By 27 Ocak 2008 Devamı →

DETOKS DİYETİCİLDİNİZE DETOKS DİYETİ

Alev EKENGüçlü antioksidan ve vitamin içeren ürünleri kullanarak cildinizi serbest radikallere karşı koruma altına alın.

Emaneti koruyun

Cildimiz sıklıkla iç ve dış kaynaklı zarar verici ajanlarla karşı karşıyadır. Güneş ışınları, bazı ilaçlar, sigara dumanı, hava kirliliği, stres, sıcak/soğuk gibi çevresel faktörler serbest radikaller (oksidasyon) üreterek cildin koruyucu özelliğinde değişiklik oluştururlar. Bu dış kaynaklı faktörlere ilave olarak organizmanın kendisi de yaşamı devam ettiği ve yeni hücreler ürettiği sürece serbest radikaller oluşturmaya devam eder. Günümüzde deri yaşlanmasının en önemli nedeni hatta ta kendisi, serbest radikallerin yol açtığı harabiyettir. Yani, serbest radikaller, yaşlanma sürecinin kilit oyuncularıdır. Ancak, organizmamız bu saldırıya karşı savunma mekanizmaları geliştirmiştir. Bu maddeler (bir başka değişle, panzehirler), antioksidanlardır. DETOKS
Serbest radikaller, doğaları gereği cildimizin en önemli destek proteini, cimentosu olan, kolajene ve organizmadaki tüm proteinlere zarar verirler. Antioksidanlar ise onları zararsız hale getirirler; böylece sağlıklı hücrelere, vücut proteinlerine, hücre DNA’sına saldırmasına engel olurlar.

Beslenmenize önem verin

Cildimizin sağlığında ve yaşlanmasında oluşan değişimlerin büyük bir bölümü, beslenme biçiminde yapılacak uygun düzenlemeler ile, düzeltilebilir ya da geciktirilebilir. Yeterli ve dengeli bir diyet oluşturmanın temel ilkesi besin çeşitliliğine önem vermek, gereksinim olan tüm besin maddelerini yeterli miktarda almak, besinleri besin öğesi kayıplarını önleyecek kurallar şeklinde hazırlamak, pişirmek, saklamak ve tüketmektir. Yiyeceklerden aldığımız vitaminler, gıdaların nerede yetiştiği, ne kadar taze olduğu, nasıl saklandığı ve nasıl pişirildiğine göre değişir. Besinlerin çiğ ve taze olanların antioksidan özellikleri en fazladır; pişirmeyle bir kısmı yok olabilir. Ayrıca, vücudumuzun yediğimiz gıdalardan ne kadar emilim yaptığı da önemlidir. Bazı ilaçlar ve içecekler emilimi önemli derecede etkiler.
En yüksek antioksidan seviyelerinin taze meyve ve sebzelerle alınır. Özellikle taze ve renkli olanları güçlü antioksidanlardır. Her gün 5 ya da daha fazla porsiyon sebze (özellikle yeşil ya da sarı yapraklı) ve meyve (özellikle narenciye, kayısı, üzüm , nar vb.) tüketimine özen gösterin.

Daha az doymuş yağ, kolesterol ve kalori tüketin. Zeytinyağının güçlü bir antioksidan olduğunu unutmayın. Ayrıca, temel yağ asitlerinden yoksun diyetler, deride su kaybı ve kepeklenmeye neden olur. Deride yağ asitlerini arttırmak için yeşil yapraklı sebzeler, balık ve diğer su ürünlerini tüketimine özen gösterilmelidir.

Basit şekerli gıdaları ve rafine edilmiş (işlenmiş, doğal halinden uzaklaşmış) beyaz unlu gıdaları azaltıp, yerlerine rafine edilmemiş tahıllı gıdaları ekleyin.

Beslenme desteği olarak vitamin ve diğer destek tabletlerinden yararlanın. En güçlü antioksidan maddeler; A, C ve E vitaminleri, DMAE, alfa-lipoik asit, CM-glukan, selenyum gibi mineraller vb. ile bitkisel antioksidan (likopen, soya izoflavonları, yeşil çay, üzüm çekirdeği, nar)’lardır. Günde 2-3 gr C vitamini, 1-2 gr E vitamini, 120-180 mg Beta-karoten içeren destekler kullanın. Ayrıca yeşil çay, üzüm çekirdeği, likopen gibi flavonoidler ve soya izoflavonoidleri içeren besin desteği tabletleri de ihmal etmeyin. Antioksidan tabletler, deri yaşlanmasının iyileştirici etkisinin yanı sıra, güneşten koruyucu ürünlerin etkinliklerini de artırıcı etkiye sahiptir.

