By 18 Nisan 2011 Devamı →

DEĞİŞEN DİYET LİSTELERİDiyet yapma arzusu, genellikle bir mucize beklentisiyle ortaya çıkıyor. Nitekim kendimizi adadığımız diyetin, sihirli bir değnekle bizi hayallerimizdeki siluete kavuşturacağına inanmak istiyoruz. İşte bu noktada doğru beslenme alışkanlıklarına dayalı bir diyet uygulamak çok önemli…

DEĞİŞEN DİYET LİSTELERİ
SLİM DATA DİYETİ:
DİKKATE ALMIYORUZ!
Temel prensip: Kalori hesapları sona erdi! Slim Data (Slimness With the Lowest Index of Metabolism; yani en düşük metabolizma endeksiyle zayıflamak), gıdaları organizmadaki stok yapma eğilimlerine göre renk gruplarına ayırıyor. Yeşil zayıf olanları, turuncu orta zayıflıktakileri, kırmızı ise güçlü olanları ifade ediyor… Her renk grubundaki gıdalar tavsiye edilen ölçülere göre tüketiliyor. Renk körü olanlara önermiyoruz!

Beslenme uzmanının görüşü: “İşte size hiçbir bilimsel temele dayanmayan bir diyet türü. Her ne kadar pratik bir yöntem olarak gözükse de, ne yememiz gerektiğini renklere göre seçmemizi öngörüyor ki bu da uzun vadede dengesiz beslenmeye yol açabiliyor.

KOT DİYETİ:
UYGULUYORUZ
Temel prensip:
Klinik çalışmalara dayalı bu metotta; açlık anında hazır
bulundurulabilecek, glisemik endeksi düşük, besin değeri yüksek proteinler (protein miktarı ideal kiloya göre hesaplanıyor) ve lifler açısından zengin toz karışımlar, hazır ve donmuş gıdalar kullanılıyor. Bu gıdalar açlık hissini bastırıyor. Kot; ‘yo-yo’ tehlikesini ortadan kaldırmak üzere, yoğun bir fazın ardından kademeli faza geçişle gerçekleştiriliyor.

Beslenme uzmanının görüşü: “Diyabet uzmanı Dr. Reginald Allouche tarafından geliştirilen bu diyette cazip gelen ve tadı güzel olan gıdalarla ilgili engellemeler ortadan kalkıyor. Glisemik endeksi düşük gıdalar, atıştırma arzusunu yok ediyor. Bu diyet hızla kilo kaybetmek isteyen, yoğun bir tempoda çalışan ve maddi olanakları yerinde şehirli insanlar için çok uygun.”

DİYET:
UYGULUYORUZ
Temel prensip:
Beslenme uzmanları Dr. Marian Apfelbaum ve Dr. David Benchetrit tarafından geliştirilen ‘diyet’ metodu, internet üzerinden gerçekleştirilen bir koçluk sistemine dayalı. Ücretsiz, gizli bir anketle yapılan anonim teşhisin ardından zevkleriniz, tat alma duyunuz, yaşam tarzınız ve yaşınız gibi veriler göz önünde bulundurularak beslenmenizi düzenleyecek çeşitli programlar öneriliyor. Ardından kişisel bir rejim takip servisinden faydalanabiliyorsunuz. Her şey internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 20 euro’luk bir ücret talep ediliyor.

Beslenme uzmanının görüşü: “Alanında uzman doktorlar tarafından geliştirilen bu kişisel programların sağlığa hiçbir zararı yok. Dezavantajı ise programın yüz yüze iletişim içermemesi ve tamamen sanal âlemde gerçekleşmesi.”

COHEN DİYETİ:
UYGULUYORUZ

Temel prensip: Daha az, daha iyi yemek ve daha çok hareket etmek, beslenme uzmanı Dr. Jean-Michel Cohen’in geliştirdiği diyetin temel prensipleri arasında. Diyet’ sisteminde olduğu gibi, burada da her şey internet ortamında gerçekleştiriliyor Teşhis ücretsiz; ayda 29 euro ödediğinizde size koçluk hizmeti sağlanıyor ve program üç ila altı ay sürüyor.

Beslenme uzmanının görüşü: “Büyük bir değişiklik getirmese de, oldukça sağduyulu bir diyet olduğunu ve vücuduna zarar vermemek için yavaş fakat emin adımlarla kilo vermek isteyenler için uygun olduğunu söyleyebiliriz. Tabii koçunuzla direk iletişim imkânı olmadan motive olabiliyorsanız.”

