By 26 Ekim 2011 Devamı →

DİRENÇLİ TANSİYONA ÇÖZÜM UMUDUÇoklu ilaç kullanmasına rağmen sonuç alınmayan yüksek tansiyon hastaları için Türkiye’de ilk kez uygulanan yöntem, tedavi başarısı açısından umut verici nitelikte.
Dirençli TansiyonAnkara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde iki hastada gerçekleştirilen, beyinden böbreğe ve böbrekten beyne giden sempatik sinirlerin devre dışı bırakıldığı operasyonla yüksek tansiyon tedavisinde başarı sağlandı.
İlaca dirençli hipertansiyon hastalarının tedavisinde dünyada birkaç yıl önce uygulanmaya başlanan ”Renal Denervasyon” adı verilen yöntemle ilgili bilgi veren Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Kardiyoloji Klinik Şefi Prof. Dr. Mehmet Bilge, yöntemle beyinden böbreğe ve böbrekten beyne giden sempatik sinirlerin yüksek enerji yöntemiyle kesilerek devre dışı bırakıldığını söyledi.
Beyinden böbreğe giden sinirlerin yüksek tansiyonun ortaya çıkmasında ve devam etmesinde etkili olduğunu belirten Bilge, şunları anlattı: ”Bunlar beyinden gelen uyarılarla böbrekten su ve tuz tutulumunu artırdığı için tansiyonun yükselmesine yol açar. Bu sinirler aynı şekilde renin hormonunun salgılanmasını artırır. Bu hormon fazla salgılandıkça tansiyon yükselir. Bu sinirlerle taşınan elektrik akımı, böbrek damarlarının kasılmasına, dolayısıyla tansiyonun artmasına ve yüksek seyretmesine yol açar.”
KASIKTAN GİRİLEREK YAPILIYOR, YAN ETKİSİ YOK

Böbrekten beyne giden sinirlerin ise beyin aracılığıyla tansiyonun yükselmesine neden olduğunu ifade eden Bilge, bu sinirlerin devre dışı bırakılmasının tansiyonun düşmesini sağladığını anlattı. Operasyondan yüzde 85 başarı sağlandığını kaydeden Prof. Dr. Bilge, ”Renal Denervasyon, 3 ya da daha fazla ilaç kullanıp tedaviden sonuç alınamayan dirençli ya da herhangi bir nedenle tansiyon ilacı alamayan hastalar için uygundur” dedi.
Prof. Dr. Mehmet Bilge, kataterler yardımıyla kasıktan her iki böbreğe de girilerek yapılan ve yan etkisi bulunmayan işlemde, yakılan sinirlerin devre dışı bırakıldığını belirterek, ”Hasta tedavi sonrası 1-2 gün içinde taburcu ediliyor. İşlem 18 yaş üstü uygun her yaştaki hastaya yapılabilir” bilgisini aktardı. Hastaların, Renal Denervasyon tedavisi sonrası bir süre daha tansiyon ilacı kullanacaklarını, belirli bir süre takip edildikten sonra da bu ilaçların dozunun azaltılacağını belirten Bilge, böbrek ve kalp gibi organlara zarar veren ve felç riski doğuran yüksek tansiyonun kontrol altına alınmasıyla bu risklerin ortadan kalktığını bildirdi.
Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Türkiye’de bu işlemin ilk kez uygulandığı 41 ve 51 yaşlarındaki iki hasta, bugüne kadar kullandıkları ilaçlara rağmen tansiyonlarının kontrol altına alınamadığını, Renal Denervasyon tedavisi sonrası sağlık durumlarının daha iyi olduğunu dile getirdiler.
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.