By 12 Mart 2008 Devamı →

DEVLET MEMURU ALIMIDEVLET MEMURU ALIMI

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, kamu kurum ve kuruluşlarına bu yıl alınacak 23 bin yeni memurla ilgili kadro dağılımının yapıldığını, atama işlemlerinin de yakında başlamasının beklendiğini bildirdi. Başesgioğlu, bu yıl Haziran ve Eylül aylarında iki ayrı Kamu Personel Seçme Sınavı yapılacağını da ifade etti. Devlet Bakanı Başesgioğlu, AA’ya yaptığı açıklamada, Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda toplam 23 bin adet açıktan atama izninin verildiğini hatırlattı. Mevzuat çerçevesinde öncelikle bu kadroların dağılımının yapılması gerektiğine işaret eden Başesgioğlu, “Mevzuatımız, bu konuda da Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığına görev vermiş bulunmakta. İlgili iki Bakanın teklifi ve Sayın Başbakanın onayı ile kadro dağılımı gerçekleşiyor. Biz de şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda 22 bin civarında açıktan atama iznini ilgili bakanlıklara, kamu kurum ve kuruluşlarına dağıttık” dedi.Dağıtım işlemini, kurumların personel ihtiyaçları, Türkiye genelindeki dağılım ve diğer kıstasları dikkate alarak yaptıklarını kaydeden Başesgioğlu, şöyle devam etti:”Bunlar içinde en çok Milli Eğitim Bakanlığımıza açıktan atama kadrosu verdik. Bu yıl 10 bin kadro ile en fazla açıktan atama Milli Eğitim Bakanlığımızca gerçekleştirilecek. Bunu 2 bin 500 kadro ile Adalet Bakanlığı izliyor. Diğer Bakanlık ve kurumlarımıza da bu şekilde dağıtım yaptık. Şimdi kurumlarımız, boş memur kadrolarına bu dağılım içinde, açıktan atama şeklinde memur alımında bulunacak. Açıktan atama kadroları yakında kurumlara tebliğ edilecek. Kurumlarımız, bunu nasıl kullanacaklar?.. Bu personeli, Kamu Personel Seçme Sınavına girmiş olan memur adayları arasından seçmek suretiyle temin edecekler. Gerekirse kendileri de sınav açmak suretiyle veya başka kurumlardan nakil suretiyle buraları dolduracaklar. Dolayısıyla kamu kurumlarımız, bu yıl memur kadrolarına bu şekilde eleman takviyesi yapabilecek. İhtiyaçları gidermek için bunu biran önce yapmakta da fayda var. Zaten kurumlarımız da bunu biran önce yapar. Atamalar, yakında başlar.”

BOŞALAN KADROLARA DA MEMUR ALINACAK
Devlet Bakanı Başesgioğlu, kamu kuruluşlarının açıktan atamanın yanı sıra,   ölüm, istifa, emeklilik gibi nedenlerle boşalmış bulunan kadroların yüzde 50’si kadar ayrıca yeni memur alabileceklerini de ifade etti.
Başesgioğlu, “Diyelim ki,  istifa, emeklilik gibi nedenlerle 100 kadro boşalmışsa, kamu kurum ve kuruluşları, bu yıl 50 kadar kadroyu kendi inisiyatiflerini kullanarak, doldurabilecekler” açıklamasında bulundu.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL DE İSTİHDAM EDİLEBİLİR
Kamu kuruluşlarının sadece memur alımı yoluyla değil, sözleşmeli personel istihdam ederek de, personel ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini vurgulayan Başesgioğlu, bu konuda da şunları söyledi:

