By 10 Haziran 2010 Devamı →

DİŞ AĞRISI İÇİN BİTKİSEL TARİFLERDiş Ağrısına Bitkisel Çözümler

Geçmişten günümüze, diş ağrısı her yaştan insanı en çok korkutan ağrılardan biri olmuştur. Diş ağrılarını gidermede pek çok bitkisel çözüm bulunmakla birlikte bunlardan en çok tercih edilenleri aşağıya çıkartılmıştır.
Diş Ağrılarını Gideren Doğal Tarifler :
Malzemeler :
diş ağrısına bitkisel öneriler– 1 çorba kaşığı ebegümeci
– 1 adet limon
– 1 avuç ada çağı
– 1 avuç papatya
– 1 avuç biberiye
– 1 çay kaşığı karabiber
– 3 çorba kaşığı nane
– 1 çorba kaşığı sarımsak suyu
Kullanımı :
* Kurutulmuş ebegümeci tuzlu su ile ıslatılır. Ağızda çiğnenir.
* Dilimlenmiş limon ile birlikte demlenen ada çayı bir müddet ağızda tutulur. Bu işlem sık sık tekrar edilir.
* Papatya ve biberiye birlikte kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvıya limon tuzu ilave edilir. Hazırlanan bu sıvı ile ağız devamlı çalkalanır.
* Karabiber ve nane havanda dövülerek ezilir. Elenen toz sarımsak suyu sulandırılarak sıvı kıvamına getirilir. Hazırlanan sıvı ile ıslatılan pamuk, ağrıyan çürük dişin üzerine konur.
* Diş ağrılarına acil müdahale için en etkili yöntem karanfil yağıdır. Bir parça pamuga 2-3 damla karanfil yağı damlatın ve dişetinize sürün; Bölgeyi uyuşturmadan önce biraz sızı yapabilir.İtalya’nın Bologna bölgesinde, diş ağrılarını geçirmek veya hafifletmek için halen ada çayı yaygın olarak kullanılmaktadır.
Tarif : Bir çaydanlığın içine 2 yemek kaşığı taze ya da kurumuş ada çayı yaprağı atıp üzerine 1 fincan kaynar su gezdirin. Demleyin ve süzgeçten geçirin. Çayı özellikle ağrıyan dişinize yakın olacak şekilde azar azar ve ağzınızın içinde tutarak için. Bir kısmını ayırın ve sıcak sıvının içine temiz bir pamuk bastırın. Pamuğu sıkıp ağrıyan bölge üzerine kompres yapın.Zencefil Kökü ile Diş Ağrılarını Dindirin 

zencefil

Bir miktar zencefil kökünü kızartın veya pişirin. Zencefile sorunlu dişin üzerine gelebilecek bir şekil verin. Elinizden geldiği sürece uzun bir süre zencefili ısırın. Tükürüğünüzün ağrıyan dişinize akmasına izin verin. Genellikle hızlı bir rahatlama hissedilir. Gerek olduğunda işlem tekrarlanabilir.

Yüzyıllardır enfeksiyonları tedavi etmekte kullanılan ve diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı, anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir bileşik içerir.

Bakterileri öldürmeye yarayan bu madde aynı zamanda diş macunlarında da vardır. Diş ağrısını rahatlatmak için ağızda boşluğa doğrudan veya ağrıyan dişin üzerine karanfil yağı uygulayabilirsiniz.

Diş ağrısı için önemli bir ev tipi çözümdür. Diş etleri ve dişlerdeki enfeksiyonlardan sizi koruyan bir antibiyotiktir. Ağız bakterisinin büyümesini engeller ve diş ağrısını azaltır.

Bir Hint baharatı olan şeytantersi, bir çeşit rezene türüdür. Antibiyotik ve ağrı giderici özelliklere sahiptir. Yeterli suyla karıştırılan tozu hamur kıvamına getirdikten sonra biraz limon suyu damlatın ve diş üstüne koyun.

Önemli bir antibiyotik olan sarımsak, bakterilerle savaşmakta oldukça etkilidir. Hızla oksitlenir ve diş ağrısını önler. Ağzınızda sağlıklı bir yaşam alanı yaratır ve diş ağrısını keser. Nefesiniz kötü kokabilir ama diş ağrınız azalır.

Biber güçlü bir antibakteriyel ve anti-flamuardır özellikelri olan bir antibiyotiktir. Diş ağrısı ve diğer ağrıların azalmasında oldukça etkilidir.

Soğan çiğnemek, ağızda mikropları öldürmeye ve diş ağrısını engellemeye faydalıdır. Yapılan araştırımalar çiğ soğanın güçlü dişler için önemli bir etkisi olduğunu diş ağrısına çözüm getirdiğini ortaya koymuştur.

Diş ağrısı için en yaygın ev çözümü, tuzlu ılık sudur. Diş bakterilerini temizler, şişleri azaltır ve ağrıyı hafifletir. Bir bardak ılık suya, 3 yemek kaşığı tuz döküp karıştırın. Sonra ağzınızda gargara yapın.


* Doğal Diş Beyazlatma
* Yaz Aylarında Diş Sorunları
* Uykuda Diş Sıkma Nedenleri ve Tedavi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


Comments are closed.