By 01 Şubat 2011 Devamı →

DİYETE HANGİ GÜN BAŞLAYALIMDiyete başlamak için hangi gün tercih edilmeli?
SALI GÜNÜ DİYETİNİZİ SAHİPLENMENİZİ SAĞLAR
Serap Andaç Öztürk / Medicana Hastanesi Beslenme Uzmanı :
Diyet aslında sağlıklı beslenme ilkelerini hayata geçirme sürecidir. Böyle bir süreç için en doğru zaman en kısa zamandır. Kişi tam anlamı ile kararını vermeli, buna hazır olduğunu hissetmeli ve hissettiği gün de hemen bir diyetisyenden yardım almalıdır. Bunun için pazartesiyi beklemeye gerek yoktur. Diyete başlama günü olarak yerleşen pazartesi gününün genelde niyet olarak kalmasındaki sebep ise pazartesi yoğunluğunda kişinin diyetine tam olarak uyamaması ve bundan duymuş olduğu suçluluk hissi ile diyeti başka bir pazartesiye ertelemesidir.
KISIR DÖNGÜ BİTER
Ancak unutulmamalıdır ki, diyette her zaman telafiler vardır… Pazartesi diyetinize başladınız ancak tam olarak uygulayamadıysanız salı günü diyetinizi sahiplenerek devam etmelisiniz. Bu şekilde davranarak pazartesi sabahı başlayıp akşama sona eren diyet kısır döngülerinden de kurtulmuş olursunuz.
İŞ YERİNDE YOĞUN OLMADIĞINIZ ÇARŞAMBA GÜNÜNÜ SEÇİN
Gonca Güzel / Beslenme ve Diyet Uzmanı
Diyete hafta içi bir gün başlanması yerinde olur. Hatta tatil döneminde veya çarşamba gibi hafta ortası ve iş yerinde çok yoğun olmayan günlerde yapılması tercih edilmelidir. Kısa süreli ve düşük kalorili programların uzun vadede metabolizmayı yavaşlatıcı özellikleri vardır. Bu sebeple kilosuna çok takılanların hafta içi başlamaları daha yararlı olur.
Hem kısa süreli diyet programlarında hem de diyetisyen kontrolünde sağlıklı beslenme programlarında aslında kişinin en rahat, dinlenmiş ve hazır hissettiği zaman başlaması gerekir.
YARIM KEK YİYİN

Şu an bile yediğiniz kekin yarısını yememeye başlamanız veya içtiğiniz su miktarını artırmanız yeterlidir.
HAFTA SONU VAZGEÇİLİYOR EN İDEALİ PERŞEMBE
Dilara Koçak / Beslenme ve Diyet Uzmanı
Pazartesi diyete başlama klasiğini ben pek başarılı bulmuyorum. Çünkü ilk 3-4 gün motivasyon iyi ilerleyip hafta sonuna doğru bu istek yok olabiliyor. Genelde cuma-cumartesi de rutin dışında bir program olursa yani arkadaş toplantısı veya kısa seyahat gibi diyet bozuluyor. Bu da kişinin vazgeçmesini kolaylaştırıyor. Bu yüzden perşembe başlanılması daha iyi sonuç veriyor.
YASAK BIRAKMAYI TETİKLER


Aslında önemli olan kişinin kilo verme amacı ve kararlılığı… Eğer bu noktada kişi doğru motivasyonu keşfetmişse başladığı gün çok da önemli değil. Ben diyete başlamak yerine bunun yeni yaşam biçimi veya ölçülü beslenmeye geçiş şeklinde kurgulanması ile daha başarılı sonuçlar alıyorum. Kişinin kendisini yeni yaşam biçimi ve yeniliklere açması vazgeçmesine engel oluyor, oysa yasaklar vazgeçmeyi tetikliyor.