“Sözleşmeli personel, memurlarla ilgili söylediğimiz sınırlar ve sayılar dışında kalan bir istihdam şeklidir. Kurumların kendi gösterecekleri ihtiyaçlar doğrultusunda, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığından da izin almak suretiyle, açıklarını giderme yollarından birisi de sözleşmeli personeldir. Kurumlarımız yine 4-b’ye göre personel istihdam edebilirler. 4-b’nin belli bir sayısı yok. Bir kurum, bu kapsamda personel istihdam etmek
isterse, onun da kendine özgü bir yönetmeliği var. 4-b bilindiği gibi daha çok nitelikli personel için mevzuatımıza girmiş bir düzenleme. Bu tür personeli daha çok Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı çalıştırıyor.”
HAZİRAN VE EYLÜL’DE KPSS VAR
Devlet Bakanı Başesgioğlu, Kamu Personeli Seçme Sınavının 2 yıl aradan sonra bu yıl Haziran ve Eylül aylarında tekrar yapılacağını da bildirdi. 28-29 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek sınava, 4 yıllık fakülte ve yüksekokul mezunlarının katılacağını belirten Başesgioğlu, 21 Eylül’deki sınavda ise 2 yıllık yüksek okul ve lise mezunlarının
yarışacağını kaydetti. Daha önceki yıllarda yapılmış sınavların geçerliliğini koruduğuna işaret eden Başesgioğlu, “Yeni mezun çocuklarımız var. Sanırım 2 yıldır sınav açılmadı. 2 yıldır okullarımızdan mezun olan çocuklarımızın da bu hakka kavuşması lazım. Her ne kadar sınava girenlerin hepsi yerleştirilemiyor gibi bir şey var ama diğer yandan da yarışma imkanından onları da mahrum etmemek lazım” diye konuştu.

YENİ MEMUR SAYISI 38 BİNİ BULACAK
Bu arada, Devlet Personel Başkanlığı yetkilileri, kamu kurum ve kuruluşlarında geçen yıl emeklilik, ölüm ve istifa gibi nedenlerle 30 bin civarında kadronun boşaldığını belirtti. Yetkililer, 23 bin kişilik açıktan atamadan ayrı olarak, kuruluşların boşalan kadroların yerine de yüzde 50 sınırı ile 15 bin yeni memur alabileceğine dikkat çekti.
Açıktan atama ve boşalan kadrolara yapılacak atamalarla birlikte yıl sonuna kadar kamuda yeni istihdam edilecek memur sayısının 38 bine ulaşabileceği vurgulandı.

NEREYE, NE KADAR MEMUR ALINACAK?
Öte yandan açıktan ataması yapılacak 23 bin kadronun 18 bin 594’ü genel bütçeye dahil 44 ayrı kuruluşa tahsis edildi. 636 kadro, 18 ayrı özel bütçeli kuruluşa paylaştırılırken, 140 kişinin de sosyal güvenlik kuruluşları bünyesinde görev yapması kararlaştırıldı. Kontenjanları daha sonra belirlenmek kaydıyla 3 bin yeni memur kadrosu da, YÖK, ÖSYM, Üniversiteler ve Yüksek Teknoloji Enstitülerine verildi. Bu şekilde dağılımı gerçekleştirilen kadro sayısı 22 bin 370 olarak belirlenirken, 630 memur kadrosu ise rezerv tutuldu.


2010 İLK 6 AYINDA 13.922 ADAY MEMUR OLDU

Devlet Personel Başkanlığı, 13 bin 922 adayın memuriyete yerleştirme işleminin yapıldığını bildirdi. Bunların 1.608’i KİT’lere, 2.117’si mahalli idarelere, 3.408’i üniversitelere, geri kalanı da diğer kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirildi.
2010 Yılı Merkezi Bütçe Kanununa göre, bu yıl kamuya açıktan atama yoluyla 32 bin yeni memur alınacak. Bunların 7 binini üniversitelerin akademik personeli, 10 binini de öğretmenler oluşturacak. 2009 yılı içinde emekli olanların yerine de bu yıl içerisinde 20 bin 791 yeni memur alımında bulunulacak. Böylece açıktan atama ve emeklilik yoluyla boşalan kadrolara Bütçe Kanunu uyarınca yapılacak atamaların toplamı 52 bin 791’e yükselecek.
Bu arada Bütçe Kanununa ilave olarak Meclis’te yasalaşan düzenlemelerle bazı kuruluşlara ek kadro tahsisinde de bulunuldu.
Bu çerçevede, Milli Eğitim Bakanlığı, Bütçe Kanunu dışında bu yıl içerisinde 25 bin yeni öğretmen alacak. Aynı şekilde Emniyet Genel Müdürlüğüne, Bütçe Kanunu limitleri dışında 20 bini polis, 10 bini de kıdemli başpolis ve başpolis olmak üzere 30 bin kadro ihdas edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Kanunundaki yeni düzenleme ile de Diyanet İşleri Başkanlığına, Bütçe Kanunundaki sınırlamalara tabi olmaksızın yıl içerisinde 5 bin açıktan atama izni verildi.
Böylece kamu kuruluşlarına tahsis edilen kadroların tümünün bu yıl doldurulması halinde yıl sonuna kadar kamuya yerleştirilebilecek yeni memur sayısı 112 bini geçecek. Bu durumda, yılın geri kalan bölümünde kamuda yeni işe başlayacakların sayısı 99 bine kadar çıkabilecek.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 2013 yılı 1. Dönem Açıktan Devlet Memuru Alımları

