğunu söylüyor: “Bitki çaylarını üç dakika kaynatırsan basura, sekiz dakika kaynatırsan zihne iyi gelir gibi bir şekilde hazırlanması mantık dışı. Bitkinin kalitesine dikkat etmek gerek. Ayrıca doğru bitki olup olmadığı son derece önemli. Örneğin sarıpapatya bebeklere bile önerilen çok iyi bir gaz gidericidir. Ancak papatya benzeri bazı zehirli bitkiler sarıpapatya yerine kullanılabiliyor. Bitki çayının hazırlanmasında kullanılan bardak da kapaklı olmalı. Böylece bitkinin içindeki yararlı uçucu bileşenlerin kaybı önlenebilir. Ayrıca her bitkiden çay olmaz. Papatya, tıbbi nane ıhlamur gibi zayıf etkili bitkiler grubundakiler çay olarak kullanılabilir.”

Adaçayıyla gargara yapın
HAVALARIN bir sıcak bir soğuk olduğu bu günlerde nezle, grip gibi hastalıklar çok sık yaşanmaya başlandı. Prof. Dr. Erdem Yeşilada böyle mevsimlerde korunmak için adaçayını tavsiye ediyor: “İki-üç poşet adaçayıyla hazırlanan çay gargara şeklinde kullanıldığında boğazda yanma hissini gidermeye yardımcı olur. Ayrıca ıhlamuru üzerine kaynatılmış su ilave edip 10-15 dakika demleyerek içmek öksürüğün hafifletilmesinde etkili. Zayıf etkili bitkiler, yemeklerden bir-iki saat önce ya da sonra içilmeli. Rahat bir uyku için ise yatmadan 30 dakika önce içmeniz yeterli. Bitki çaylarının etkileri kullanıldıkça arttığından günde üç-altı defa tüketilmeli.”

Kuşburnu, altın çilekten faydalı
– Antioksidan etkisi bulunan altın çileğin olgunlaşmamış meyveleri zehirli olabiliyor. Ayrıca bilimsel çalışmalara göre kuşburnu, altın çileğe göre daha belirgin bir antioksidan. Yan etkisi neredeyse olmayan kuşburnu çayı iki gram meyve üzerine sıcak su ilave edilerek 10-15 dakika demlendikten sonra içilir.
– Soğuk algınlığına karşı savaşın üç silahşörü ekinezya, ıhlamur ve adaçayı… Ekinezya çayısıcak su içinde günde beş-altı kez 15-20 dakika demlendikten sonra içilebilir. Papatya gibi bitkilere alerjiniz varsa ekinezyaya da olabilir.
– Beyin için yararlı ginkgo yaprakları yaşa bağlı ortaya çıkan hafıza şikayetlerini geciktiriyor. Etkili olması için kaynar su ilave edildikten sonra ağzı kapaklı bir kapta 15 dakika kaynatılmalı.
– Sağlıklı bir deodorant olarak papatya çayını deneyebilirsiniz. Bu çay, koltukaltı ve bedenin silinmesi istenmeyen ter kokularını gideriyor.
– Nardaki antioksidan etkide kırmızı rengini veren bileşenlerin rolü büyük. Ancak meyve kabuklarının antioksidan etkisi meyve suyundan çok daha fazla.
– Yaban mersini, üzüm çekirdeği, mürdüm erikli çay gibi kırmızı-siyah renkli meyveler antioksidan etkisi dolayısıyla sürekli kullanılmalı.

Kitabı Satış Linki:

Doğadan Gelen Sağlık Bitki Çayları
Prof.Dr. Erdem Yeşilada

Prof.Dr. Erdem YEŞİLADAProf. Dr. Erdem YEŞİLADA
Sorularınız İçin :
eyesilada@yeditepe.edu.tr

* Doğadan Gelen Sağlık : Bitki Çayları
* Ihlamur Doğal Dopinginiz Olsun
* Alzheimer ve B Vitamini
* İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Karşı
* Kolin ve Lesitin Desteği
* Keten Tohumu Yağı ve Yüksek Kolestrol
* Badem Kan Şekerini Düşürüyor
* Kırmızı Meyveler Meme Kanserini Önler mi?
* Guarana ve Kemoterapi
* Badem ile Kolestrol Kontrolü
* Metabolik Sendrom ve Bitkisel Çözümler
* Sonbahar İçin Bitkisel Çaylar
* Eklem Kireçlenmesinde Beslenme
* Nanoteknoloji Zararlı mı?
* Çay Algılamayı Etkiliyor
* Kahve Tansiyonu Yükseltir mi?
* Hamilelikte Çemen Tohumu Kullanımı
* Tip 2 Diyabetin İlacı Çemen Otu Tohumu
* Safranın Kısırlık Üzerine Etkisi
* Tarçın Alzheimer’den Korur mu?
* Spor ve Diyet Yapmadan Zayıflanır mı?
* Ortalama Yaşam Süresi Nasıl Uzuyor?
* Mate Çayı Zayıflatır mı?
* Eklem Kireçlenmesinde Glukozamin Kullanımı
* Şerbetçi otu Sinirsel Uykusuzluğun İlacı
* Zayıflama ilaçları ile Gelen Ölümler
* Altın Çilek Efsanesi
* Hamilelikte Hangi Bitkisel İlaçlar Kullanılabilir?
* Hamilelikte Bitkisel İlaç Kullanımı
* Alzheimer ve Demansı Önlemek için
* Şeker Hastaları İçin Muhteşem Üçlü
* Bitkilerin İlaç Haline Gelmesi Zararlı mı?
* Doğru Bitkisel Tedavi Nasıl Olmalı?
* İdrar Yolu Enfeksiyonu için Kranberi
* Damar Sertliğine Karşı Siyah Çikolata
* Ekinezya Tablet Kullanmayın
* Meyve ve Sebze Kanserden Korur mu?
* Yüksek Tansiyon ve Kolestrol içn Zeytinyaprağı
* Menopozdaki Kadınları Sarı Kantaron Kurtarıyor
* Sarı Kantaron ve Yaraları İyileştirme Gücü

Tüm Yazıları…

 

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erdem Yeşilada

Etiketler:, ,


Comments are closed.