By 13 Aralık 2011 Devamı →

CLAVİS PANAX VE KLAVİS PANAX’A TOPLATMA KARARIClavis, Clavis Panax ve Klavis Panax’a toplatma kararı
Dr. Mustafa ERASLAN isimli şahsın Clavis” ve Clavis panax” isimli ürünlerin, Dr. Ömer COŞKUN isimli şahsın ise “Klavis panax” isimli ürünün bazı televizyon, radyo kanalları ve internet sitelerinde endikasyon belirterek, gerçeğe aykırı beyanlarda bulunarak tanıtım ve satışlarını yapmakta olduğu Bakanlığımıza gelen şikâyetlerle tespit edilmiştir.
Konu ile ilgili olarak; 12.12.2011 tarihinde toplanan Bakanlığımız Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Danışma Komisyonu’nun kararı aşağıda sunulmuştur;
Dr. Mustafa ERASLAN” ve “Dr. Ömer COŞKUN” isimli şahısların “Clavis panax”, “Clavis” ve “Klavis panax” isimli ürünlerin muhtelif televizyon, radyo kanalları ve internet sitelerinde satışını yapmakta, gerçeğe aykırı beyanlarda bulunarak halkı istismar etmekte, yanıltmakta, herhangi bir tedavi etkisi olmayan ürünleri para karşılığı satarak menfaat temin etmekte ayrıca halkın sağlığını bu fiilleri ile tehlikeye düşürmekte olduğu tespit edilmiştir. Konuyla ilgili olarak söz konusu ürünlerin endikasyon belirterek satış ve tanıtımlarının yapıldığı görülmektedir. Bu nedenle yukarıda belirtilen hususlar göz önünde bulundurulduğunda olası sağlık problemlerinin de önlenmesi amacıyla “Clavis panax” da dahil olmak üzere “Clavis” markalı ürünlerin ve “Klavis Panax” isimli ürünün piyasadan toplanmasının gerektiği” yönünde bilimsel kanaat doğmuştur.
Buna istinaden; gerek görülmesi durumunda ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde söz konusu ürünlerin mühür altına alınarak satışının engellenmesi konusu 81 İl Valiliğine bildirilmiştir.
Ayrıca adı geçen ürünlerle ilgili her türlü reklamın acilen durdurulması için RTÜK’e konunun hassasiyeti iletilmiştir.


Duyurunun Tam Metni :

81 İL VALİLİĞİNE “CLAVİS”, “CLAVİS PANAX” VE “KLAVİS PANAX” ADLI ÜRÜNLERLE İLGİLİ DUYURU

Dr. Mustafa ERASLAN isimli şahsın “Clavis” ve “Clavis panax” isimli ürünlerin, Dr. Ömer COŞKUN isimli şahsın ise “Klavis panax” isimli ürünün birçok televizyon, radyo kanalları ve internet sitelerinde endikasyon belirterek, gerçeğe aykırı beyanlarda bulunarak tanıtım ve satışlarını yapmakta olduğuna yönelik Bakanlığımıza birçok şikayet ulaşmıştır.

Konuyla ilgili olarak 12/12/2011 tarihinde toplanan Bakanlığımız Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Danışma Komisyonu;

“Dr. Mustafa ERASLAN” ve “Dr. Ömer COŞKUN” isimli şahısların “Clavis panax” ve “Clavis” markası ile birçok ve “Klavis panax” isimli ürünün muhtelif televizyon, radyo kanalları ve internet sitelerinde satışını yapmakta, gerçeğe aykırı beyanlarda bulunarak halkı istismar etmekte, yanıltmakta, herhangi bir tedavi etkisi olmayan ürünleri para karşılığı satarak menfaat temin etmekte ayrıca halkın sağlığını bu fiilleri ile tehlikeye düşürmekte olduğu konusuyla ilgili olarak söz konusu ürünlerin endikasyon belirterek satış ve tanıtımlarının yapıldığının görülmekte olduğu, bu nedenle yukarıda belirtilen hususlar göz önünde bulundurulduğunda olası sağlık problemlerinin de önlenmesi amacıyla “Clavis panax” da dahil olmak üzere “Clavis” markalı ürünlerin ve “Klavis Panax” isimli ürünün piyasadan toplanmasının gerektiği yönünde bilimsel kanaat belirtmiştir.