23 Mart – 07 Nisan 2013 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvuru için

Dışişleri Bakanlığı toplam 25 adet Uzman yardımcısı alacaktır.

Dişişleri Bakanlığı 12 uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye, finans, 2 hukuk, 4 tarih, sosyoloji, coğrafya, psikoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, gazetecilik, iletişim bilimleri, 4 mühendislik bölümleri, 3 yabancı dil bölümleri mezunu toplam 25 uzman yardımcısı alacak.  Giriş sınavı başvuruları, 29 Nisan 2013 tarihinde başlayacak ve 10 Mayıs 2013 tarihinde saat 18:00’de sona erecektir.

Başvuru ve Detaylar

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:,


Yorumlar "DEVLET MEMURU ALIMI"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. ramazan kayış dedi ki:

  bodrumda çalışacak ssk kalma yemek hepsi işyerimize ait elektrik ustası arryorum ilgilenenlerin 0536 528 7203 aramaları yeterlilidir

 2. hatice arıcı dedi ki:

  2008 kpss de 051,605 puan aldım .1.12.1979 doğumluyum açev cocuk gelişimi serftikam var .TİCARET LİSESİ muhasebe mezunuyum. 1.63 boyum var .balıkesir askeriye hizmetli oarak olurmu? Yada herhangi bir ilde memurluk olurmu? ikametimiz sincanda bulunuyor yakın yerler olurmu şansım var mı?daha önce tercih yapamadım .eşim askeryede ona uygun bir yer olursa sevinirin.

 3. hatice arıcı dedi ki:

  2008 kpss de 051,605 puan aldım .1.12.1979 doğumluyum açev cocuk gelişimi serftikam var .TİCARET LİSESİ muhasebe mezunuyum. 1.63 boyum var .balıkesir askeriye hizmetli oarak olurmu? Yada herhangi bir ilde memurluk olurmu? ikametimiz sincanda bulunuyor yakın yerler olurmu şansım var mı?

 4. eylül dedi ki:

  Sen çok biliyosun memursun heralde nilgün. bi yerde dayın amcan olmazsa istedğin kadar yüksek puan al ATANAMAZSIN. 45 puanla 50 puanla atananları biliyorum ben tanıdık vasıtasıyla. Artık üniverste bitirmek fln marifet değil. marifet iş bulmakta arkadaşlar. bu adam bizim başımızda oldukça böyle cemaatçiler oldukça biz gibilerin atanması zor…

 5. nilgün dedi ki:

  yorumları okudum.. boyuna devleti kötülemişsiniz… bir düşünün bakalım sizde hiç hata yokmu diye … o kadar çok üniversite mezunu varki devlet hangine iş imkanı sağlasın…..çok çalışın iyi bir üniversite bitirin kpss den 90 puan üzeri alın … sonra devlet almazsa sonra konuşun…. boyuna atmış tutmuşsunuz…. herşeyi hazır beklemeye alışmış bizim milletimiz…. başarılar…..

