By 30 Mayıs 2012 Devamı →

DAMAR YAŞINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?Damarlarınız kaç yaşında

Tekrarlamaktan bıkmadığım bazı önermelerim var. Bunlardan biri de şu: Gerçek yaşınız damar yaşınızdır, damarlarınız kaç yaşındaysa siz de o yaştasınızdır! Bu cümleyi tekrarlayıp durmamın nedenine gelince…
Ölümlerin önde gelen nedeni olan koroner kalp hastalıklarının ve felçlerin başlıca sebebi, sağlıksız, erken yaşlanmış, tıkanmış ya da patlamış damarlar. Muhakkak ki, biz yaşlandıkça damarlarımız da yaşlanacak. Eğer yaşlanmayı yavaşlatmak istiyorsak, yapacağımız ilk şey, genç ve sağlıklı damarlara nasıl sahip olacağımızı öğrenmek, damarlarımıza gözümüz gibi bakmak, onların plaklarla daralıp tıkanmalarına, sertleşip kalınlaşmalarına fırsat vermemek olmalı.

NE YAPMALI

Damarlarınızı korumanın sağlıklı ve genç damarlara sahip olmanın yolu, yüksek kan şekerinden, kan basıncından, ürik asit seviyesinden, yüksek kan kolesterol düzeyinden, homosistein seviyesinden, fazla yağlı ve proteinli beslenmeden, aşırı kilolardan, yoğun stresten, sigara ve alkolden, hareketsizlikten sakınmaktır. Doğru beslenme alışkanlıkları edinerek, sigaradan kaçınarak, egzersiz yaparak, kan şekerimizi kontrol altında tutarak, kan basıncımızı kabul edilebilir aralıklarda sürdürerek, ruhsal durumumuza önem vererek huzurlu bir yaşamı ısrarla sürdürebilirsek, daha sağlıklı ve genç damarlara sahip oluruz. Önemli olan, her konuda sağlıklı bir denge oluşturmak aşırıya kaçmamak ve makulde kalmayı başarabilmek.

Bana göre sağlıklı damarlara sahip olmanın öncelikli şartı, iyi kontrol edilmiş kan şekeri, açlık ve tokluk insülini ile kolesterol ve trigliserit düzeyleri. Yapmanız gereken, kan şekeri ve kolesterol seviyenizi öğrenmek için bir laboratuvara başvurmak.

Total kolesterol veya zararlı kolesterol olan LDL kolesterolü ölçtürmek için açken veya tokken kan verebilirsiniz. Trigliserit ve HDL kolesterolünüzü ölçtürecekseniz kan alınmadan önce 12 saat süreyle bir şey yiyip içmemelisiniz. İdeal kolesterol değerleri için verilen rakamlar sıklıkla değişmekle birlikte genel olarak kabul edilen değerler içerisinde güvenilir olanlardan biri toplam kolesterol düzeyinin faydalı kolesterole oranıdır (total kolesterol: HDL kolesterol). Bu oranın güvenilirliği üzerinde genelde fikir birliği mevcuttur. Oranın 4’ün altında olması düşük risk düzeyini, 4-6 olması orta risk düzeyini, 6’nın üzerinde olması ise yüksek risk düzeyini işaret ediyor. LDL kolesterol düzeyinin 100 mg’nin altına indirmek ve bu düzeylerde sürdürmek, HDL kolesterol düzeyini ise 55 mg ve üzerinde tutmak gerekiyor.

Kan şekeri kadar açlık ve tokluk insülin seviyelerinin de normal sınırlarda tutulması önemli. Açlık şekerinizin 100’ü, tokluk şekerinizin 140’ı, açlık insülininizin 5’i, tokluk insülininizinse 40’ı geçmesi damar sağlığınız için önemli alarm işareti.

ÖNEMLİ
Portakal suyu için
Homosistein seviyesinin kontrolünün de damar sağlığını korumanın gereklerinden biri olduğu bilinmeli. Homosistein, et ürünlerinden alınan bir aminoasit. Yeterli miktarda folik asit ile B6 ve B12 vitaminleri alındığında bu madde zararsız bir başka aminoasite dönüştürülüyor. Homosisteini bu zararsız aminoasite yeterince çeviremeyenlerde kan homosistein düzeyleri yüksek kalıyor. Erken yaşta kalp rahatsızlıkları ya da felçlere bağlı ölümler, damar tıkanmaları gibi sorunlar gelişiyor. Günlük düzenli olarak folik asit (400 mg), B6 vitamini (10 mg) ve B12 vitamini (100 mg) tüketimi homosisteini arzu edilen seviyelere (yüzde 9 mol/L) indirir. Diğer taraftan bol miktarda yeşil yapraklı sebze ve tahıl ürünleri tüketilmesi, portakal suyu içilmesi ve alkol alımının sınırlanması homosistein düzeyinin kontrolünü kolaylaştırıyor. Son olarak hs-CRP seviyenizi de dikkatle izlemenizi öneririm. Bu maddenin 2’den yüksek olması damarlarınızda yapısal sorunlara işaret etmektedir.

