By 27 Eylül 2008 Devamı →

DEMİR EKSİKLİĞİ NASIL GİDERİLİRDemir Eksikliği

Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerine (eritrosit) rengini veren ve oksijenin kanda taşınmasını sağlayan bir proteindir. Demir ise hemoglobinin temel yapısına giren bir elementtir.

Kansızlık-AnemiAkciğerlerden alınan oksijenin hemoglobine bağlanarak dokulara aktarılmasında büyük önem taşır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre hemoglobin değerlerinin erkeklerde 14 gr/dl, hamile olmayan kadınlarda 12 gr/dl’nin altına düşmesi “anemi” olarak tanımlanır. Demir eksikliği ve buna bağlı olarak oluşan anemi ise “demir eksikliği anemisi” olarak adlandırılır. Tüm dünyada erkeklerin % 20’sinde, kadınların % 35’inde ve hamilelerin % 50’sinde görülür. Gelişmiş ülkelerde bu oran çok daha az, ülkemiz gibi az gelişmiş ülkelerde ise çok daha yüksektir.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Halsizlik, iştahsızlık, çabuk yorulma, başağrısı, başdönmesi, çarpıntı, nefes darlığı, huzursuzluk gibi genel; tırnaklarda kolay kırılma, tırnaklarda uzunlamasına kabarık çizgiler, düzleşme ve çukurlaşma, dil papillalarında düzleşme, dilde yanma, ağız köşelerinde ülserasyon ve fissurlar ve yutma güçlüğü gibi özel belirtileri vardır.

DEMİR EKSİKLİĞİ NEDENLERİ:

1) Demir ihtiyacının artması: Gebelik, emzirme, büyüme çağındaki çocuklar, düşük doğum tartılı ve erken doğan bebeklerde ihtiyaç artar. Diyetle alınan demir ihtiyacı karşılamaya yetmez.

2) Demirin yetersiz alımı: Çocukların anne sütü yerine demir desteği olmayan mamalarla beslenmesi, inek sütüne 1 yaşından önce geçilmesi, çocuğun günde yarım litreden fazla süt içmesi ve daha büyük çocuklarda hazır gıdalarla beslenme, sosyo-ekonomik durum bozukluğu nedeniyle hayvansal gıdaların yeterince alınamaması buna yol açar. Erişkinlerde çay, kahve tüketiminin fazla olması, diyetle fazla miktarda kalsiyum alınması, etin kavrularak ya da fırında fazla pişirilmesi ve sosis, salam gibi hazır besinlerin tüketimi demirin biyoyararlanımını azaltır. Sakatat, dana eti, koyun eti, tavuk eti, kuru baklagil, kuru meyve ( kayısı-üzüm ), pekmez, yeşil sebze, fındık, fıstık, susam, tahin gibi demirden zengin besinlerin tüketilmesi önerilir.

3) Demirin yetersiz emilimi: Bazı kişilerde demir bağırsaklardan yeterince emilemez.
4) Kan kaybı: Özellikle mide – bağırsak sistemindeki iyi ya da kötü huylu tümörler, kadınlarda aşırı adet kanaması, sık ve fazla sayıda doğum, düşük ve küretajlar buna yol açabilir.

DEMİR EKSİKLİĞİ TANI VE TEDAVİSİ:

Aneminin nedenlerinin iyi araştırılması gerekir. Altta yatan neden bulmadan rastgele demir ya da vitamin vermek, kan transfüzyonu yapmak, teşhisin gecikmesine, hastanın probleminin ilerlemesine yol açabilir.
Demir eksikliği olan bebek ve çocuklarda zeka gelişimi ve koordinasyon bozulur, dikkat ve algılama azalır, büyümede gerilik olur. Demir eksikliğinde enfeksiyonlara duyarlılık artar, tırnak-deri-mukoza değişiklikleri ortaya çıkar. Gebelerde morbidite ve mortalite, bebek ölümleri oranı, düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme ve enfeksiyonlara yakalanma riski artar. Bağışıklık sistemi bozulur. Demir eksikliği anemisi olan bireylerde hava kirliliğine bağlı olan kurşun zehirlenmelerine duyarlılık artar.