HEDEFİNİZİ BELİRLEYİN VE YARIN GERİSİNİ GETİRİN
Fatmagül Yılmaz Öztürk / Beslenme ve Diyet Uzmanı
Bence diyete başlamak için en uygun gün yarındır. Bütün diyetler yarın başlar. Ama o yarın hiç gelmez. Diyete başlamak için kişi beyninde bu kararı tam vermeli… Beyin olarak buna hazır olduğunuz anda zaten gerisi gelir. Yani günün çok önemi yoktur. Önemli olan hedef koymaktır.
“Ben zayıflamak istiyorum” demek açık uçlu bir süreçtir. Örneğin 90 kilo olan birisi için, “Ben 75 kilo olacağım” hedefi nettir, er ya da geç elde edilir.

YÜZDE 40’I BIRAKIYOR

Yalnız bunca yıllık meslek yaşantımda gözlemim pazartesi diyete başlayanların yüzde 60’ı bunun sonunu getirirken yüzde 40’ı vazgeçiyor.

KİLO ALIRKEN ZAMAN KAYBETTİNİZ HEMEN ŞİMDİ ÇABA SARFEDİN!
Nil Şahin Gürhan / Beslenme ve Diyet Uzmanı
Diyete başlamak için en iyi gün şimdi, hemendir. Herkesin bir hayat tarzı, alışkanlıkları, sevdikleri, sevmedikleri, mutlulukları, mutsuzlukları, genetik yapısı gibi birçok özelliği var. Bu özellikler bizi biz yapan, yaşam içinde durmamızı sağlayan değerlerimizdir. Fazla kilomuz zaman içinde bütün davranışlarımız sonucu oluşur. Kilo almak için zaman ve faaliyet gerektiği gibi, vermek için de zaman ve çaba gerekiyor.

BİR SAAT İÇİNDE KAHVALTI
Kilo vermek için davranış değişikliklerine başlayın. Her bir davranışı alışkanlık haline getirdikten sonra diğerine geçin. Mesela; uyandıktan sonra bir saat içinde kahvaltı yapın, her gün 2-3 litre su için, her gün yarım saat yürüyüşe çıkın, ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalarınız olsun.

UĞURLU GÜNÜNÜZDE DAHA İYİ MOTİVE OLURSUNUZ
Gözde Şahin / Acıbadem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı
Zayıflamak için gün belirlemek veya belirli bir sürenin geçmesini beklemek, bu belirlenen döneme kadar kişilerin “Nasılsa diyete gireceğim, başlamadan istediğimi yiyeyim” gibi bir düşünceye kapılmalarına, bunun sonucunda da sınırsız yemek yemelerine neden oluyor. Bu durumda verilmesi gereken kilo 15 ise, 17- 18’lere çıkabiliyor. Kilo verme dönemi zaten kişilerin canını sıkan bir durum.
Dolayısıyla diyete hemen başlamadan önce kilo almak, bu dönemi daha da uzatmamak gerekiyor.

PAZARTESİ YANLIŞ GÜN

Haftanın ilk günü olması sebebiyle pazartesi, diyete başlamak için tercih edilen bir gün oluyor. Ama bence kişi kendini iyi hissettiği ya da uğurlu olduğuna inandığı bir günde diyete başlarsa, kendini daha da motive olmuş hissedecektir.

REGL BİTTİĞİ GÜN BAŞLAYIN TATLI KRİZİNE YENİK DÜŞMEYİN
Gizem Keservuran / Medical Park Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı
Yaşamımızda en zor şey alışkanlıklardan vazgeçmek ya da alışkanlıklarımızı değiştirmektir. Bir beslenme uzmanına danışacağınız gün sadece kilo vermek değil, daha kaliteli bir yaşam için destek almak aklınıza gelmeli… Hafta sonu güzel bir kahvaltının verdiği ağırlık ile “Tamam, yarın başlıyorum” diyerek pazartesi günü diyete başlanır ancak bu kararlılık genellikle güzel bir öğle yemeğinin ardından sona erer.
Dolayısıyla kadınlar için zayıflama tedavisine başlamak için en doğru gün regl dönemi sonrası, tatlı isteğinin ve iştahın azaldığı dönem olacaktır. Erkekler için ise, doğru beslenmeye geçiş için en doğru gün sigarayı bıraktığınız gün olabilir. Spora başlayanlar içinse diyet mutlaka diyetisyen kontrolünde olmalı.
Esra Tüzün

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Diyet

Etiketler:, ,


Comments are closed.