By 25 Mart 2008 Devamı →

DİKKAT GENİTAL HERPES OLABİLİRSİNİZGenital Herpes. Bu virüse dikkat!

İnsanların yüzde 60’ı bu virüsü taşıdıklarınan habersiz…

Cinsel anlamda aktif olan herkesi etkileyen Genital Herpes genital bölgeyi, anüsü, kalça bölgesini, ağız, yüz ve dudakları etkiliyor. Cinsel yolla bulaşan Genital Herpes virüsünü taşıyan insanların yüzde 60’ı bu virüsü taşıdıklarından habersiz. Araştırmalara göre Türkiye’de virüsün görülme sıklığı yüzde 90’lara ulaşmış. Virüs vücuda girdikten sonra hücreler içinde yaşamını sürdürerek değişik zamanlarda tekrarlayarak enfeksiyon yapıyor. Cinsel anlamda aktif olan herkesi etkileyen Genital Herpes eşten eşe kolayca bulaşıyor.

Genital herpes ‘Herpes simplex’ adlı bir virüsten kaynaklanır. Virüs ile enfekte olan insanların çoğu herhangi bir semptom göstermez.

Herpes simplex virüsünün (HSV) iki ana tipi vardır: HSV-1 ve HSV-2. HSV-1 enfeksiyonu çoğunlukla yüz bölgesinde uçukların ortaya çıkmasına yol açar (buna karşın kimi zaman genital herpese de sebep olabilmektedir).

Genital herpesin semptomları genital organlarınızda uçuk (kabarcık, kızarıklık, ağrı, kaşıntı) çıkmasına benzer. Semptomların ilk ortaya çıkışının ardından, yeni semptomlar ortaya çıkabilir, ya da diğer adıyla “reküranslar” oluşabilir.

Genital herpes virüsü ile enfekte olan bir kişi için kesin tedavi olmamasına rağmen, ilaç tedavisi yoluyla semptomlar kontrol altında tutulabilir ve cinsel aktivitenin daha güvenli yapılmasıyla (kondom kullanılarak) enfeksiyonun eşlere bulaşma riski azaltılabilir.

Durumu kontrol altına alabilmeniz için yapılabilecek çok şey vardır. Öncelikle genital herpesi öğrenmekle başlayabilirsiniz.

BELİRTİSİ 15 GÜN SÜRÜYOR

Acı veren kaşıntılı kabarcıklar, genital bölgeyi etkileyen yumrular, döküntüler ve idrar yaparken duyulan ağrı, HSV tip 2ínin ilk başta görülen klasik belirtileri. Hastalığa ateş, halsizlik, lenf bezlerinin şişmesi gibi belirtiler de eşlik ediyor. Ağrı, kabarcıklar ve kırmızı, içi sıvı dolu şişlikler şeklinde görülen belirtiler 10 ila 15 gün sürüyor.

Genital herpesin semptomları büyük değişiklikler gösterir. Herkesin deneyimi birbirinden farklıdır.

En sık görülen semptomlar arasında:

* Genital bölgede (ve muhtemelen kaba et, sırt altı bölge ve kalçada) kaşıntı ya da ağrı
* Genital bölgede ortaya çıkan, soyulan ve daha sonra kabuk bağlayan kabarcıklar
* Kaba et, kalça ve kasık bölgesinde kabarcık ve uçuklar
* Muhtemelen baş ağrısı, bitkinlik ve adale ağrıları
* Daha az yaygın olmakla beraber, genital herpes ateşe de yol açabilir

HASTA FARKINDA DEĞİL

Virüsü taşıyanların yüzde 20’sinde hiçbir bulgu görülmüyor. Hem genital hem de yüz herpesine sebep olan HSV-1 ve HSV-2 dünya nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasını etkiliyor. Türkiye’de bu virüsün görülme sıklığı yüzde 90 oranında.

TEMASLA GEÇİYOR

HSV tip 2’nin neden olduğu genital herpes hastalıkları ağızdan ağıza, ağızdan genital bölgeye ve genital bölgeden genital bölgeye temas yoluyla bulaşıyor. Hastalığın bulaşması için semptomların olması gerekmiyor. Belirti vermeden eşten eşe geçiyor.

HAMİLELİKTE DE OLABİLİR

Eğer hamile kalmadan önce genital herpese yakalandıysanız:

* Virüsün bebeğinize geçme riski çok düşüktür – yüzde 3’ten daha azdır.
* Kanınızda bulunan antikorlar bebeğinizin virüse karşı direnç göstermesine yardımcı olur.
* Bebek bekliyorsanız ve genital herpes geçmişiniz varsa, durumun izlenebilmesi için doktorunuzu durumdan haberdar ediniz.

Kendinizde Genital Herpes olduğundan şüphelenmeniz halinde vakit geçirmeden en yakın Sağlık Kuruluşuna başvurun.

Daha Detaylı Bilgi için

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Jinekoloji

Etiketler:, , ,


6 Yorum Var "DİKKAT GENİTAL HERPES OLABİLİRSİNİZ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. meryem ozkan dedi ki:

  Geçen sene aynı anda iki farklı ameliyat oldum ve iyileşmeden genital bölgemizde uçuk çıktı.bir yıldır nerdeyse her ay oluyor.immuneks ve antibiyotik kullandım.ama fayda etmedi.evliliğimi ve psikolojisi olumsuz etkiliyor.bebek istiyoruz ama uçuk üsade etmiyor.yardıma ihtiyacım var.

 2. pıtırcık dedi ki:

  bendede bu sorun var ve şimdi bi operasyon geçiricem yakılıcaklar umarım tamamen biterler

 3. lida dedi ki:

  erken teşhiş tek neden

 4. Bayanlara Özel dedi ki:

  Her hastalıkta olduğu gibi bunda da erken tşhis çok önemli…

 5. Yasemen İzmir Güzellik Merkezi dedi ki:

  Erken farkına varmakta fayda var…

 6. abdullah baki dedi ki:

  güzel