Bakanlığımızın görev ve yetkilerinin belirlenmiş olduğu 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 27.maddesinin ikinci fıkrasının ( b) bendi “Sağlık beyanı ile satışa sunulacak ürünlerin sağlık beyanlarını inceleyerek bu beyanlara izin vermek, izinsiz veya gerçeğe aykırı sağlık beyanı ile yapılan satışları denetlemek, gerektiğinde durdurma, toplama, toplatma ve imha iş ve işlemlerini yapmak veya yaptırmak, izin ve sağlık beyanları yönünden bunların her türlü reklam ve tanıtımlarını denetlemek ve aykırı olanları durdurmak, piyasaya arz edilen ilaç, tıbbi cihaz ve ürünlerin reklam ve tanıtımının usûl ve esaslarını belirlemek ve uygulamasını denetlemek.” hükmündedir.

Ayrıca 1262 sayılı İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu gereğince endikasyon belirterek satışa sunulan ürünlerin Genel Müdürlüğümüzden izin alması gerekmektedir. 1262 sayılı İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu gereğince Bakanlığımızdan ruhsat/izin alınmadan ilaçların imali, ithali ve satışı yasaktır. Bu şekilde izinsiz olarak ilaçları imal/ithal etmek, bilerek satmak veya satışa arz etmek veya sattırmak fiilleri hakkında aynı Kanun’un 19.Maddesi gereğince işlem yapılmaktadır.

Açıklanan nedenlerle, İlinizde bulunan eczane, ecza depoları, aktar ve baharatçı ve söz konusu ürünlerin muhtemel satışı olan yerlere gidilerek, gerekli kontrollerin yapılması, gerek görülmesi durumunda ilgili birimlerle koordinasyona gidilerek “Clavis panax” da dahil olmak üzere Clavis markalı ürünlerin ve “Klavis panax” isimli ürünün satışının tespiti halinde mühür altına alınarak satışının engellenmesi ve yapılan işlemlerin sonucundan tarafımıza bilgi verilmesi hususlarında;

Bilginizi ve gereğini rica ederim.

Clavis Panax Uyarısı
Panax Hakkında Suç Duyurusu
Panax’a Toplatma Kararı
Clavis Panax’a Reklam Kurulundan Ceza

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , , , , , ,


47 Yorum Var "CLAVİS PANAX VE KLAVİS PANAX’A TOPLATMA KARARI"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. yalcin dedi ki:

  babami 12 subatta kaybettim.babam bu ilaci kullanmaya basladiktan sonra halsizlesti ve bir gece aniden vefat etti.babam cok dinc cok caliskan bir adamdi.birdenbire bitirdi dag gibi adami.satandan,tavsiye edenden,reklamini yapandan sikayetciyim.savciliga suc duyurusunda bulundum.kullanmayin -kullandirtmayin.beni babamdan ayiran bu sahtekarlara prim vermeyin

 2. güvenyan dedi ki:

  vardır illaki birşeylere faydaları.her gün 1 bardak ısırgan suyu içse hastalar,aynı tedavi oranını yakalar bence.o yüzden 1 kişiye bile faydası olduysa kötü yorum yapamıyorum maalesef.

 3. metin dedi ki:

  arkadaslar benim göz damarlarında arterde tıkanma var dediler.göz damarları kurumuş.bu ilaç işe yarra mı.böyle rahatsızlığı olupta fayda gören oldu mu.bilgi verirseniz sevinirim.allah herkesin yar ve yardımcısı olsun.

 4. cihan altın dedi ki:

  benimde tilt testinde bayılınca damarım tıkanmış. panax gerçekten işe yarıyormu kararsız kaldım ?

 5. adem oba dedi ki:

  ömer çoşkunun panaxı sahte gibi gösterilmesine aklım ermedi .ben kullanıyorum.bende teşhis edilen damar tıkanmasıyok.sigara içtiğimden dolayı korunmak amacıyla kullanıyorum.10 gün oldu .zararını görmedim.faydaları var. bana öyle geldi
  ömer çoşkunun sahte panax üreteceğini zannetmiyorum
  görüşünüze sunuyorum
  .

 6. ibrahim gökçek dedi ki:

  Bunlar artık Kibarlı Panax diye Google bile reklam veremiyorlar, peki neden bu üründen yok yoğun şekilde yüzlerce insan rahatsız olduğu ve şikayet ettiği için.Siz bir deneyin Google reklam vermeyi problem olmaz.Parayı ödeyen herkes reklam verebilir bunlar hariç çünkü bunlar insan sağlı ile oynayan para için herşeyi yapabilecek gözleri dönmüştür.Geniş bilgi için bakın

 7. Mevlüt çelik dedi ki:

  Beyler lütfen doğruları konuşalım burda herkez sağlık için birşeyler yapmaya çalışıyor allahtan korkusu olan doğruyu konusur herşeyi suistimal ediyorlar bence neye inanıp neye inanmıyacağımızı şaşırdık valla

 8. ibrahim gökçek dedi ki:

  Burada olumlu yazı yazanlar ya bayi, ya cematin (Haydar Baş) veya partinin (BTP) adamı?Olumsuz yazacak halleri yok, onların işi bu.Malesef bunlara biz bir ara ürün verdik.Ürün yetiştiremyince bizim Cemre İksir ve Cemre Tonik'in sahtesini üretiler.İçeriğini bilmedikleri ürünleri üretip insan sağlığıyal oynamak ahlaki bir davranış değildir, çünkü üretiğiniz ürünün ne gibi yan tesirlerinin olacağını bilmiyorsunuz.

