By 25 Şubat 2012 Devamı →

ÇİFT KOL VE BACAK NAKLİ AMELİYATI BİTTİHacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde 54 doktor 128 sağlık personeli görev aldığı, yüz ile çift kol ve çift bacak nakli yapılan iki hastanın tedavisinin yoğun bakım servisinde sürdüğü bildirildi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan yüz, çift kol ve çift bacak nakli ameliyatlarıyla ilgili basın toplantısı düzenlendi.Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, çift kol ve çift bacak nakli yapılan hasta için A grubu RH pozitif kana ihtiyaç olduğunu belirterek, basın mensupları aracılığıyla kan bağışı yapılması çağrısında bulundu.
Hasta haklarına saygılı bir süreç izleyeceklerini vurgulayan Tuncer, hastaların kendi istekleriyle basın önüne çıkarılacağını söyledi.
54 DOKTOR 128 PERSONEL GÖREV ALDI
Operasyonlarda 54 doktor, 128 yardımcı sağlık personelinin görev aldığını anlatan Tuncer, çift kol ve çift bacak nakli yapılan hastaya ameliyat sırasında 90 ünite kan, 120 ünite plazma verildiğini kaydetti.
Organların taşınırken düşürülmesinin söz konusu olmadığını, bu durumun bazı ekipmanlar taşınırken yaşandığını vurgulayan Tuncer, bu konuda da ileride daha dikkatli davranmaları gerektiğini ifade etti.
Tuncer, bu operasyonu gerçekleştiren ekibin tıp literatürüne geçeceğini de belirtti. Operasyonu gerçekleştiren ekipten Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonsrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Nazif Nasır da, 4 uzuv naklinin dünyada bir ilk olduğunu söyledi.
Çift kol ve çift bacak nakli yapılan hastanın durumunun henüz netleşmediğini, nakledilen uzuvların fonksiyonel hale getirilmesini amaçladıklarını bildiren Nasır, bu sürenin ise hastadan hastaya değiştiğini anlattı.
Nasır, kol ve bacak nakli yapılan hastaya nakledilecek uzuvlara operasyon öncesinde ışın uygulanarak zararlı hücrelerin yok edildiğini, bunun da dünyada ilk kez yapılan bir işlem olduğunu açıkladı.


İKİNCİ YÜZ NAKLİ YAPILDI

Antalya’daki Akdeniz Üniversitesi’nde Türkiye’nin ilk yüz ve kol naklinin ardından ikinci yüz nakli İzmir’den yapılan bağışla Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleştirildi.

Uşak’da Ahmet Kaya’nın yüz, kol ve bacakları ailesi tarafından bağışlanmış ve böylece Türkiye’nin ilk yüz, ikinci kol nakli ameliyatı 21 Ocak’ta Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleştirilmişti. İkinci yüz nakli ameliyatı hazırlığı haberi bu kez Hacettepe Üniversitesi’nden geldi. İzmir’in Çeşme İlçesi’nde 10 gün önce trafik kazasında ağır yaralanan 40 yaşındaki N.A.’nin tedavi gördüğü İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşti. N.A.’nın ailesi tüm organlarının bağışlanmasını kimliğinin açıklanmaması kaydıyla kabul etti. Aile kimliğin açıklanmaması için hastaneye dilekçe de verdi.

Bu gelişmenin ardından Türkiye’nin ikinci yüz nakli için Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki ekibinin hazır olduğu bilgisi geldi. Hemen İzmir’e ulaştırılan ekip, N.A.’nın bağışlanan organlarını almak için Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde operasyona başladı.

Çalışmayı tamamlayan ekip, N.A.’nin yüzü, kol ve bacaklarını bekleyen hastalara nakletmek üzere Ankara’ya götürdü.

