By 11 Haziran 2011 Devamı →

ÇOCUKLARDA YANIK VE TEDAVİSİÇocuklarda en sık görülen kaza yanık
Her yıl çocuklarda küçümsenmeyecek oranda yanık kazaları meydana geliyor. Basit önlemler alarak birçoğu evde gerçekleşen yanık kazalarını önleyebilir, çok kötü bir kazayı ucuz atlatabilirsiniz.ÇOCUKLARDA YANIK VE TEDAVİSİ
Herhalde pek çoğunuzun vücudunun bir bölgesinde, çocukluktan kalma en az bir yanık izi vardır. Her yıl, çoğu 5 yaşın altında binlerce çocuk, dikkatsizlikler yüzünden çeşitli derecelerde yanık kazası yaşıyor. Yanık kazalarının yüzde 95’i evlerde, bunların ise yüzde 50’si mutfakta gerçekleşiyor. Bu nedenle evde güvenlik önlemleri almak, çocukların yeterli korunması açısından en doğru yöntem. Basit birkaç önlem alarak ve acil durumda neler yapabileceğinizi öğrenerek, çok kötü bir kazayı bile ucuz atlatabilirsiniz.YANIKLARIN TEDAVİSİ* Orta dereceli hafif yanık: Yanık bölgeyi 10 dakika kadar soğuk suyun altında tutun. Ağrısını gidermek için parasetamol verin. Yanık bölgesi büyükse ya da kabarcıklaşmaya başlarsa doktorunuzu arayın.
* Şiddetli hafif yanık: Yanık bölgeyi hemen soğuk suya tutun ve bir ambulans çağırın. Yanık büyükse çocuğu banyoya sokun ve vücuduna soğuk su tutun. Hastaneye giderken de ıslak bir havluyu yanık yere kapatın.
* Orta derecede yanık: Yine yanık bölgeyi soğuk suya tutun. Daha sonra da yanığı açık bırakın. Havayla temas edince daha kolay iyileşir. Eğer sarmanız gerekirse de steril ve yapışkan olmayan bir sargı bezi kullanın. Kabarcık ve akıntı olursa doktorunuzla görüşün.
* Şiddetli yanık: Yanık bölgeyi soğuk suya tutarken mutlaka bir ambulans çağırın. Eğer giyimli ise giysilerini çıkarmaya ve tedavi etmeye çalışmayın. Yardım gelene kadar yanık bölgeyi suyun altından çıkarmayın, daha sonra enfeksiyon riskine karşı streç film ile sararak hastaneye gidin.
* Elektrik yanıkları: Hemen sigortayı ana düğmesinden kapatın ve beklemeden ambulans çağırın. Görünürde bir yanık olmasa bile hemen yanık olabileceğini düşündüğünüz bölgeyi soğuk suyun altına tutun. Yanığın etkisi, derinin altındaki tabakalarda görülebilir.

Doktora başvurmanız gereken durumlar?
– Yanık iltihaplandıysa
– Kızarıklık yayılırsa
– Canı çok acımaya başlarsa
– Kabarcıklar oluşursa

ÖNLEM ALIN

Mutfakta yemek yaparken bebeğinizi mama sandalyesine oturtun. Mutfaktaki tehlikeler ve yapılması gerekenler ise şöyle:
* Sıcak tencereler: Ocağın sadece arka tarafını kullanın. Tencerelerin saplarını, çocuğunuzun yetişemeyeceği yöne doğru bırakın.
* Mutfak eşyaları: Fırın, her zaman için tehlike içerir. Ancak sıcak bir bulaşık makinesi de bebeğinizin cildini yakabilir.
* Sıcak içecekler: Bardağınızı yükseğe koymanız bir şey ifade etmez, çocuk bardağın altındaki masa örtüsünü çekerek çayınızı yine dökebilir. Ayrıca bebeğinizle sıcak içeceğinizi asla aynı anda taşımayın.
* Elektrik kabloları: Tüm uzun kablolar tehlikelidir. Özellikle de tezgahın üzerinde duran su ısıtıcısının kablosuna çocukların yetişememesi gerekir.
* Ütü: Ütü soğuyana kadar yüksek bir yerde tutun ve çocuğunuzun kablosuna uzanmamasını sağlayın.
* Çakmak ve kibrit: Çakmak ve kibritler mutlaka saklı tutulmalıdır. Bunların tehlikeli olduğu, küçük yaşlardan itibaren öğretilmelidir.

YAPMAMANIZ GEREKENLER

– Kabarcıkları patlatmayın.
– Yanıklara krem, ilaç, diş macunu sürmeyin.
– Yapışkan sargıları yanıklarda kullanmayın.
– Yanık bölge giysinin altında kaldıysa suya tuttuktan sonra giysisini çıkarmayın.

Güneş Yanıkları
Cilt Kanseri ve Güneş İlişkisi (Prof.Dr. O.Müftüoğlu)
Güneş Koruma Ürünü Seçimi
Güneş Yanıkları için Bitkisel Çözümler (Dr. Ceyda Şener)
Dr.H.Murad Güneş Koruma Ürünler
Yanıklara Doğal Tedavi
Güneş Yanıklarına Lavanta ve Papatya (Prof.Dr. Erdem Yeşilada)

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Çocuk Bebek

Etiketler:, , ,


Comments are closed.