 9. AHMET AKMAN dedi ki:

  YA BOŞ İŞLERLE UGRASIYO SAGLIK BAKANLIGI İNANIN KULLANAN ARKADASIM COK MEMNUN DEVLETTEN KAYNAKLANIYO BU TAMAMEN BIR KOMPLO YAŞLI BAŞLI ADAMLAR BOŞ YERE FAYDASINI GÖRMEDIK DEMIYO YAPMAYIN YAZIKTIR….

 10. Ali Aydoğan dedi ki:

  SAĞLIK BAKANLIĞI ÖNCE BİNLERCE KİŞİYİ ÖLDÜREN İŞE YARAMADIĞI BELLİ OLAN KEMOTERAPİ İLAÇLARINI TOPLATSIN AMA GÜCÜ YETMEZ? İNSANLARI SAĞLIK BAKANLIĞI ONAYLI İLAÇLAR ÖLDÜRÜYOR.

 11. Eyüp Sabri TOPAL dedi ki:

  Şu an kullanıyorum (yeni başladım, ancak önerilen dozun yarısını, günde 1 kullanıyorum).
  1. Çok üşüyen bir yapım vardı, özellikle ayaklarım, artık üşümüyorum.
  2. Sürekli halsizlik hissediyordum, artık enerjik hissediyorum.
  3. Biraz soğuk veya esintiye maruz kalınca sırtım kaskatı tutulup kiltleniyordu, artık tutulmuyor.
  4. Geceleri güçlükle uyuyordum, artık yatınca kısa bir süre sonra uyuyorum.
  5. Tansiyonum biraz yüksek (13-14) seyrediyordu, şimdi 11-12 civarı seyrediyor.
  Şimdi kime inanayım? Sağlık Bakanlığı da ürün üzerinde yaptırdığı tahlil/tetkik sonuçlarını açıklamalı, ezbere konuşmamalı

 12. M.M.Akay dedi ki:

  Benim 5 damarım tıkanmıştı açık kalp ameliyatı dediler %90-)) arası tıkalı idi ,babamında boyun damarları tıkalıydı bir tarafına yatınca başı dönüyordu,ben 1 yıldır kullanıyorum kol ağrılarım ve göğüs ağrım geçti babam 4-5 ay kullandı rahat uyumaya başlamıştı panaxı bıraktı 15-20 gun sonra yıne boyun damarlarındakı tıkanmadan şikayetleri başladı şimdi tekrar mustafa beyın panaxını kullanıyor ,biz bir zarar görmedik Allah ondan razı olsun fayda gördük.selamlar.

 13. Toprak Tan Doğan dedi ki:

  Gıda takviyesi olarak üretilen bu ve bunun gibi ürünler tarım bakanlığından, beslenmeye destek olan gıda olarak izin alıyor. Yani bunlar asla ilaç değil olamaz. Birkaç toplama bitki toz haline getiriliyor, içine subutramin ve başka kimyasallar katılıp preslenip kutulanıp piyasaya sunuluyor. Hiç bir inceleme ve klinik değerlendirme yapılmıyor, çünkü bu ürün ilaç değil, bitki toz karışımı. son derece ucuza mal edilen bu ürünler reçeteli satılan ve ilaç olduğu şüphe götürmez ürünlerden daha pahalı. Bir ürünün ilaç olması için labaratuvar tesleri ve kobaylarda kullanılarak en az iki yıllık denemeler sonucu sağlık bakanlığından izinleri alınıyor. Yani uzun bir emek ve maliyet gerekiyor. Gıda takviyesi üretenler sağlık bakanlığına başvurmaları halinde ürünlerinin hiçbir işe yaramadığı bilimsel olarak ispatlanacağı için, işin kolayını seçip tarım bakanlığında izin alıp, sonrada insanları ilaç diye kandırıyorlar. Bu sitedeki olumlu yorumlar inanın o ürünü üretenler tarafından yapılıyor. Hepsi yalan. Eğer ottan çöpten fayda umuyorsanız gidin aktarlardan alın kendiniz çayını, macununuzu yapın kullanın. Bu sahtekarlara inanıp sağlığınızdan iyice olmayın. Bu ürünler içinde zararlı madde olmasa bile tedavinizi geciktirmesi bile bir risktir. Tarım bakanlığından sürekli tüketici yanıltmaktan para cezası yiyen bu insanlar, o kadar çok ve pahalı ürün satmaktadırlar ki verdikleri cezalar umurlarında bile değil. Onlara en büyük ceza siz tüketicilerin onların ise yaramaz, çer çöpten yapılan ürünlerini almamaktır. Artık uyanın ve sağlığınızla oynayarak servet edinen bu dolandırıcılara dersini verin.

