By 22 Kasım 2011 Devamı →

CİLT LEKELERİNE ENZİM PEELİNG İLE VEDA EDİNYaz mevsiminin cildimizde miras bıraktığı kahverengi lekelerin rengini açmak için kullanılan yöntemlere bir yenisi eklendi: Enzim peeling…
Enzim PeelingHer cilt tipine her mevsimde uygulanabilen bu peeling’in soyucu etkisi yok denecek kadar az olduğundan, işlemden sonra hemen günlük yaşama dönülebiliyor! Yöntemin detaylarını Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Yasemin Saray’a sorduk.Enzim peeling cilt lekelerini nasıl tedavi ediyor?

– Cilt lekeleri, derinin rengini oluşturan pigment (melanin) miktarının aşırı artmasından kaynaklanıyor. Enzim peeling ise melanin oluşmasını sağlayan tirozinaz adı verilen bir enzimi baskılıyor. Bu enzimin baskılanması ile birlikte lekeli bölgelerde melanin oluşumu azalıyor ve renk açılıyor.

Hangi tip lekeler yok edilebiliyor?

– Bu peeling ile yaşlılık lekesi olarak bilinen lentigolar, güneş lekesi ve hamilelik lekesi olarak bilinen melazma ile akne izleri gibi birçok lekenin tedavisi mümkün…

Hangi bölgedeki lekelerin tedavisinde kullanılabiliyor?

– En sık yüz, boyun, dekolte bölgesi, sırt ve el üzerlerine uygulanmakla birlikte vücudun leke bulunan her bölümünde kullanılabiliyor. Üstelik bilinen önemli bir yan etkisi yok.

Enzim peeling’in 6 avantajı
– Leke tedavisinde çok etkili
– Çok kısa sürede sonuç alınıyor
– Uygulama ağrısız oluyor
– Her cilt tipine uygulanabiliyor
– Yan etkisi yok
– Her mevsimde yapılabiliyor

Diğer kimyasal peeling’lerden farkı

– Bilinen kimyasal peeling’ler hasar görmüş olan cildin üst tabakasını soyarak etki ediyor. Enzim peeling ise ciltte lekelerin oluşumuna neden olan melanini azaltarak cildin rengini açıyor. Bu nedenle leke tedavisinde diğer kimyasal peeling’lere göre daha etkili olabiliyor.

– Yöntemin başarı oranı yüzde 90-95 arasında değişiyor. Soyucu etkisi yok denecek kadar az. Bu nedenle kişi uygulamadan hemen sonra aynı gün normal yaşantısına, günlük aktivitelerine dönebiliyor.

HANGİ TİP LEKELERE ETKİ EDİYOR?

Bu peeling ile yaşlılık lekesi olarak bilinen lentigolar, güneş lekesi ve hamilelik lekesi olarak bilinen melazma ile akne izleri olmak üzere birçok leke tedavi edilebiliyor. En sık yüz, boyun, dekolte bölgesi, sırt ve el üzerlerine uygulanmakla birlikte leke bulunan diğer bütün vücut bölgelerinde de kullanılabiliyor. Üstelik bilinen önemli bir yan etkisi yok. Hassas cildi olanlarda 24 – 48 saat içinde kendiliğinden düzelen kızarıklık ve kaşıntılar görülebiliyor.”

Genellikle uygulamadan bir hafta sonra lekelerde açılma başladığını ve 4-6 hafta içinde tamamen kaybolduğunu söyleyen Doç. Saray, lekelerin tekrar etmesini ve yeni lekelerin oluşmasını engellemek için yapılması gereken en önemli şeyin ise hayat boyu güneşten korunmak olduğuna dikkat çekti.

Ev Yapımı Peeling
Kimyasal Peeling
Kimyasal Peeling Nasıl Uygulanır?
En Kolay Peeling Tarifleri

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Guzellik

Etiketler:, , ,


Comments are closed.