 6. deniz deniz dedi ki:

  fen-ed. tarih bölümü mezunları devlette hangi memurlukları yapabiliyor bilen varsa yazabilir mi???

 7. mehmet akca dedi ki:

  arkadaşlar ortaokul mezunları insan deyil insan olsa bu devlet bizede bir imkan verin ondan ötürü ortaokul mezununu adaam insan yerine koyan yok ondan sonra vatana millete ihanet insan olacazzzz

 8. Halil İbrahim AKDOĞAN dedi ki:

  3269 SAYILI KANUNA İSTİNADEN TSK DA GÖREV YAPTIM VE KENDİ İSTEĞİMLE AYRILDIM.DEVLET MEMURLUĞU SINAVINI KAZANDIM.ATAMAM YAPILMADI.AÇIKTAN ATAMA İÇİN BAŞVURULARDA BULUNDUM AMA SONUÇ VERMEDİ.NELER YAPABİLİRİMÇBİRİLERİ AÇIKLAMA YAPSIN…..

 9. mehmet akca dedi ki:

  ortaokul mezunları adam insan deyilmi

 10. YEKTA KIRAÇ dedi ki:

  HERKEZE SELAMI ALEYKÜM BEN ESENLERDEN YEKTA BU ÜLKEDE CEVREN OLMADIKTAN SONRA HİC BİSE KOLAY KOLAY OLAMASIN HEMSERİCİLİK VAR TANIDIIK DİYE İŞE AL AKRABA DİYE İŞE AL BU DİYERLERİNİ DÜŞÜNENLER YOQ İLLAH ADAM VURUP İCERİMİ DÜSÜNLER İLKOKUL VE ORTAOKUL MENZUNLARI NE YAPSINLAR ALLAH YARDIMCILARI OLSUN ALLAH HERKEZİN GÖNLÜNE GÖRE VERSİN HAYIRLISI NEYSE O OLSUN………. HİC MERAK ETMEYİN ELBET BİR GÜN GÜNES DOGAR ………..BEN ÜNİVERSİTE MENZUNUYUM AMA AYRIMCILIK YAPMAM HEPSİ BİR DİR ONLARIN GÜNAHI NE İŞ BULMASINLAR DEVLET BABA DEVLET BABA GÖR ÜLKENİN HALİNİ…………………44…………….

 11. MEHMET CEVIK dedi ki:

  LISE MEZUNUYUM IS ARIYORUM AMA BIR TURLU BULAMIYORUM SU ANDA OKADAR BUNALIYOKI INSAN KIMSEYE KIZMAYA GEREK YOK AMA ISTE INSANSIN KIZMADANDA YAPAMIYOSUN LAKIN BIDE KENDIMIZDEN DAHA KOTUSUNE BAKMAMIZ VEDE IBRET ALMAMIZ GEREKIYO OZAMANDA SUKUR ETMEKTEN BASKA BISY GELMIYO INSANIN AKLINA SIZE BIRSEY DAHA DIYEYIM IS ARIYORUM IMKAN VERSINLER AMERIKN BASKANINI BILE IKNA EDCEK KAPASITEYE SAHIBIM YALANSIZ DOLANSIZ AMA BU DUNYADA DOGRUNUN YERI YOK

 12. sümeyye kenan dedi ki:

  insanlara neden cevap yazan ve gönderen bir sisteminiz yok eğer bana bir cevap yazmak isterseniz sumeyye_kenan@hotmail.com adresinde cevap bekliyorum.Lütfen bir iş ne olursa dediğim gibi temizlik görevlisi bile olmaya razıyım

 13. sümeyye kenan dedi ki:

  canım devletim neden kazananları yerleştirmeden yeni sınav açıyorsunuz.Memleketimin en ücra köşesinde bile görev yapmaya hazırım.Yeterki bir iş ve cevap.

