By 21 Mart 2011 Devamı →

DEFNE JOY FOSTER’IN ÖLÜM NEDENİ KOAH MI?Defne Joy Foster’ın ölüm nedenini KOAH, yani Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olarak açıklayan Adli Tıp Kurumu’na uzmanlardan itiraz…

Defne Joy Foster

Gazeteci Kerem Altan’ın evinde hayatını kaybeden astım hastası Defne Joy Foster’ın ölümü şüpheli bulunmuştu.
Adli Tıp Kurumu, Foster’ın ölüm nedenini KOAH olarak rapor etti. Rapora göre, Foster’ın nefes borusuna kaçan kusmuk ölümüne neden oldu.
Göğüs hastalıkları uzmanları ise Adli Tıp Kurumu raporunda çelişki olduğu görüşünde. Uzmanlar, uzun süren ve tıkayıcı bir akciğer hastalığı olan KOAH’ın ani ölüme neden olamayacağını söylüyor.
Bir dönem Defne Joy’un doktoru da olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, raporu neden çelişkili bulduğunu şöyle anlattı:
“KOAH ANİ ÖLÜME NEDEN OLMAZ”
“Bence Defne Joy’un ölüm nedeni hala çok açık değil. Çünkü astım farklı hastalıktır, KOAH farklı bir hastalık. Yaklaşık 8 yıl önce Defne Joy’u, birkaç kez muayene etmiş, ilaçlarını yazmıştım. Defne o zamanlar çok disiplinli bir hasta değildi, ilaçlarını düzgün kullanmıyordu. Bizler çok iyi biliyoruz ki Defne Joy, birkaç hafta, hatta birkaç gün öncesine kadar çok hızlı şekilde dans ediyordu, o nedenle KOAH’tan ölmesi mümkün değil, yani böyle bir şey söz konusu olamaz.”
KOAH’ta ölüme götüren süreci “Hastanızı üç dört sene takip edersiniz, kişi sigarayı bırakmamıştır, hastalık çok ilerlemiştir. Bundan sonra hastaneye yatmalar, gittikçe daha fazla tıkanmalar, kortizonlar, ilaçlar derken hasta kaybedilebilir” sözleriyle özetleyen Prof. Tutluoğlu, “Ama hasta ‘pat’ diye ölmez. Yani Defne Joy gibi iki hafta önce dans eden birinin birden bire KOAH’tan ölmesi mümkün değil. Bu tıpla da bilimle de bağdaşmıyor, burada büyük bir çelişki var” ifadesini kullandı.
İstanbul Üniversitesi Akciğer Hastalıkları ve Tüberküloz Enstitüsü’nden Prof. Dr. Firuz Çelikoğlu da Defne Joy Foster’ın ölüm nedeninin
KOAH olamayacağını söyledi. Prof. Çelikoğlu, “Çünkü KOAH kronik bir hastalıktır, kalp ve solunum yetmezliğine yol açtığı için ölüme neden olur. Ama akut bir ölüm nedeni değildir” dedi.
“RAPORDA BİR KELİME HATASI YAPILMIŞ OLABİLİR”
Adli Tıp raporunda, ‘Foster’ın nefes borusuna kaçan kusmuk ölümüne neden oldu’ ifadesi yer aldı. Prof. Çelikoğlu da “KOAH’ta organlarda gelişen yetmezlik sonucu hasta kısıtlanır, en azından yürüyemez, hareket edemez hale gelir. Sonra yatağa bağlanır ve ölüm o zaman gerçekleşebilir. Bu durumda Defne Joy Foster’ın ölüm nedeni olarak KOAH’ın gösterilmesi ilginç. Burada bir kelime hatası olabilir. Gelişen bir astım atağında, kusmuk hastanın boğazına kaçarak ölüme yol açabilir ama KOAH ani ölüm nedeni olarak gösterilemez” diye konuştu.
KOAH NASIL BİR HASTALIK?
KOAH ve Tedavisi
KOAH Öksürük ve Nefes Darlığı
KOAH, Kronik Ostriktif Akciğer hastalığı, yani müzmin ve tıkayıcı akciğer hastalığı demek. KOAH, konik bronşit ve amfizeme bağlı olarak gelişen, geri dönüşümsüz ve ilerleyici olan, hava akımı kısıtlanması ile karakterize bir hastalık. Yüzde 90 oranında sigara ile bağlantılı. Daha çok 45 yaşından sonra başlıyor, kişi sigara içtiği sürece ilerlemesine engel olunamıyor. Hastalık, sık tekrarlayan enfeksiyonlar, hastaneye yatmalar ve gittikçe ilerleyen bir süreçle ölüme neden oluyor. (ntvmsnbc)


Adli Tıp’tan Defne Joy açıklaması 27.03.2011
Adli Tıp Kurumu Başkanlığından yapılan açıklamada, Defne Joy Foster’ın ölümüne ilişkin adli tıp incelemesinin 1,5 ay süreceğinin daha önce gerekçeleriyle kamuoyuna bildirildiği hatırlattı.

Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bir gazetenin dünkü sayısında “Adli Tıp’ın kimyası bozuldu” başlıklı bir haber yer aldığı belirtilerek, “Haber, ilk paragraftan itibaren ciddiyetsiz, araştırma eksikliğinin her satırında hissedildiği, Adli Tıp Kurumu’nu yıpratmaya, toplum önünde küçük düşürmeye çalışan bir haberdir” ifadelerine yer verildi.

Defne Joy Foster’ın ölümüne ilişkin adli tıp incelemesinin 1,5 ay süreceğinin daha önce gerekçeleriyle kamuoyuna açıklandığı ifade edilen açıklamada, “1,5 ay olarak bildirilen sürenin nedeni incelemenin türü ve metotları ile ilgilidir” denildi.
Gazete haberinde, Adli Tıp Enstitüsü’nden Prof. Dr. Fatih Yavuz’un bazı açıklamalarının bulunduğu hatırlatılan açıklamada, söz konusu haberde Foster’ın otopsi raporunun gecikmesinin Kimya İhtisas Dairesi’nde çalışan bazı uzmanların görevden alınmasına bağlanmasının, bu laboratuvarda çalışan uzmanlara haksızlık olduğu kaydedildi.

Kimya İhtisas Dairesi’nin her uzmanının tüm birimlerde yapılmakta olan süreçleri yönetecek bilgi, beceri ve donanıma sahip olduğu vurgulanarak, haberdeki “Kimya ihtisas Dairesi Başkanı Faruk Biçer’in görevden alınarak önce alkol biriminin gece sorumluluğuna, sonra da Adana’da görevlendirildiği” iddialarına ilişkin ise şu görüşlere yer verildi:

“Bu bilgi de gerçeği yansıtmamaktadır. Kurumda yapılan teftiş esnasında müfettişlerce tespit edilen bazı hususlar nedeniyle ön tedbir olarak söz konusu kişinin yürütmekte olduğu İhtisas Dairesi Başkanlığı görevinden alınarak, kurumda uzmanlık alanına uygun başka bir yerde görevlendirilmesi isteği karşısında kanun çerçevesinde zaten görev süresi bitmiş olan Biçer’in, Adana’ya nakli yapılmış, hiçbir zaman alkol birimi ve gece sorumluluğuna getirilmemiştir.”

Söz konusu haberde, uzun yıllar Fizik İhtisas Dairesi Başkanlığı yapan Doç. Dr. Ömer Kurtaş’ın “Adli tıpın siyasallaştığı” sözlerine ilişkin de, Kurtaş’ın CHP PM üyeliği nedeniyle cevap vermenin siyasal bir tartışma yaratacağı gerekçesiyle etik olmadığı belirtilen açıklamada, Adli Tıp Kurumu uzmanlarının bilimsel görüşlerini açıklamaktan korktukları iddiasının da gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.

Açıklamada, Adli Tıp Kurumu laboratuvarlarının uluslararası yeterlilik testlerindeki başarıları ve akredite analizlerinin bu suçlamaya en güzel cevap olduğu da ifade edilerek, “Geçmişte yapılmış hataların sebep analizini yapmak düzeltici ve önleyici faaliyetler ile tekrarını önlemeye yönelik titiz çalışmalar, akredite laboratuvar olmanın da bir gereği olup Adli Tıp Kurumu, tespiti başka türlü imkansız olan bir hatayı da bizzat kendisi ortaya çıkaracak, deklare edecek ve düzeltecek kadar şeffaf bir kurumdur” denildi.

Adli Tıp Kurumu’nda kuruluşundan bu yana merkez ve taşra teşkilatlarında hizmetin gereği görev ve yer değişikliklerinin olabildiğine işaret edilen açıklamada, şu görüşler yer aldı:

“Hiçbir zaman herhangi bir rapor, bir uzmanın görevden alınması nedeniyle gecikmemiştir. Adli Tıp Kurumu’nda yerleştirilmeye çalışılan kalite yönetim sisteminin gereği de işlerin kişilere bağımlı olmamasını, hizmetin devamını öngörmektedir. Bu anlamda insan kaynakları yönetim anlayışımız da bu çerçevededir.

Bu tarz yanlış haberler tarafımızca kendi özel kanunu gereği resmi bilirkişilik görevini tüm birimleriyle itina ile yerine getirmeye çalışmakta olan kurumumuzu kamuoyu karşısında itibarını zedelemeye yönelik hareketler olarak değerlendirilmektedir.” 27.03.2011

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , , ,


1 Yorum Var "DEFNE JOY FOSTER’IN ÖLÜM NEDENİ KOAH MI?"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. halime dedi ki:

    neden öldünü biliyorum