Demirin bağırsaktan emilimindemi artırmak için

– C vitamini demirin emilimini artırır. Bu nedenle yumurtayı portakal suyu veya domatesle, köftenin yeşil salata ile tüketilmesi demirin emilimin artırmak açısından önemlidir.

– Mayalı ekmekteki demir mayasız ekmeğe göre daha çok emilir.

– İyi pişmemiş kuru baklagiller ya da kepek ekmeği demirin emilimini azaltır.

– Posalı gıdalarla beslenme demirin emilimini azaltır.

– Gıdaları saklamakta kullandığımız alüminyum, paslanmaz çelik ve teneke de demirin emilimin azaltır.

Uz. Dr. Deniz Şahin Şimşek
Ataşehir Memorial Tıp Merkezi İç Hastalıkları Bölümü

Uludağ Ünv.Demir Eksikliğinde Beslenme Bülteni (PDF Formatında)

Çocuklarda Demir Eksikliği ve Tedavisi
Yorgunluk
Kronik Yorgunluğu Gideren Bitkiler
Kronik Yorgunluk Sendromu Fibromiyalaji
Yorgunluğu Gideren Doğal Formüller (Ender Saraç)
Kadınlarda Kansızlık
Kendimi Yorgun Hissediyorum

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , , , , , ,


376 Yorum Var "DEMİR EKSİKLİĞİ NASIL GİDERİLİR"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. sevgi dedi ki:

  Bende aşırı derecede demir eksikliği var ve yaşım daha 12 demirim şu an 14😓 ferum kullanıyorum inşallah etkisi olur Allah herkese şifa versin😘

 2. asli dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben 10 yıldır bununla mücadele ediyorum. Benim en fazla 9 lari görüyor. Ağız kenarında çatlaklar tırnak kırılması en fazla rahatsız eden faktörler. Şimdi yine 10 iğne 2 kutu Ferrum içince ağız kenarlarim düzelecek. Geçmeyen bir illet. Hepinize geçmiş olsun.6 ayda bir tahlil yaptırmayı unutmayin

 3. kadir garipoğlu dedi ki:

  Arkadaşlar bendede kansızlık var ama bazı arkadaşlarımız kadar çok değil çok şükür… Allah hepimize de acil şifalar versin, ancak şunu görüyorum bazı arkadaşlar ‘ yok ben onu sevmem, yok ben bunu içmem yemem’ gibi laflar ediyor ama hiçbirimizin böyle bir lüksü yok!

  bol bol kırmızı et (doğal olacak) yumurta (doğal olacak – fabrikalarda güneş görmeyen, östrojen hormonu basılmış ve antibiyotik verilmiş tavukların ve yumurtaların hiçbir faydası yok hatta zararı var…

  sigara ve alkol kesinlikle hemen şu dakika bırakılacak…!

  Spor şart.. azar azar form tutana kadar başlanacak sonra da uygun bir tepoda devam edilecek. aburcuburdan uzak durulacak yerine kuruyemiş yenecek…

  ilaç tedavisinden en kısa zamanda kurtulmak için bunları yapmalıyız.

  Saygılar… bir şey sormak veya iletişim kurmak isteyen mail adresimden ulaşabilirler… kadirgaripoglu@hotmail.com

  • nehir dedi ki:

   spor şart demişsiniz de spora gitmek için sağlık raporu almam gerekliydi. doktora gittiğimde tesadüfen öğrenmiş oldum anemi olduğumu ve doktorum bana spor yapamazsın dedi, sağlık raporu vermedi. çok ısrar ettim fazla zorlamam kendimi dedim ama hiçbir koşulda spor yapamazsın dedi. bu sizin söylediğinizle çelişkili bi durum

 4. ESRA HOCAOGLU dedi ki:

  BEN 2 SENEDİR COK CEKTIM HUZUR BACAK SENDOROMUDA VAR PARKYN ILACINI TAVSIYE ETTI DOKTORUM ALLAHA SUKUR KI MEYAN KOKU HALSIZLIGIMI BIRA MAYASIDA B12 VITAMIN EKSIKLIGI VE SAC DOKULMESINI 2 ILA 3 AY HTTA 1 SENE KULLANIRSANIZ DOKULME VE KELLIK KESIN DURUR SIZLER MUTLAKA KULLANIN BUNLAR DEMIR EKSIKLIGININ MUCIZE FORMULLERİ GECMIS OLSUN