WEIGHT WATCHERS DİYETİ:
UYGULUYORUZ
Temel prensip:
Bu diyette önemli bir değişiklik yapıldı! Artık kalori sayarak ya da puan sistemiyle zayıflamıyoruz (kalori + gıdaların lipit içeriği). 2010 yılında; vücuttaki dönüşümleri, sindirimleri ve sağladıkları tokluk hissi açısından değerlendirilen dört besini dikkate alan ‘ProPoints’ sistemini uyguluyoruz. Başlarda biraz karmaşık olsa da, panik yapmaya gerek yok çünkü diyetin prensiplerini anladığınız anda hayat boyu sorun yaşamıyorsunuz. Lifler açısından daha zengin olduğu için bir dilim çavdar ekmeğinin beyaz ekmeğe göre daha az ‘ProPoint’ puanına mal olduğunu ve enerji kaybını önlediğini de öğreniyoruz. ProPoint sermayeniz haftalık olarak; yaşınız, kilonuz ve boyunuz temel alınarak hesaplanıyor. Ayrıca beklenmedik durumlar için de küçük bir rezerv tutuluyor. Şekerli olanlar dâhil olmak üzere, sebze ve meyve tüketimi özgür bırakılıyor. Diyet boyunca koçunuzun denetimi altında hareket ediyorsunuz. Aylık abonelik, yüz yüze görüşmeler dâhil 39 euro civarında.

Beslenme uzmanının görüşü: “Uzun zamandır uygulanan bu
diyet, öğünlerinizi ne kısıtlayarak ne de fazla özgür bırakarak dengede tutmayı
öngörüyor. Diyetin yeni versiyonu, eskiye göre daha enteresan çünkü artık
tamamen kalori sayımına dayanmıyor.”

PROTEİN DİYETİ:
DİKKATE ALMIYORUZ!
Temel prensip:
Sabah, öğlen, akşam olmak üzere, maksimum 500 kalori içeren toz protein karışımlarından alıyoruz. Şekersiz, nişastasız, sebzesiz, meyvesiz ve tamamen yağsız bir diyet…

Beslenme uzmanının görüşü: “500 kaloriyle elbette hemen ve
çok hızlı bir şekilde kilo verilir fakat kaybettiğimiz kiloları da bir süre
sonra verdiğiniz gibi aynı hızla geri alırsınız. Yıldırıcı, sosyal hayattan
uzaklaştıran ve başarısızlıkla sonuçlanabilen bir diyet… Öte yandan, bazı
günler yemek yeme imkânı bulamayanlar için öğün atlamak yerine, bu karışımlardan
içmek daha sağlıklı bir yaklaşım. Diyetin bu şekilde kullanılması daha doğru
olur.”

TGV DİYETİ:
UYGULUYORUZ
Temel prensip:
Paris, Bichat Hastanesinde Beslenme Uzmanı olarak çalışan Dr. Jacques Fricker tarafından geliştirilen metot, üç safhaya dayalı. İlk safhada (Altı ila sekiz hafta) sadece et, balık, sebze, süt ürünleri ve biraz da yağ tüketiyoruz. Ardından da stabilizasyon aşamasına geçiliyor. Burada ilk safhada izin verilmeyen gıdalar yavaş yavaş tekrar tüketilmeye başlanıyor. Son olarak da hemen her şeyin dengeli biçimde tüketimini öngören üçüncü safhaya geçiliyor.

Beslenme uzmanının görüşü: “Beslenme uzmanları tarafından geliştirilen bu diyet hiçbir sağlık riski taşımıyor. Oldukça sınırlayıcı olan ilk safhayı fazla uzun tutmadığınız sürece uygulanmasında herhangi bir sakınca yok.”

FORKING DİYETİ:

UYGULUYORUZ
Temel prensip: Gerçekten de olağanüstü! Bu diyeti Politeknisyen Ivan Gavriloff geliştirmiş. Sabah ve öğlen normal şekilde, akşam ise sadece çatalla yiyebileceğimiz yemekleri tercih ediyoruz. Kemirmek yasak! Kesmek, ayıklamak veya sürmek de yok. Bu yüzden ekmek, fıstık, pizza veya hamburger bile yiyemiyoruz. Öte yandan sebze, mercimek, bezelye ve pilav rahatlıkla tüketebileceğiniz besinler arasında.

