By 31 Mart 2009 Devamı →

DİYET VE DİYABETİK KARMAŞASIDiyet ya da diyabetik ürünlerle şeker hastalığı tedavi edilmez
Diyabetli hastaların yediklerine dikkat etmesi çok önemlidir. Ama sanıldığı gibi, diyet ya da diyabetik ürünler bu hastalığı yenmeye yardımcı olmaz. Yapılması gereken en doğru şey; sebze-meyveyi bol tüketmek, haftada 2-3 kez kuru baklagil ve balık yemektirTürk Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, diyabetli hastaların beslenmesiyle ilgili soruları yanıtladı:
* Diyet ürünleri diyabetik ürünler midir?
Piyasada ‘diyet’ ya da ‘diyabetik’ ürün adı altında satılan ürünler genellikle tüketiciler tarafından karıştırılıyor. ‘Diyet’ ürün derken, kalori oranı azaltılmış ürünler kastedilir. Yağ oranları azaltılarak kalori değeri düşürülmüş bu ürünler, basit şeker de içerebilir. Bu nedenle de içerik ve besin etiket bilgilerinin dikkatli incelenmesi gerekir. ‘Diyabetik’ olarak piyasada bulunan ürünler ise genellikle şekerle değil tatlandırıcılarla tatlandırılmış ürünlerdir, ancak kalori oranları yüksek olabilir. Bu ürünlerin de besin etiketleri dikkatle incelenmeli; besinin kalori değerine, içerdikleri tatlandırıcının türüne, şeker alkolleri kullanılmış ise miktarına, besinin bir porsiyon ölçüsünün içerdiği karbonhidrat oranına bakılmalı.
ÇEŞİT OLSUN DİYE…
* Diyet ürünleri diyabete iyi gelir mi?
Üzerinde ‘diyabetik’ ya da ‘diyet’ yazması, bu gıdanın diyabeti tedavi edici bir özellik taşıdığını ya da diyabete iyi geleceğini göstermez. ABD ve Avrupa otoritelerinin önerilerine göre; bu tarz özel ürünlerin tüketimi, diyabette tedavi planlamasında gerekli değildir. Bu tür ürünler, beslenme programlarında monotonluktan uzaklaşmak ve çeşitlilik sağlanması için uygun miktarlarda tüketilebilir.
* Gizli şekeri olanlar şeker ve çikolatayı hiç yememeli mi?
Gizli şekeri olan bireylere, öncelikle yaşam tarzı değişikliği, yani düzenli egzersiz, sağlıklı bir beslenme programı ile kilo kontrolü önerilmektedir. Bu şekilde, daha ileri dönemde diyabetin gelişme riski büyük oranlarda azaltılabilir. Son zamanlarda az miktarda şekerin de sağlıklı bir beslenme programında yer alabileceği bilinmektedir. Ancak bu konuda beslenme uzmanınızdan yardım almalısınız. Çikolata, diyabette genel olarak önerilmez. Çocuk ve gençler kilo problemleri yoksa, çok az miktarda, günde 20 gramı geçmemek kaydıyla diyabetik çikolata tüketebilir.
* Tatlı krizleri diyabet belirtisi olabilir mi?
Tatlı krizleri şeker metabolizmasındaki bir bozukluğun belirtisi olabilir. Reaktif hipoglisemi, glikoz intoleransı olan ya da diyabetli bireylerin tatlı gıdalara aşırı düşkünlüğü söz konusu olabilmektedir. Bu durum; hipoglisemi (şekerin düşmesi) atakları yaşayan bireylerde vücudun kana hızlı karışan basit şekerlere ihtiyaç duymasından kaynaklanır. Diyabetli bir bireyde ise kan şekerinin (glikozun) yüksek gitmesine rağmen, vücut tarafından kullanılamaması sonucu vücudun; enerji için daha fazla glikoz sağlayabilmek amacıyla karbonhidratlı ve basit şekerli gıdalara yönelmesinden kaynaklanır.

Light ürünün bir yararı yok

* Marketten ürün alırken diyabet hastaları etiketlerde nelere dikkat etmeli?
Besin etiket bilgilerini mutlaka okumalılar. Bir gıda ürününün üzerinde yer alan besin etiket bilgisi bölümünde; gıdanın enerji, karbonhidrat, protein, yağ ve lif gibi besin öğeleri içeriğini gösteren bir bölüm bulunur. Bu bölümde gıdanın bir porsiyonunun veya 100 gramının besin değerleri mevcuttur. Özellikle karbonhidrat sayımı uygulayan diyabetliler, besin etiketlerinde tüketecekleri porsiyon ölçüsünü belirleyebilmek için bu bölümü öncelikle incelemeli; 100 gramının ve bir porsiyonunun içerdiği karbonhidrat ve şeker alkolerinin miktarına, besinin posa içeriğine ve yağ oranlarına bakmalıdırlar. Tüm diyabetli veya obez bireylerin besini tüketmeden önce ambalajında yer alan içindekiler kısmını da incelemeleri gerekir. Çünkü çoğu birey, besinlerin üzerindeki ‘şekersiz’, ‘şeker ilavesiz’, ‘light’ gibi açıklamaları yanlış değerlendirip, besinin kan şekerini etkilemeyeceğini ya da enerji içermediğini düşünmektedir. Oysa bu ifadeler; gıdanın rahatlıkla tüketilebileceği, sağlıklı bir besin olduğu, enerji içermediği ya da kan şekerini yükseltmeyeceği anlamına gelmez. Besinin içerdiği yağın türü, miktarı, tuz içeriği de dikkate alınmalıdır.
İlaç gibi etkili yiyecekler
Diyetisyen Melis Baban, diyabet hastaları için yiyecekleri değerlendirdi:
Sebzeler: Diyabetli bireylerin bol sebze tüketmeleri çok faydalıdır. Sebzeler hem düşük kalorili ve çeşitli vitaminler açısından zengin, hem de yüksek posa içeriği olan doyurucu besinlerdir. Diyet posası midenin boşalmasını geciktirip, barsaklarda geçiş zamanını uzatarak karbonhidratların emilimini yavaşlatır, böylelikle kana glikozun (kan şekerinin) yavaş karışmasına yardım eder. Bu nedenlerle her öğününüzde tabağınızın yarısını mutlaka sebze ve yeşilliklerle doldurun. Yalnız nişastalı sebzeleri ( patates, yer elması, bezelye, mısır, havuç vb.) ölçülü tüketin.
Meyveler: Meyveler vitamin, posa, antioksidanların ve meyve şekerinin doğal kaynaklarıdır. Porsiyon ölçülerine dikkat edin.
Kurubaklagiller: Kuru fasulye, mercimek, nohut, soya fasulyesi gibi kuru baklagiller iyi posa kaynaklarıdır, aynı zamanda kalsiyum, çinko, magnezyum ve demir yönünden zengin besinlerdir. B ve E vitamininin de zengin kaynaklarıdır. İçerdiği bu besin öğeleri bakımından özellikle haftada 1-2 kez tüketilmelidir.
Yağlı tohumlar: Ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar kalp hastalıklarına karşı koruyan iyi türde yağ asitleri içerir. Magnezyum ve posa içeriği de zengin olan bu gıdalar, kalori ve yağ oranı yüksek olduğu için fazla miktarda tüketilmemelidir.
Balık: İyi bir protein kaynağı olan balık, Omega-3 yağ asitlerinden zengindir. Omega- 3 yağ asitleri; kan pıhtılaşmasını, kalp atım ritminin bozulmasını, iltihaba bağlı hastalıkların gelişmesini önler, trigliserit ve kolesterol düzeyini düşürür, kan basıncını azaltır, retina ve beyin gelişiminde rol oynar. Diyabetli bireyler; özellikle soğuk sularda yaşayan uskumru, somon, ton ve sardalya gibi balıkları haftada 2-3 kez tüketmeye özen göstermelidir.

Diyabetik Karmaşası
Tip 2 Diyabet ve Tedavisi
Diyabete Doğal Umut
Diyabet ve Zayıflama
Diyabet ve Obezite
Gizli Şekeri Bul Diyabeti Kes
Tip 2 Diyabet için Bitkisel ilaç
Yüksek Protein Diyetleri Diyabet Yapıyor
Kanser Arttı Diyabet Patladı
Diyabet Körlük Nedeni Olabilir

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:,


Comments are closed.