By 04 Ağustos 2007 Devamı →

CROCS TASARIMIBaşta ABD ve Avrupa olmak üzere dünyada 60 farklı ülkede geniş bir hayran kitlesine sahip olan Crocs terliklerini bilmeyenimiz ve duymayanımız kalmadı.

Crocs terlikleri Çok hafif ve dayanıklı olması nedeniyle her kesime hitap ediyor.


HIZLI YÜKSELİŞ

Crocs’un başarı hikayesi George Boedecker, Lyndon Hanson ve Scott Seamans adında yelkencilikle uğraşan üç kafadarın 2002 yılında kaymaz ve iz bırakmaz bir ayakkabı yapmak için yola çıkmalarıyla başladı. Üç arkadaş işe reçine bazlı özel bir taban tasarımıyla girdi. Terliğin genel tasarımını ise ortaklardan Scott Seamans üstlendi. Ortaya çıkan ilk ürün 2002 yılında ABD’de düzenlenen bir yat fuarında tanıtıldı. Terlik, hafifliği ve asla kaymama özelliğiyle denizcilerin büyük ilgisiyle karşılaştı ve ürünlerin kapışılmasına neden oldu.

Ev Hanımlığından Baş Tasarımcılığa giden yol

Sheri Schmelzer, üç çocuk annesi bir ev kadını.
Bir gün çocuklarının Crocs’larını süslemeye karar verdi ve terliklerin üzerindeki deliklere renkli, şirin aksesuarlar taktı. Çocuklar okuldan büyük tezahüratlarla dönünce, baba Schmelzer hemen Jibbitz adını verdikleri bu minik süslerin patentini aldı, Çinli bir üreticiyle anlaştı ve web sitesi üzerinden satışa başladı. Ve Crocs, altı ayda 2 milyon gelire ulaşan şirketi 20 milyon dolara satın aldı. Anne Schmelzer şirketin baş tasarımcısı. Baba Schmelzer ise genel müdürü. Jibbitz’ler Türkiye’de de tanesi 4 YTL’den ve Crocs satan tüm magazalarda bulunuyor.

Aslında Bayan Sheri Schmelzer’ın bu başarı hikayesini yakalayabilecek aramızda pek çok kadın var sanırım tek sorunumuz geniş düşünmememiz.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Moda

Etiketler:,


3 Yorum Var "CROCS TASARIMI"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. eda ismail usta dedi ki:

    aldım bayıldım rahat ayağım daha şişmiyo hatta hiç çıkarmıyorum bazen ayağımda oldunu unutuyorum kokuda yapmıyo.aşıkmı oldumne bu timsaha yupppiii

  2. Nevin Koç dedi ki:

    Darısı başımıza..Çocuklar için ideal tasarım.Çocuklar çok seviyor böyle cicili bicili şeyleri. Bayan yaratıcı imiş biraz da şans yardım etmiş. Ne diyelim,darısı herkesin başına,iyi para..

  3. ayse dedi ki:

    sinirlerimi bozan turden terlikler hele sokakta giymezlermiii