By 27 Haziran 2007 Devamı →

ÇOCUKLARDA BADEMCİK SORUNU ACISIZ VE KANSIZ BADEMCİK AMELİYATI

Ailelerin korkulu rüyası olan bademcik ameliyatları yeni geliştirilen teknikler sayesinde risksiz ve acısız yapılabiliyor. En son teknik olan ‘thermal welding’ isimli sistemde bademcikler, artık çevresindeki dokulara zarar verilmeden kolaylıkla ayrılabiliyor. Kanama çok az ya da hiç olmuyor ve hasta bir günde taburcu edilebiliyor

cocuklarda-bademcikAcıbadem Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Hasan Tanyeri; bademciklerle ilgili en yeni tedavi seçenekleri konusunda soruları yanıtladı:

* En yeni teknik hangisi?

En yeni teknik; ‘thermal welding‘ adını verdiğimiz, elektrik akımı yerine ısı enerjisi kullanılan yöntemdir. Thermal welding sistemi sayesinde bademcikler, çevresindeki dokulardan kolaylıkla ayrılabiliyor. Bu yeni yöntemin avantajı; dokunun ayrılması aşamasıyla aynı anda, yara yüzeylerinin ısı ve basınçla kaynamasının gerçekleşiyor olması. Böylece hiç kanama olmuyor veya çok az görülüyor, ameliyat sonrası ağrı ise çok az yaşanıyor. Bu teknikle narkoz alım süresi kısalıyor, ağrının da az olması sayesinde hastanede kalış süresi azalıyor ve hasta ameliyat yapılan gün taburcu edilebiliyor. Diğer yöntemlerle yaklaşık 2-3 hafta sürebilen biyolojik yara iyileşme süresi için ‘termal welding’de en fazla bir hafta yetiyor.

ASIRLIK YÖNTEM

* Klasik yöntemi kimlere öneriyorsunuz?


Klasik yöntem; hem kronik bademcik iltihaplarında, hem de uykuda nefes durması ve horlama tedavisinde kullanılıyor. Bistürimakas gibi keskin aletlerle ve bademciği alttaki kas tabakasından ayırmaya yarayan mekanik aletlerle yapılan ameliyat, yüz yılı aşkın süredir uygulanıyor. Eskiden beri kullanılan ve alışılmış bir yöntem olması, bademcikleri tam olarak çıkarması bir avantaj teşkil ediyor. Ancak zaman zaman kanamaya ve yemek yerken ağrıya yol açıyor.

* Elektrokoterin yönteminin avantajları neler?

 
Elektrokoterin yönteminde, keskin aletler yerine elektrik akımı kullanılıyor. Bu yöntemde bademcikler tam olarak çıkartılıyor. Kanamanın çok daha az görülmesi ve daha çabuk iyileşme sağlanması en büyük avantajıdır. Ancak ameliyat sonrası yutkunurken ağrı oluyor.

SADECE KÜÇÜLTÜLEBİLİR

* Coblator yöntemi nasıl uygulanıyor?

Sırf bademcik iltihabı değil de bademcik büyüklüğü nedeniyle solunum yolları tıkalıysa ve uyku apnesi varsa bademcik hacminin küçültülmesine yönelik kullanıyoruz. Coblator; radyofrekans enerjisi ile dokuları buharlaştırabilen bir cihaz. Bu cihazla bademciklerin büyük kısmını almak mümkün. Kanama ve ağrı neredeyse hiç görülmüyor ve iyileşme çok çabuk sağlanıyor. Özellikle boğazı tıkayıcı büyüklükteki bademciklerin küçültülmesi ve kronik bademcik iltihaplarında hastalıklı dokunun büyük ölçüde ortadan kaldırılması amacıyla kullanılıyor. Ayrıca erişkinlerde de bademciklere bağlı ağız kokusu şikayetlerinde, koku yapan dokunun ortadan kaldırılması amacıyla kullanılabiliyor.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak-Burun- Boğaz Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağlar Batman, sizlerden gelen soruları yanıtladı:

* Bademcikler alınmadığında ilerleyen yıllarda herhangi bir sorun çıkar mı?


