By 25 Aralık 2011 Devamı →

DAMARINDAKİ PIHTILAR TEMİZLENDİAmeliyat sırasında vücudu 20 dereceye kadar soğutulan 14 yaşındaki Enez Taş’ın 18 damarındaki pıhtılar 5 saat süren ameliyatla çıkarıldı. Enez artık istediği gibi koşup oynayacak.
Enes TaşBingöllü Enez Taş, hidrosefali (kafa içindeki suyun artması ve buna bağlı başın büyümesi) nedeniyle 6 yaşına kadar başında şantla yaşamak zorunda kaldı. Şant hayatını kurtardı ama akciğer damarlarında ciddi oranda pıhtılaşmaya da yol açtı. 12 yaşında bu pıhtılar nedeniyle artık yürürken bile nefes darlığı çekmeye başladı. İki yıldır takip edilen sorunları artınca ameliyat gündeme geldi.
Sağ akciğeri çalışmıyordu
Enez, önce Ankara’ya, oradan da İstanbul’a gönderildi. Yapılan tetkiklerde damarlardaki pıhtılar nedeniyle sağ akciğerinin hiç, sol akciğerinin sadece bir kısmının kan alıp çalıştığı tespit edildi. Pulmoner arter denen akciğerin ana damarının genişliği pıhtıdan dolayı 5.2 santimetreye kadar genişlemişti.
İki hastane seferber
Akciğer ve kalp yetmezliğine yol açan kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon (KTPH) sorunu gelişmişti. Taş, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Bedrettin Yıldızeli ile Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi kalp cerrahisi uzmanları Doç. Dr. Hasan Sunar ve Dr. Özler Selimoğlu’ndan oluşan ekip tarafından ameliyat edildi. Enez Taş, tıp dilinde pulmoner tromboendarterektomi denilen bu ameliyatın uygulandığı en küçük hastalardan biri oldu.
Damarları kabak gibi soydular
AMELİYAT hakkında bilgi veren Doç. Dr. Bedrettin Yıldızeli, “Enez tam zamanında ameliyat oldu. 3-5 yıl sonra kalp yetmezliği de gelişmiş halde gelseydi ameliyatı atlatması zorlaşırdı. Ameliyatta sağlı sollu 18 damarın içindeki pıhtıları, damarların içine girerek kabak soyar gibi soyduk. Ameliyattan sonra verileri çok iyi. Enez’in bundan sonraki hayatının normal devam etmesini bekliyoruz. İstediği gibi koşup oynayabilecek” dedi.
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.