By 27 Şubat 2011 Devamı →

DİDA KAYMAZ’IN KANSER MÜCADELESİGenç yaşta art arda 5 organına yayılan kanser hastalığı nedeniyle 6 ay ömür biçilmesine rağmen 6 yılı aşkındır zamandır mücadele ederek binlerce hastaya motivasyon ve umut kaynağı olan Kansersiz Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı 32 yaşındaki Dida Kaymaz, kanserli hücreleri vücudunda 3 noktada yenmeyi başardı.

DİDA KAYMAZ'IN KANSER MÜCADELESİDida Kaymaz, İtalya’da eski Sağlık Bakanı ve onkoloji Profesörü Umberto Veronesi tarafından gerçekleştirilen ve 1 aydan fazla süren kök hücre tedavisinin ardından döndüğü Türkiye’de, yaklaşık bir buçuk aylık süreyi evinde son derece steril, izole bir ortamda ve mümkün olduğunca az sayıda insanla görüşerek geçirdikten sonra kurucu başkanı olduğu derneğin iki önemli projesi ile ilgili çalışmaların ilk adımlarını atmak için Adana’ya gitti.

Oksijen deposu Toros Dağlarının eteğinde bulunan Adana’nın Pozantı ilçesindeki dağ oteli Pendosis Tatil Köyü’nün ortağı Süreyya Kayar ile gerçekleştireceği proje için alan keşif gezisi yapan Dida Kaymaz, önce tedavi sürecini, ardından, kanser hastalarına umut olacak projelerini anlattı.

İtalya’da 22 günü steril odada geçen kök hücre nakli tedavisi sayesinde kanser hücrelerinin kemiklerine yapmış olduğu metastasın önüne geçildiğini ifade eden Kaymaz, “Bunun yanı sıra yapılan rutin tetkik ve tahlillerimde vücudumdaki 5 ayrı organ tutulumundan 3’ünde yüksek başarı sağlandığı görüldü” dedi.

İkisi primer, 3’ü metastas olmak üzere vücudundaki 5 ayrı noktada bulunan kanser hücreleri ile yaşamayı öğrenmesi, hayata küsmemesi ve tedavi sürecinden ve sosyal yaşamından asla kopmaması sayesinde moralini hep yüksek tuttuğunu anlatan Kaymaz, “Mide, kolon, akciğer, karaciğer ve beyin tutulumu vardı. Şu anda primer olarak vücudumda bulunan kolon ve akciğerler dışındaki tüm kanser hücreleri etkisiz hale gelmiş durumda. Ben bunu öncelikle Allah’ın takdiri ilahisine, daha sonra verdiğim mücadeleye borçluyum” diye konuştu.

Henüz 26 yaşındayken kansere yakalandığında doktorların kendisine 6 ay ömür biçtiğini hatırlatan Dida Kaymaz değil 6 ay, 6 yılı aşkın süredir ayakta kalabildiği gibi kansere karşı, 5-0 durumundayken, 3-2 öne geçtiğini vurguladı.

Nasıl besleniyor

Kaymaz, beslenmesinden yaşam tarzına kadar tüm hayatını tedaviye göre şekillendirdiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Tedavi sürecinde doktorunun önerisi ile kırmızı et ve şeker gibi gıdaların olmadığı bir diyet uyguluyor, mümkün olduğunca bol oksijenli ortamlarda bulunmaya özen gösteriyorum. İmmun sistemini güçlü tutuyor, mevsimsel üst solunum yolları enfeksiyonu bu aralar sık görüldüğünden kalabalık ortamlarda bulunmamaya özen gösteriyorum. Oksijen, tedavi sürecimde büyük bir öneme sahip. Günlük egzersizler ve doğru nefes alma, hücresel düzeyde daha fazla oksijen alınmasına yardımcı oluyor. Bol oksijenin yanı sıra ozon terapisi de tedavimin bir parçası. Doktorumun bana önerdiği diyetteki kırmızı et yasağı nedeniyle bu gıdadan alamadığım proteini, diğer gıdalardan alıyorum. Tedavim öncelikle bilimsel tıpla sürüyor ancak, alternatif tıptan da faydalanıyorum. Bu konuda da doktorlarımın tavsiyesine uyuyorum. Ben alternatif tıbbı bir kanser hastası için tamamlayıcı tıp olarak görüyorum. Mesela bağışıklık sistemimi güçlendirmek için tüm dünyaca bilinen reishi mantarının çayını 5.5 yıldır düzenli olarak tüketiyorum.”

