By 08 Temmuz 2012 Devamı →

ÇOCUKLAR KAÇ YAŞINDA LENS KULLANMALI?Şişli Florence Nightingale Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Rıfat Raiser, lens kullanımıyla ilgili merak edilenleri anlatıyor.Çocuklar kaç yaşından itibaren lens kullanabilirÇocuklar kaç yaşından itibaren lens kullanabilir?Kontakt lens, tedavi amaçlı bebeklerde bile kullanılabilir. Özellikle ‘doğumsal katarakt’ denen gözün içindeki lensin doğuştan saydam olmaması nedeniyle yapılan operasyon sonrası göz tembelliği gelişmemesi için kontakt lensten yararlanılabiliyor. Çocuklarda kontakt lens kullanımının çocuğun yaşından çok, sorumluluk alabilme durumuyla ilişkisi vardır. Bunun için ailenin ve doktorun ortak kararı önemlidir. Kimi zaman 8 yaşındaki bir çocuğa kontakt lens verilirken, kimi zaman 15 yaşındaki gence kontakt lensin uygun olmadığını söylemek zorunda kalabiliyoruz. Önemli olan, çocuğun kontakt lensleri doğru şekilde kullanıp kullanamayacağıdır. Bunun cevabını da zaten muayene sırasında kendiliğinden alıyoruz.

ÇOCUĞA RENKLİSİ YASAK

Bir çocuk, lensinin bakımını kendisi yapabilir mi?

Tabii ki ama biz özellikle çocuklarda daha pahalı olmasına rağmen ‘Günlük kullan-at’ lensleri öneriyoruz. Bu lensleri çocuk gün boyu kullanıyor, yatağa gitmeden evvel elini yıkayıp lensi gözünden çıkartıp çöpe atıyor. ‘Günlük kullan-at’ lensleri kullanmaz ise çıkarttığı lensi solüsyona koyuyor, sabah elini yıkayıp lensi tekrar takıyor.

Çocuklar kozmetik amaçlı renkli lensleri kaç yaşından itibaren kullanabilirler?

Kozmetik amaçlı renkli lensler, saydam lenslere göre göze oksijen geçişine daha az izin veriyor. ‘Kornea’ dediğimiz saydam tabaka, oksijeni daha az aldığı zaman olmaması gereken yerlerde damar oluşumları gerçekleşiyor. Göz mikroplara karşı dayanıklılığını kaybediyor. Bu nedenle renkli lensleri çocuklarda önermiyoruz.

LAZER SONRASI GÖZLÜK OLMAZ

Gözlüklü çocuklarla ‘dört göz’ diye dalga geçerler. Siz, bu tip hastalara lensi öneriyor musunuz?

Bu tip hastalar, kontakt lens vermekten en haz duyduğum hasta grubudur. Çocuk hastamız muayeneye geliyor ve okuldaki arkadaşlarının onunla dalga geçtiğini anlatıyor. Eğer o çocuk, kontakt lens kullanabilecek olgunlukta ise ona, muayene sonrası uygun lens numaralarını yazıyorum.

Lazer ile gözlükten kurtulan hastalarda, küçülen göz numaraları için de lensi öneriyor musunuz?

Lazer operasyonu ile göz numarasının düşürülmesinden sonra genelde kontakt lens önermiyoruz. Bunun sebebi; lazer sonrası kalan numara genelde çok düşüktür ve kişiyi çok rahatsız etmez. Böyle bir durum için kontakt lens takılmasına gerek yoktur. Kişi, düşük numara gözlüğü rahatsız olduğu kısa dönem için kullanır. Kontakt lens kullanırsa bütün gün gözlük takmış gibi olur. Renkli lens takmak isteyen hastalar açısından ise bir problem yok, lazer sonrası lenslerini takabilirler.

Yüksek numaralı gözlere yönelik özel lensler var mı?

Kontakt lens teknolojisindeki ciddi ilerleme neticesinde yüksek numara açısından sınırlama yok diyebiliriz. Yüksek numaralar açısından sıkıntımız, bu kadar yüksek numaralı lensler her zaman satılmadığı için siparişi ve gelmesi bazen uzun sürüyor. Bazı firmalar kişinin göz yapısının ve göz numaralarını öğrendikten sonra kişiye özel lens üretebiliyor.

Op. Dr. Rıfat RASİEROp. Dr. Rıfat RASİER
Şişli Florence Nightingale
444 0 436
florence@florence.com.tr

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler, Göz

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.