 5. ELİF SERGÜZEL dedi ki:

  Herkese çok çok geçmiş olsun arkadaşlar..
  Ben de çoook yoğun bir şekilde saç dökülmesinden şikayetçiyim.3 aydır parça parça dökülmeler şeklinde saçlarım azalmış durumda.Eskiden gür ve sağlıklı saçlarımın %70 i gitmiş durumda.Eğer çok kalın telli ve sık saçım olmasaydı şu an kel kalmış durumda olabilirdim 🙁
  2 aydı falan bunun nedenlerini araştırıyordum.İlk yaptırdığım kan tahlilinde bir sorun olmadığını öğrendim.1 ay tekrar kan tahlili yaptırmak istedim ve Ferritin oranım 5.4 çıktı.Demir eksikliği yani.Meğer bu neden den dökülüyormuş.Ben de sizin gibi aşırı yorgunluk,isteksizlik gibi durumlar var.
  Demir için bazı ilaçları verdi doktorum ayrıca sizin verdiğiniz bilgiler çok yararlı oldu sağlıklı beslenme konusunda.bundan sonra çok dikkar edeceğim. 1 ay sonra kontrolüm var. gelişmeleri buraya yazacağım.
  allah herkese acil şifalar versin çok zor bir durum gerçekten 🙁

 6. Arzu Uzra dedi ki:

  Merhaba,

  2 hafta önce tırnaklarımda oluşan kırılmalar ve köşelerindeki açılmalardan dolayı dotora gıttım.tırnak kenarlarım yarılıyor ve ciddi acıyor ve kanıyordu.saçlarımda dökülmeler gözlemledm ve aşırı halszdm.doktor aşırı derecede demir eksikliğim olduğunu söyledi ve FERRO SANOL DUODENAL adında bir ilaç verdi.sabah ve akşam kullanmam gerekiyormuş.2 haftadır kullanıyorum.umarım etki eder.

 7. YUSUF dedi ki:

  BİKARBONAT DEMİRİ SIFIRLAR BİKARBONAT DEMİRİ SIFIRLAR BİKARBONAT DEMİRİ SIFIRLAR Bİ KAR BO NAT DE Mİ Rİ SI FIR LAR Bİ KAR BONAT DEMİRİ SI FIR LAR …BU BİLGİ DEMİR İLAÇLARINIZIN PROSPEKTÜSLERİNDE YAZAR.DEMİR ZEHİRLENMESİNDE BİLE MİDE BİKARBONATLA YIKANIR YAZAR.DEMİR EKSİKLİĞİ OLAN BU ARKADAŞLARIN TAMAMINA YAKINI BİKARBONAT İÇİYORDUR. YANİ MADEN SUYU . MADEN SUYU MADEN SUYU.ŞİŞENİN ÜZERİ,NDEKİ BİKARBONAT ORANINI OKUYUN … sade olanınında yazar.BENDEDE DEMİR EKSİKLİĞİ VARDI ,ODÖNEMDE MADEN SUYU İÇİYORDUM 07 LERE DÜŞMÜŞTÜ DEĞERLER.MADEN SUYUNU BIRAKTIM 2 AYSONRAKİ TAHLİLDE DEĞERLERİN 14 ÜN ÜZERİNDE OLDUĞUNU GÖRDÜM,BU 2AYDA DEMİR İLACIDA KULLANMADIM .ARTIK MADEN SUYU İÇMİYORUM , MUTLUYUM. YAPİELEKTRİK2009@HOTMAİL.COM

 8. sahin dedi ki:

  arkadaslar bende muzdaripdim bu hastaliktan hele hamilelik dönemlerimde tepemin üstüne cakilirdim saclarim döküldü lutfen su ortalikta yazan kirmizi etten uzak durun dalgasina kendinizi kaptirmayin bolca kirmizi et sebzeyi yaninda cesni olarak yiyin tek kurtariciniz et, birde tavuk cigeri bol kekikle k.soganla karabiberle kavurup yiyin saclarimin dökülmesinide samirsakla durdurdum hic aksatmadan 40 gün boyunca bir dis samirsagi tane olarak kücük bir ekmek parcasiyla agzinizda iki cevirip yutun ama birgün dahi atlamayin ilaclari falan atin bu hastaligin ilaci et.