Kilo kontrolünüze dikkat edin. Aşırı zayıflama diyetleri, deride gevşeme ve sarkmalara neden olur. Tersine aşırı şişmanlama durumunda deride aşırı gerilme ile elastik lif yapısında bozulma olur.

Cildinizi, güneşin ve diğer çevresel etkenlerin neden olduğu erken yaşlanma belirtilerinden korumak için kozmetik ürünlerden ve uygulamalardan yararlanın. Antioksidanlar, vitaminler ve güneş koruyucuları içeren kozmetik ürünler kullanarak cildinizin yaşlanmasını geciktirilebilir ya da önleyebilirsiniz. Unutmayınız ki cildinize uygun yoğunlukta ve formülde ürün seçiminde ayrıntı ve adres bir dermatologdur.

– Cildinizi güneş ışınlarından koruyun. En iyi cilt yaşlanması tedavisinin etkili bir güneş koruması olduğunu unutmayın.

–  Sigara ve alkol kullanmayın
– Genetik ve çevresel risklerinize önem verin
– Yaşam tarzınıza (düzenli fiziksel aktivite, stresten uzaklaşmak vb) ve uykunuza özen gösterin.
– Doğada, bol oksijenli alanlarda yaşayın.
– Mimik kaslarınızı aşırı kullanmayın. Onları dinlendirin.

Zinde Bir Kış İçin Detoks
Detoks Diyeti Doç.Dr.Alev Eken
Detoks Programı Suna Dumankaya
Ayak Detoksu Prof.Dr. Ahmet Maranki
Uzun Süren Detoks Zararlı
Kafein Detoksu Prof.Dr. Mehmet ÖZ
Detoks Kilo Verdirir mi? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Kilolardan Kurtulmak için Detoks Dr. Ender Saraç
Detoks Nasıl Yapılmalı?
Bağırsak Detoksuna Dikkat Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Detoks Kürü Yapılmalı mı? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Bitkilerle Detoks İpuçları
Sonbahar Detoksu Yeşil İksir Dr. Ayça Kaya
Bayram Sonrası Detoks Şart Dyt. Dilara Koçak
2012 Detoksu

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Alev Eken

Etiketler:, , ,


6 Yorum Var "DETOKS DİYETİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. gulcan kilic dedi ki:

  merhaba. benim ayaklarim cok cirkin bilgimge kenarinda nasir lekei guigi birsey var. doktora gittim ve bana bir krem verdi ama hic bir etkisi olmuyor. suna hanim ne yapmam lazim sizce? birde ben suan laser epilasyon yaptiriyorum vucudumda lekeler olusmasin diye ne yapmam lazim ve ben bu epilasyona baslamadan once bendne hep kil donmesi oluyordu ve ben bunlari igne ile cikarmaya calisiyordum ve suan vucudumun hasas bolgelerinde lekeler var bunlar icin ne yapmam lazim.lutfen yardim edin cok cirkin gorunuyorlar.

 2. kader kurt dedi ki:

  suna hanım merhaba,ben 20 yaşındayım ve57 küloyum. enaz 4-5kilo vermek istiyorum.bana önerebileceğiniz.bir şeyler varmı. size çok güveniyorum,biray içinde işe yarayacak bir karışım varsa yazmanızı rica adiyorum.lütfen bana yardımcı olun,şimdiden sağolun.iyi günler…

 3. kader kurt dedi ki:

  suna hanım,vucumuzdaki tüyler için ucz yoldan yapacak bir formulünüz var mı yazarmısını.teşekkür ederim şimdiden…

 4. sinem doğan dedi ki:

  suan hanım merhaba ben 21 yasındayım ve 70 kıloya yaklasmak uzereyım bana vucudumdakı yagı ve odemı vucudumdan sokup atcak bır karısım yazarmısınız.lutfen yardımınıza ıhtıyacım var.

 5. ERHAN KARAEL dedi ki:

  mümkün deyilse siz ulaşın

 6. ERHAN KARAEL dedi ki:

  suna hanım size ulaşmak mümkünmü