Reishi mantarı yetiştiriciliği projesi

6 yıldır amansız hastalığa karşı verdiği mücadeleye rağmen pozitif enerjisi ile dikkati çeken Dida Kaymaz, Pozantı ilçesinde, Pendosis Tatil köyü ve Çukurova Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle gerçekleştirmeyi planladığı proje kapsamında, kanser hastalarında bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle bilinen ve kendisinin de düzenli olarak yıllardır kullandığı “Reishi” mantarı yetiştireceklerini bildirdi.

Japon ve Çin tıbbında kansere karşı en önemli silah olarak gösterilen, Japonya Sağlık Bakanlığı tarafından kanser hastalığı tedavisinde tek doğal ilaç olarak kabul edilen ve binlerce yıldır birçok hastalığın tedavisinde kullanılan Reishi mantarının “ölümsüzlük mantarı” olarak da bilindiğini vurgulan Kaymaz, şunları kaydetti:

“Özellikle yayınlanmış birçok önemli çalışmada kanser tedavisinde başarılı etkisi kanıtlandığından biz dernek olarak böyle bir çalışmayı başlatma kararı aldık. Reishi’nin kanser hastalığının destek tedavisinde önemi çok büyük ancak temin edilmesi oldukça güç ve son derece pahalı. Biz bu tıbbi mantarı yetiştirip, kanser hastalarına ücretsiz olarak vermeyi planlıyoruz.”

Kaymaz, proje uygulama alanı olarak Toros Dağlarının eteğinde, nem oranı yüksek iki mağara tespit ettiklerini ve hızla çalışmalara başladıklarını bildirdi.

Kansersiz Yaşam Derneği İkinci Başkanı Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Begüm Kayar ise “Ganoderma lucidum (Reishi mantarı) adında anlaşılacağı gibi Gan (parlak) derma (kabuk) ve lucidum (göz alıcı, büyüleyici) mucizevi bir tıbbi mantardır. Japonya, Kore ve özellikle de Çin’de ilk çağlardan beri kullanılan gençlikle, uzun ve sağlıklı bir yaşamla özdeşleştirilmiştir. Sınırlı bir yetişme alanı olduğu için maddi değeri de oldukça yüksektir. Yapılan birçok araştırma sonucunda özellikle kırmızı reishi’nin bağışıklık sistemini güçlendirici, kanseri önleyici ve tedavisine yardımcı birçok mekanizmasının yanı sıra, sinirsel gerilimi azaltıcı ve kan basıncını düşürücü özellikleri olduğu kanıtlanmıştır” dedi.

Projede dernekle işbirliği yapan Süreyya Kayar da, Pozantı’nın Peru’dan sonra oksijen ve yükseklik dengesi en iyi olan yöreler arasında bulunduğuna dikkati çekerek, “Bu proje, sağlık turizminde ön plana çıkan yöremizin kanser hastalarına bir hediyesi niteliğinde olacak” diye konuştu.