 14. bilal badoğlu doğum tarihi .26 02 1973 dedi ki:

  ben 1973 doğumlu 1993 te askere gitim 1995 bir hafta kala teskereyi aldim 19 ay yaptiğime gore bize bir taktir belgesi verildi bize deyinen şuki size devlet herzaman iş imkani sağlanacak devlet guvence altinda hala iş imkani sağlanmadi ben jandarma sinifinda cavuş olarak teskereyi aldim şu anda bir belge elimde kalmiş ve neyaziki bir memur olarak işe başlayamadim bunun nedeni nedir hala bekliyorum bir guvenlik gorevli olarak yaparim cunkuben jandarma sinifinda yaptim yine beklemedeyim bir guvenlik ve devlete ayit bir şofor olarak yaparim ağir vasita ehliyetim var şoforluğum seksen sekizden beri araba kulanirim 97 de e sinif eliyeti aldim şu an şofor kamuda hernerde olursa gorev yaparim sakeriyedede furun ustasi olarak iş yaparim

 15. sümeyye kenan dedi ki:

  ben KPSS 2006'dan 71.4 puan aldım ve bir yere yerleştirilmek istiyorum.Eşiminde işsiz olduğu bu zor günümüzde lütfen artık bana bir iş diyorum.Ben devletimden müdürlük istemiyorum.Sadece bir iş.Temizlikçilik bile olsa bir iş.TML mezunuyum.Lütfen biz kendimizi devletimize güvenemedikten sonra kime gidip kime güvenelim.Bizim sahibimiz devletimiz.

 16. Ali cemal KOC dedi ki:

  ben Dsp hukumeti doneminde devlet memurluk sinavini kazandim turkiye genelinde 11200 zinci sirada tunceli dede 12 siradaydim puanlama olarak ortaokul mezunuyum ama nedense devletimiz sag olsunki sinavlari kanananlari atamadan yeniden sinav aciyor dogru nasil para kazanacagini cok iyi biliyor benim hakim olmusmu onu ogrenmek istiyorum bugune kadarda hic bana bir cevapta gelmedi saygilar cevap verirseniz sevinirim

 17. emel dedi ki:

  Ben Emel.Lisana mezunu ve yabancı dil+bilgisayar sertifikam var.1980 doğumluyum.İlk memurluk sınavından 81 puan almıştım yerleştirilemedim.Ve her sınavda yine şansımı denedim.Tabiki git gide puanlarım düştü ama ben hiç bir kuruma yerleşemedim.Artık sıkıldım,daraldım.İllaki dayılarımız mı olmalı bişeylerin yapılabilmesi için…?

 18. kazım dedi ki:

  arkadaşlar ben lisans mezunuyum kpss 3 puanım 85.6 sgk ve pttye başvurdum atanma ihtimalim nedir bilgisi olan var mı

 19. kazım dedi ki:

  slm ben lisans mezunuyum kpss3 puanım 85,6 sgk ve ptt ye başvurdum atanma ihtimalim nedir

 20. serdar koç dedi ki:

  ben orta okul mezunuyum kpss sınavına nasıl başvuracam bilmiyorum

 21. deniz dedi ki:

  79 aldım atanırmıyım düz lise mezunuyum eger bu senede olmaz bir daha sınava girmiyecegim bilgisayar sertifikam var ne olur bilgisi olan varsa yazsın

 22. hasan saraç dedi ki:

  ya bu eylulde kı sınavın basvuraları ne zaman yada bıttımı…bılen varsa eposta atarsalar cok memnun olurum…sımdıden cok tsk ler…ıyı gunler

 23. NURGÜL dedi ki:

  FEN-EDEBİYAT TARİH BÖLÜMÜNÜ BİTİRDİM. KPSS DEN YÜKSEK BU ALIRSAM SÖZLEŞMELİ OLARAK ATAMAM YAPILIRMI.