 14. Aytaç Kurtuba dedi ki:

  Annem dini kanalları seyreder sürekli ben de o yaşlı olunca karışmam internette vakit geçiririm , derken bi kanalda reklamı görünce bana bu ilacı al dedi , baktım aradım , annemin yaşını kullandığı ilaçları söyledim hastalığını da , telefondaki kişi de bana 2 kutu Panax 2 kutu Romaflex gönderelim 400TL dedi , ben de iyi madem dedim … Sabah oldu başka bir dini kanalda annem aynısını görmüş çağırdı bak bak diye , bi de ne göreyim dün akşam 1 kutu Panax 100 TL bu sabah başka bir kanalda 2 kutusu 100TL … Allah Allah dedim ne oluyor yahu , sonra açtım internette araştırmaya başladım … İlk önce Mustafa Eraslan bu ilacı çıkarmış anladığım kadarıyla , sonra Ömer Coşkun , üçüncü olarak da şu Lokman Hekim dedikleri bir adam var ya o sanırım … Neyse İlk çıkaran İkinci çıkaranı mahkemeye vermiş ürünler taklit diye polis operasyonuyla piyasadan sözde toplatmış … Ama internette ve tv kanallarında her ikisinin de sayısız reklamı ve satış kanalı söz konusu hala … Ben anlamadım bu olayı , iki bitkisel takviye ilacı da aynı içeriğe mi sahip , eğer öyleyse niye ikinci üretici yarı fiyatına satıyor bu ürünü … Her ikisine de sipariş vermiş oldum ama kargo kapıya geldiğinde ikisini de kabul etmeyeceğim geri göndereceğim … Bu konuyu iyice araştıracağım ve özellikle tanıdığım insanlarda bu ürünleri kullanan var mı onu araştıracağım , ondan sonra birebir sorduğum kişiler fayda gördüm derlerse doğru kişiden satın alma yoluna gideceğim … Sizde böyle yapın çünkü bu bitkisel takviyeleri alan çok insan var çevrede … Boşu boşuna yanlış yere para vermeyin böylece … Bir de eğer bu yazılanları bu ürünlerin üreticileri okuyorlarsa bana dikkat etsinler ; Bir ürün üretiyorsunuz para kazanacağız diye dörtyüz kişiye bayilik dağıtıyorsunuz , böyle saçma şey olmaz , ya adam gibi siz kendiniz satın sorulara muhatap siz olun yada bit pazarında ürün satıyormuş gibi kendinizi değersizleştirmeyin , ondan sonra da insanlar hakkınızda böyle konuşunca üzülmeyin , suç sizde , madem bir ürün ürettiniz adam gibi tek bir kanaldan siteden satış yapın , bizi şapşal kendiniz şarlatan yerine koydurmayın ne diyelim başka …

 15. erdoğan hancı dedi ki:

  73 yaşında olan anneme 5 kutu panax kapsül hapı içirdim doktorların yazmış olduğu haplardan hiç fayda görmedik annem sabahlara kadar uyuyamıyordu kalbinmin ağrısından sol kolunun sızlamasından uyuyamıyordu iki üç adımda dermansızlıktan dizleri kırılıyordu şimdi ise gençler kadar rahat yürüyor anju olacaktı doktorakontrola getirdik sen iyi olmuşşun anjuya gerk kalmamış dedi tabiki mustafa eraslanın panax hapını kullandığımızı bilmiyordu ben mustafa eraslana dua ettim annemde bana bundan daha açıklama olmaz herhalde

 16. bekir yılmaz dedi ki:

  Konu ile ilgili olarak; 12.12.2011 tarihinde toplanan Bakanlığımız Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Danışma Komisyonu’nun kararı aşağıda sunulmuştur; madem öyle dyorsunuz halen niye televizyonlarda niye halen satılıyor niye basından insanları uyarmıyorsunuz insanlar halen satın alıyor bende satın almak istiyorum beni hangi yetkili arayacak almayın diye acaba veya *????? bakanlık bir cevap istiyorum

 17. salih bora dedi ki:

  kime inanmalıyız acaba

 18. ksksk dedi ki:

  bende soruyorum o zaman mademki bu ürünlerin zararı var,mademki bu ürünlerin hiçbirşeye faydası yok!neden o zaman bakanlık bunların üretilmesine e satışına izin verdi bunca zaman .dünyada en çok ilaç tüketen ülke olrak türkiye 2 durumdayız.

