By 11 Mayıs 2011 Devamı →

ÇOCUKLARDA KİLO KONTROLÜÇocuğunuzun kilo kontrolüne yardımcı olun
Çocukların sağlığını tehdit eden hastalıklar arasında başı obezite çekiyor. Kilolu ya da aşırı kilolu çocukların ailelerinin, onlarla konuşup bu sorunu aşmalarına yardımcı olmaları gerekiyor. Çocuğun kilosuyla alay etmek yerine ona destek olmak şart!Kilonuz konusunda siz nasıl hassassanız; çocuğunuz da bu konuda en az sizin kadar hassastır. Çocukluk çağı obezitesinin bu denli yaygınlaştığı bir dönemde, aileler çocuklarını kırmamak adına önlemalmakta geç kalabiliyor. Tedavinin gecikmesi duruma daha da zor bir şekil verirken, aileler bir süre sonra sadece çocuklarını suçlamaya başlayıp, çocuğun kilo verme konusunda direnç geliştirmesine neden olabiliyor. Eğer çocuğunuzun kilo problemi varsa, ilk iş olarak onunla bu konuyu nasıl konuşacağınızı en ince detayına kadar saptamanız gerekiyor. İşte atmanız gereken adımlar:

ÖLÇÜMLERE GÖRE HAREKET EDİN

Ebeveynlerin en sık sordukları soru; çocukları ile şişmanlıkları hakkında nasıl konuşmaları gerektiğidir. Aile fertleri bu durumdan mümkün olduğu kadar kaçmayı tercih etse de, aslında problemleri görmezden gelmek, çocuğa verilecekmesajlar arasında en kötüsüdür. Bu nedenle eğer çocukla kilosu hakkında konuşulması gerekiyorsa; bu sorumluluğu almak aile fertlerinin görevidir. İlk yapılması gereken, çocuğun gerçekten kilolu olup olmadığının değerlendirilmesidir. Kilolu olmayan bir çocuğa verilecek yanlışmesajlar, çocuğun gelecek hayatında kilo almaktan korktuğu için çeşitli yeme bozukluklarına yakalanma riskini artırabilir. Çocukların kilo değerlendirmeleri sadece sağlık profesyonelleri tarafından yapılmalıdır. Çocuğun büyüme eğrilerine göre değerlendirilmesi, bel çevresi ölçülmesi ve yapılacak diğer ölçümlerle kesin sonuçlara ulaşılır.

Çocuğun yaşı da üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Oyun dönemi çocukları (7 yaşına kadar) yemek yeme kontrolünü tamolarak gerçekleştiremez. Bu nedenle onlar aileleri tarafından kontrol edilmelidir. Ancak kontrolmekanizmasının ezici bir disipline dönüşmesi çocuğun psikolojisini bozabileceğinden ötürü kaçınılması gereken bir tutumdur. Bu yaştaki çocuklar kilo almak ve vermek konularını tamolarak algılayamaz. Çocuğun şekerli ve yüksek yağlı besinlere olan erişimini engellemek ve onunla sağlıklı beslenme hakkında sohbet etmek, bu dönem için en ideal uygulamalar olacaktır.

ALAY ETMEK YERİNE EMPATİ KURUN

Okul çağı çocuklarında durumdaha farklı olacaktır çünkü bu çağdaki çocuklar sadece ailelerinin kontrolü altında değildir. Daha fazlamiktarda ve çeşitte besine ulaşma şansı olan okul çağı çocuklarına anlayışla yaklaşmak, durumu çocuğun psikolojisini zedelemeden açıklamak gerekir. Çocuk direnç geliştirirse kontrolü daha da zorlaşır. Çocuğunuzun yaşı büyüdükçe, durumkolaylaşabilir. Gençlik döneminde bedeniyle daha ilgili olan bir kişi haline gelen çocuk, kilo kontrolü konusunda da bilinçli olma şansı yakalar.