 24. kahraman özsever dedi ki:

  ya arkadaşlar sizler bunları boş verin şuanda türkiyede öyle bir durumdayızki farkında degiliz ben sözleşmeli olarak çalışıyordum saolsun sayın başbakanımız bir yasa çıkartı yasayla birlikte beni işten çıkartılar ben ama üzülmüyorum bu dünyanın öbür dünyasının oldugu biliyorum

 25. kenan durak dedi ki:

  kps sınavına gırıyorsunuz 25 yasında da olsanız 40 yasındada olsanız cunku sınava gırerken devlet para kazanmak ıcın yas sınırı koymuyor ama atama yaparken sınavdan yuksek puan alsanız aranan sartlarda yas sınırı var ona gore gırın paranız bosa gıtmesın

 26. veli kanat dedi ki:

  manisalıyım 8 aydır işsizim vestel beyaz eşyada çalışıyordum. e.m.l. mobilya dekorasyon mezunuyum. bigisayar diplomam var ehliyetim var. manisadan iş arıyoırum.

 27. enise dedi ki:

  ben enıse lıse mezunuyumm kpssye gırdm 60 puan aldım dogya gtme sansımız varmış galıbaa 60 puanla alırlarmı?

 28. Nisan YÜKSEL dedi ki:

  açıköğretim işletme mezunuyum sözleşlemi alımlarda kpss şartı aranıyor mu bu birinci sorum, ikinciside yaş 34 oldu acaba benim bi şansım varmı:)

 29. mehmet emre dedi ki:

  19 yaşındayım kpss puanım 75 iş istiyorum

 30. metin dedi ki:

  çok yazık şu ülkenin haline vayyyyyy anammmmmmmmm vayyyyyyyyyyyyy işsizlikten geberiyoruz devletin umrunda degil çok yazık isyan ediyorummmmmmmmmmmmmmmmmm

 31. cennet akbulut dedi ki:

  nasıl başvuracağız

 32. tahir argunsah dedi ki:

  ben 10 yıllık tecrübeli elektrikçiyim yunusveramazan@hotmail.com

 33. tahir argunsah dedi ki:

  ben 10 yıldır elektrikçiyim iş arıyorum

 34. hicran koçyiğit dedi ki:

  ben 13 yıldır makina mühendisiyim. yıllardır iş arıyorum ama tecrübem yok diye işe alınamıyorum. tecrübe nasıl sağlanır imkan vererek. artık hayat çok anlamsız ve boş. bilseydim o kadar yıl okumazdım. oturur zengin bir koca beklerdim. sadece bir iş istiyorum.
  05555419638

 35. mehmet aslan dedi ki:

  SELAMLAR BENDE 28 YAŞINDA LİSE MEZUNU ,ASIL MESLEĞİ DOĞALGAZ VE KALORİFER TESİSATI OLAN BİR VATANDAŞIM.12 YILDIR EMEK VERİP ÖĞRENDİĞİM BU MESLEĞİ YAPAMIYORUM.ÇÜNKÜ ARTIK BU İŞİ BİLMENİZE GEREK İŞ ALMAK İÇİN ,ÇÜNKÜ ARTIK BİZİM MESLEĞE GÖZ DİKTİLER TAYYİBİN TORUNLARI,CEMAATDENSEN.TARİKAT BAĞLANTIN VARSA ,BÜTÜN TOKİ İŞLERİNİ ALABİLİRSİN.NEYSE İŞ ARIYORUM.TEL;0212 607 1995 ,TESİSAT,KALORİFER,DOĞALGAZ USTASIYIM.

 36. elem dedi ki:

  geri zekalılar bu ülkedeki sömürüyü halan anlayamamışsınız acıyorum size

 37. zafer metin dedi ki:

  BEN YUKSEKOKUL ELEKTRIK BOLUMU MEZUNUYUM IS ARIYORUM 05054428602

 38. davut buğday dedi ki:

  davut buğday iş arıyorum 0538 775 33 61 –0545 971 95 48 rize merkez

 39. davut buğday dedi ki:

  selamun aleyküm kpss dediniz girdik kazandık onu bunu dediniz yaptık işe hala başlayamadık alın madık bile ne yani terörist olmamızı isterseniz onuda oluruz ama insan olmak daha önemli değil mi yalan olmasın artık LİSE MEZUNUYUM 24 YAŞINDAYIM GÜVENLİK YAKA KARTIM VAR EVLİYİM ÇOK ACİL İŞ ARIYORUM YOKSA DİLENMEYE BAŞLACAM VALLA TENCERE DE BİŞEY KALMADI ZATE ALTIDA YANMIYOR ..KİRAMI BİLE BORÇLA KİREDİYLE ODUYORUM

