By 17 Mayıs 2012 Devamı →

CİLT LEKELERİ VE KURTULMA YOLLARILeke tedavileri son yıllarda değişen ve ilerleyen teknoloji sayesinde daha kolay olmaya başladı. Yine de insanların özellikle tedavi sonrası bizler tarafından söylenen önerileri dikkate almamaları nedeniyle aynı sorunu belirli bir süre sonunda yaşadıklarını görüyoruz. Özellikle ozon tabakasının yırtılması sonucunda dünya üzerine doğrudan düşen zararlı güneş ışınlarının artması lekelerin insanlarda görülme sıklığını artırmıştır.

Bu yüzden bize her yıl daha fazla kişi leke şikayeti nedeniyle başvuruyor. Bu hastaların bir kısmı daha önce tedavisini yaptığımız hastalarken diğer bir kısmı yenilerden oluşuyor. Özellikle daha önce leke tedavisi uyguladığımız hastaların birtakım sebebler nedeniyle tekrar oluşan lekelerini ortadan kaldırmamızı istiyorlar. Yine ilk defa leke ile karşılaşan hastalar panikle bize gelip nedenlerini arıyorlar. Lekelerin oluşmasının nedenlerini sayacağız ama öncelikle leke kavramına değinmek gerekir.
Doğum lekeleri
Lekeler içerisinde öyle bir kategori var ki, her hamilelik sırasında hastalarımızda kendini tekrarlar. Özellikle doğum kontrol hapları ve hamilelik sırasında oluşan bu lekeler hormonsal değişimlerin melanin pigmentinin aşırı üretilmesine sebep olur. Bu artış özellikle güneş ile doğrudan temas içerisindeki yanak, alın ve çene gibi yerlerde büyük lekelerin oluşmasına ve her hamilelik sırasında tekrarlamasına neden olur.
İlaçların yan etkisiyle oluşan lekeler
Sık kullanılması zorunlu ağızdan alınan bazı ilaçlar ve bölgesel sürülen bazı kimyasallar nedeniyle vücut üzerinde lekeler meydana gelebilir. Sistematik ilaç alınıyorsa eğer ağız veya iğne yoluyla vücudunuzun her bölgesinde görülebilir. Bölgesel ilaç alımlarında, krem, losyon, sprey ve damla gibi bu durumlarda bölgesel kızarıklıklar, yanıklar ve lekeler oluşabilir.
Klasik güneş lekeleri
Özellikle güneşe doğrudan ve sıkça maruz kalan kişilerde oluşan bu durum aslında cildimizin kendini korumak amacıyla kalınlaşması ve fazla melanin pigmenti üretmesinden kaynaklanır. Bu artış ile belirli bölgelerde leke şekli ortaya çıkar.
Çiller
Yanak, alın ve çene bölgesinde daha sık gördüğümüz bu lekeler açık veya daha koyu renkli olabilirler. Genelde ilkbahar ile başlayıp, yazın en fazla seviyesine çıkan bu lekeler, kış ile sönerler.
Lentigo
Güneş nedeniyle ortaya çıkan şekline solar lentigo denirken, ilerleyen yaşlarda yaşa bağlı olarak karşılaşılanlarına senil lentigo denir. Boyutları 2-20 cm aralığında olan bu açık kahverengi ile siyak renkli lekeler sistematik bazı hastalıklarla birlikte görülürler. Yaşlılarda her iki tipi de aynı anda görülebilir. Bu durumda lekeleri almak hastayı gençleştirir.
Lekelerin nedenleri ve çözümleri
– Hamile kadınlarda doğum kontrol ilaçları, hormonlu sipiraller, adet geciktiricileri leke yapabilmektedir. Bu yüzden anne adayları daha dikkatli olmak zorundadır. Halk arasında hamilelik maskesi denilen ve yüzü kaplayan bu kahverengi lekeler, aslında doğum sonrası depresyonlarından biridir. Bu tarz lekelerin ortadan kaldırılması için uzun tedavi seansları gerekir.
– Yazın kullanmak zorunda kaldığınız tüm ilaçların prospektüslerini okuyunuz. Çünkü birçok ilaç ışık duyarlılığı nedeniyle lekelenmeyi artırır. Bu yüzden ilaç duyarlılığına dikkat etmelisiniz.
– Tahriş edici işlemler dediğimiz, sir, ağda, kese, peeling gibi işlemler sonrası güneşlenmeyin. Çünkü lekelenmeleriniz güneş nedeniyle doğrudan artar.
– İçerisinde alkol bulunan parfüm, tonik ve kolonya lekelenmeyi artırır. Yazın parfümünüzü doğrudan derinize değil saçlarınıza sıkın. Dikkat edin birçok kadın ve erkekte lekeler parfüm sürülen boyun ve etrafında görülür.
– Mor olan gözaltları güneş koruyucusu ve gözlük kullanılmazsa eğer var olan şikayetleri artacaktır.
– Su sporları ile uğraşanlar ve denizde aşırı kalanlar lekelenme konusunda en büyük risk grubundadırlar. Aynı zamanda bu gruba dağcı ve doğa yürüyüşlerini sevenleri de katabiliriz.
– Sık araç kullanan kişilerin elleri lekelenir, bu kişiler koruyucu kullanmalıdır.
– Esmer tenli kişilerin lekelenmesi sarışınlara göre daha fazladır. Ve tedavileri zor, uzun bir süreç alır. Esmer olmak güneş yanığı olunmasını engeller ama leke tedavisi için dezavantajdır.
Unutmayın, artan leke şikayetleri ile cilt kanserlerinde son yıllarda artış vardır. Bunun nedeni aşırı ve bilinçsiz güneşlenmedir. Bu tarz leke tedavileri için uzman kişilerden yardım almalısınız. Bilinçsiz müdahaleler lekeleri iyileştirmediği gibi artmasına da neden olabilir. En son çare olarak uyguladığımız lazer tedavilerini ancak krem ve peeling uygulamalarının cevap vermediği durumlarda öneriyoruz.
Güneşli günlerin arttığı aylardayız burada özellikle lekelenmeye müsait ya da lekelenme sorunları yaşayan kişiler kesinlikle koruyucular kullanmalı, lekeler küçükken dermatologlardan destek almalıdır.Benzer Yazılar :
Kırışıklık ve Lekelere Son
Lentigo Yaşlılık Lekelerine Doğal Çözümler
Bademli Leke Maskesi
Cilt Lekelerine Doğal Çözümler
Bacaklardaki Lekeler İçin
Sivilce İzleri ve Cilt Lekeleri için
Suna Dumankaya’dan Lekelere Karşı Formül
Suna Dumankaya’dan Koltuk Altı Lekelerine Doğal Çözüm
Şule Karabağ ile Doğum Lekelerine Çözüm
Yüzdeki Kırmızı Lekeler için Doğal Çözümler
Leke Gideren Ev Maskesi
Suna Dumankaya Cilt Leke Kürü VİDEO
Eldeki Lekelere Karşı Ballı Formül
Cilt Lekelerine Enzim Peeling ile Veda Edin
Lekeli Cilde Limon Suyu