Kaymaz, kanser hastalarına umut olacak projelerinin yanı sıra, ilkini geçtiğimiz aralık ayında Adana’da gerçekleştirdiği “Kansersiz Yaşam Sohbetleri” programına Türkiye’yi il il gezerek devam edeceğini sözlerine ekledi.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber


Yorumlar "DİDA KAYMAZ’IN KANSER MÜCADELESİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. cennet ege dedi ki:

  Sevgili Dida hanım, bende sizin gibi 32 yaşındayım.2 çocuk annesiyim,son 3 aydır sağlık problemleriyle savaşıyorum.Vucudumun belirli bölgelerinde polipler tesbit edildi.Doğuştan cılbırt hastasıyım, son olarak makat bölgesinde displazi bulundu, yapılan kolonoskopiler beni mahvetti.Bütün mudahaleler uyuşturulmadan yapıldı ,bu konuda sağlık bakanlığına bir yazı yazıcamSizden birşey rica ediyorum Allah rızası için eğer bir gün bu proje gerçekleşirse, lütfen benide unutmayın banada bu mucize bitkiden ulaştırın.Sizi tebrik ediyor hayırlı sağlıklı uzun ömür diliyorum.Rabbim yar ve yardımcınız olsun.Cennet Ege. Ankara

 2. Gökhan GENÇ dedi ki:

  Merhabalar Dida hanım öncelikle geçmiş olsun sizin hayata tutunmanız ve mücadeleniz o kadar çok insana öyle güzel örnek oldu ki hemen hemen her kanser hastasının yapması gerekeni yapmasını sağladınız size içinde bulunduğum ve artık son döneme geldiğimizi düşündüğümüz durumdan bahsetmek istiyorum.
  3 sene önce anneme endometrium teşhisi konuldu ameliyat yapıldı ameliyat ta tümör alındı tümör ile birlikte rahim de alındı fakat tümör saldırgan bir tip olduğu için kısa süre içinde karın boşluğunda lenflere ufak tutulumlar meydana geldi ardından ışın kemoterapi ve tekrar ışın tedavisi uygulandı durum hep sabit kaldı gerileme sağlanamadı bir süre de ilerleme olmadı son bir ay içinde çok şiddetli ağrılar sonucunda doktora gittiğimizde çekilen mr sonucu kemikler de metastaz lar olduğu görüldü kafatası leğen kemiği ve kuyruk sokumunda belirli boyutlarda olduğu görüldü şu an ki durum ise özel bir klinikte ağrı pompası ve morfin bantları ile ağrıları dindirmeye çalışıyoruz konuştuğumuz tüm profesörler o kadar olumsuz konuşuyorki hiç bir çare olmadığı ve bir sene sürmez anneni kaybedersin dua et fazla acı çekmesin şeklinde oldu gidecek hiç bir yerimiz kalmadı hiç bir zaman umudumuzu kaybetmedik ancak son dönemde konuştuğumuz tüm profesörler bizim umudumuzu kırmak üzere açıkcası son umut olarak size durumu izah edip yapabilecek ne varsa yardımlarınzı beklemekteyiz annemiz aynı zamanda diyaliz hastası ve hafta da 3 gün diyaliz de 3 senedir bu durumun devamı da psikolojik tedavi görmesini gerektirdi size ulaşmanın başka yollarını aradım ama olmadı buradan size son umut olarak yazıyorum cevap vereceğinizi ve yardım edeceğinizi umuyorum reishi mantarının kapsüllerini faydalı olmadığını duydum bu yüzden sizden cevap gelmeden onuda kullanmak istemiyorum lütfen yardımlarınızı esirgemeyin annemi çok seviyorum ve o giderse hayatta hiç kimsem kalmaz şimdiden teşekkürler yardımlarınız için

 3. yasemen Ateşyan dedi ki:

  iyi akşamlar dida hanım.Kanser hastalarına ve yakınlarına bir ışık ve umut olduğunuz için size çok teşekkür ediyorum.Benim annem serviks ca.Ve 2 yılı aşkındır bu hastalıkla mücadele ediyoruz.Reishi mantarının kapsülünü kullanıyorum fakat yeterlimi bilmiyorum.Mersin'deyim ve size ulaşmak istiyorum.