Aşırı büyük bademcikler; solunum, dolaşım problemleri, beslenme ve büyüme-gelişme gerilikleri ile ileri yaşlarda damak gelişimini etkileyerek çenede ortodontik sorunlara ve diş problemlerine yol açabilir. Akut romatizmal ateş dediğimiz bir hastalık oluşturarak kalp kapaklarında yetmezliğe, darlığa ve böbrek yetmezliğine yol açan böbrek ile eklem iltihaplanmalarına neden olabilir. Bademciklerin bağışıklığı korumaktaki yetersizliği iltihabın boyun lenf bezlerine geçmesine, hatta boyundaki boşluklara yayılmasına yol açabilir. Bademcik iltihabı nedeniyle boyundaki lenf bezlerinde şişme olması; bademciklerin yetersizliğinin bir belirtisidir. Bu durumda bademciklerin alınması, bademcik ve boyun arasındaki lenfatik ilişkiyi keserek enfeksiyonun yayılmasını engeller.

* Bademciklerin alınması ses tellerini olumsuz etkiler mi?

Hayır; bademcik sorunlarının ses tellerinde herhangi bir problem yaratması olası değildir.

* Kızım sık sık bademcik sorunu yaşıyor. Evde nasıl önlem alabilirim?

Bademcik problemlerinde en iyi korunma, çocuğun kişisel hijyen eğitimi ile gerçekleştirilebilir. El temizliği, özellikle çocuk yuvalarındaki oyuncakların ağza götürülmesinin engellenmesi, başkaları tarafından kullanılan kaşık-çatal gibi eşyaların ortak kullanılmasından kaçınılması ve bununla ilgili çocuğa yeterli eğitim verilmesi; bulaşıcı bakteriyel hastalıklardan korunmayı sağlayabilecek basit ve etkin yöntemlerdir.

* İlkokul üçüncü sınıfa giden bir kızım var. Yaz tatilinde bademciklerini aldırmak istiyoruz. Gelişimini etkiler mi?

Normal bademciklerin çocukluk çağında gelişimi etkilemesi söz konusu olamaz. Ancak aşırı büyük bademcikler, solunum ve beslenme problemleri yaratarak gelişimi etkileyebilir. Ayrıca sık geçirilen ateşli enfeksiyonlar ve bu esnada oluşan beslenme problemleri de çocuğun büyüme ve gelişmesini etkileyebilir.

Klasik ameliyatlara karşı radyofrekans

* Somnus radyofrekans yöntemi çocuklarda kullanılabilir mi?

Radyofrekans; klasik ameliyatların dezavantajlarını ortadan kaldıran bir yöntem. Bademciklerin buharlaştırılması ve bademciğe bağlı ağız kokusu durumlarında hayli fayda sağlıyor. Hastalıklı olmayan ancak büyük olan bademciklerin çıkarılmayıp sadece küçültülmesinde uygun tedavi seçeneğidir. Çocuklarda bademciğin ufaltılacağı durumlarda coblater ve radyofrekans yöntemini tercih ediyoruz. Radyofrekans enerjisi veren ‘somnus’ adlı cihaza bağlı iğne, bademciklere batırılır. Bu iğne yoluyla verilen radyofrekans enerjisi, bademciklerin büzüşmesini ve boyut olarak küçülmesini sağlar. Ağrısız bir şekilde hava yolunda genişleme oluşturur. Araştırmalar; bu yöntemle hava yolunda yüzde 70-80 genişleme sağlanabildiğini göstermiştir. Erişkinlerde ve büyük çocuklarda bu yöntem genel anestezi verilmeden de uygulanabilir. Uygulama sonrasında ağrı olmaz. Bu da normal yemek alışkanlıklarına dönmeyi kolaylaştırır. Böylece çocuklarda ve ailede ameliyat sonrası huzursuzlukları önler.

