By 09 Kasım 2013 Devamı →

Çocuk Felci SalgınıDünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Suriye’de patlak veren çocuk felci salgınının Ortadoğu’nun geneline yayılmasını önlemek için geniş kapsamlı bir aşı programı başlatırken, uzmanlar da ilk kez salgının Avrupa’ya da yayılabileceğinden endişeli.

Çocuk FelciDSÖ, Avrupa ülkelerinin hastalıkla ilgili izleme faaliyetlerini artırması ve hassas durumdaki grupların aşılanması gerektiği belirtildi. DSÖ’nün açıklamasında acilen aşılanması gereken çocukların sayısı 20 milyon olarak açıklandı.

Örgütün 8 aylık kampanyası kapsamında Suriye’deki çocukların yanı sıra Türkiye, Lübnan, Irak, Ürdün, İsrail ve Filistin’deki çocuklar da aşılanacak. DSÖ’nün çocuk felci operasyonlarından sorumlu direktörü Dr. Hamad Caferi, Suriye’de halihazırda 10 teyitli vaka olduğunu ancak sayının artabileceğinden endişe edildiğini söyledi. Dr. Caferi, tüm teyit vakaların savaşın başlamasından sonra doğan 2 yaş altı çocuklarda olduğunu da belirtti.

MÜLTECİLER TAŞIYABİLİR

Tubingen Üniversitesi’nden Profesör Martin Eichner ve Reutlingen Bölgesel Halk Sağlığı Dairesi’nden Stefan Brockman ise tıp dergisi The Lancet’ta yayımlanan makalelerinde hastalığı taşıyan her 200 kişiden sadece birinin belirtileri çok ağır biçimde gösterdiğini vurguladı ve Suriye’den gelen aşılanmamış mültecilerin ya da komşu ülkelerden gelen turistlerin virüsü fark edilmeden taşıyabileceğini ifade etti.

Uzmanlar özellikle Avusturya, Ukrayna ve Bosna Hersek gibi aşı uygulamasının zayıf olduğu ülkelerin risk altında olduğunu da kaydetti. DSÖ’den geçen ay yapılan açıklamada ise Suriye’de, 14 yıl aradan sonra ilk defa, çocuk felciyle ilgili “2 şüpheli vaka”ya rastlandığı bildirilmişti.

TÜRKİYE 1.5 MİLYON ÇOCUK AŞILAYACAK

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle aşı kampanyalarının yapılamaması üzerine komşu ülkeler harekete geçti. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, Türkiye’nin olumsuz koşullardan etkilenmemesi konusunu değerlendirerek yol haritasını belirledi.

Bu kapsamda toplamda 1.5 milyon çocuğa aşı yapılacak. Aşı yapılacak çocuklar 5 yaşın altında olacak. Aşılar Suriye ile komşu olan iller; Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak ve Hakkari’de gerçekleşecek.

KOMŞU TÜM ÜLKELER AŞILAYACAK

Aşı kampanyası 18-24 Kasım arasında başlatılacak. Kampanyada hedefi, sınır illerindeki çocukları aşılamak olarak belirleyen bakanlık, ayrıca İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerde dahil olmak üzere 81 ilde bulunan Suriyeli sığınmacıları tespit ederek çocukları tek tek aşılayacak. Bu işlemleri Suriye’ye komşu tüm ülkeler gerçekleştirecek. Ülkelerdeki aşı kampanyalarını DSÖ temsilcileri de izleyecek.

VİRÜS OMURİLİĞE YERLEŞİYOR

Çocuk felci bir virüsten ileri gelen ve özellikle çocuklar ile gençleri etkileyen bulaşıcı bir hastalık olarak biliniyor. Çocuk felci virüsü vücuda girdikten sonra omuriliğe yerleşir ve burada, sinir hücrelerinin gövdelerinden oluşan bozmaddenin iltihaplanmasına yol açar.

Çocuk felci virüsü vücuda ağız yoluyla girdiği için, hastalığın sağlıklı kişilere bulaşması bu virüsü taşıyan bir hastanın tükürük ve öksürüğüyle ya da virüs bulaşmış yiyecek ve suların yenilip içilmesiyle olabiliyor. Türkiye’de 1963 yılından itibaren çocukluk döneminde çocuk felci aşısı uygulanıyor.

Son çocuk felci vakasının 1998 yılında görüldüğü Türkiye’de, 2002 yılında Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi ile birlikte çocuk felcinden arındırılmış ülke sertifikası aldı. Şu an itibariyle Türkiye’de çocuk felci vakası bulunmuyor.

Önceki gün Suriye’nin Deyr ez Zor şehrinde, 30’dan fazla “şüpheli çocuk felci” vakası tespit edildiğini açıklamıştı. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’na bağlı “Destek Koordinasyonu Birimi”nde görevli çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Haysem Şakfe, Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü işbirliğiyle yaptıkları saha çalışmasında 30’un üzerinde “çocuk felci ile eşleşen vaka” tespit edildiğini ifade etmişti. Şakfe, bu vakaların Sibeyhan semtinde yoğunlaştığını belirtmişti.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.