 9. berrna dedi ki:

  arkadaslar bende 19 yasındayım ve demir eksikliği cok düsük cıktı sac dökülmesi halsizlik nefes darlıgı derslerde zor algılama gibi bi sürü belirti var doktor ferrum vermıstı cok kabızlık yaptıgı ıcın bıtırdıkten sonra bıraktım ve doktordan bırdaha o ılacı yazmasını ıstemedım oda surup seklınde kansızlık ılacı verdı ki onun da tadı biraz kotu ama ben takıntılı degılım bu konuda sonucta saglık ıcın ıcmemız lazım ferrum kılo yapmıyo sadece kabızlık yapıyo asagıda bır arkadas sormus cevaplamak ıstedım size tavsiyem ılacları aldıgınızda kılo yapıcak dıye kulanmamazlık yapmayın istah acıcı ilaclar olsa bile kendinize bir program yaparak kullanın ve spor yapın bu sekılde kılo almazsınız bana doktorum nefes darlıgı cektıgım ıcın spora basla demıstı buda kılo almamıda önler hemde ılaclarıda kullanıyorum ayrıca her sabah ac karnına pekmez ıcıyorum buda cok onemlı tavuk etı yıyebılıyorum ama vejeteryan oldugum ıcın kırmızı et nasıl tuketıcem bılmıyorum allah yardımcımız olsun

  • Nurgul dedi ki:

   Et tuketmek cok onemli tabiki ama ben etsiz yemek yemem sadece sebze kuru bakla pek yemem ama suan demmir oranin 04 mus dun ogrendim asiri bas agrisiyla gittim acile igneli tedavisi varmidir diye girdim bu sayfaya hepimize gecmis olsun

 10. Ali vurgun dedi ki:

  Herkese geçmiş olsun.genel olarak Demir ve çinko aynı kaynaklardan alınır aynı yerlerde edilir ve genel olarak da endikasyonları ortaktır saç dökülmesi tırnak kırılması iştahsızlık halsizlik çabuk yorulma vb bunun için önerim Demir ve çinkoyu beraber kullanmanızdır yakın zamanda anemi düzeyinizde iyileşme görülmesi dileğiyle ferrozinc kapsül kullanmanızı öneririm

 11. su karataş dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bende de 3 seneyi geçik süredir kansızlık var kan ilaçlarımı kullanıyorum ancak bir değişiklik olmuyor. Herşeyden önemlisi saçlarım dökülüyor inceldi kırıldı saç olmaktan çıktı bu yüzden sürekli saçımı kestiriyorum saçım o kadar azki eğer saç dökülmesi konusunda birşeyler biliyorsanız lütfen yazın bu benim için çok önemli 🙁

 12. meriç dedi ki:

  bendede demir eksilkiği var 15 yasıdnayım agzımdakı yaradan dolayı cıktı genelde hep içinde cıkıyodu ama pek önemsemiyodum agzımın kenarındda cıkınca gıttık demir eksikliği cıktı doktor bu yaralar genital bölgedede cıkarsa behcet hastası olabılıcegımı soledı baktım yok gibi ama yinede olmasından cok korkuyorum tedavisi olmayan bı hastalıkmıs göz tutulması gibi seyler oluyormus sımdı demır hapları kullanıyorum ama behcet olmaktan korkuyorum Allahım düşmanımın basına vermesın

 13. mina öz dedi ki:

  arkadaşlar ben 60 kiloyum yaşım 23 bir anneyim 74 kilo geliyodum rejim yaptım 60 kilo oldum bu seferde bayılmalarım arttı ve anemi var dedi doktor ilaç verdi kullanmıyorum pekmez içmeye başlayacağım bu bana kilo aldırır mı kilo almak istemiyorum bana yardımcı olurmusunuz

  • canan dedi ki:

   keçiboynuzlu pekmezi kesinlikle kilo aldırmaz ama diger pekmezler kilo aldırır. keçiboynuzlu pekmezi kullandım kilo almadıma ama tadı ıykk 🙂 diger pekmezler daha tatlı ama çok kilo yapıyor.

 14. MELİH GÜLEÇ dedi ki:

  ALLAH ACİL ŞİFALAR VERSİN…Çoğu arkadaşın derdi farklıda görünse probleri ortak sayılır.vitamini yetersizliği,suda çözündüğünden düzenli alınmalıdır.Kasılmalar biter,ağrı biter,demir yükselir,hafıza kuvvetlenir,saçın çıkar,hücrelerin tazelenir,çabuk bunamazsın,el titremeleri azalır,sinir hücrelerin bozulmaz.kuvvetlenirsin, uyuşukluk gider,hayattan zevk alırsın, rüya gibi değil mi.Değerli arkadaşlar interneti iyi kullanın.demir eksikliği neden olur.bi sürü nedeni var.bağırsakların demiri emmiyor olabilir.demirin emilimini sağlayan vitamini alamıyor olabilirsin.düzensiz beslenme,aşırı çay,kahve ,çarpıntı için kafeinli içecekleri alıyorsundur,Allah korusun …Ayak ağrılarımdan dolayı 1-2 saate bir uyanıyordum inanmıyacaksınız geceleri sandalyede uyukluyordum.tam 10 sene ,sinirlilik,vucut sıcakken yemek sonrası hemen uyuma,ayklardaki zonklamayla tekrar ağrılarla uyanma allahım neler çekmişim ben.Suda çözünen vitaminleri incelemenizi öneririm.

 15. sevim yasemin dedi ki:

  Bilgileriniz için teşekkürler..

 16. Esra Güngör dedi ki:

  Yorumları okudum ve ne yazıkki aynı belirtiler bende de var 🙁 ellerim ve ayaklarım uyuşuyor, kalp çarpıntısı, saç dökülmesi, tırnak kırılması ve halsizlik hat safhaya ulaşıyor bazen. Nerdeyse 14 yaşından beri bu şikayetlerim var ve şuan 20 yaşındayım.
  Demir haplarınıda kullandım. Tamam elbette o hapların faydası oluyor ama bırakınca yine düşüyor 🙁 ayrıca iştahımıda fazlasıyla açtı ve metabolizmamın bozulduğunu düşünüyorum. Adet günlerimde gecikme olmaya başladı. Artık doktor versede kullanmam.
  Beslenme çok önemli bunun farkındayım ancak üniversite öğrencisiyim. İyi beslenmediğimi düşünmüyorum hazır yiyecekler yiyorum. Et ve et ürünleri çok fazla tüketemiyorum .s Ama artık buna dur diyeceğim. Artık üşenmek yok !!
  Şimdi yeşil mercimek haşlıyıp kaşık kaşık yiycem. Dışarı çıkıp pekmez, kabak çekirdeği, yeşillik alacağım. Bol bol kuru üzüm tüketeceğim… Gerçekten arkadaşlar Allah ım dermansız dert vermez. Yine bunada şükür. Eğer bu dediklerimi sizde uygularsanız kararlı bir şekilde emin olun düzelme olur. Hııı bu arada demir içeren besinlerin yanında kalsiyum ürünleri tüketmeyin. Ben bunu çok yaptım ama artk yapmayacağım.
  Haklısınız bir bayan için saç çok önemli bende gür saçlıları görünce çok imreniyorum. Bilmiyorum acaba demirim düzelince saçlarım gürleşir mi… Ama gönülden inanmak orundayımki bu dediklerimi kararlı bir şekilde uygulayabiliyim…
  İnaanıyorum ki demirim yükselcek, saçlarım gürleşcek, halsizlik olmayacak… HERKESE ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM, KİMSE ÜZÜLMESİN BU HASTALIKTAN YEMEMİZE DİKKAT EDERSEK KURTULACAĞIZ EMİNİM… İYİ GÜNLER… 🙂