 19. İRFAN EMMİLER dedi ki:

  ARKADAŞLAR SİZE İYİ GELMİŞ OLABİLİR AMA LÜTFEN DENEMEYİN.BEN 15 GÜN MUSTAFA ERASLANIN REİSHİ MANTARI ÜRÜNÜNÜ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİ GÜÇLENDİRMEK AMACIYLA KULLANDIM 40 GÜN HASTA YATTIM AMELİYATTAN DÖNDÜM .KARACİĞERİMDE ABZE OLUŞTU 40 GÜN KALKMADAN YATTIM.ANTİBİYTİK TEDAVİSİYYLE ALLAHA ÇOK ŞÜKÜR KURTULDUM.BİLMEDİĞİNİZ ÜRÜNLERİ KULLANMAYIN.SORUMLULARI ALLAHA HAVALE EDİYORUM.

 20. Sevgi Aydın dedi ki:

  Doktorun biri artık yaşlanmış ve emekliye ayrılırkende muayenehanesini yeni doktor olan oğluna devretmiş..
  Genç doktor, babasının yılların müdavimi olan ve fakat birtürlü iyileşemeyen ilaç bağımlısı eski bir hastasını uyguladığı tedaviyle sağlığına kavuşturmuş.
  Bu güzel haberi sevinç içinde babasına bildirirken;
  "babacığım, senin yıllardır tedavi edemediğin bir hastan vardıya, işte ben onu iyileştirdim" demiş
  Babası; "iyi halt ettin, bundan sonra hasta bulurda para kazanırsın, ben keyfimemi onu geçiştiriyordum, sürekli gelen hastadan daha iyi kim para kazandırabilir sana" diyerek oğluna engin! tecrübesiyle nasihat etmiş..
  Sağlık bakanlığı ve ilaç firmalarının endişesi yaşlı doktorunkinden farklı değil..
  sürekli geçiştirdikleri kronik hastalıklar iyileşmeye başlayınca etekleri tutuştu ve tedbir olarakta sapla samanı aynı anda yakmaya çalıştılar…
  Ama bu oyun tutmaz beyler, ailemden enaz on kişi DR Mustafa Eraslan sayesinde kronik denilen bir çok hastalıktan kurtuldu…
  Rabbimiz ona hayırlı uzun ömürler versinki, daha birçok hastalığı tedaviedebilsin…

 21. M.MURAT dedi ki:

  BENDE BU ÜRÜNÜ KULLANMAK İSTEDİM. SÖYLEDİKLERİ FAYDALARI DOĞRULAYAN TIBBI ÇALIŞMALAR İSTEDİĞİMDE SUNAMADILAR. HEMEN DİNİ SÖYLEMLERE VE YEMİNLERE BAŞVURDULAR. BUNLAR EĞİTİLMİŞ TAM BİR ŞARLATAN. SÖYLEDİKLERİNİ YAZI İLE DESTEKLEYEMEYEN VE AZİZ NESİN’İ HAKLI ÇIKARAN BİR MİLLETİN SIRTINDAN GEÇİNEN.AKILLI xxxANLARA PARANIZI KAPTIRMAYIN..

 22. Mehmet İbrahim Bayrak dedi ki:

  Ben PANAX'I kullandım,kullandıktan sonra vücudumun muhtelif yerine giren kramplar ve ağrılar(kol.bacak ve gögüs kafesin'e)geçti
  vücudumdaki halsizlik,isteksizlik vebaş ağrısı,gözüm de olan kaşıntı da geçti.Günlük yaşantımdaki performans yükseldi.

 23. hacı hanedar dedi ki:

  bende klavis panaxı eşimle birlikte kullandık çok faydasını gördük kullanmaya devam edeceğiz kullanmayanlara da tavsiye ediyorum denemeden hiç bir faydasını anlıyamazsınız

 24. mehmet çelik dedi ki:

  birileri iyi birşey yapınca.
  para ıcın hemen sahtesi cıkıyor.
  bunları televızyona cıkarmamaklazım
  sahtekarlara ölüm………….

 25. hatice şahin dedi ki:

  bende klavis panaxı kullandım ve halen kullanmaktayım.faydalarınıda gördüm.herkesede tavsiye ediyorum.

 26. kurtuluş sezer dedi ki:

  arkadaşlar klavıs panax ve muadılı urunler ıçerdığı bıtkı ozleri sayesınde kesınlıkle faydalıdır ama herkese aynı etkıyı yapmaya bılır bu urunlerın toplatılması tamamen pazarlama hatasıdır yanı mustafa eraslan veya ömer çoşkun bu urunlerın reklamında mevzuata uysalar sorun yoktur çoban çökerten ve gınseng ekstaraklarını kalp ve damar sıstemlerı için nadıde formullerdır 10 kişiden en az 7sinde musbet sonuç verir tabıı bu urunlerın toplatılmasında ılaç fırmaları başroldedir

 27. emiles karakaş dedi ki:

  İnsanların neyin ne olduğunu bilmeden bir haber çıktı diye hemen karalama yoluna gidiyor.Bir araştırın, olmadı kullanana sorun, yok illa herkes şarlatan, herkes dolandırıcı.Bende aldım babama kullandık, faydasını gördük.Türkiyede ilaç firmaları bakıyor kuruyacak tasları hemen bastırdılar, bravo tebrik ediyorum, insanları köleleştirdiler ve kronik hastalık diye bir şey uydurdular

 28. zeki öztürk dedi ki:

  bunlar şxxxxn insanları kandırıyorlar malesef bizde inmandık

 29. arzu öztürk dedi ki:

  aslında hayatı organik yaşıyacaksın yani herşeye boş vermeyi bileceksin zamanı dolu geçireceksin birde en önemlisi rabbine sığınmayı bileceksin bu tabletlerin çoğu gerçekten içinde ne olduğunu bilmediğimiz ürünler ancak bunları deniyenler sanırım denize düşen yılana sarılır hesabı olan kişiler rabbim şifa bekleyen herkesin yardımcısı olsun amin

 30. ali yalin dedi ki:

  türkiyede tarim bakanligindan onay almakta kolay ,toplatmakta,
  komisyon ilac firmalarinin görevlileri olunca müspet karar cikmasi tabiki olanaksiz.bizm millette saf olunca …..kafana bir takke tak,bir iki de destekci bul.suyu ilac diye sat,gelsin paralar.tutmayin beni…

 31. kenan can dedi ki:

  Panaxçılar öyle bir organize olmuş ki, yüzlerce sitede satışı yapılan bir ürün… Ve hepsi olumlu yorumlar yaparak ürünü ön plana çıkarmaya çalışıyor… Hepsi de organizasyonun içinde olan kişiler… Kurallara uyan, etiket mevzuatına uyan, onaylı gıda takviyelerinin sağlığa yararlı olduğunu biliyorum. Ancak, "kalp damarlarını açar, kansere iyi gelir" gibi ifadelerin yazılı ve görsel basında reklamı; Reklam ve rekabet kurulu yasası gereği YASAK…! Birileri çıkıp da, alanen bu ifadeleri kullanarak reklam yapıyorsa, onun yalan olduğunu, kurallara uymadığını hemen anlayın… Tekrar söylüyorum, bu tip ürünlerin reklamı varsa, anlayın ki yalandır… Oysa mevzuaata uygun hareket eden, ciddi gıda takviyeleri hiç bir gazete ve Tv reklamı'nda çıkmaz. Mesela, "omega 3 kalp damarlarını açar" ifadesi yasaktır, ama bunun yerine "omega 3 kalp sağlığı için faydalıdır" ifadesi mevzuata uygundur… Kalp sağlığınız için bence bu tip ne idiğü belirsiz ürünler yerine kalitesi, orjinalliği, geçmişi, referansı güçlü takviyelere odaklanın.

 32. Bilgi Konaklar dedi ki:

  Tıpta devrim yaratan bu mucizevi ilacın bizde hemen taklidi çıkıyor da dünyadaki yüzlerce ülkede neden taklit edip piyasaya sunmuyorlar? Bu kadar şifalı bir ürün dünyada skandal yaratır, yer yerinden oynar yahu. Bu milyarlarca insan aptal mıdır nedir? Yoksa onların yaşadıkları ülkelerde dini söylem ve hükumete yakınlık yoluyla halkı sömürmeye izin mi verilmiyor? Şu ürünün aslı 🙂 ve taklidi bu kadar yararlıyken neden diğer ilaçlar gibi yasal süreçten geçip de eczanedeki ilaçlarla birlikte adam gibi satılmıyor? Bizdeki ilaç firmaları neden legal olarak üretip peynir ekmek gibi satacak bu ürüne yatırım yapmıyorlar? Aman Allahım, yoksa Aziz Nesin haklı mı? Benim yorumum: bu ve bu gibi ürünlere itibar eden böyle bir halk olduğu sürece bundan yararlanmak için niyeti bozanlar da olacaktır. Ama beni kişisel olarak üzen, bu gibi ürünlerin sunuluşundaki yamukluğu göremeyen, inançla aklı dengeleyemeyen ve hep kandırılmaya hazır olan geniş kitlelerin oy kullandığı bir ülkede yaşamak zorunda kalmak.