Beslenme uzmanının görüşü: “Gayet mantıklı ve sağlıklı bir diyet. Çünkü bir yandan kendinize zaman ayırıp, yemek masasında oturarak yemeniz sağlanırken, diğer yandan da eksi bir bilge söz bize tekrar hatırlatılıyor; Krallar gibi kahvaltı edin, prensler gibi öğle yemeği, dilenci gibi akşam yemeği yiyin. İşte formda ve ince kalmanın sırrı!”

HOLLYWOOD DİYETİ:

DİKKATE ALMIYORUZ!
Temel prensip: Beverly Hills orijinli bu diyeti; 80’li yıllarda Amerikalılar, ardından da Avrupalılar bir hayli benimsedi çünkü o dönemde birçok ünlü oyuncunun uyguladığı bir diyetti. Program bir haftalık meyve küründen ibaret! Bir gün ananas, bir gün karpuz, bir gün mango gibi. İkinci haftadan itibaren de diğer kategorilerdeki gıdalar yavaş yavaş diyete entegre ediliyor.

Beslenme uzmanının görüşü: “Tehlikeli bir diyet. Uygulandığında yorgunluk, bitkinlik ve kas erimesi görülebiliyor. Kaybettiğimizi düşündüğümüz kiloların yanı sıra, biraz önce saydığımız şikâyetleri de hanemize etkiliyoruz.”

OKINAWA DİYETİ:
UYGULUYORUZ

Temel prensip: Bu diyet, Japonya’da dünya rekorunu elinde tutan ve yüz yaşı aşkın çok sayıda insanın yaşadığı bir bölgede
yapılan çalışmalar doğrultusunda hazırlanmış. İnsanların ömrünün; yarı sebze, yarı et tüketimine dayalı bir beslenme alışkanlığıyla, hafif ve yağ oranı düşük gıdaların tüketimiyle uzadığı saptanmış. Okinawa diyeti, bu alışkanlıkların dikkate alınıp Avrupalılaştırılmasıyla ortaya çıkmış. Sonuç; sebze, Omega 3, bitkisel proteinler (tofu, soya) ve lifler açısından zengin bir diyet. Şeker ve yağ miktarı ise oldukça az.

Beslenme uzmanının görüşü: “Basit ve tutumlu bir beslenme anlayışı benimsiyoruz; tam doymadan, yarı tok sofradan kalkıyor, yağlı gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak duruyor ve vitaminli çiğ gıdalardan bol miktarda bitkisel protein alıyor ve güçleniyoruz. OkinaWa aslında diyet değil; sağlıklı yaşam için ideal bir beslenme tarzı… O halde uygulamakta da herhangi bir sakınca yok.”

ATKINS DİYETİ:
DİKKATE ALMIYORUZ!
Temel prensip:
Atkins; nişastalı besinlere, tahıl ürünlerine, kuru sebzelere ve şekere yasak koyan ilk diyetti. Sadece etlere, yumurtaya, balığa ve yağlı gıdalara izin veriliyordu. Biraz daha yumuşak olan yeni versiyonunda ise artık sadece glisemik endeksi yüksek glüsitler ve süt ürünleri de yasaklılar listesinde bulunuyor.

Beslenme uzmanının görüşü: “Özellikle nişastalı gıdalar, sebze, meyve ve vitaminler açısından mahrumiyete dayalı bir diyet. Ayrıca enfarktüse de neden olabileceğini hatırlatalım; zira diyetin yaratıcısı da obezitenin neden olduğu kalp yetmezliği ile hayatını kaybetmişti. Bu her şeyi açıklıyor, öyle değil mi?”

LİMON DİYETİ:
DİKKATE ALMIYORUZ!
Limon, Akçaağaç, hurma ağacı şurubu ve Cayenne biberleri, büyük boy bir şişe suya karıştırılıyor. Gün boyu istediğimiz kadar içebiliyoruz ancak bir hafta boyunca boğazımızdan başka bir şey geçmiyor. Amerikalıların bu yeni çılgınlığında, limonun sahte depüratif etkisine güveniliyor. Gerçekte ise aç bırakan, aşırı yorgunluk ve kas kaybına yol açan, sonuç olarak da hastaneye kaldırılmanıza neden olabilecek bir diyet olduğunu söyleyebiliriz. Kesinlikle uzak durmalı.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Diyet

Etiketler:, , , , , , , , , ,


2 Yorum Var "DEĞİŞEN DİYET LİSTELERİ"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. dilara dedi ki:

    hedefim 45.. =)

  2. dilara dedi ki:

    ben zaten 13 yaşında ve 61 kiloydum. diyetisyene gittim.. ve onun aracılığıyla 1 ayda 6 kilo verdim mutluyum. listem okadar ağır değil. hala devam ediyorum.