By 19 Ekim 2010 Devamı →

DİZLERİNİZİN KIYMETİNİ BİLİNProf.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU Amerika’da yapılan yeni bir çalışma eklem sorunlarına bağlı sakatlıkların hızla arttığını gösterinceHastalık Kontrol Merkezi (CDC)” hemen harekete geçti. Hastalık kontrol merkezinin elindeki verilere bakılırsa özellikle obezite ile eklem sorunları -bilhassa diz ve kalça eklemi problemleri- arasında yakın bir ilişki var. Eklem sorunlarının artmasının nedeni yalnızca “kilo-obezite problemi” de değil. Başka nedenler de var. İşte o nedenler…

Düzenli hareket etmemek (aktivite noksanlığı) daha da önemlisi taşıt cihazlarına bağımlı bir yaşam tarzı eklem problemlerini sıklaştırıyor. Çünkü düzenli hareket ve egzersiz alışkanlığı kemikleri, eklem çevresindeki kas ve kirişleri güçlendirdiği için eklemleri daha dirençli hale getiriyor. Bu nedenle özellikle diz ve kalça eklemi ile ilgili problemleri azaltmak için kilo kontrolü kadar düzenli aktivite yapmak da önemli bir nokta.
YANLIŞ AKTİVİTELERE DİKKAT
Aktivite azlığı iyi değil ama yanlış planlanmış fiziksel aktiviteler de tehlikeli veya zararlı olabiliyor. Özellikle yaşa ve kiloya aldırmadan birden bire egzersize yüklenenlerde, yeteri kadar ısınmadan veya beden yapısına uygun olup olmadığına aldırmadan aklına gelen her fiziksel çabayı yapanlarda eklemler ciddi ölçüde zarar görebiliyor.Bilinçsiz yapılan bazı yaygın sportif aktivitelerin de bu konuda kötü bir şöhreti var. Usulüne uygun yapılmayan kayak sporu diz ve kalça eklemlerinde özellikle diz eklemlerindeki bağ ve menüsküslerde yaralanmalara yol açıyor.Isınmadan çıkılan halı saha maçları, yine ısınmadan yoğunlaştırılan tenis karşılaştırılmaları, hatta golf sporu bile eklem problemlerini tetikleyebiliyor.
Bütün bunlardan korunmanın tek bir yolu var, o da herhangi bir egzersize başlamadan önce işin uzmanı birinden danışmanlık almak, yaşa, bedene, sağlık durumuna uygun bir egzersizi belirli bir plan dâhilinde uygulamak! Eklem problemleri ile daha az karşılaşmak için eklemleri yaralanmalardan, burkmalardan, zorlamalardan korumak da önemli.

Şunu sakın unutmayın: Özellikle ellili yaşlardan sonra yalnızca kalbinize, şekerinize, tansiyonunuza, gözünüze, kulağınıza iyi bakmanız yetmez! Sizi geleceğe, sağlıklı bir yaşlılığa taşıyacak olan eklem, kas ve kemiklerinize de iyi bakmalısınız. Güçlü bir kas-eklem-kemik yapılanmanız yoksa yaşlılığınızın zor geçeceğinden emin olabilirsiniz.Kireçlenme nedir?

Halkımız özellikle yaşlılıkla ilgili eklem sorun-larında geleneksel olarak “kireçlenme” tanımını kullanır. Bunun nedeni yaşlılık romatizması olarak bilinen osteoartrit sorununda eklemin yapısının bozularak “kalsifikasyon = kalsiyum birikimleri” adı verilen yeni yapılanmaların ortaya çıkmasıdır. Aslında sorun kireçlenmeden çok kıkırdak yapının bozulmasından, kıkırdağın aşınıp incelmesi ve tahrip olmasından kaynaklanıyor.

Glikozamin mi, shark cartilage mı?