Çocuğunuzla kilosuyla ilgili konuşurken, girişi obezitenin zararlarından genel olarak bahsederek yapabilirsiniz. Fakat dikkatli olmalısınız. Yanlışmesajlar, alaycı tavırlar ya da diğer çocuklarla kıyaslama ters etki yaratarak çocuğunuzun sizden uzaklaşmasına neden olabilir. Konuşmaya, ona kendini nasıl hissettiğini sorarak devamedebilirsiniz. Arkadaşlarının ve yakınlarının tepkisini, kıyafet alırken kendini nasıl hissettiğini ve günlük koşuşturmada hareket ederken çektiği zorlukları sorabilirsiniz. Onun nasıl hissettiğini empati kurarak dinlemek, aranızda olumlu bir etki yaratır.

BİR PROFESYONELDEN DESTEK ALIN

Çocuğunuz obeziteyle mücadele ediyorsa, sorumluluğunuz sadece onunla konuşmak değil aynı zamanda bu konu üzerinde geniş çaplı düşünmektir. Sağlıklı beslenmenin doğuştan gelen bir yetenek olmadığını ve çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarını sizden aldığını unutmamanız gerekir. Sağlıklı beslenme, bireye öğretilmesi gereken bir yetenektir.

Çocuğunuzun obezite probleminden fiziksel ve psikolojik bir zarar almadan kurtulmasını istiyorsanız, sağlık profesyonellerinden yardımalın. Çocuğunuzun kilo problemini bir psikologla paylaşmasını ve doktorların sağlık açısından çocuğunuzu değerlendirmesini sağlamak son derece yararlı olacaktır. Çocuğunuzun büyüme sürecini olumsuz etkilemeden kilo vermesini sağlamak için bir diyetisyenden profesyonel yardımalın. Diyetisyen, hemçocuğunuzun kilo vermesini sağlayacak bir beslenme programı hazırlayacak hem de çocuğunuzun erken yaşta sağlıklı beslenmeyi öğrenmesini sağlayacaktır

DEMİR EKSİKLİĞİNE GEÇİT VERMEYİN

ÇOCUKLARI, genellikle beslenme yetersizliğine bağlı olarak gelişen demir eksikliği anemisinden korumak gerekiyor. Bebeklik döneminde ek besinlere geç başlanması, uygunsuz besin seçimi, demir emilimini engelleyen besinlerin beslenmede yer alması, inek sütüne erken başlanması ve fazla tüketilmesi; çocuklarda görülen aneminin başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Ailelerin, çocuklarını demir eksikliği anemisinden korumak için şunlara özen göstermeleri gerekiyor:
* Ek besinlere zamanında başlamak.
* Uygun besinleri seçmek.
* Besinlerde çeşitliliğe yer vermek.
* Çocuğun günlük süt ve yoğurt tüketimini en fazla 600 mililitreyle sınırlamak.
* Şekerlemeler, bisküvi, cips gibi besinler ile çay ve hazır meyve sularının tüketimini sınırlamak.
* Karaciğer, et ve balık gibi demir açısından zengin gıdaları, çocuğa haftada 3-4 defa vermek.
* Yumurta sarısı, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kuruyemişler, kuru meyveler, pekmez, susam gibi demirden orta derecede zengin olan besinleri; belirli sıklıklarla çocuğa yedirmek.
* Demirin emilimini artırmak amacıyla, özellikle yemeklerle birlikte domates, mandalina ve portakal gibi bir C vitamini kaynağı tüketmesini sağlamak.

Taylan KÜMELİ
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı
Taylight Beslenme ve Danışmanlık Hizmetleri
Akkavak Sokak Halil Bey Apt. No 31 Daire 30 Kat 3 Nişantaşı-İstanbul Tel: 0212 2917515

Neden Yoruluyoruz?
Doğru Beslenmenin Rengi
Ortoreksiya Nedir? Ne Yapmalı?
41 Sağlık Önerisi
Ramazanda Beslenmenin İncelikleri
Hazımsızlığa İyi Gelen Besinler
Taylan Kümeli İle Kahvaltı
Sindirimi Kolaylaştıran Besinler
Tatlandırıcılar Zararlı mı?

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Taylan Kümeli

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.