TÜM ORGANLARI BAĞIŞLANDI
“OĞLUM BENİ HİÇ ÜZMEDİ”
Dokuz Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç.Dr. Cenk Ecevit, beyin ölümü gerçekleştikten sonra yüz, kol, bacak dahil tüm organları bağışlanan N.A. ve gerçekleştirilen operasyonla ilgili açıklama yaptı. Doç. Dr. Ecevit yüz, kol ve bacaklarının Hacettepe Üniversitesi’den gelen ve başkanlığını Prof.Dr. Gökhan Tunçbilek’in yaptığı 3 kişilik ekip tarafından alındığını söyledi. Doç.Dr. Ecevit, şöyle dedi:
“Donörün karaciğer, böbrek, kornea, kol, bacak ve yüzü nakledilmek üzere gece saat 03.00’e kadar süren operasyonla alındı. Yüz, kol ve bacaklar nakledilmek üzere Hacettepe Üniversitesi’ne, karaciğeri Gülhane Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, böbrekleri İzmir Eğitim Hastanesi’ne gönderildi. Korneaları ise uygun bir alıcı bulunana kadar hastanemizde bekletilecek. Nakil de hastanemiz tarafından yapılacak.”
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin organ nakli konusunda Türkiye’nin en ileri teknolojisine sahip hastanesinden biri olduğunu ifade eden Doç.Dr. Ecevit, 2011 yılında beyin ölümü gerçekleşen kişilerden en fazla naklin kendileri tarafından yapıldığını söyledi. Doç. Dr. Ecevit, yüz, kol ve bacakların vücut dışında kalma süresinin kısa olması nedeniyle nakillerin başlamış olabileceğini söyleyerek, “Türkiye organ nakilleri konusunda son derece tecrübeli bir ülke. Son günlerde yapılan yüz nakili ne kadar ileri bir seviyeye gittiğimizin göstergesi” dedi.

MOTOSİKLETİ İLE KAZA YAPMIŞ
Donör 40 yaşındaki N.A.’nın, 17 Şubat cuma günü kullandığı motosiklet ile Alaçatı’da kaza yaptığı öğrenildi. N.A.’nın, saat 11.30 sıralarında Alaçatı Belediyesi yakınlarında motosiklet ile seyir halindeyken tali yoldan geri geri çıkan bir otomobile çarptığı, olay yerine çağrılan ambulansla önce Alper Çizgenakat Devlet Hastanesi’ne, ardından da Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildiği belirtildi. Bir hafta yaşam savaşı veren N.A’nın dün beyin ölümü gerçekleşti ve ailesi organlarını bağışladı.

“UMARIM ARAYIP SORARLAR”
Alaçatı’da oturan N.A.’nın annesi C.A. gözyaşlarını tutamadı, “Çok üzgünüz. Kendisi artık yok ama organları yaşayacak. İnşallah hayırlı birilerine nasip olmuştur. Umarım sonra da beni arayıp sorarlar” dedi.

NAKİL YAPILACAK HASTANIN YAKINLARI HASTANE ÖNÜNDE
Türkiye’de ikinci yüz naklinin yapılacağı Cengiz Gür’ün yakınları, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde ameliyatın başarıyla tamamlanmasını bekliyor. Cengiz Gür’ün halası Münevver Oral, çok mutlu ve heyecanlı olduğunu söyledi. Oral, doktorların dün gece aramasıyla İstanbul’dan apar topar uçakla İstanbul’dan Ankara’ya geldiklerini anlattı.

Yüz nakli yapılacak Cengiz Gür’ün yüzünün 2 yaşında televizyon tüpünün patlaması sonucu yandığını belirten hala Münevver Oral, 25 yaşında olan Cengiz Gür’ün yüz nakli olmayı çok istediğini, bunun için de bir ay önce Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ne başvurduklarını söyledi. Münevver Oral, yeğeninin, Antalya’daki ilk yüz nakline ilişkin haberleri büyük dikkat ve heyecanla izlediğini söyledi. Oral, Cengiz Gür’ün bir senedir İstanbul’da çalıştığını, internet kablosu bağlantısı yaptığını belirtti. Oral, “Meslek Yüksekokulunun 2 yıllık Haberleşme Bölümü’nü bitirdi. Ardından Açık Öğretim’de Radyo ve Televizyon Bölümüne girdi. Eğitimini burada sürdürüyor” dedi.

Cengiz Gür’ün eniştesi Mustafa Oral da yeğeninin yüz nakli için haberin bugün geldiğini belirterek, Gür’ün sabah ameliyata alındığını söyledi. Mustafa Oral, ameliyata girerken Gür’ün mutlu ve huzurlu olduğunu söyledi.
Antalya’da gerçekleştirilen Türkiye’de ilk yüz nakli ameliyatının kendilerine umut verdiğini söyleyen Oral, Cengiz Gür’ün yüzünün görüntüsü yüzünden mutsuz olduğunu, toplum içine çıkmak istemediğini belirtti. Cengiz Gür’ün annesinin hayatta olduğunu ancak babasını kaybettiğini anlatan Mustafa Oral, “Babası o çocukken akciğer kanserinden öldü. Annesi yıllar sonra ikinci evliliğini yaptı. İstanbul’da yaşıyorlar. Cengiz’in 2 kardeşi var. Radyo Televizyon bölümünde eğitim görüyor. Haber sunucusu olmak istiyordu. Bu ameliyatla, bu hayale bir adım daha yaklaşacak” diye konuştu.

ÇOK SEVİNDİ VE UMUTLANDI
Türkiye’de ikinci yüz naklinin yapıldığı Cengiz Gül’ün yakınları Hacettepe Hastanesi önünde ameliyatın sona ermesini beklediler.
Bu sırada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül’ün halası Münevver Oral, çok heyecanlı olduğunu ifade ederek, Gül’ün saat 03.30’da uçakla İstanbul’dan Ankara’ya geldiğini söyledi.

Gül’ün yüzünün iki yaşında televizyon tüpünün patlaması sonucu yandığını belirten Oral, 25 yaşında olan Gül’ün yüz nakli olmayı çok istediğini bunun için de bir ay önce Hacettepe Üniversitesi Hastanesine başvurduklarını söyledi.
Antalya’daki ilk yüz nakline ilişkin haberleri izleyen Gül’ün çok sevindiğini ve umutlandığını anlatan Oral, yeğenini ameliyata girerken göremediğini söyledi.

Oral, Cengiz Gül’ün bir senedir İstanbul’da çalıştığını, internet kablosu bağlantısı yaptığını belirterek, aynı zaman da eğitimini sürdürdüğünü kaydetti.

Cengiz Gül’ün eniştesi Mustafa Oral da yeğeninin yüz nakli için haberin bugün geldiğini belirterek, Gül’ün sabah saat 09.00’da ameliyata alındığını söyledi. Oral, ameliyata girerken Gül’ün mutlu ve huzurlu olduğunu söyledi.
Antalya’daki ameliyatın kendilerine umut verdiğini söyleyen Oral, Gül’ün yüzünün görüntüsü yüzünden mutsuz olduğunu, toplum içine çıkmak istemediğini belirtti.

Gül’ün annesinin hayatta olduğunu ancak babasını kaybettiğini anlatan Oral, radyo televizyon ve sinema bölümünde eğitim gören Gül’ün haber sunucusu olmak istediğini, bu ameliyatla bu hayale bir adım daha yaklaşacağını kaydetti.

 


Çift kol ve bacak naklinde kötü haber

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesinde çift kol ve çift bacak nakli yapılan Şevket Çavdar’ın bacaklarından biri alındı. Şevket Çavdar’ın ağabeyi Mutlu Çavdar ise bu gelişme sonrası çok kötü olduklarını ancak yine de umudu elden bırakmak istemediklerini söyledi.