 40. emre kısa dedi ki:

  lanet edidiyorum böyle yaşamaya tam 1 yıldır iş arıyorum ortaokul mezunu olduğum için bulamıyorum böyle giderse hayatıma son vereceğim bıktım işsizlikten eve ekmek getiremekten caresizim ne yapacağımı bilemiyorum kendimi öldürmeyi düşünüyorum duygu sömürüsü yapmak için söylemiyorum işte benim halim bugunde akşam oldu yine her kapı yüzüme kapandı birgün dünya kapısını da kapatacam acmamak üzere yazıklar olsun…

 41. ZEYNEP YANAR dedi ki:

  BEN ANTALYADAN ZEYNEP LİSE MEZUNUYUM AMA BEN ASKER OLMAK İSTİYORUM ASKER OLAMAYACAGIM İÇİNDE DOGUDA MEMUR OLMAK İSTİYORUM VE KPSS DEN 60 PUAN ALDIM BU PUANLA BENİ ALIRLARMI DOGUYA

 42. evrensel yılmaz dedi ki:

  bu ülkede ortaokul mezunu olmak suçmu sayın devlet büyükleri ve ileri gelenleri çeşitli nedenlerle okuyamayan ama elindeki mesleğini üniversite mezunlarından daha iyi yapan gençlerimiz var bizim. ortaokul mezunu suçlumu işe girebilmek için ya bie tarafını kesip özürlü olacak yda adam vurup içerde yatacak şimdi cevap verin sayın devlet bakanları hangisi en uygun

 43. fatoş karabulut dedi ki:

  ben lise mezunuyum şu an aöf 2.sınıf öğrencisiyim . sınavlara giriyorum , baı sınavlarda puanım yeterli gelemiyebiliyor.düzgün bir yere girebilmek için bekliyorum .yaşamak ne kadar zor allah bizim yardımcımız olsun.umarım bir işe girmek nasip olur.

 44. tunahan uysal dedi ki:

  Üniversite mezunu boşta iken orta okul mezunu memur alınması çok saçma.O zaman biz boşuna mı okuduk 4 yıl Hatay'da.Biz de bilirdik orta okul okuyup evde yatmasını.Devlet 8 yıllık eğitimi zorunlu yapacağına ya da bu yıl gibi her iki kişiden biri öss kazanacak yerine üniversite mezununa iş imkanı sağlasın!!!

 45. hasret ulas dedi ki:

  ben lise mezunuyum ama türkiyede şunu görüyorum ister üniversite mezunu ol ister orta okul torpilin olmadıktan sonra ne okursan oku torpil olursa istegin her yere girebilirsin insanların hakkını emegini çalıyorlar başka bişey degil…işte türkiye

 46. SEMA dedi ki:

  ben sema.lise mezunuyum.ayrıca açıköğretim den de üniv.okuyorum.kpss den 85 puan aldım ama hala bir yere yerleşemedim.ve ne ilginçtirki şuan çalıştığım şirkette bir bayan kpss sınavına girmediği halde celal bayar üniv.amcası olduğu için geçen ay manisada memur olrak iş başı yaptı.demekki karakolda dayın olması şart.bu şekilde hakkımı yiyen herkese sesleniyorum.HAKKIM SİZE VE SİZİN GİBİ TÜM ŞAHISLARA HARAM OLSUN.

 47. aytül dağ dedi ki:

  Ben birşey yazmak istemiyorum. Ücretli öğretmenlik istiyorum görev veriyor.
  Kadrolu için kpss den yeterli puanı alsam diyorum, formasyonun yok diyor.
  Formasyon almak istiyorum ,alesden yeterli puan alıyorum bu bölüm mezunlarına
  tezsiz yükseklisans yok diyor. Tezli yükseklisans yapıyorum, iş için yaşın dolmuş diyor.

