By 09 Aralık 2010 Devamı →

DİYETSİZ ZAYIFLAMADiyet yapmadan da zayıflayabilirsiniz

Yazımın başlığının sizi şaşırtacağını biliyorum. şaşkınlığınızın, yazıyı okuyunca daha da artacağından eminim ama diyet yapmadan da zayıflamanız kesinlikle mümkün! Hatta fazla kiloları verip sağlıklı kiloda kalmanın yolu, bu işi diyet yapmadan da başarmayı öğrenmenizden geçiyor.

Bunun birinci nedeni, diyet listelerinin en büyük kusurunun birkaç haftadan fazla sürdüremeyecek kadar sıkıcı, zor ve sınırlayıcı olması, ikinci nedeni hiçbir diyetin ömür boyu sürdürülebilir öneriler içermemesidir. Özellikle çalışan, oradan oraya koşuşturan biriyseniz diyet reçetelerini uzun süre uygulamanız olanaksızdır. Bin bir zahmetle verilen kiloların diyet bırakılınca fazlasıyla geri alınması da bundandır.

En başarılı kilo verme merkezlerinde bile diyetle verilen kiloların en geç 1-2 yıl sonra yüzde 60’ı geri alınıyor. Diyetlerin bu kadar başarısız olmasının birinci nedeni uygulayanlarda yarattığı “stres” ve “yoksunluk duygusu”dur. Bu duygu büyük ümitlerle başlanan diyetlerin çoğu zaman 3-5 hafta en geç de 6 ay sonra bırakılmasına yol açar.

Diğer taraftan medikal-tıbbi – bir değerlendirmeden geçmeden doğrudan diyete başlayanları başarısızlığa mahkûm eden başka nedenler de vardır. Bunların en önemlisi, temelde yatan tıbbi problemi araştırmadan işe doğrudan düşük kalorili bir beslenme planı ile başlanmasıdır. Böyle bir programın başarılı olmasını beklemek hayaldir. Eğer hipotiroidiniz veya hiperinsüliniminiz varsa (yani siz yeteri kadar tiroid hormonu tüketemediğiniz veya aşırı miktarda insülin ürettiğiniz için kilo alıyorsanız) sadece yiyip içtiklerinizi azaltmanız, sorunu çözmeden sadece diyet yapmanız pek işe yaramayacaktır.

NASIL OLACAK?

Kilo sorununuz olduğunu düşünüyorsanız ve özellikle vermeniz gereken kilo miktarının 3-4 kilodan fazla olduğu kanaatindeyseniz, mutlaka tıbbi kontrollü, “medikal bir diyet programı”ndan faydalanmaya çalışın. Böyle bir program ile yola çıkmazsanız çok geçmeden mutsuz, kırgın, kızgın ve de “kronik diyetçi”lerden biri haline geleceğinizi unutmayın.

Yiyerek içerek de sevdiğiniz besinlerden de tümüyle vazgeçmeyerek ama sağlıklı, doğru ve düşük kalorili bir beslenme planı yapıp fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Yapacağınız tek şey kilo verme döneminde yediklerinizi azaltıp, kilo koruma döneminde sadece ihtiyacınız kadar yemek olmalıdır. Önemli bir nokta da şu: Hiçbir kilo programını aktivite ile desteklenmeden sonuç vermez, verse bile başarı kalıcı olmaz.

Diyet yapmadan kilo vermek istiyorsanız formülümüz aynı: Yediklerinizi azaltın, aktivitenizi arttırın

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300

Son Yazılar :
* Kan Yalan Söylemez
* Lahana Gerçekten Zayıflatır mı?
* Bitkisel İlaçlara Dikkat
* Menopozda Hormon Kullanımı
* Wellness Yaşam Tarzıdır.
* Erkek Ömrünü Tüketen Yanlışlar
* Probiyotik Mucizesi
* HDL Kolestrolünüz Düşük mü?
* Tokluk Şekeri Neden Önemli
* Kilo Sorununu Ciddiye Alın
* 7 Büyük Diyet Yanlışı
* Dizlerinizin Kıymetini Bilin
* GUT Atakları Önlenebilir mi?
* Yalancı Hipertansiyona Dikkat
* PSA Testi ile Erken Teşhis
* Kilo Yönetiminde 5 Önemli Tavsiye
* TROİD Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu


Comments are closed.