By 28 Mart 2008 Devamı →

ÇOCUK ŞURUPLARINA DİKKATÇocuklarında ŞURUP Kullanan Anneler DİKKAT!

100 şuruba yasak!

İngiltere, 5 çocuğun ölümü üzerine aralarında Calpol ve Benylin’in de bulunduğu 100’den fazla çocuk şurubunu piyasadan çekme kararı aldı.


Calpol dahil 100 şuruba yasak

İngiltere, aralarında Benylin ve Calpol gibi çok satan ilaçların da bulunduğu iki yaşın altındaki çocuklara verilen 100’den fazla öksürük ve soğuk algınlığı ilacını yan etkileri nedeniyle piyasadan çekme kararı aldı. Daily Mail gazetesinin haberine göre, İlaç Komisyonu ülkede 5 çocuğun ölmesi ve 100’den fazla ilaca bağlı yan etkinin görülmesi üzerine böyle bir karar aldı.

Dünden itibaren ilaçların iki yaşın altındaki çocuklara satışına kesin yasak getirildi. Bu yaşın üzerindeki çocuklara ise ancak reçeteyle verilebilecek. Özellikle ilaçlarda yıllardır kullanılan 12 ayrı maddeye dikkat çeken yetkililer, ailelere de bebekleri için parasetamol veya ibuprofen gibi ateş düşürücüler kullanmalarını tavsiye etti.

Kaynak : Daily Mail

İlerleyen günlerde yasaklanan şurupların tam listesinin medya ile paylaşılmasını bekleniyor.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Çocuk Bebek, Haber

Etiketler:,


3 Yorum Var "ÇOCUK ŞURUPLARINA DİKKAT"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. damla eker dedi ki:

    doktorların ilaç konusunda cok hataları var. cocugum hasta oldugunda tahlil yapmadan hemen antibiotik veriyolar ve cocugum daha cok hastalanıyo.herkes kafasına göre takılıyo.acaba doktorlar kendi cocuklarınadamı böyle kafasına göre ilaç kullanıyor?

  2. emrex dedi ki:

    Bende bebekken bir keresinde kafaya diktiğim icin şişeleri zehirlenmiştim 🙂

  3. serafina dedi ki:

    bebekken hep calpol içirmiştim…Allahtan kızıma bişey olmadı….