BİR NOT
Tansiyon kontrolünü elden bırakmayın
Damar sağlığı bakımından ikinci önemli unsur, kabul edilebilir kan basıncı düzeylerine sahip olmaktır. İdeal kan basıncı değerleri 120/80 mmHg’ın altında olmalı. 130/85 mmHg’den daha az olan değerler kabul edilebilir ortalamalar. 130-139/85-89 mmHg arası değerler uyarıcı kabul edilmeli, 139/89 mmHg’dan daha yüksek değerler ise yüksek risk olarak algılanmalı.
Sağlıklı ve kabul edilebilir kan basıncı değerlerine sahip olabilmek için, tuz tüketimini sınırlamak, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı kiloya sahip olmak, fazla kiloları vermek, az protein, bol sebze ve meyve içeren bir beslenme programı uygulamak gerek. Kan basıncı kontrolünde potasyum kullanımının artırılması, stresle mücadele yöntemlerinin iyi uygulanması da önemli yararlar sağlıyor. Kolesterol seviyelerinin kontrolü de kan basıncı seviyesinin yükselmesini engelliyor.

HATIRLATMA
HS-CRP’niz yüksekse
– Fazla kiloları veriniz
– HDL’niz düşükse yükseltiniz
– Egzersiz yapınız
– Sigarayı bırakınız
– Omega-3 desteği almaya başlayınız
– Açlık insülininiz yüksekse (>5) düşürünüz
– Trigliserid düzeyinizi 150’nin altına indiriniz
– Ürik asit seviyenizi azaltınız(<5)
– Tatlı tüketimini azaltın
– Meyve-meyve suyunu sınırlayınız
– Hayvansal besinleri az yiyiniz
– Zerdecal (iki çay kaşığı/gün), tarçın (bir-iki çay kaşığı/gün), taze öğütülmüş üzüm çekirdeği (bir-iki çay kaşığı /gün) damarlarınızdaki yangısal süreçleri bastırabilir.

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için :
Yaşasın Hayat!
Teşvikiye Cad. Bayer Apt. No: 63 Kat: 5 Nişantaşı
0212 230 74 00 – 0212 236 73 00
osmanmuftuoglu.net


Son Yazılar :
* İnsülin ve Glukagon
* Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?
* Başınız Dönüyorsa
* Renkli Gıdaların Gücü
* Ağrı Kesici Kullanırken Dikkat
* Kasık Ağrılarının Nedeni?
* Glisemik İndeks Diyetinin Önemi
* Diyet Borcunuz mu Var?
* Diyet Günahları
* Kardiyometabolik Egzersizler
* Bitkisel Sahtekarlıklara Dikkat
* Diyet Yapmak mı Kalori Yakmak mı?
* Hasta mı Hastalık mı?
* Bu İlaçlara Aman Dikkat
* Haplar Kilo Verdirir mi?
* Fibrokist Deyip Geçmeyin
* Vücudun Hassas Dengelerine Dikkat
* İyi Bir Hayat İçin 13 Reçete
* Tiroit Neden Önemlidir?
* Cinsel Güç Problemlerine Karşı
* Fotokopi Diyetler İşe Yarar mı?
* Kadınlar İçin 10 Tehtit
* Kilo Yönetimi Anayasası
* Vitaminler Kilo Aldırmaz
* Anti Selülit Reçete
* Süt Sizede Dokunuyor mu?
* Çuha Çiçeği Yağı Her Derde Deva mı?
* Yanlış Beslenme Depresyonu Tetikleyebilir
* Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak İçin
* Baş Dönmesi Ne Zaman Tehlikelidir?
* Kabızlığa Doğal Çözümler
* Kanserden Korunma Planı
* Kolestrolü Dengelemek için Nasıl Beslenmeli?
* Anti-Kanser İçeceği
* Safinaz Olmak İyi mi Kötü mü?
* Saç Önerileri ve Formüller (Video)
* Glikasyon Tehlikesine Dikkat


Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , , , , ,


Comments are closed.