By 19 Eylül 2011 Devamı →

DAMACANA SU BİLMECESİNE SON NOKTASağlık Bakanlığı, plastik damacanaların yasaklanmasını gerektirecek bilimsel verilere ulaşılmadığını duyurdu.
Damacana Su BilmecesiPlastik damacanalarda bulunan Bisefenol maddesinin insan sağlığına zararlı olduğu iddiasıyla yasaklanması öneriliyordu. Tartışmalar üzerine yazılı açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, damacanaların zararlı olabilmesi için bir insanın günde 600 litre su içmesi gerektiğine dikkat çekti.
Bakanlık, damacaların, su ambalajlamasında yasaklanmasını gerektirecek şu anda herhangi bir bilimsel verinin bulunmadığını bildirdi.
Türkiye’de içme suyu ambalajlamasında iki ana malzeme kullanıldığı, bunların PET (polietilentereftalat) ve damacana (polikarbonat) olduğu belirtilen açıklamada, PET’de Bisfenol-A’nın bulunmadığı, damacanalarda ise Bisfenol-A’nın kullanıldığı kaydedildi.Bisfenol-A’nın dünyada yaygın olarak insanla direk temas eden çeşitli alanlarda (gıda ambalajları, inşaat ve otomotiv sektörü gibi) kullanıldığı ifade edilen açıklamada, gıda ambalajında yer alan Bisfenol-A’nın gıdaya bulaşarak sindirim sistemi yoluyla vücuda alınabileceğine dikkat çekildi.Sağlık açısından risk oluşturacak günlük alınan Bisfenol-A düzeyinin Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından belirlendiği anımsatılan açıklamada, ”Damacana sularındaki Bisfenol-A miktarı bu düzeyin çok altındadır. Yapılan hesaplamalara göre bir kişinin riskli düzeyde Bisfenol-A alması için günde 600 litre damacana suyu içmesi gerekmektedir” ifadesi kullanıldı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun 15 Eylül’de toplanarak son günlerde kamuoyunu meşgul eden damacana suları ile ilgili tartışmaları değerlendirdiği belirtilen açıklamada, kurulun, ”damacanaların su ambalajlamasında yasaklanmasını gerektirecek şu anda herhangi bir bilimsel verinin olmadığını ve damacanaların kullanılabileceğini” bildirdiği kaydedildi.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

– Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış damacana suları kullanılmalıdır,
– Deforme veya yıpranmış damacanalardaki sular satın alınmamalıdır,
– Damacana sularının uzun süre direk güneş ışığına maruz kalması önlenmelidir,
– Damacana pompalarının ve damacana suyu kullanılan su sebillerinin temizliğine dikkat edilmelidir,
– Damacanalar evlerde başka amaçla kullanılmamalıdır,
– Damacanaların temizlenmesinde çamaşır suyu, fırça gibi tahriş edici maddeler kullanılmamalı ve damacana temizliği su üreticisine bırakılmalıdır.

* Plastik Ambalajdaki Tehlike
*
Plastikte Bulunan Tehlike
*
BPA’ya ABD’den Yasaklama
* Pet Şişeler Kansorejen mi? Prof.Dr. Erkan Topuz

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


Comments are closed.