HÜ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer yaptığı açıklamada, Çavdar’ın yapılan operasyon sonrasında “vücudun kalp dolaşım ve kan sisteminin bacaklardan birini idame ettiremediğini, bu nedenle aile ile konuşularak sol bacağının alındığını” söyledi.

Bugün gerçekleştirilen operasyon sonrasında Çavdar’ın genel sağlık durumunun stabil olduğunu belirten Tuncer, diğer nakledilen üç uzvun durumunun iyi olduğunu ve uzuvların yaşatılmaya çalışıldığını, hastanın yoğun bakımda takibinin devam ettiğini ifade etti. Bu arada, yüz nakli yapılan Cengiz Gül’ün durumunun iyi olduğu öğrenildi.

“AİLE BACAĞIN ALINMASINA İZİN VERDİ”

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi’nde geçtiğimiz Cuma günü çift kol ve çift bacak ameliyatı ile bir ilke imza atılmasının ardından, bugün sol bacağı alınan nakil hastası Çavdar’ın ailesi, kaygı içinde diğer uzuvların vücut tarafından kabul edilmesini bekliyor.

Nevşehir’den tüm umutlarını toplayarak gelen Ankara’ya gelen Çavdar ailesi, dün gece doktorlardan gelen “tek bacağın alınması gerekiyor” haberinin ardından bir karar vererek, bacağın alınmasına izin verdi. Dün gece yarısından sonra yaşanan gelişmeler hakkında bilgi veren aile yakınlarının tek istekleri, diğer uzuvların sağlıklı bir şekilde vücuda uyum sağlaması.

“Nakil sonrası önce çok sevindik, sonra bu gelişme ile şok yaşadık”

Çavdar’ın dayısı Nevşehir Yazıhüyük Belediye Başkanı Cengiz Çavdar, yeğenin ameliyata alınmadan önce hekimlerin kendilerine her türlü risk hakkında bilgi verdiğini, her gelişmeye karşı hazır olmalarını istediğini söyledi.

Hep güzel gelişmelerin olmasını temenni ettiklerini, ancak risklere karşı da hazır olmaya çalıştıklarını dile getiren dayı Çavdar, “Maalesef sabaha karşı bacaklarından biri alındı. Güzel bir nakilden sonra böyle bir gelişmenin olması çok üzücü, ama böyle bir gelişmenin olabileceği belirtilmişti. Bizim, bilgimiz dahilinde oldu. Doktorlar ellerinden geleni yapıyorlar” diye konuştu.

Dayı Cengiz Çavdar, olumsuz gelişmelerin dün gece yarısı olduğunu ve sabaha karşı ameliyatın yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Saat 03-04 gibiydi. ‘Bacakta fonksiyonların yerine gelemediği, kan dolaşımında sorun olduğu’ aktarıldı. Hayatını tehlikeye sokmamak için bu kararın uygun olduğu bildirildi. Saat 24.00-01.00 gibi operasyonu gerçekleştiren Dr. Serdar Nazif Nasır Bey, kardeşini yanına çağırdı ve durumu anlattı. Biz de operasyona ‘tamam’ dedik. Kolay bir ameliyat değil, tüm doktorlar çok çabalıyor. İnşallah, başka bir olumsuz gelişme olmaz.”

“DÜN GECEDEN BERİ AĞLIYORUZ”

Şevket Çavdar’ın ağabeyi Mutlu Çavdar da bu gelişme karşısında dün gece çok kötü olduklarını, morallerinin çok bozulduğunu, ancak yine de umudu elden bırakmak istemediklerini dile getirdi.

Bu nakilin kendileri için çok önemli bir fırsat olduğunu, hem bağışçının ailesine hem de operasyonu gerçekleştiren ve bu koşulları hazırlayan Sağlık Bakanlığı ile Hacettepe Hastanesi’ne ve hekimlere minnet borçlu olduklarını vurgulayan ağabey Çavdar, “Nakil sonrası önce çok sevindik, sonra bu gelişme ile şok yaşadık. Fakat, her şeye karşı tedbirli olunması istenmişti zaten. Dün geceden beri ağlıyoruz. Başka bir şey olmaması için dua ediyoruz” dedi.

“EN BÜYÜK DİLEĞİ YÜRÜMEKTİ”

“Kardeşimin, en büyük dileği yürüyebilmekti” diyen ağabey Çavdar, şöyle devam etti:

“Uyandığında tek bacağının alındığını öğrenince ne olacak, ne hissedecek bilmiyorum. Belki ilerleyen zamanlarda onu da alabilirler, hiç birşey belli değil. Sadece umut ve dua ediyoruz. Hastanedeki ameliyathane yanındaki bekleme salonundan ayrılmıyoruz, onun yanındayız. Yürüyebilmek en büyük isteğiydi, psikolojisi ne olacak bilmiyoruz, ama yine umutluyuz. Allah’tan umut kesilmez. Hekimlerimizden Allah razı olsun, onlar o kadar mücadele ediyor ki, ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.”

ANNENİN HABERİ YOK

Ağabey Çavdar, memlekette haber bekleyen kalp ve şeker hastası olan anne Fatma Çavdar’ın bu gelişmeden haberi olmadığını belirterek, kendisine evde televizyon izlettirmediklerini, hasta ve kaygılı olduğundan olumsuz bir gelişmenin annelerinin sağlığını riske atmasından endişelendiklerini söyledi. HÜ Tıp Fakültesi’nde çift kol ve çift bacak nakli yapılan Şevket Çavdar’ın sol bacağı, “vücudun kalp dolaşım ve kan sisteminin bacaklardan birini idame ettiremediği gerekçesiyle ailenin bilgisi dahilinde konuşularak bugün alınmıştı.


Nakledilen bütün uzuvlar geri alındı

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesinde çift kol ve çift bacak nakli yapılan, dün sol bacağı alınan Şevket Çavdar’ın nakledilen diğer uzuvları da alındı. 27.02.2012

Alınan bilgiye göre, vücudun kalp dolaşım ve kan sisteminin nakledilen uzuvları idame ettirememesi nedeniyle operasyon yapılarak iki kol ve sağ bacak da alındı.

Çavdar’ın tedavisinin yoğun bakımda sürdüğü bildirildi.

Öte yandan, yüz nakli olan Cengiz Gül’ün de sağlık durumunun iyi olduğu ve yarın uyandırılmasının planlandığı belirtildi.

İYİ NİYETLİ AMA ZORLANMIŞ BİR NAKİL

“DÜN GECEYE KADAR HER ŞEY NORMALDİ”

Dün sol bacağı, bugün ise diğer uzuvları alınan nakil hastası Şevket Çavdar’ın ailesi, operasyonun başarısız olmasından dolayı üzüntü yaşıyor.

Hastanede Çavdar’ın sağlık durumunu takip eden aile bireyleri, hastalarının bir an önce yoğun bakımdan çıkmasını ümit ettiklerini belirtti.

Şevket Çavdar’ın ağabeyi Hüseyin Çavdar, kardeşinin eski sağlığına kavuşacağı yönünde umutlu olduklarını, ancak uzuvların alınmasından dolayı büyük üzüntü yaşadıklarını söyledi.

Doktorların kendilerine, kardeşinin kalbinin yetersiz olduğunu ve çalışmadığını, yüksek tansiyon sorunu bulunduğunu belirterek, hastanın hayatını riske atmamak için uzuvları almak zorunda olduklarını dile getirdiklerini anlattı.

“DOKTORLAR ÇOK ÜZGÜN”

Hüseyin Çavdar, “Doktorlar çok üzgün, temennimiz kardeşimin buradan sağ salim çıkmasıdır” diye konuştu. Ağabey Çavdar, annelerinin henüz durumdan haberdar olmadığını ifade etti.

