By 10 Ocak 2009 Devamı →

CİLT RENK TESTİMakyaj, Kadın Olmanın Vazgeçilmez Bir Parçası

Renklerin hayatımızda yeri çok büyük. Bulunduğumuz mekanlarda tercih ettiğimiz renkler, ruh halimizi ve yaratıcılığımızı etkiliyor. Makyaj yaparken ya da giyinirken seçtiğimiz renkler ise zevkimizi, kişiliğimizi ortaya koyuyor. Renkleri iyi tanımalı ve bize en uygun renkleri tercih etmeliyiz.

Renkleri tanımak

Renkler sıcak ve soğuk olmak üzere ikiye ayrılır.
Sarı, turuncu ve diğer renklerin sarıya veya turuncuya bakan tonları sıcaktır.
Sıcak renkler bize ateşi, soğuk renkler ise bize serinliği çağrıştırır.
Mavi, eflatun, pembe gibi renkler soğuk renklerdir.

CİLT RENGİ TESTİ
Kıyafetlerinizi ve makyaj ürünlerinizi seçmeden önce mutlaka cilt renginizi belirlemelisiniz. Cilt rengi testi yapmak Bu testi yaparken yüzünüzün doğal gün ışığında olmasına dikkat edin. Tüm yüzünüzü ve boynunuzu görebilecek kadar geniş bir ayna kutlanın. Eğer mümkünse omuzlarınızı çıplak bırakın. Mümkün değilse omuzlarınıza giysinizi kapatacak şekilde beyaz bir havlu sarın. Yüzünüzü fondöten, kapatıcı ve pudra dahil olmak üzere her türlü makyaj malzemesinden arındırın. Saçınızı geriye doğru sıkıca bağlayın ve yüzünüzü tamamen açıkta bırakın.
Şimdi cildinizin sıcak/soğuk olduğunu belirleyin: Eğer cildiniz sarı-şeftali tonlarındaysa, cilt renginiz sıcaktır. Pembe – mavi tonlarındaysa, cilt renginiz soğuktur. Eğer cildinizin renginden tam olarak emin olamadıysanız, turuncu ve pembe ruj sürerek ve hangisinin size daha çok yakıştığına bakarak da, cildinizin soğuk mu sıcak mı olduğunu anlayabilirsiniz. Cilt renginiz sıcak ise sıcak tonlarda, soğuk ise soğuk tonlarda makyaj ürünlerini tercih etmelisiniz.

Makyajda ışık ve gölge

Makyajda amaç, yüzdeki kusurları gizlemek, güzel bölümleri ise vurgulamaktır. Bunu gölgelendirme ile yapabiliriz. Doğru bir şekilde gölgelendirme yapabilmek için, ışık ve gölge tekniğinin iki kuralını bilmeliyiz; açık renkler ışık verip, hacim kazandırırken, koyu renkler gölge yapar ve hacmi küçültür. Yani, açık renkler yüzümüzdeki dar alanları geniş göstermek, çökük ve koyu bölümleri yumuşatmak için; koyu renkler ise, yüzümüzdeki geniş alanları daraltmak, uzun alanları kısa göstermek için kullanılabilir. Örneğin burnunuza uyguladığınız rengin daha koyusunu burun ucuna ve burun kanatlarına uyguladığınızda burnunuz daha kısa ve ince görünecektir.

Aklınızda bulunsun
– Ambalajı açılmış ürünleri satın almayın.
– Uygulama fırçalarınızı ve spatulalarınızı sık sık temizleyin.
– Fondöten ve rimelinize su, ojenize aseton eklemeyin.
– Ürünlerin ambalajlarını değiştirmeyin.
– Bulmuşken alayım mantığıyla alışveriş yapmayın”; her malzemeyi bitmesine yakın yenileyin.

Makyöz Meryem DEDE

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Guzellik

Etiketler:,


2 Yorum Var "CİLT RENK TESTİ"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. elif feyda dedi ki:

    ben kendıme yakıştırdığım renkleri başkaları yakıştıramıyo bu kişilerden biri de eşim kendimi cooook mutsuz hisediyorum ve yuzumde çikan lekeler benı çok mutsuz edıyor

  2. dilan nergiz dedi ki:

    benim vitiligo hastalığım var showda geçen sene bir vitiligo uzmanı var adını bilmiyorum acaba bilen varsa bana yardımcı olabilirmisiniz