 4. filiz çelik dedi ki:

  iyiakşamlar dida hanım öncelikle bize bu bilgileri sağladığınız için size tşk ederiz benim babam akciğer kanseri ve kötü huylu 7 aydır tedavi görüyor bugün hastneye gittiler ve çok kötü bir haberle geldiler bende yıkıldım size ulaşmak istiyorum lü tfen ne olur yardımcı olun babam çok azimli çok dayanıklı biriydi amma bu kanser yedi bitirdi onu ööyle görünce çok kötü oluyorum babamı çok seviyorum cvp beklicem şimdiden tşk ederim

 5. yunus tayğar dedi ki:

  dida hanım benim anneme de bugun kanser tanısı koydular mide kanseri makalenizde reishi çayını seri üreterek tüm kanserli hastalara bedava dağıtacağınızı söylüyorsunuz benim bu cayı nereden ve nasıl temın edeceğimde bana yardımcı olursanız size bir ömür namazlarımda dua edeceğimi temın ederim lütfen geri dönün

 6. leyla balcı dedi ki:

  benim ablam kan CA kasım 2010.da teşhis konuldu.şu an tedavi sürecinde.iyileşme başladığını söyledi doktor.

 7. figen özyanmaz dedi ki:

  selam dida hanım sızım yasam savasınızdan cok etkılendım bızde yaklasık 2 ay once babamın akciger,lenf ve prostat kanserı oldugunu ögrendik daha once hayatına normal sekılde devam ederken su an yataktan kalkamıyor olması tarif edılemez bı durum resmen elımız kolumuz baglı ama babam yasamak ıcın elınden gelenı yapıyor onunda sızın gıbı bu savası kazanacagına ınanıyorum cünkü diger ihtamali kımse kabullenmek istemez bize reishiler mantarı konusunda yardımcı olabılırsenız sıze mınnettar kalırız nerden nasıl bulabılırız cevabınızı beklıyoruz sızede allahtan acıl sifalar dılıyorum

 8. Perihan Pakna dedi ki:

  İyi akşamlar Dida hanım erkek kardeşim 1962 doğumlu 2011yılının Ocak ayında Akciğer Kanseri 4.ncü evrede olduğu beyine metastas yaptığını öğrendik inanamadık çok büyük şok yaşadık.Ankara Sanatoryum Hastanesinde 4 kür kemoterapi ve radyoterapi gördü.Bilindiği üzere çok şiddetli ağız yarası, ağrılar 6 kilo kaybı ve dişleri döküldü. Akciğerindeki tümör yarısından biraz fazlası kadar küçüldü.Şu anda kemoterapiye 3 ay ara verildi. Ailemizde illet hastalık genetik değil fakat kardeşim 2 paket sigara içen birisi ve doktorlarda %90 sigaradan olduğunu söylediler. Kardeşimde yaşama azminin olduğunu görüyorum hem seviniyorum ama sevincim çok kısa oluyor çaresiz hastalık tokatını atıyor ümitsizlik beni kahrediyor. Keşke bu yaşananlar gerçek olmasa diyorum,bu çaresizlik yolculuğundan sağlıklı yaşama dönüş olsa sizin gibi.Bugünkü posta gazetesinde yazınızı okudum hemen bilgisayarda yazmaya karar verdim. Hastalığınızla alay etmişsiniz yaşam mücadeleniz galip gelmiş. Umarımki bu illetle kimse tanışmasın. Allahım kardeşim ve kardeşim gibiler sizin gibi yaşama sıkı sarılır korkmazlar. Sanki bir ümit ışığı oldunuz. Çünkü bu hastalığa yakalananlar ve yakınları çevreden olumlu birşeyler duymak istiyor. Benim her cep telefonumun çalmasında kalbin çarpıyor kardeşimle ilgili kötü habermi alacağım diyorum. Her günüm acı haber korkusuyla geçiyor çaresizlikle geçiyor. Alllaha dua ediyorum sanki elimiz kolumuz bağlı hiçbirşey yapamıyoruz çaresiz kalmak ne demek anlatılamıyor içimdekileri yazamıyorum nida hanım sizden güzel haberler duyarız inşallah.
  Reishiler mantarından söz etmişsiniz. Nereden temin edebiliriz. Gerçi kardeşim bitkisel hiçbir şeyi kabul etmedi.Gördüğüm tedavinin etkisini azaltır diyor. Böyle birşey olabilirmi? Benim gibi birçok kişi en kısa sürede sizden iyi haberler duymak istiyor.Herkeze acil şifalar diliyorum