 48. ismail.saitoğulları dedi ki:

  kardeş.ben.yüksek.lisans.mezunuyum. iş.bulamıyorum.düşün.artık. Kemal-kardeş.sen.bence.haklısın.ben.tarihçiyim. 1848,balta,limanı,antlaşmasından, evvel,kimse,devlet,memuru,olmak,istemiyordu. ingilizler,zorla,o,berbat,antlaşmayı,imzattıktan,sonra. herkez,memur,olmayı.istiyor,ingilizlerin,amacı, osmanlıda,sermaye.sahibi.varlıklı,insanların. çıkmasını.engellemek,ve,böylece.osmanlı.ekonomisini, yıkmaktı.bunu.başardılar.ve.hala.başarıyorlar. haa.unutmadanseninde-boşluk. tuşun.bozuk. sanırın,hemde,aynı, tarihte.aynı,saatte. yorum.yazmışız. şansın.böylesi……………

 49. kamil-şimşek dedi ki:

  bütün-devlet-kurumları-özelleştirilmeli. Bunu-başarabilirsek-sınavlara-başvuran-insan-sayısı-azalacak. Rüşvet,iltimas,adam-kayırma,torpil-tarihe-karışacak. devletin-yükü-hafifliyecek. hala-süren-1848-balta-limanı-antlaşmasından-tamamen-kurtulacağız. pekçok-bilimadamı,işadamı-yetiştireceğiz. devlete-kafa-atayımda-başka-birşey-istemem-diyen-aslaklardan-kamburdan-kurtulacağız.yada-her-zaman-küçük-ve-zavallı-olarak- yaşayacağız…………………………………………………….

 50. saliha duran dedi ki:

  saçlarım çok dökülüyor yapmadığım şey kalmadı sizin kemik iliğini denicem tekrar anlatırmısınıztv den izledimde tam emin değilim miktardan yardımızı bekliyorum

 51. suzan yıldız dedi ki:

  Ben doğuda yaşıyorum ve doğuda kızlar okumaz diye bir düşünce var vede devam ediyo ama ben dinlemedim çocuk bakarak temizliğe giderek açık Öğretimden okudum ve kndimi yetiştirdim ben ilkokul mezunuyum ama çaba göstererek orta ve liseyi A Ö'den bitirdim sonra 2 yıllık bilgisayar bölümünü örgün eğitimle bitirdim ve hala boştayım neden????????

 52. ufuk bozar dedi ki:

  anlamıyorum kadro açılıyor hala neden açıktayız.tabi iki senede bir sınav açılırsa ve de bölümümden 3 kişi alınırsa ne olması gerekir.biz o iki sene eğitimi boşa mı aldık.artık sinirlerimiz yıprandı.burdan ancak kendilerini düşünen muhalefet ve iktidar a sesleniyorum.kendinizle dalaşmayı bırakında gençlerinize sahip çıkın.türk vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum ülkemde yaşamaktan mutluyum ancak işsizim,kendime güvenim kalmadı.brüt maaş 685 ytl oldu ben 250 ytl kira ödüyorum.evliysem birde çocuğum varsa….gerisini söylemek istemiyorum.(siz anladınız)emin olun büyük vebal altındasınız.

 53. murat kılıç dedi ki:

  ben ortaokul mezunuyum devlet memurluguna acıktan atamam var hala iş bulamıyorum ıllakı bıryerlerde dayımızmı olması lazım SILAHLI KUVVETLERINDE 5 YIL GÖREV YAPTIM ŞU AN CARSINLAR YINE YAPARIM AMA ŞUAN ORTA OKUL MEZUMUYUM DIYE İŞ BULAMIYORUM ARTIK DAYANACAK GÜCÜM KALMADI COCUK LARIMIN IHTIYACINI AALAMIYORUM EVİMİ GECINDIREMİYORUM 5 AYA KADAR İŞ BULAMASSAM HAYATIMA SON VERECEGIM.?ARTIK DÜNYANIZ SIZIN OLSUN tel..05385498253

 54. murat kılıç dedi ki:

  nıye orta okol mezunlarına iş imkanı saglanmıyor bızede bır imkan