By 26 Ağustos 2012 Devamı →

ÇİN TUZU TEHLİKESİ VE GERÇEKLER



Gazetelerde yer alan haberlere göre, cipsten yoğurda kadar çok sayıda hazır gıdada bulunan halk arasında ‘Çin tuzu’ adıyla tanınan monosodyum glutamat Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yeniden incelemeye alındı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2010-2020 yıllarını kapsayan çalışma planı doğrultusunda MSG’nin de yeniden değerlendirildiğini bildirdi.
Çin tuzu nedir?
Monosodyum glutamat veya kısa adıyla MSG, glutamik asidin tuzudur.
Uzakdoğu mutfağında yaygın olarak kullanıldığı için Çin tuzu adıyla da bilinir.
Glutamik asit proteinlerin temel maddelerinden olan 20 amino asitten biridir ama insan vücudunda da üretildiği için dışarıdan alınması şart değildir.
Beyindeki uyarıcı sinyallerin temel mediyatörüdür ve idrak, hafıza, öğrenme dâhil normal beynin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde iş görür.
Başta istiridye, midye olmak üzere deniz kabukluları, rokfor ve parmesan peyniri, domates, soya sosu, ceviz, brokoli, patates, mantar ve bazı yosunlarda da tabii olarak belli miktarlarda bulunur.
Son senelerde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok yiyeceğe lezzet verme amacıyla katılmaktadır.
MSG, gıda katkısı olarak E-621 adıyla bilinir.
5. tat umami
MSG, gıdaların orijinal tadını artırarak onları daha lezzetli hâle getirdiği gibi onlara ‘umami’ ismi verilen bir tat da verir. Umami tatlı, ekşi, tuzlu, acı ile beraber 5 temel tattan biridir.  Glutamik asidin umami tadı fazla değildir ama glutamik asidin “glutamat” olarak bilinen tuzları (mesela Monosodyum glutamat veya monopotasyum glutamat gibi) kolayca iyonize olurlar ve tipik umami tadını verirler.
İnsan dilinde glutamat için reseptörler vardır. MSG, başta salam, sosis, hamburger, hazır çorbalar, cips, kraker, et suyu tabletleri, köfte harçları, salata sosları olmak üzere pek çok hazır gıdada bulunur. Bu katkı maddeli yiyecekleri tüketenler bunları daha çok yemek isterler ve bu hazır gıdalar zaten yüksek kalorili olduklarından ciddi beslenme bozuklukları ortaya çıkar. Bir taraftan bunların kalorilerinin fazla olması, diğer taraftan bunları yiyenlerin sebze-meyve, balık gibi gıdalardan uzaklaşmaları birçok sağlık problemine de davetiye çıkarır.
Sağlığa etkileri
MSG yani Çin tuzunun fazla miktarda tüketilmesinin birçok hastalığa sebep olduğu hem hayvan deneylerinde hem de insanlar üzerinde yapılan araştırmalarla gösterilmiştir. MSG’ nin bu etkileri nöro-toksik olması, oksidatif stresi ve enflamasyonu artırması ile oluşmaktadır. Beyine toksik etkileri (nöro-toksisite) : Epilepsi, Alzheimer, Parkinson, ALS, öğrenme güçlüğü, baş ağrısı. Karaciğer için toksik (serbest oksijen radikalleri, karaciğer yağlanması) Obezite ve diyabet (glikoz tolerans bozukluğu, ensülin direnci, leptin direnci, pankreas hasarı) Ani ritim bozuklukları, kalp krizi (yemekten sonra aniden ölenlerde önemli olabilir)
Astım ve alerjiler
Retina harabiyeti ve körlük
Çin Restoranı Sendromu: MSG’ ye duyarlı olan kişilerde görülen bir tablodur. İlk kez Çin lokantasında yemek yiyenlerde tanımlandığı için bu isim verilmiştir. MSG alındıktan 15-20 dakika sonra baş ağrısı, boynun arka tarafında, ön kolda ve göğüste yanma hissi, kol ve bacaklarda, yüzde veya başta sızlama ve karıncalanma, göğüs ağrısı veya göğüste sıkışma hissi, çarpıntı, bulantı, ishal, terleme gibi şikâyetler görülür ve 2-3 saat kadar sürer.
Gelelim neticeye
Sağlığımız üzerine bu kadar çok olumsuz etkileri olan, üstelik de diyetimizde bulunması şart olmayan MSG veya Çin tuzundan uzak kalmanın, en azından olabildiğince az tüketmenin doğru olduğu kanaatindeyim.
Prof.Dr. A.Rasim KÜÇÜKUSTA
Prof.Dr. A.Rasim KÜÇÜKUSTATelefon: 0212 631 99 19 / 0212 631 94 72
Sekreter cep telefonu: 0537 717 70 70
E-posta: ahmetrasimk@hotmail.comSahursuz Oruç Tutmayın
Akciger Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Kolestrol İlaçları Yorgunluk Yapıyor
Kalsiyum Hapı Kullananlar Dikkat
Mamogragi’nin Zararları Faydasından Çok mu?
PBA İçeren Ürünlere Bir Yasak Daha
İpek Yolu Hastalığı Behçet
Bilinmeyen Hastalık Soğuk Ürtikeri
Çölyak Neden Artıyor?
Aspirin Alerjisi
Lokum Gibi Kolestrol
Yoğurt Her Derde Deva
Kötü Kolestrol Fobisi
Osman Müftüoğlu’ndan İnciler
Vitaminler Öldürüyor
Açık Süt Kutu Süte Karşı
Grip ve Aşk
Bitkisel İlaçta Ölüm Tehlikesi
Ateş Düşürücü Haplar Zararlı Video
Champix ile Sigarayı Bırakmak
Astım krizine yol açan ilaçlar
Mesleksel Astım Tehlikesi
Öksürükten Teşhis ve Öksürük Türleri
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , , , , ,


Comments are closed.