Dr. Yasemin AMATO

* Dr. Yasemin Amato Kimdir?

Parlak Bir Cilt İçin Öneriler
Siyah Noktalara Karşı Doğal Maskeler
Cilt Problemlerinin Kaynağı Şeker ve Karbonhidrat
Bebeğiniz için Nemlendirici Seçimi
Nemlendirici Seçimi
Göz Çevresi Kırşıklıklarına Savaş Açın
Yumurta Akı Mucizesi
K Vitamini
Vücut Ritmi ve Cilt Bakımı
Doğum Yeniden Doğmaktır
Vücut Ritme ve Cilt Bakımı
Cilt Bakımı Neden Gerekli
Çatlaklardan Kurtulmak
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?
Photo Aging Nedir?
Kusursuz Güzellik
Diyet Yapmak Uzmanlık İster
Selülitlere Radyo Frekansı
Doğru Yürüyüş Nasıl Olmalı?
Sağlıklı Bir Yıl İçin
Kış ve Cildiniz
Kahvaltının Faydaları
Faydalı Güzellik Formülleri
Domatesle Sihirli Maske
Yeşil Çay ve Diyet
Akne İzleri
Kafeinle Yağlara Veda
Tonik Tavsiyeleri
Doğal Cilt Temizleme
Kuru Ciltler İçin Temizleyici
Saçlara Yapılan Yanlışlar

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Yasemin Amato

Etiketler:, , , , ,


Comments are closed.