By 27 Nisan 2011 Devamı →

ÇOCUKLARDA KISA BOY SORUNU TARİH OLUYORUluslararası bir araştırmanın sonuçlarına göre, büyüme hormonu tedavisi, 33 ile 37. hafta arasında (prematüre) doğan kısa boylu çocukları uzatıyor.

Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinde yayımlanan araştırmada, büyüme hormonu tedavisinin ilk yıllarında prematüre doğan kısa boylu çocukların boylarında ve kilolarında önemli gelişmelerin görüldüğü belirtiliyor, ancak bu tedaviyle ilgili uzun dönem çalışmaların halen gerekli olduğuna dikkat çekiliyor.Boy Kısalığı Tarih Oluyor
Araştırmayı yapan bilim insanlarından Brezilya’nın Curitaba kentindeki Klinik Hastanesinde çalışan Margaret Boguszewski, yeni doğanların yaklaşık yüzde 10’unun prematüre dünyaya geldikleri, ilerlemiş perinatal bakım sayesinde bu bebeklerin çoğunun hayata tutundukları bilgisini verdi. Bundan dolayı günümüzde bu bebeklerin gelişimlerine ve büyümelerine odaklanıldığını belirten Boguszewski, perinatal bakımdaki tüm ilerlemelere rağmen prematüre doğan bazı çocukların yaşıtlarına göre kısa boylu kaldıklarına işaret etti.

Boguszewski ve meslektaşları, bu tür çocuklar için büyüme hormonunun yardımcı olabileceğini düşünerek prematüre doğmuş ortalama yaşları 6 ila 7,5 olan kısa boylu çocuklar üzerinde yaptıkları klinik deneylerde, tedavinin ilk yıllarında bu çocukların boy ve kilolarında önemli artış tespit ettiler.

Boguszewski, araştırmanın sonucunda, prematüre doğmuş kısa boylu çocuklardan, büyüme hormonuyla tedavinin ilk yılında iyi yanıt aldıklarını bildirerek, tedavinin güvenliği açısından ve uzun dönemdeki etkilerinin saptanabilmesi için başka çalışmaların da yapılması gerektiğini önemle vurguladı.

Prof.Dr. ibrahim Saraçoğlu Boy Uzatma Kürü
Çocuklarda Boy Kısalığı
Boy Uzatan Ameliyatlar
Dr. Ginza Kojima Boy Uzatma Tekniği
Çocuğunuzun Boy ve Kilosunu İzleyin
Motorlu Çivi ile Boy Uzatma Tekniği
Çinde Boy Uzatma Ameliyatları
Boy Uzatmak Mümkün

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Çocuk Bebek

Etiketler:,


1 Yorum Var "ÇOCUKLARDA KISA BOY SORUNU TARİH OLUYOR"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. jiyan kaçmaz dedi ki:

    mrb benim kilom 48 boyum ise 1.49 yaşım 16 bu yaştan sonra boyum çıkabilir mi? bide ben 1 seneye yakın tedavi yaptm 3 cm uzadım snra bıraktm yenide tedaviye başlıcam ama sizin bi öneriniz warsa onu uygulamak isterim