Üvey ağabey Osman Gündoğan da “Doktorları, Şevket’in sağlık durumunun iyi olduğunu söylediler. Herhangi bir hayati tehlikesi yokmuş. Üzüldük, elimizden bir şey gelmiyor, bekliyoruz. Dün saat 23.00’e kadar her şey iyiydi, sonra her şey tersine döndü” dedi.

Osman Gündoğan, Çavdar’ın yoğun bakımdaki tedavisinin sürdüğünü ifade etti.

HACETTEPE’DEN İLK AÇIKLAMA

Hacettepe Üniversitesi (HÜ), iki kol ve iki bacak nakli yapılan Şevket Çavdar’ın nakil ameliyatının başarılı geçtiğini, ancak ilerleyen süreçte kalp-damar ve kan sisteminin nakledilen dokuların idamesini sağlayamadığından sol bacağın, ardından metabolik komplikasyonların ortaya çıkması üzerine uzuvların aile bilgisi dahilinde alındığını bildirdi.

Dün sol bacağı bugün de diğer uzuvları alınan Şevket Çavdar’ın sağlık durumuna ilişkin üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İki kol ve iki bacak nakli yapılan hastamızın ameliyatı daha önce basın toplantımızda bildirdiğimiz gibi başarılı geçmiş, ancak daha sonraki açıklamamızda da belirtildiği üzere, hastanın kalp-damar ve kan sisteminin hastamıza nakledilen dokuların idamesini sağlayamaması nedeni ile sol bacak ameliyat sonrası birinci günde bilimsel kurulun kararı ve ailenin onayı ile alınmıştı.

Devam eden süreçte dokuların idamesi kısmen sağlanmış, ancak bu sorunlara metabolik komplikasyonların da eklenmesi üzerine bilimsel kurulumuz toplanmış ve hastanın nakledilen ekstremitelerin bu sorunların çözülmesi için kademeli olarak alınmasına karar verilmiştir. Aile bilgilendirilerek ekstremiteler alınmıştır. Hastamız, ameliyathane yoğun bakımında izlenmektedir. Kritik dönem devam etmektedir.”

Açıklamada, yüz nakli gerçekleştirilen Cengiz Gül’ün de sorunsuz olarak izlendiği, hafta içi uyandırılmasının planlandığı ifade edildi.


Şevket’ten kötü haber geldi

Hacettepe Üniversitesi (HÜ), iki kol ve iki bacak nakli yapılan Şevket Çavdar’ın yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, 24 Şubat’ta sabah saatlerinde kol ve bacak nakli yapılan Çavdar’ın nakil sürecine ilişkin bilgilere yer verildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Hastamızda gelişen metabolik dengesizlik maalesef hastamızın yaşamını ciddi düzeyde etkileyecek duruma gelmiş, alınan tüm önlemler ve uygulanan yoğun tedavi yaklaşımlarına rağmen hastamız 27.02.2012 tarihinde saat 19.20’de kaybedilmiştir. Yaklaşık 90 saate varan süreyle 200’e yakın doktor ve sağlık personelinin insanüstü bir çaba göstermesine karşın hastamızı kaybetmenin derin üzüntüsünü duymaktayız…


ÖLÜMLE SONUÇLANAN NAKİL İLE İLGİLİ ŞOK!

Hacettepe’deki nakilde Sağlık Bakanlığı’nın bir başka hasta için sadece ‘çift kol’ nakline onay verdiği ortaya çıktı.

Doç. Dr. Nasır, izin almaksızın Çavdar’a çift kol ve çift bacak nakletmiş, Şevket Çavdar’ın ölümüyle sonuçlanan çift kol ve çift bacak nakliyle ilgili şok bir detaya ulaştı. Ameliyatı yapan Hacettepe Üniversitesi ekibinin bir başka hasta için çift kol nakline onay aldığı ve donörden bacakları almaması gerektiği ortaya çıktı. Ancak Türkiye’nin ilk yüz naklini yapan Prof. Ömer Özkan’ın da bakanlığa başvurduğunu öğrenen Doç. Dr. Serdar Nasır; son anda, bakanlığın izni olmadan bacakları da aldı.