 33. tolga gur dedi ki:

  yasaklandı ama halen daha satılıyor malasefff…bu nasıl iş anlamadımmm..benım babam da kullandı 10 gun kadar…adam da halsızlık ve uyku olusmaya basladı…dinamık adam yerınden kalkamaz ,süreklı uyur oldu..yorgunluk bıtkınlık olusmaya basladııı..ama bu nasıl iş anlamadım..yasak ama halen satısı devam ediyor..ve adamladı sehır mrkzlerınde ofislerı buroları satıs standları varr..bunlara mudahale edilemıyorrr…ilgıncccc…

 34. arif doğanlar dedi ki:

  sayın mustafa eraslan ve emeği gecen arkadasları böyle bir ilacı ınsanlar icin uzun bır calısma sonucu üretime sunduğu icin kutluyorum. ülkemizde kaliteli bır ürünü yaratıp satısa sunan insanlarımızla iftahar edeceğimize sahtekar kendıne kurnaz insanlarla bir yere koymak gercekten büyük haksızlık …ben kullandım yasım 58 cok faydasını gördüm yakınlarımada tavsıye ettım. ve kullanmaya devam edeceğim ilaclar toplansın ama sadece sahte olanları….

 35. erhan turmus dedi ki:

  sayin bakanlik yetkilileri pes dogrusu iki yildir nerdeydiniz ben 3 kutu aldim benim zararimi kim karsilayacak.sayin bakanim ben zararimin karsilanmasini talep ediyorum.

 36. erhan turmus dedi ki:

  yani hayret sayin bakanlik yetkilileri bugune kadar nerfeydiniz,ben 3 kutu aldim bile benim zararimi kim karsilayacak.sayin recep akdag ben zararimin karsilanmasini talep ediyorum saygilar.

 37. Esen Hüroğlu dedi ki:

  Komşum Aydın Bey, Sn.Dr. Mustafa Eraslan'ın çıkarmış olduğu Clavis Panax ı kullandı ve anjio sonuçu % 70 tıkalı olan sol arter damarının tam bir yıl sonra tamamen açıldığına şahit oldum. Malesef bizim insanlarımız, birileri iyi bi şeyler yaptığında utanmadan, ya ellerinden almaya kalkarlar yada emeklerini çalmaya kalkarlar, sanırım Dr. Ömer Çoşkun beyde Klavis diye bu ürünün sahtesini çıkarmış. Yazıklar olsun…

 38. erkan ak dedi ki:

  ben de faydasını gördüm en 1,5 yıl daha kullanacağım clavis panaxı Allah razı olsun Mustafa eraslan hocadan.. taklitçi şerefsize de yazıklar oolsun onun yüzünden iki ilaç birden toplatıldı yani sahtesi ve gerçeği…

 39. ERTAN TUGRALI dedi ki:

  BENIM ÜLKEMDE NEDENSE BIRILERI BIRSEYLER ANLATIYORSA ANINDA OBJEKTIF OLMAYAN KARSIT GÖRÜSLERDE ANINDA CIKIVERIYOR:BENDE PANAX KULANIYORUM BU YAZILANLARI OKUYUNCA KENDIMDEN SÜPHELENDIM ACABA BENIM GENETIK YAPIMDAMI BIR SORUN VARKI BU PANAX,DAN 3 KUTU BITIRDIM VE HIC BIR FAYDASINI GÖREMEDIM:KISACASI BU ILACIN NEYE YARADIGINI ANLAMADIM :AYRICA ZARARINI GÖRDÜMMÜ SU AN ICIN HAYIR TEK ZARARIM 3 KUTUYA VERDIGIM PARA

 40. AŞKIN KÖLEMENOĞLU dedi ki:

  İLAÇ BARAONLARI 'ZAKKUMCU ZİYA' YI NASIL ORTADAN KALDIRDIYSA BUGÜN MUSTAFA ERASLAN ORTADAN KALDIRILMAK İSTENİYOR.ÖMER COŞKUN V.B. TAKLİTÇİ ŞARLATANLARLA UĞRAŞACAĞINIZA DOĞRU İŞ YAPANLARI YOK EDİYORSUNUZ.PANAX I EŞİM KULLANIYOR VE CİDDİ OLUMLU SONUÇLARININ ALDIK.KONUYU DİKKATLİ VE OBJEKTİF DEĞERLENDİRMENİZ DİLEĞİYLE,SAYIN SAĞLIK BAKANI.

 41. EMİNE KESKİN ÇAVDAR dedi ki:

  BENDE ÇOK FAYDASINI GÖRDÜM.ÇIKARCI ELİNİZİ ÜZERİMİZDEN ÇEKİN VATANDAŞIN SAĞLIĞINI ÖNEMSEDİĞİNİZ PALAVLARINIZI ARTIK YUTMUYORUZ.KULLANMAYA DEVAM EDİYORUMMMMMMM

 42. murat meral dedi ki:

  Sağlık bakanlığı maalesef halkın sağlığını Maranki, Eraslan gibilerin eline bırakmış.İnsanların sağlığı böylelerinin insafsızlığına teslim edilemez.Panax isimli ilacın toplatılmasında çok geç kalınmış ve atı alan üsküdarı geçmiştir.Sağlık Bakanlığı ilaç dışı hiçbir ürünün gıda takviyesi adı altında ilaç şeklinde ambalajlanıp kutulanarak ve bu imaj verilerek ve tablet, kapsül haline geitirlerek satılmasına, TV ve diğer yayın ve reklamlarına müsade etmemelidir.Maranki gibilerin TV da sağlık hakkında konuşmasına dahi müsade edilmemelidir.Aksi halde Sağlık bakanlığında bir kısım kişilerin bu durumla bağlantılı oldukları neden aklımıza gelmesin.

 43. panax kullanıcısı dedi ki:

  benim büyük dedem için almıştık çokta faydasını gördük ama sahtesinin toplatılması normaldir. SSK doktoru uzaktan bakıp bir kişiye 5 ilaç yazıyorsa ve biri etkili antibiyotikken digeri mide koruyucu veya bir digeri o ilacın etkilerini azaltıcı olarak veriliyor. ne anladım o zman kimyasal ilacın faydasını ve şimdide ilaç başına 3 tl alacaklar. sağlık bakanlığınca satılan kimyasal ilaçlar hastayı tedavi etmiyor o anlık rahatlamasını sağlıyor o kadar tekrar bir kaç ay sonra aynı hastalık nüks ediyor neden tam ortadan kaldıran bir ilaç satmıyor.. burakında insanlar bitkisel ürünlerden şifa alsın….

 44. hüseyin şehidoğlu dedi ki:

  ilaç firmalarının kölesi olmuş sağlık bakanlığı daha dayanamadı. ömer coşkun ise baktıki kendi ürünleri artık işe yaramıyor, taklit yapayım dedi. soru şu taklit ürünler dün mahkeme tarafından toplatıldı. bu gün ise Tarım köy işleri bakanlığından onaylı ve son derece faydalı ürün için sağlık bakanlığı saçma bir idda attı ortaya, sap ile samanı ayıramıyorsanız oraları işgal etmeyin beyler. Ben kullandım tıkalı damarlarım açıldı.

 45. Rabia Saruhan dedi ki:

  m. eraslan'ın clavis panaxını kullanıp memnun olmayan bir kişi görmedim. Açıklamada ürünün içeriği ve etkisi ile ilgili olumsuz bir ifade yok. sadece endikasyon bildirildiği yani gıda takviyesi olduğu halde hastalık isimleriye anıldığı için bu karar alınmış. Bence asıl neden ömer coşkunun taklit panaxının son dönemde bir çok kanalda endikasyon ifade ederek anlatılması.
  Bence çok yazık ülkemiz adına büyük bir değer daha yok edilmek isteniyor.

 46. beta dedi ki:

  adamlar 2 yıldır her ekranda çıkıp masum vatandaşı kandırıp dolandırıyor, nasıl memleket anlamadım… madem bu insan!!!! lar milleti kandırıyor iki yıldır neden müsaade edildi bunlara neden gerekli önlemler alınmadı gerçekten çok acaip bir ülkede yaşıyoruz

 47. Mazlum dedi ki:

  Demek ki Panax reklamları abartılıp her yerde insanların gözünün içine bu kadar sokulmasaydı 1-2 sene daha kimsenin dikkatini çekmeden panax satışları devam edermiş. Daha Dr. Mustafa ERASLAN' ın sattığı ürün sahte mi gerçek mi derken birde Dr. Ömer COŞKUN çıkmıştı şimdi ikisi birden bitti. Ama yakında farklı isimlerle nasıl olsa tekrar karşımıza çıkarlar. :((