By 05 Nisan 2010 Devamı →

ÇOCUKLARA SEBZE YEDİRMEKHer yenilen kırmızı ete karşılık 7 kat yeşil sebze

Prof.Dr. Erkan TOPUZ, çocuklara doğru beslenmeyi öğreterek kansere karşı korunmanın çocukluktan itibaren başlanması gerektiğini söyledi.
Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kanser Hastanesi Onkoloji Direktörü Prof. Dr. Erkan Topuz anlattı:

MENOPOZ YAŞI 50’NİN ÜZERİNE ÇIKTI
Hormonal gıdalar yüzünden çocuklarda, özellikle de kızlarda erken buluğ görülüyor. Yani, 8-9 yaşındaki kız çocuğu adet görüyor. Erken adet görme; meme kanserine yakalanma riskini artırıyor. Çünkü meme kanserinde iki önemli risk; erken adet görmek ve çok geç menopozdur. Hormon aldıkları için artık kadınlar geç menopoza giriyorlar. Türkiye’de eskiden 45’ti menopoz yaşı şimdi 50’nin üzerine çıktı.
KIRMIZI ETİ DİKKATLİ TÜKETMEK GEREKİR
Kırmızı et, çocuklarımız için önemli bir demir kaynağı ancak, bunu tüketme şekli çok önemli. Kırmızı et, şu an için kolon kanserindeki bir numaralı etken. Aşırı derecede kırmızı et tüketmek, mide ve meme kanserinde de önemli rol oynuyor. Özellikle kırmızı eti yanık olarak tüketmek!
Kırmızı etin tehlikeli olmasının nedeni ise şu: Hayvanlara süt versin diye ya da hızla gelişsin diye büyüme faktörü veriliyor. Bu büyüme faktörü doğrudan doğruya hayvanın sütünde ve etinde birikiyor. Ve bunu yediğimiz zaman biz de büyüme faktörünü almış oluyoruz. Bununla beraber hayvan, zehirli otlaklarda otluyor. Çünkü biz buralara tarım ilaçları atıyoruz.

ÇOCUKLARI FAST FOOD’TAN UZAK TUTUN
Fast food çocuklar için çok cazip geliyor. Maalesef çocuklarımızın beslenme şartları çok kötü. Özellikle fast food! Fast food yiyenler üzerine yapılan bir çalışmada; haftada 3 kereden fazla fast food yiyen çocuklarda beyin tümörü, lenfoma ve lösemide 3 kat artış olduğu tespit edilmiş.
Her yenilen kırmızı ete karşılık 7 kat yeşil sebze
SEBZE TÜKETİMİ ARTIRILMALI
Biz önlem almayı bilirsek, uyarıları dikkate alıp önlemlerimizi alırsak, çocuklarımızı kansere karşı bilinçli bir şekilde korumuş oluruz. En başta da çocuklarımıza ‘yeşil terbiyesi’ verirsek kanser riskini büyük oranda azaltmış oluruz. Her yediğimiz kırmızı ete karşılık 5 veya 7 kat yeşil (sebze ve meyve) almas gerekir.
Çocuklarımıza balık terbiyesi de vermeli, balık yemeyi öğretmeliyiz. Ama tabii doğru balığı seçmeliyiz! Mesela, Marmara denizinde dip balığı yememeliyiz. Çocuklarımızı fast food’dan uzak tutmalıyız, spor yaptırmalıyız. Meyve yemeye alıştıralım. Ama bunların organik olanlarını tercih edelim. Bol miktarda sebze ve meyve tüketmeyi öğrensinler.

OBEZİTEYE DİKKAT!
Obezite kansere zemin hazırlar. O nedenle şekerli gıdalardan çocukları uzak tutmalıyız. Gazozların, kolaların içine bol şeker konuluyor. Bunlarla beslenen çocuklarda obezite oluyor. Her gıdanın içine tatlandırıcı atılıyor. Obezite de kanserin hazırlayıcı faktörlerinden biri. Çocuklara içirdiğimiz şekerli gazozlar, çocuğu obez yapıyor ve dolayısıyla kansere hazırlıyoruz.
Beyaz undan uzak duralım, esmer una dönelim. Başta şeker olmak üzere rafine olmuş gıdalardan kaçalım. Kanserin en büyük nedeni, kanseri besleyen beyaz şekerdir. Sonra da tuz gelir. Küçük yaştan itibaren çocuklarımıza bu terbiyeyi de verelim. Çocuk ekmek yesin ama, organik olanı, esmer olanı yesin.
ÇOCUK KIYAFETLERİ KENERVİRDEN OLMALI
* Okulda çocukların kullandığı yemek kapları ve termoslar çelik olmalı.
* Çocukların kıyafetleri organik pamuk ve kenevirden olmalı.
* Çocukların ayakkabı, sırt çantası PVC değil kenevir ve canvastan olmalı.
* Çocuklar cips ve patates kızartmasından uzak tutulmalı.