 9. Merdan Demir dedi ki:

  Sevgili Dida Hanım
  Yaşamınızı ve yaşama tutunma mücadelenizi okuyunca bizim verdiğimiz mücadele geldi aklıma.Size destek ve moral vermek bazı ortak yanlarımızı paylaşmak istedim.

  Dida Hanım
  Şu anda emekli olmuş bir öğretmenim.Eşimin kanser hastası olduğunu öğrendiğimde dünyam başıma yıkılmıştı.Sonra sakin bir kafa ile düşününce düşününce kendimi en verici en dik durması gereken kişi olarak gördüm.Eşime bu olayı en alıcı bir dil ile anlatmalı,sonrada birlikte gidebilecek yere kadar verecektim.Nitekim öylede oldu.Uzun ve yıpratıcı bir mücadele…Saymadım kaç yıl oldu verdiğimiz mücadele .Saymadım kaç yılımı alıp götürdü ömrümden.Bütün yaşadıklarımız anlatılamaz,yazılamaz .Ancak yaşanır Hanımefendi .Ancak yaşanır.Bunları yaşamak ta her yiğidin harcı değil.Her insan bütün bu olanlara tahammül etmesi mümkün değil…

 10. fatma itaatli dedi ki:

  öncelikle geçmiş olsun diyorum.babam pankreas kanseri sanırım ameliyat olduk ama başarisız geçti karaciğer ve karın boşluklarunda fazlasıyla metastazlar varmış biyopsi sunucuna göre tedaviye başlayacaklarını söylediler ama şuanda çok acı çekiyor kemoterapiden öce reishi mantarına biran önce başlamak istiyoruz ama temin edebilecek birisini bulamadım yardimcı olursanız ve bu süreci ağrısız geçirebileceğimiz bi tavsiye verirseniz minnettar lakırım çünkü manen çok ihtiyacımız var şimdiden teşekkür eder tekrar bol sağlıklı günler dilerim….fatoş

 11. gülşen emkin dedi ki:

  …öncelikle geçmiş olsun tebriklerimi yolluyorum bu hastalığı yendiğiniz için Allahdan şifanızın daimi olmasını diliyorum.eşim prostat kanseri oldu hemde gec kalmışız kemiklere sıcramış eşim 55 yaşında ege üniversitesinde dedavi oluyor 4 ay oldu başladık hormon dedavisi yapıyorlar, reishi mandarını duyduk bulmakda güçlük cekiyoruz güvenirlik bakımından lütfen yapabileceğiniz bir yardım olursa neolur ulaşın bana. cok cok teşekkürlerimi yolluyorum. ve bekliyorum.

 12. şerife erdem dedi ki:

  öncelik le geçmiş olsun dide hanım sizi n tv de gördüm son dakikalar dı kanser lihastalara yardım ettiginizi duydum ama programın bitimiy di sadece isminizi ala bildim sizinle görüşe bilmek için n tv aradım ama böyle bir yetkileri olmadıgını söylediler benim bunları size yazmamdaki amacım yakınım da bir komşum bağırsak kanseri gözümüzün önünde eriyip ghidiyor eger bu şahısa yardım cı olur sanız çok sevinirim şimdidem teşekkür ederim