* Geniz eti sorununda traşlama yöntemi nasıl sonuçlar veriyor?

Bademcik kadar önemli olan bir diğer sorun ise geniz eti. Geniz etinin alınmasında ise uzun yıllardır, parmakla geniz etinin yoklanarak körlemesine bıçaklanma yöntemi uygulanır. Hala uygulanan bu yöntemin dışında endoskopik görüş altında shaver (tıraşlama) cihazı da kullanılabilir. Endoskopun sağladığı net görüntü, geniz etinin tam ve gerektiği kadar çıkarılmasına izin verir. Kör yönteme göre çok daha hassas çalışıp, çevresindeki dokulara zarar verilmez. Hiç kalıntı bırakılmadığından geniz etinin tekrar oluşması gibi bir durum görülmez. Çevre dokulara zarar verilmediği için de ağrı olmaz ve çok çabuk iyileşme sağlar.

Bademcikler artık vücudun bekçisi değil!

Eskiler, ‘bademcikler vücudun bekçisidir’ der ama bu söze pek aldanmamak gerekiyor. Sık sık hastalanıyorsanız, horlama sorununuz ve uyku apneniz varsa bademciklerin alınmaması faydadan çok zarar getirebilir. Çağdaş ve yeni yöntemlerle bademcik ameliyatı ve sonrası çok daha kolay geçiyor.

www.xprodoksit.com

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Çocuk Bebek, Sağlık

Etiketler:, , , , , ,


34 Yorum Var "ÇOCUKLARDA BADEMCİK SORUNU"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. mustafa dönmez dedi ki:

  3 yaşında bir yeğenim var hem bademcik hem geniz eti alınması gerekiyor 2 operasyonda aynı anda olacak diye doktor onay verdi yaşının küçük olması .narkoz.yapılan bölgede bi sorun olması korkusu doğdu bize konya da ikamet ediyor hangi doktoru tavsiye edersiniz teşekkürler

 2. hatice yılmaz dedi ki:

  kızımın bademcikleri büyük.uyurken zor nefes alıyor,sanki nefesi duruyor.Ne yapmalıyım.adanada yaşıyorum.güvenebileceğim bir doktor önerirmisiniz……

 3. zehra bayırlı dedi ki:

  bademci delik olursa ne olur

 4. aslı taslıoglu dedi ki:

  meraba 28 aylık oglum var cok sık hasta oluyo ayda 2 kez oluyo en ez ignelerdn bıktk artk aylık penısılıne basladıgımız halde hala oluyo vurduruyorm penısılını 1 hafta sonra tekrar sısıyo bogazları aldırmayı duşunuyorum ama kımı doktor tavsıye etmıye kımı alınması gerekıyo dıyo ıkılemde kaldm ne yapcm
  bana yardm edın gecelerıde cok horluyo

 5. adrianpirlo dedi ki:

  selam benim bademciklerim beni gece boğuyor boğazım kuruyor ve nesfes ani kesiliyor ndoktora gittim antibiyotik verdi ama faydası olmadı yardımlarınızı bekliyorum

 6. yusuf özer dedi ki:

  selam 3 yasında oglum var ve bademcik problemi yasıyor cok ateşleniyor 40 a çıkıyor ne yapmalıyım dogal yolla antibiotik kullanmak istemiyorum lütfen yardımcı olun ne yapabilirim kıyamıyorum onu öyle görmeye

 7. aysel aydemir dedi ki:

  oğlum 6 yaşında temmuz ayında ameliyat olması sorun çıkarırmı

 8. hakkı dedi ki:

  slm 15 yaşındayımmm yaklaşık 6 aydır bademciklerim inmedi 4 kutu nerdeyse ilaç bitirdim geçmedi ne yapmamı önerirsiniz

 9. zehra günay dedi ki:

  selam 3 yasında oglum var ve bademcik problemi yasıyor cok ateşleniyor 40 a çıkıyor ne yapmalıyım dogal yolla antibiotik kullanmak istemiyorum lütfen yardımcı olun ne yapabilirim kıyamıyorum onu öyle görmeye

 10. yeşim dedi ki:

  slm.oğlum 6 yaşında ve bademciğinin 1 tanesi çok büyük .nefes alma sorunu yaşıyo.derin nefes alabiliyo.ama her zaman değil.haftada 2 -3 gün mesela.yeme içmede sorun yok ama korkuyorum gelişimini engeller mi. aldırmalımıyız.sık hastalanmıyor.ne yapabilirim.

 11. Yenal ÖZER dedi ki:

  sevgili arkadaşlar Ben doktor değilim ama sizin şikayetlerinizin tamaöı aynı syaılır bununla ilgili olarak size adres verebilirim tabii birazda imkanlarla alakalı acıbadem hastanesi Doç.Dr.Hasan TANYERİ bu işlerin ilmini bilen bir doktordur emin olun birdaha doktora gitmeyeceksiniz (istanbulda olanlar için)

  İstanbul dışında olanlarda bana mail atarsa nerede hangi dr ye gitmelerini tavsiye edebilirim hepinize geçmiş olsun.

 12. hüdanur yaşar dedi ki:

  astımı olan biri ameliyat olabilirmi?

 13. m.ali dedi ki:

  ben 17 yaşındayım.sağ bademciğim ağzımdan çıkarcasına etkısını gösterıyor.çayı bile zar zor içtim.bu sorunun ortada kalkması için ne yapmalıyım.yardımcı olursanız sevinirim…

 14. GENCAY YILDIZ dedi ki:

  merhaba ben 14 yaşındayım geniz eti ve bademcik problemim var.doktora gittim amaliyat şart dedi.gece uyuyamıyorum horluyorum yüzümde şekil bozukluğu oluşdu amaliyattan korkuyorum.ne yapmamı önerirsiniz.

 15. gamze bensen dedi ki:

  mrb ben 18 yaşındayım ve her ayda bir bademciğim doluyor ne yapabilirim aldırmakta istemiyorum korkuyorum çok kötüde ağrıyı çekiyorumm yardımcı olursanız sevinirim

 16. melis turan dedi ki:

  merhaba ben 12 yaşındayım bademciklerime bir yemek sonrası yemeğin artıklarının kalıntılarının kaldığını gördüm bu durum eskidende olmuştu ancak 1 günde gçti şuan 2. günüm ve hala geçmedi çok korkuyorum bişi olur mu?

 17. Ramazan demir dedi ki:

  Merhaba ben 24 yaşındayım. Yaklaşık 2 haftadır bademciklerim şiş. Şişlik inmedi bir türlü gargara, bir kaç ilac vs denedim bir türlü olmadı. Aşağıya doğru sarkıyor ellerimle tutabiliyorum. Ne yapmam gerekiyor acebaaaa

 18. engin uludağ dedi ki:

  ben 28 yaşındayım yaklaşık üç ay önce badencik ameliyatı oldum ameliyat sonrası bir tarafta kanama oldu üzerinden üç ay geçmesine rağmen boğazımda sanki kocaman bir bademcik var ve beni boğuyor rahat konuşamıyorum doktorum birşey yok dedi arkadaşı biraz ödem oluşmuş diyor bademcik yeri iyi temizlenmemiş olabilirmi kafam çok karışık bunların sebebi ne olabilir yardımcı olabilirseniz sevinirim….

 19. Serpil dedi ki:

  Merhaba,ben 29 yaşındayım yaklaşık 7 ay önce bademciklerim iltihaplandı ant.haplar,iğneler derken ayağa kalktım ama bir türlü poliplerden kurtulamadım. bir kaç dr. daha gittim biri alınması lazımderken, diğeri hayır gerek yok diyor. Boğzalrımda ağrılar oluyor ve gözle görünen polipleri alıyorum, en azında o anlık rahatlatıyor.Dün yine temizledim ve sağ bademciğim alt kısmında bir delik fark ettim, normal midir bilemiyorum dr. gitmekten çok sıkıldım bu yüzden sizin nacizane fikirlerineze ihtiyaç duymaktayım.Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.(bademciklerim rahatsızlandıktan bir süre sonra kalbimde tuhaf harektler var ağrı desem değil,uyuşma değil)

 20. vahap gül dedi ki:

  yeğenimin sık bademcikleri yanısıra 40 derece ateşli dönemler sık rastlanmakta
  olup şimdide lenf bezleri şişmeye başladı ve Dr. lar bademciğini almalıyız diyolar
  öpücük hastalığından şüpeleniyorlar.bademcik alınırsa tehlikesi ne olabilir sık havale yaşadığı için korkuyoruz.önerisi olan lütfen.

 21. serdar kaya dedi ki:

  merhaba ben serdar ıkız kızlarım var 3 yasında cok sık bademcıklerı sısıyor her 3 haftada kesın sısıyor esımde cok sık sısıyor evımızde ılac deposuna benzedı ustelık havale gecırdı ıkısıde cok korkuyorum tekrar havale cecırecekler dıye cevap yazarsanız sevınırım

 22. rıdvan dedi ki:

  bademciklerim delik delik görünüşü krater gibi arasına yemek artıkları takılıyor çok kötü koku yapıyor sebebi ne olabilir ne yapmam gerekir

 23. Dr. Nermin dedi ki:

  Serencim 24 yaşındasın öyle şeymi olur aşkolsun. Yok öyle bir şey. Bademciğin vücutta bulunma sebebi belli ve boy uzamasıyla ilgisi yok.

  Afifeciğim ağrı dönemleri çok uzun sürmez endişelenmene gerek yok. Ailen ve Doktorun tekrar aynı sıkıntılara girmeyesin diye operasyonları aynı zamanda geçirmeni isterleyebilirler tabi son söz doktorun olmalı. Geçmiş olsun

 24. afife şule dedi ki:

  ben daha 14 yaşındayım hem bademcik hemde geniz eti amaliyatını bir arada olacam acaba ikisi bi arada olunması rikslimidir? ve amaliyat sonrası ağrı olacakmı olursada bu ağrı dönemi nezamana kadar sürer?…

 25. serenseymener dedi ki:

  mrb 24 yaşındayım bademciklerimi aldırmak istiyorum bademcik ameliyatı olan kişilerin boyları uzuyormuş doğru mu acaba ?

 26. Selda dedi ki:

  Çocuklarımızın sık sık boğazları şişer veya kızarır. Böyle durumlarda ilaca başvurmadan pratik ve doğal yöntemle tedavisini evde yapabilirsiniz :

  Bir bardak kaynamış soğutulmuş suyun içine bir tatlı kaşığı karbonat atıp, 6-7 damla tentürtüyot damlatıyorsunuz.Böylece doğal bir gargara elde etmiş oluyoruz.
  Bildiğimiz kulak kürdanına bir damla tentürtüyot damlatarak öncelikle çocuğun iltihaplı boğaz bölgesini temizliyoruz.
  Sonra doğal gargaramızla gargara yaptırıyoruz.15 dakika içinde ateşinin düştüğünü göreceksiniz.
  Prof.Dr.Ahmet MARANKİ

 27. sinan yılmaz dedi ki:

  kızımın bademcıgı ıcerden sola yapısık bırsey olurmu

 28. semiha dedi ki:

  benim oglum 7yaşında doguştan bademcikleri iri ama senede 1yada 2kez hastalanıyor her doktor ayrı birşey soyluyor enson KBBza ultrasonla bakıldı ameliyata gerek olmadıgı söylendi ne yapmalıyım çok kararsızım

 29. xprodoksit dedi ki:

  Acıbadem Hastanesi Kadıköy Kulak – Burun – Boğaz hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hasan Tanyeri bademciklerin vücuda olumsuz etkileri konusunda bakın neler anlatıyor:

  “Özellikle çocuklarda yapısal olarak zaten dar olan havayolunu tıkayan en önemli sebep geniz eti ve bademciklerdir. Çocuklarda uykuda nefes zorluklarının tüm dünyaca kabul edilmiş tedavisi bademciklerin ve geniz etinin alınmasıdır. Bademcikler ve geniz eti, (büyük olmasa da) yüksek ateşle seyreden sık iltihaplanma durumlarında çocukları kalp ve eklem romatizması riski altında bırakır. Bu grupta da bademcik ve geniz eti ameliyatları uygulanır.”

  NE ZAMAN ALINMALI?

  Bademcikler irileşmeleri halinde boğazın çapını daraltarak horlamaya ve daha ileri daralma halinde uykuda nefes tıkanmalarına neden oluyor. Bu durum hem çocuklar hem de yetişkinler için geçerli. Ancak durum çocuklar için çok daha büyük tehlikeler yaratabiliyor. Çocuklarda horlama, huzursuz uyku, gece terlemeleri gibi belirtilerle ortaya çıkan bu durum, büyüme ve gelişmede geri kalmaya, saldırganlık, huysuzluk gibi kişilik değişikliklerine, öğrenme güçlüklerine sebebiyet veriyor. Doç. Dr. Tanyeri konuyla ilgili şunları söylüyor: “Bu istenmeyen durumlar tıkanan nefes yolundan havanın geçememesi ve akciğerden kana karışan oksijenin azalması ile dokulara ve beyne kısa bir süre için oksijenin ulaşamaması nedeniyle olmaktadır. Bu sebeple ameliyat gerekmektedir. Bu ameliyatın başarısı çok yüksek düzeydedir. Çocuklarda hemen bir rahatlama, kişiliklerinde, gelişme ve büyümelerinde olumlu değişiklikler hemen görülebilmektedir.”

  AMELİYAT YÖNTEMLERİ
  Bademcikler ve geniz eti ameliyatları için günümüzde birçok seçenek var.

  1- KLASİK YÖNTEM
  Bistüri ve makas gibi keskin aletlerle ve bademciği alttaki kas tabakasından ayırmaya yarayan mekanik aletlerle yapılan ameliyat yüzyılı aşkın süredir uygulanıyor. Eskiden beri kullanılan ve alışılmış bir yöntem olması, bademcikleri tam olarak çıkarması bir avantaj teşkil ediyor. Zaman zaman kanamaya ve yemek yerken ağrıya yol açıyor. Hem kronik bademcik iltihaplarında, hem de uykuda nefes durması ve horlama tedavisinde kullanılıyor.

  2-ELEKTROKOTER YÖNTEMİ
  Bu yöntemde keskin aletler yerine elektrik akımı kullanılıyor. Bu yöntem ile bademcikler tam olarak çıkartılıyor. Kanamanın çok daha az görülmesi ve daha çabuk iyileşme sağlanması en büyük avantajı. Ancak ameliyat sonrası yutkunurken ağrı oluyor. Hem kronik bademcik iltihaplarında hem de uykuda nefes durması ve horlama tedavisinde uygulanabilen bir yöntem.

  3-COBLATOR YÖNTEMİ
  Coblator radyofrekans enerjisi ile dokuları buharlaştırabilen bir cihaz. Bu cihaz ile bademciklerin büyük kısmını almak mümkün. Kanama ve ağrı nerdeyse hiç görülmüyor ve iyileşme çok çabuk sağlanıyor. Özellikle boğazı tıkayıcı büyüklükteki bademciklerin küçültülmesi, kronik bademcik iltihaplarında hastalıklı dokunun büyük ölçüde ortadan kaldırılması amacıyla kullanılıyor. Ayrıca bademciklere bağlı ağız kokusu şikayetlerinde erişkinlerde de koku yapan dokunun ortadan kaldırılması amacıyla da kullanılıyor.