Prof.Dr. Mehmet Erkan TOPUZErkan Topuz

Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr
Faks: 0212 505 65 20

Önceki Yazılar :
* Erkan Topuz Saba Tümer ile Bugün
* Pet Şişe Sular Kanserojen mi?
* Sigara Hakkında Uyarılar
* Doğum Kontrol Hapları Ne Kadar Kullanılmalı?
* Erkan Topuz’dan ŞOK Açıklamalar Video
* Kaktüs Radyasyonu Emer mi? Video
* Kanserden Korunma Önerileri
* Pankreas Kanseri Uyarıları Video
* Meme Kanserine Karşı Altın Gıdalar
*
Bebeğinize İkinci El Yatak Alın
* Pankreas Kanserine Alternetif Tedavi
* Karaciğer Metastazında Tedavi Önerileri
* Karaciğer Yağlanmasına Karşı
* Kanser Hastaları Kobay mı?
* Prostatdan Nasıl Korunurum?
* Fibrokist Nedir? Fibrokistlerden Nasıl Korunulur?
* Kemoterapi Sırasında Ağızda Çıkan Yaralar
* Testis Tümörü Tevasi ve Beslenme
* Kanser Hakkında Yanlış Bilinenler
* Meme Kanserine Karşı Havuç Suyu
* Erkan Topuz ARENA Programı – Video
* Çocuklara Sebze Yedirmek
* Kan Kanseri ve Kansızlık İçin Öneriler
* Buğday Çimi ile Gelen Sağlık
*
Beyin Tümöründe Tedavi Yöntemleri
* Ödemi Doğal Yollarla Azaltabilirsiniz
* Bilekte Kitle Oluşumu
* Küçük hücreli Akciğer Kanser Evreleri
* Cilt kanserinden Korunmak
*
Sarımsağı pişirmeden önce en az 15 dakika bekleyin
*
Ağız içindeki yara kanser belirtisi mi?
*
Erkan TOPUZ’dan Mide Kanseri önerileri

Çocuklara sebze yedirmenin yolları

 Çocuğunuz sebze yemek istemiyor mu?

Sağlıklı gelişimi için çocuğunuzun sebze ve meyve tüketmesi gerekiyor. Ancak çocuklar genelde bunu reddediyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, çocuklara sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlıklarının kazandırılması için yapılacaklar hakkında bilgiler verdi.

Anne ve çocuklar arasında zaman zaman yemekler özellikle sebze yemekleri konusunda anlaşmazlık olabilir. Bir sebzeyi yemesi için çocuğunuza ısrar etmeyin. Yiyeceklerle ilgili çocuğunuzun yanında iyi dedikodular yapın. Örneğin çocuğunuz ıspanak sevmiyor. Çocukla direkt değil ama eşinizle ıspanak yemeğinin ne kadar lezzetli olduğu, faydaları konusunda konuşun, onu özendirin.

Sebze yedirmek için farklı yollar deneyin

Çocuğun sevmediğini bildiğiniz sebzeyi yedirme konusunda ısrar etmeyin, çocukla inatlaşmayın. Değişik pişirme yöntemleri ile sevdirmeye çalışın. Örneğin; ıspanak yemeğini sevmiyorsa çorbaya karıştırın, böreğini yapın.

Günümüzde kabızlık artık yaygın olarak çocuklarda da görülmeye başlandı. Bu nedenle çocukların beslenmesinde lif ağırlıklı sebzelere yer vermeye dikkat etmek gerekir. Kabak, ıspanak, yeşil fasulye, pırasa çocuklar için çok faydalı lifli sebzelerdir.

Sebze yiyen çocuk kilo almaz diye bir şey yok!

Önemli olan çocuğa sebze meyve yedirmek değil, düzenli beslenme alışkanlığının kazandırılmasıdır. Çocuk ne kadar sebze meyve tüketirse tüketsin, eğer paketlenmiş hazır gıdaları çok fazla tüketiyor, dengesiz besleniyorsa kilo alması kaçınılmazdır.

En büyük sağlık sorunlarından biri obezite…

Bugün, çocukluk çağı obezitesi şu anda dünyadaki en büyük sağlık sorunlarından biri. Yeme alışkanlıklarının değişmesi, hareketlilik düzeyinin azalması, televizyon ve bilgisayarlar karşısında geçirilen sürelerin artması ile birlikte gün geçtikçe çocuklar şişmanlamaya başladı. Hazır gıdaların bu kadar yaygınlaşması, yağı ve şekeri yüksek yiyeceklerin ucuz ve kolay ulaşabilirliği olması nedeni ile çocuklarımızın yeme alışkanlıkları nerede ise tamamen değişti. Yüzyılın gizli tehlikesi yani obezite çocuklarımızı esir almaya başladı. Obezitenin ortaya çıkışı çocukluk çağında görmeye alışık olmadığımız hastalıkları çığ gibi büyütmeye başladı. Artık çocuklarda kan yağı yükseklikleri, karaciğer yağlanması, özellikle erişkinlik diyabeti dediğimiz tip 2 diyabet ve insülin direnci kilolu çocuklarda mutad hale geldi. Artık oluşmuş olan şişmanlıkla mücadeleden çok şişmanlık ortaya çıkmadan doğru yeme alışkanlıklarını kazandırabilmek için 7-8 yaşından itibaren çocuklara doğru beslenmenin öğretilmesi gerekiyor.

Sağlıklı çocuk beslenmesi için düzenli öğünlerde beslenme bir alışkanlık haline getirilmeli, ara ve ana öğünlerde dengeli besin seçimi, şeker içeriği ve yağ içeriği yüksek yiyeceklerin azaltılması, özellikle taze sebze ve meyve yemenin özendirilmesi gerekir. Yemeklerin yanında çay, kola gibi içecekler yerine süt veya ayran tercih edilmelidir. Ayrıca çocukları fizik egzersize teşvik ederek hareket etmeleri sağlanmalıdır.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Ayça Kaya, Erkan Topuz

Etiketler:, , , , ,


1 Yorum Var "ÇOCUKLARA SEBZE YEDİRMEK"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. ayşe pekmezci dedi ki:

    ben çocukların sebze yemelerinin yollalını yazdım bu geldi çok aşırı sinir oldumyaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa