By 04 Ekim 2012 Devamı →

CİNSEL ÜRÜN SATAN SİTELERE KAPATMACinsel gücü artırdığı iddia edilen yasa dışı ürünlerin satıldığı 247 internet sitesi kapatıldı. Türkiye, cinsel gücü artırdığı iddia edilen yasa dışı ürünlerin internet üzerinden satışının önlenmesi için mücadele yürütüyor.
Pangea V OperasyonuTaklit ve ruhsatsız ilaçların internet üzerinden satışının engellenmesi için İnterpol’ün de aralarında bulunduğu uluslararası oluşumun bu yıl beşinci kez düzenlediği operasyonla, cinsel gücü artırdığı iddia edilen yasa dışı ürünlerin satıldığı 247 internet sitesinin kapatıldığı bildirildi.
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Saim Kerman’dan alınan bilgiye göre, bu yıl 100 ülkenin katıldığı “Pangea V Operasyonu”na, cinsel gücü artırdığı iddia edilen yasa dışı ürünlerin satıldığı internet sitelerine yönelik çalışmalar bildirildi.
Kerman, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ile oluşturulan ortak mekanizmayla bir süredir takibe alınan, sahte ve kaçak ilaç satışı yapan 275 internet sitesinin erişiminin Pangea V Operasyonu kapsamında İnterpol ile eşgüdüm halinde engellendiğini dile getirdi.
Kerman, bu internet sitelerinden 247’sinde cinsel gücü artırdığı iddia edilen yasa dışı ürün satıldığını bildirdi.
İntihar sahte ilaca takıldı
“Pangea V” operasyonunun çıkış noktası, bir kadının onlarca ilaçla intihar etmeye kalkışmasına rağmen hayatını kaybetmemesi oldu. Kadın ölmedi ancak ilaçların bazı yan etkileri nedeniyle doktora başvurduğunda, içtiği ilaçların tümünün sahte olduğu ortaya çıktı. Kadın ilaçları internet üzerinden satın aldığını da söyleyince, operasyon başladı. 2008’de yapılan ilk operasyona 8 ülke, 2009’daki operasyona 25, 2010’da 44 ve 2011 yılındaki operasyon 81 ülke katıldı. Bu yıl yapılan “Pangea V” operasyonuna 100 ülke katıldı. Katılımcı ülkeler arasında ABD, İran, Arjantin, Çin, Bangladeş, Pakistan, Yeni Zelanda, Singapur, Rusya, İngiltere, Tayland, Japonya, İtalya, Kanada gibi ülkeler var. Operasyon üç ana alan üzerinden yürütüldü.
Zararlı kimyasal var
Sahte ilaç satan sitelerin internet altyapısı (domain isimleri, internet servis sağlayıcıları), elektronik ödeme sistemleri (alıcının ilaçlar için ödeme yapma süreci) ve posta yoluyla ulaştırma sistemleri (ürünlerin alıcıya ulaştırılması süreci). Üç ayaklı operasyonlar sonucunda sahte ilaç satan onbinlerce site kapatıldı, yüzlerce kişi gözaltına alındı, milyonlarca doz ilaca da el konuldu. 2011 operasyonunda el konulan ilaç miktarı 2.6 milyon doz, gözaltına alınan kişi sayısı 92, kapatılan internet sitesi sayısı 13 bin 495 olmuştu. Bu yılki rakamların 2011 yılının çok üzerinde olduğu belirtiliyor. Sahte ilaçlar arasında antibiyotikler, çocuk düşürme ilacı, deri merhemleri, mide ilaçları, cinsel güç arttırıcı ilaçlar, uyku ilaçları, sahte kalp ilaçları da var. Sahte ilaçlarda insan sağlığına zararlı kimyasallar var.
Penga V nasıl yapıldı?
· 100 ülkede, önceden belirlenen hedef gümrük ve posta merkezlerinde eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirildi.
· Yasadışı ilaç satan sitelerden ilaç temin edilip, test edildi.
· İlaçların alıcıya ulaştırılması sistemine operasyon gerçekleştirildi.İnternette satılan ilaçların yüzde 50’si sahte
· Dünya Sağlık örgütü verilerine göre, internetten satılan ilaçların yaklaşık yüzde 50’si sahte.
· Bir yıl içinde bir milyondan fazla insan sahte ilaç kullanımından dolayı hayatını kaybetti.
· Sahte ilaçlar, 32 milyar dolar hacme ulaştı.
· Sahte ilaçların yüzde 60’ı Asya’da üretiliyor.
· Piyasadaki sahte ilaçların yüzde 42’sini antibiyotikler, yüzde 18’ini de psikolojik tedavi için kullanılan ilaçlar oluşturuyor.

Cinsel gücü arttırır diye aldılar, aseton çıktı
Türkiye’de talebi yüksek ilaçlar şu şekilde sınıflanıyor;

1- Zayıflatıcı, cinsel gücü artırıcı ürünler
2- Bitkisel/doğal olduğu iddiasıyla satılan ürünler
3- Piyasada bulunması zor olan ilaçlar (Kanser ilaçları)
4- Yüksek fiyatlı ilaçlar (Kanser ilaçları)

Türkiye’ye giren sahte ilaçlar Çin ya da Hindistan’da üretiliyor. Sahte ilaçlarda yapılan incelemede, seks ilacı diye satılan, ilaçların etkin maddesinin “aseton” olduğu, gerçek seks ilacı ile şekil dışında benzerliği bulunmadığı belirlendi.

Operasyonun amacı
1- İnternet yoluyla satılan lisanssız ve yasadışı üretilen, insan sağlığına zararlı medikal ürünleri ele geçirmek
2- Yasadışı olarak bu zararlı ilaçları satan internet sitelerini kapatmak
3- Yasadışı ilaçları üreten ve satanları, satışı desteklemek için kurulan uluslararası suç örgütlerini ele geçirmek
4- Yasadışı ilaç satanlar hakkında dava sürecinin başlatılması
5- Kamu sağlının korunması
6- Halkta, yasadışı internet siteleri aracılığıyla ilaçları almanın zararları konusunda bilinç uyandırmak

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.