 17. MELEK YILMAZ dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Ben 18 yaşındayım ve bende de aşırı derecede kansızlık+denir eksikliği var vücudumdaki demir 20 gün önce 2.1 çıktı. Sınavlara hazırlanırken iğrenç beslendim ve sürekli kahve içiyordum. Sürekli fenalaşıyordum kalbim aşırı hızlı atıyordu hatta acile bile gittim bu yüzden. Sürekli titremeler oluyordu ve geçmiyordu. üç hafta aralıksız kalp çarpıntım oldu geçmeyen ve ayağa kalkamıyordum çünkü kalbim çok hızlı atmaya başlıyordu. Doktor hap yazdı hatta ben kardiyolojiye bile gittim ama bir şeyin yok dediler. Kansızlığın düzelince bu da düzelir dediler. Neredeyse dışarı çıkamıyorum fenalaşırım diye çünkü kendimi iyi hissettiğimde çıktım ve kendimi eve zor attım. Şu an biraz düzeldi gibi ama ben yine dışarı çıkamıyorum sosyal hayatım resmen sıfıra indi. Ha bu arada saçlarım çok az dökülmeye de devam ediyor.

 18. aslı ayhan dedi ki:

  bende 15 yaşındayım ve yaklaşık 1.5 yıl önce demir eksikliğim olduğu anlaşıldı demir hapı kullandım durmadan bikaç kere ara verdim şimdi yine kullanıyorum ama bitürlü normal seviyeye ulaşmıyo sadece biraz yükseliyo sonra yine düşüyo ve saçlarım berbat bi halde

 19. AHMET İLKER dedi ki:

  ahmet marankinin kürünü uygulayın lütfen :
  Demir eksikliği için bitkisel formülümüzde kullanacağımız malzeme listemiz şöyledir. 250 gram çökelek, 1 çorba kaşığı çörek otu, 1 çorba kaşığı keten tohumu ve bir tutam ceviz.ALLAH ŞİVERSİN TÜM HASTALARA:)

  • Nazlı BALCI dedi ki:

   dediğiniz formülü nasıl uygulayacağız yani bir kabın içine koyup mu yiyeceğiz yoksa tek tek mi yiyeceğiz söylermisiniz lütfen . Bendede demir ve kan eksikliği var sürekli bayılıyorum titriyotrum ve yorgunluk halsizlik var lütfen cevap verin

 20. damla dedi ki:

  arkadaşlar yorumlarınızı okudum ve anladımki bendede kansızlık ve demir eksikligi var. hepinize geçmiş olsun..

 21. Ozge10992 dedi ki:

  Merhaba arkadaslar,herkese gecmis olsun.Bende demir eksikliğinde muzdaribim 2 yıldır farketsemde.İlk yıl demir oranım 16 ya kadar düsmüstü 60-180 referansında.Başımın tepesinde uyuşma,mide bulantısı,aşırı halsizlik,kaslarda ağrı titreme , saç dökülmesi,gözlerimde ağrı,ciltte solukluk gibi bir çok etkisi mevcut.Daha sonra 10 tane ferrum kan iğnesi verdi doktorum vurundum iyi güzel hoş biraz fayda etti fakat 6-8 ay sonra o güçsüzlüğü tekrar hissetmeye baslamıstım.Üni.de olduğum için o sehirde baska doktora gittim.Kan tahlili yaptı ve sende demir eksikliği yok dedi.Demir eksikliği için pekmez içiyorum dedim içme bu yaşta şeker hastası olursun dedi.Yaşımda 20 bu arada.Aylar sonra kendi doktoruma gittim.O nasıl bir doktor öyle nasıl der dedi..Ve tahlil yaptı demir 60-180 referansında 100 e cıkmısken tekrar 25 e düşmüş.Yine 5 tane iğne yedim. Ve iğnenin hapını da verdi ferrum hapı.Bilmiyorum böyle hep düşecek mi Allah dermansız dert vermesin.Acil şifalar versin.Son olarak kadınlarda cok görülen bu demir eksikliğinin adetle cok kaybedilmeside son derece etkiliymis.Sağlıcakla kalın.