Eklem ağrılarının en önemli nedenleri; eklem sıvısının azalması, kıkırdak yapısının bozulup tahrip olması, ekleme destek olan bağ dokusunun zedelenip zayıflamasıdır. Ağrıyı azaltmak için doğal desteklerden faydalanmak tercih ediliyor.

Bunların başında da glikozamin sülfat geliyor. Günde 750-1500 mg civarında glikozaminin düzenli olarak alınması özellikle kıkırdağın yeniden yapılanmasını iyileştirdiği için faydalı olabiliyor. Özellikle yaşlılık romatizması olarak bilinen artrit probleminin çözümünde iyi planlanmış bir “glikozamin+kondroidin” destek kombinasyonu ile faydalı sonuçlar alınabiliyor. Glikozamin destekleri ıstakoz, karides, yengeç gibi deniz ürünlerinin kabuklarından, kondroidin ise sığır kıkırdağından elde ediliyor.

Doğal destekleri yalnızca doktorunuz tarafından reçete edildiği takdirde kullanmanızı ve sadece eczanelerde satılan ürünlerden faydalanmanızı tavsiye ederim. Çünkü çoğu ürünün içindeki glikozamin yeteri kadar kaliteli değil. Bazı ürünlerde etikette yazdığından çok daha az glikozamin bulunabiliyor.

Son bir not daha: Glikozamin sülfat desteği kullanmanın fark edilir bir yarar sağlamadığını gösteren çok sayıda çalışma da var, aklınızda olsun! Shark Cartilage’a gelince: Ben bu desteğin yararına inanmıyorum…

Eklem probleminiz varsa…

Eklem sorunları yalnızca yaşlılık romatizmasından kaynaklanmaz. Gut hastalığından amiloidoza, romatoid artiritten lupusa kadar onlarca farklı hastalık eklemlerde kısaca “romatizma” diye tanımlanan sorunlara yol açabiliyor.

Yapacağınız bilinçsiz tedaviler -ister ilaç, ister glikozamin desteği fark etmez- bazen sorunu maskelemekten, tedaviyi geciktirmekten başka bir işe yaramıyor.

Bu nedenle birkaç günden fazla süren eklem ağrılarında vücudunuzun başka bölgelerinde ortaya çıkan farklı problemler de eşlik ediyorsa en kısa zamanda tıbbi yardım istemelisiniz.

Glikozaminin koruyucu faydası var mı?
Son zamanlarda özellikle egzersiz salonlarında ve sporcular arasında glikozamini koruyucu olarak kullanmak gibi bir yanlış yaklaşım hızla yayılıyor. Özellikle spor yapanlar, yoğun antrenman programı uygulayanlar eklemlerini korumak ve ortaya çıkabilecek kıkırdak aşınmalarını önleyebilmek için glikozamin kullanma eğilimindeler. Bunun doğru bir yaklaşım olduğunu söylemek zor, hatta mümkün değil.

Koruyucu amaçla glikozamin kullanımının uzun vadede etkili olabileceğini gösteren güvenilir bir araştırma yapılmadığı için şimdilik bu yaklaşım gereksiz gibi görünüyor.

Koruyucu amaçla glikozamin kullanmaya gerek yok!
Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300

Son Yazılar :
* Beyaz Şeker Zararlı mı?
* GUT Atakları Önlenebilir mi?
* Yalancı Hipertansiyona Dikkat
* Sağlıklı Beslenme Sahası
* PSA Testi ile Erken Teşhis
* Kilo Yönetiminde 5 Önemli Tavsiye
* Erken Teşhis Hayat Kurtarır
* TROİD Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
* Bilinçli ve Sağlıklı Beslenme
* Memehmet ÖZ’de Kanser Olabilir
* İnsülin Drenci Diyeti
* Kanser Testleri Ne Kadar Güvenli?
* İnsülin Direnci Belirtileri ve Önlemler
* Enerji Düzeyinizi Arttırın
* Üzüm ile Gelen Sağlık
* Bu Hapları Yasaklayın

Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , , , ,


Comments are closed.