Ulusal Organ Nakli Koordinatörlüğü; İzmir’de, hayatını kaybeden Nazım Akan’ın organ ve dokuları bağışlanınca Akdeniz Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Gülhane Askeri Tıp Fakültesi (GATA) Doku Nakil Merkezleri’nden donöre uygun yüz ve uzuv hasta listelerini istedi. Hacettepe Üniversitesi, yüz ile uzuv nakli bekleyen 4 kişiyi bildirdi. Listede Şevket Çavdar da vardı. Akdeniz Üniversitesi ise dirsek altından çift kol ve diz altından çift bacak nakli bekleyen hastalarının ismini gönderdi. Ulusal Doku Nakli Koordinatörlüğü, yaş, boy, cinsiyete göre Gazi ve GATA’nın listelerindeki hastaların donöre uymadığını bildirdi.

Hacettepe’den çift kol nakli için bekleyen hasta ile Akdeniz’den çift kol ve çift bacak nakli bekleyen hastalar donörle uyumluydu. Akdeniz Üniversitesi daha önce nakil yaptığı için Hacettepe Üniversitesi’ne nakil izni verildi. Bakanlık, her olasılığa karşı Akdeniz Üniversitesi’nin de hazır olmasını istedi. Doç. Dr. Nasır’ın da aralarında bulunduğu nakil ekibi, Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla İzmir’e giderken, Prof. Ömer Özkan’ın çift kol ve çift bacak nakli için izin aldığına dair bir duyum aldı. Bunun üzerine Doç. Dr. Nasır, İzmir’e gittiğinde, bakanlığa bildirmeden donörden çift kolun yanı sıra çift bacağı da aldı. Ömer Özkan hemen bakanlığı arayarak, “Çift kol için izin verdiğinizi açıklamıştınız, bacaklar neden alındı?” diye isyan etti. Bakanlık bu arada Hacettepe’ye ulaşmaya çalıştı ancak operasyon başlamıştı. Doç. Dr. Nasır ve ekibinin, Şevket Çavdar isimli hastaya çift kol ve çift bacak nakli yaptığı medyadan duyuruldu.

BAKANLIK ACİL TOPLANDI
Bakanlık, Çavdar’ın durumu netleşene kadar açıklama yapmama kararı almıştı. Çavdar’ın ölümünden 2 gün sonra Kompozit Doku Nakli Bilim Kurulu, 6 üye ve 10 ayrı branştan uzmanın katılımıyla toplanıldı. Mevzuat dışı uygulama üyelere bildirildi. Kurul, 3 hafta sonra Hacettepe Üniversitesi Nakil Merkezi hakkında kararını verecek.
BAĞIŞLAR NEYE GÖRE DAĞITILIYOR?
Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinatörlüğü’nün belirlediği standartlara göre donör ile alıcı aynı cinsiyetten olmalı. Donörle alıcı arasında maksimum artı-eksi 20 yaş ve artı-eksi yüzde 10 boy farkı bulunmalı. Donörün organların alındığı yerin en yakınındaki nakil merkezine verilmeli. Ancak bu koşul gerçekleşmiyorsa Ulusal listede durumu en uygun hastaya verilmeli. Ulusal listede hastalar arasında eşitlik sağlanırsa nakil merkezi sıralamasına bakılmalı. O zamana kadar hiç nakil yapmamış ya da nakil sırası tekrar gelmiş merkez seçilmeli. 03.03.2012
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , , , ,


Yorumlar "ÇİFT KOL VE BACAK NAKLİ AMELİYATI BİTTİ"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. Meral Başdemir dedi ki:

    Amelyatı gerçekleştirmeye çalışan doktorun konuşmaları da bir tuhaftı,düzgün anlatımdan uzak…İlk olmak hedefti…Gerek yoktu….