By 22 Mart 2011 Devamı →

CİLDİNİZ BAHARA HAZIR MI?Mevsim geçişleri cildi yorabiliyor. Kışın soğuk havalarda kuruyan, nemi azalan cildinizi, bahar aylarına ve sonrasında sıcak yaz günlerine hazırlanmanın tam zamanı.

İşe cildinizin nemini dengelemekle başlayın.

Cilt hastalıkları uzmanı Uz.Dr. Ayfer AYDIN, cilt sağlığı için rastgele ürünler kullanmak yerine, uzman ellerde yapılacak analizden sonra, cilt yapısına uygun ürünlerin seçilmesi ve gerekli bakımların yapılmasını öneriyor.
CİLDİ BAHARA HAZIRLAMA ZAMANI
Cilde uygun bakım yapılmadığı takdirde sivilce, siyah nokta, kuruma, pullanma ve lekeler kaçınılmaz oluyor.

GÜNEŞTEN KORUNMAYI İHMAL ETMEYİN

Bahar mevsimi ile birlikte güneş koruma ürünlerinin önemi de ön plana çıkıyor. Özellikle bu mevsimde nemlendirici ve cilt yapısına uygun koruma faktörü içeren güneş koruyucu ürünler kullanılması gerekiyor. Yalnız açık ve güneşli havalarda değil, kapalı havalarda da güneşten yayılan ultraviyole ışınlarına karşı korunmak gerekiyor. Dr. Aydın, “Normal cilt tipine sahip kişilerin, güneşten koruyucu ürünleri en az 15 koruma faktörlü olmalı. Çok açık tenliler ile hassas cilt yapısına sahip olanlar İse en az 30 faktörlü ürünleri tercih etmeli. Bu ürünler güneşe çıkmadan 20 ile 30 dakika önce sürülmeli’! diyor.

SOYARAK YAZA HAZIRLAYABİLİRSİNİZ

Mevsim geçişlerinde cildi canlandırmak, temizlemek ve nemlendirmek için yapılabilecek uygulamalardan biri de kimyasal peeling yani soyma. Kışın havanın nem oranının azalması, sobalar ve yanan kaloriferler sebebiyle artan hava kirliliği, cildimizin daha cansız ve soluk görünmesine yol açıyor. Yağlı ciltlerde sivilce ve siyah nokta oluşumu artarken, kuru ciltlilerde de kuruma, soyulma, kaşıntı gibi şikayetler ortaya çıkıyor. Kimyasal peeling yöntemiyle cilt daha canlı ve diri bir görünüme kavuşuyor.

SİGARA CİLDİN EN BÜYÜK DÜŞMANI

Sigara dumanı, hava kirliliği ve ani ısı değişiklikleri cildin hasar görmesine yol açıyor. Parlak ve ışıltılı bir cilde sahip olmak için düzenli bakımın yanı sıra, sağlıklı beslenmeye, düzenli uykuya, stresten uzak durmaya ve alkol-sigara tüketmemeye dikkat etmek gerekiyor. Bahar aylarında yeterli miktarda su tüketmek de cilt sağlığı açısından önemli.

 

Uz.Dr. Ayfer AYDIN (Dermotoloji Uzmanı) Uz.Dr. Ayfer AYDIN
Amerikan Hastanesi 444 3 777
Yazıları :
Dr. Ayfer Aydın Kimdir?
Canlı Cilt İçin
Behçet Hastalığı
Kışın Bakımlı Saçlar İçin İpuçları
Lazerle istenmeyen Tüylerden Kurtulmak
Kimyasal Peeling Nedir Nasıl Uygulanır?
Güneşin Aldatıcı Cazibesi
Pamuk Gibi Ayaklar İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Ayfer AYDIN

Etiketler:, , ,


Comments are closed.