By 28 Mayıs 2011 Devamı →

D VİTAMİNİ SORUNUD vitamini eksikliği yaygın ve önemli bir problem oldu hatta neredeyse bir halk sağlığı sorunu haline geldi.
Hemen her yaşta (şehirde ya da köyde, kasabada yaşamaları fark etmiyor) insanımız da ciddi düzeyde D vitamini noksanlığı var. Bu durumun temel nedeni ise güneşten doğru faydalanmayı bilmememiz veya ihmal etmemiz!

D vitamini ihtiyacımızı sadece yiyecek ve içeceklerle karşılamamamız mümkün değil. D vitamini ile zenginleştirilmemişlerse hayvansal ürünler (et ve süt ürünleri, balık, tavuk, yumurta) çok sık da yenseler D vitamini ihtiyacımızı karşılamaya asla yetmiyor. Bitkisel ürünlerde ise D vitamini zaten yok. Kısacası dengeli bir beslenme tarzımız olsa bile bu, günlük D vitamini ihtiyacımızın en fazla yüzde 5-10’unu karşılayabiliyor. En az yüzde 90 civarında bir açık mutlaka oluyor.Nedeni şu: Cildimiz güneş ışınlarına maruz kalınca kendi kendine D vitamini üretecek bir yapıya sahip. Derimizde cildin hemen alt katmanındaki kolesterol yapısında bir ön madde (7-dehidroepikolesterol) güneş ışınlarında bulunan ultraviyolenin etkisiyle süratle D vitaminine dönüşüyor.

İşte o nedenle eğer yeteri kadar D vitaminine sahip olmak istiyorsak mutlaka güneşlenmek zorundayız. Ayrıca, bu işi de usulüne uygun yapmak mecburiyetindeyiz: Daha çok D vitamini üretimini sağlayabilmek için sık sık ve güneşlenmemiz lazım.

Güneşten nasıl faydalanmalıyız?
Sadece elimizi yüzümüzü 5-10 dakika güneşe göstererek başarmamız da pek mümkün değil. Güneşin zararlı olabileceği saatlerde (saat 11.00-15.00 arasında) güneşlenmekten kaçınmalı ama bu şartların dışında kalan zamanlarda 30-45 dakika kadar sağlıklı bir güneş banyosu yapmanın bir yolunu bulmalıyız.

Bu kısa süreli güneşlenme periyotları için güneşten koruyucu kremler kullanmak da gerekmiyor. Koruyucu kremler özellikle yüksek oranda koruma sağlayanlar ciltteki D vitamini üretimini neredeyse tamamen durduruyor. ışte bu nedenle “güneşte görünmez olmak” öyle sanıldığı kadar akıllıca bir iş sayılmıyor…

D vitamini noksanlığının yaygınlaşmasında güneşten koruyucu krem ile yağların kontrolsüz ve bilinçsiz kullanımının da sorumlu olabileceği düşünülüyor.

Yüksek doz tehlikeli
Bu dozların üstünde yüksek dozda D vitamini, kanda D vitamini seviyesini ölçmeden ve doktorunuz onaylamadan yani doktor tavsiyesi olmadan asla alınmamalı. D vitamini için en sağlıklı seviye 50 ng/ml ve üzeridir. Bu rakamın 20 ng/ml’nin altında olmaması gereklidir.

Ben yine de ciddi bir D vitamini eksikliği söz konusuysa yerine koyma tedavisini mutlaka doktorunuzla birlikte yapmanızı öneririm. Çünkü D vitamini “depolanan” ve fazlası vücuttan atılmayan bir vitamin. Fazlasın “toksik” yani “zararlı” etkileri olabiliyor.

DYT. NİLÜFER BAYRAM

Ne yapmalı?
Bilinmesi gereken bir nokta daha var: Yılda sadece bir-iki hafta sabahtan akşama güneşte kalıp bronzlaşmanız veya simsiyah olmanız da D vitamini üretimi içim pek makbul bir durum değil! Çünkü cilt karardıkça cildin D vitamini üretim kabiliyeti azalıyor. Yani kısa aralıkla sık sık güneşlenmek cildimize D vitamini ürettirebilmek açısından daha doğru bir davranış biçimi.
Peki, güneşlenemeyenler ne yapacak? D vitamini eksiğini nasıl kapatacaklar?
Eğer güneşlenme imkânınız yoksa D vitamini desteklerinden de istifade edebiliyorsunuz. Günlük D vitamini desteği dozu farklı kaynaklarda değişik rakamlarla ifade edilse de çocuklara 400, erişkinlere 200, yaşlılara 400 ünite civarında günlük D vitamini desteği verilebilir. Bu rakamları ihtiyaca göre çoğaltıp azaltmak tabi ki mümkün.

DR. EVREN ALTINEL

Vitamin Sahtekarlarına Dikkat Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
D Vitamini Sorunu Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Sivilcelere Karşı C Vitamini
Vitamin Zehirlenmesi ve Vitamin Fazlalığı
K Vitamini Dr. Yasemin Amato
Erkeklerin Vitamin ve Mineral İhtiyacı Uz.Dyt.Dilara Koçak
Çocuklarda Vitamin ve Mineral Kullanımı Dyt. Özlem Sert Aydın
Vitaminler ve Mineraller Dr. Ceyda Şener
Kalbi Korumak İçin Vitamin Kullanmalı mı? Prof.Dr. Mehmet Öz
D Vitamini Doktor Gibidir
Vitamin Kullanımı Nasıl Olmalı? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Vitaminler Öldürüyor Prof.Dr. Ahmet Rasim Küçükusta

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300

Son Yazılar :
* Depresyonu Tetikleyen Sorunu Bulmak
* Bitkisel Yağlar Sağlıklı mı?
* Zayıflama Hapları ve Zararları
* Domates ve Prostat
* Detoks Kürü Yapmalı mı?
* Menopoz Kolestrolü Yükseltir mi?
* Bir Avuç Fındık Şişmanlatır mı?
* Karaciğer Yağlanması Neden Yaygın?
* Omega-3 Yağ Asitleri
* Her gün Aspirin Yutmak Ne Kadar Doğru?
* Tiroid Nodülü Nedir?
* Metabolizmanız Hızlı mı Yavaş mı?
* Diyet Programları Neden Başarısız?
* Neden Kilo Alıyoruz?

Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , ,


Comments are closed.