  4-SOMNUS RADYOFREKANS YÖNTEMİ
  Radyofrekans klasik ameliyatların dezavantajlarını ortadan kaldıran bir yöntem. Doç. Dr. Tanyeri yöntemle ilgili şu bilgileri veriyor:

  “Havayolunda genişlemeyi sağlarken, bu işi ağrısız başarmaktadır. Radyofrekans enerjisi veren bir Somnus adlı cihaza bağlı iğne bademciklere batırılmaktadır. Bu iğne yoluyla verilen radyofrekans enerjisi bademciklerin büzüşmesine ve boyut olarak küçülmesine neden olur. Araştırmalar bu yöntemle hava yolunda yüzde 70-80 genişleme sağlanabildiğini göstermiştir. Erişkinlerde ve büyük çocuklarda bu yöntem genel anestezi verilmeden de uygulanabilmektedir. Uygulama sonrasında ağrı olmamaktadır. Bu da normal yemek alışkanlıklarına dönmeyi kolaylaştırmakta, çocuklarda ve ailede ameliyat sonrası huzursuzlukları önlemektedir. Hastalıklı olmayan ancak büyük olan bademciklerin çıkarılmayıp sadece küçültülmesi amaca uygun tedavi sağlamaktadır.”

  GENİZ ETİ SORUNUNDA SHAVER YÖNTEMİ

  Bademcik kadar önemli olan bir diğer sorun ise geniz eti. Doç. Dr. Tanyeri en yeni geniz eti ameliyatı konusunda şunları söylüyor:
  “Geniz etinin alınmasında ise uzun yıllar parmakla geniz etinin yoklanarak körlemesine tıraşlaması yöntemi uygulanmıştır. Hâlâ uygulanan bu yöntemin yerine kliniğimizde endoskopik görüş altında shaver (tıraşlama) cihazı kullanılmaktadır. Endoskopun sağladığı net görüntü geniz etinin tam ve gerektiği kadar çıkarılmasına izin vermektedir. Kör yönteme göre çok daha hassas çalışılabilmekte, etraf dokulara zarar verilmemektedir. Hiç kalıntı bırakılmadığından geniz etinin tekrar oluşması gibi bir durum görülmemektedir. Çevre dokulara zarar verilmediğinden ağrı olmamakta ve çok çabuk iyileşme olmaktadır.”

  Referans: ntvnmsnbc.com

 30. arzu aygin dedi ki:

  her doktor farklı söylüyor .Ayın 12 sinde normalde ameliyat olacak 4 yaşındaki kızım. Dün öğrendim ki bi doktor var aylık iğneyle tedavi ediyor. daha iltihaplanma olmuyomuş.ne iğnesi olduğunu bilmiyorum.

 31. berfın dedi ki:

  ben yermı ıkı yasındayım altı senedır bademcıklerım sısık cok dotktor tedavı ettı fayda etmedı bır sonuc allamadım ne yapabılırım aldırmak cozummu

 32. huriye ÜNSAL dedi ki:

  Benim yaklaşık 1 yıldır inmeyen bademciklerim mevcut. Şu anda da boğazımda boyun bölgesiyle ense arasında küçük bir beze geliyor elime. Bu ara gene çok şişti bademciklerim. Merak ettiğim için soruyorum bademcikle lenfoma arasında bi bağlantı var mı? Varsa niye kimse bunu dile getirmiyor? Kimse niye bilgi vermiyor? Kaç tane doktora gittiysem tedavi edemediler. Ve bana bademciklerin inmeden ameliyat edemeyiz dediler. ömrüm boyunca bunların inmelerini mi bekliycem ben yani?

 33. nilgün çiçek dedi ki:

  henüz yeni şişmişse bademcik ne yapmalıyım ilerleyince sürekli doktor iğne veriyor çocuğum 7 yaşında

 34. nilgün çiçek dedi ki:

  benim çocuğum 7 yaşında çok sık bademcikleri şişiyor bademciklerin şişmemeşi için ne gibi önlemler alınmalı