By 13 Ocak 2011 Devamı →

CHAMPİX İLE SİGARAYI BIRAKMAKNikotin ihtiyacını ortadan kaldırarak sigarayı bıraktırdığı iddia edilen Champix için uzmanlar bir yıl içinde yüzde 40 oranında başarı sağlandığını belirtiyor.
Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz dağıtılan Champix hakkında ABD’de 4 bin kişinin üzerinde yapılan araştırmada 3 ay sonrası başarı oranı yüzde 65. İlacın tedavisi 8-12 hafta sürüyor.Champix ile Sigarayı Bırak
Prof. Dr. Zeki Kılıçarslan :

Champix beyindeki nikotin reseptörlerine bağlanan, nikotin reseptörlerini kısmen bloke eden bir ilaç. Diğer ilaçlar nikotini giderek azalan dozda vererek sigarayı bıraktırırken bu ilaç nikotin ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Ama bu ilaca da mucize olarak bakmamak gerekir. Diğer ilaçlara göre daha başarılı ama sorunu tümüyle ortadan kaldıran bir ilaç değil.YÜZDE 65’İ SİGARAYI BIRAKTIİlaç 2006’dan itibaren ABD ve Avrupa’da kullanılmaya başlandı. Bugüne kadar 80 milyon paket reçeteyle satıldı. Araştırmalara baktığımızda, ABD’de 4 binin üzerinde sigara içen insanın yüzde 65’inin sigarayı bıraktıkları gözlemlendi. Birinci yıl sonunda da yüzde 44’e yakın kişiye bıraktırdığı görüldü. Bu ilacın hem klinik deneyimi var hem de saha deneyimi var. Diğer tedavilere baktığımızda bu oran yüzde 25’lerde.YEMEĞE KATTIĞINIZ ZAMAN İŞE YARAMAZ
Her şey kişinin kendisinin istemesiyle başlıyor tabii. Bu ilacı hastanın yemeğine kattığınız zaman sigarayı bırakamaz. Yani sigara bırakmayı istemeli. Ama elimizdeki verilere göre, doktor desteği olmadan bırakıcağım diyerek sadece kendi isteği ile bırakılan sigara bırakma başarı oranları yüzde 3 ile 5 arasında değişiyor. İlaçsız olarak doktor desteği ile bırakma başarı oranı ise yüzde 7-10. Champix’te ortalama başarı yüzde 44. Yüzde 65’in üzerinde de çalışmalar var. Ama yüzde 40’ın altında bir veri yok.


Bakanlıktan sigara bıraktırma ilacı açıklaması

Sağlık Bakanlığı, ücretsiz dağıtılan Champix sigara bıraktırma ilacının, intihar eğilimine ve intihara yol açtığı yönündeki haberlerle ilgili açıklama yaptı.

Sağlık Bakanlığı, Amerika ve Avrupa’da da ruhsatlı olan sigara bıraktırma ilacı Champix’in neden olduğu tüm şikayetlerin, ilacın Kısa Ürün Bilgisinde (KÜB) yer almış yan etkiler olduğunu belirterek, ruhsat aldığı tarihten bu yana Türkiye’de 70 binden fazla kullanılan ilaç ile ilgili Türkiye Farmakovijilans Merkezi’ne (TÜFAM) bildirilen sadece bir intihar düşüncesi, bir halüsinasyon, bir de anormal rüya görme vakası yaşandığını bildirdi.

Avrupa ve ABD’de konuyla ilgili güncel olarak yayımlanmış yeni bir güvenlik bulgusu ya da ilaçla ilgili yayımlanan yeni bir uyarı ve alınan bir aksiyon bulunmamaktadır. Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı gazeteler ve internet sitelerinde yayımlanan “Bakanlık tarafından ücretsiz dağıtılan Champix sigara bıraktırma ilacının, intihar eğilimine ve intihara yol açtığı” ve “Bakanlıktan ücretsiz intihar ilacı” başlıklı haberlerle ilgili açıklamanın yapılmasına gerek duyulduğu belirtildi.

Tütün kullanımının, dünyada hipertansiyondan sonra ikinci ölüm nedeni olduğuna işaret edilerek, sigaranın dünya genelinde her 10 yetişkinden birinin ölümüne yol açtığı vurgulandı. Bakanlığın, artan sigara tüketimi ve sigaranın sağlığa zararlarına dikkati çekecek politikalar ile tütün kullanımını azaltmaya yönelik uygulamalarda çok önemli başarılar elde ettiği belirtilerek, Tütün Mamulleri Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolüne Dair 4207 Sayılı Kanun yapılarak “Dumansız Hava Sahası” adıyla yürüttüğü kampanya ile sigara ve tütün ürünlerinin kullanılamayacağı alanların belirlendiği ve medyanın desteğiyle insan yaşamı ve sağlığı adına önemli bir mücadelenin toplum adına hayata geçirildiği anlatıldı.

Sağlık Bakanlığının sigara tiryakisi vatandaşları yalnız bırakmadığına dikkati çekilerek, “ALO 171” sigarayı bıraktırma hattına başvuran vatandaşların uzman sağlık ekibi bulunduran sigara bırakma polikliniklerine yönlendirildiği, ücretsiz tedavi ve ilaç desteği sağlandığı ifade edildi. İki ayda 200 binden fazla başvurunun yapılmasının, konunun ne kadar önemli olduğunun göstergesi olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Sigara bırakmaya destek amaçlı Vareniklin etken maddeli ilaç tedavi sırasında hekimlerin uygun gördüğü hastalara ücretsiz verilecek ve ilaç kullanımı hekim kontrolünde takip edilecektir. Haberlere konu olan Vareniklin etken maddeli ilaç Türkiye’de Champix adı ile 2008 yılından bu yana ruhsatlıdır. Söz konusu ilaç Amerika ve Avrupa’da da ruhsatlıdır. İlacın neden olduğu tüm şikayetler, ilacın KÜB’sinde yer almış yan etkilerdir. Bu şikayetler ile ilgili uyarılar, ülkemizde de onaylı olan KÜB’de kara kutu içerisinde yer almaktadır. Ruhsat aldığı tarihten bu yana ülkemizde 70 binden fazla kullanılan ilaç ile ilgili TÜFAM’a bildirilen, sadece bir intihar düşüncesi vakası, bir halüsinasyon vakası, bir de anormal rüya görme vakası yaşanmıştır. Avrupa ve ABD’de konu ile ilgili güncel olarak yayımlanmış yeni bir güvenlik bulgusu ya da ilaçla ilgili yayımlanan yeni bir uyarı ve alınan bir aksiyon bulunmamaktadır. Ayrıca bu konuda Bakanlığımızca oluşturulan Bilim Kurulu konuyu incelemektedir. Sonuç kamuoyuyla paylaşılacaktır. Toplum sağlığını ve insanımızın hayatını ilgilendiren bu çok önemli mücadelede medyamızın daha duyarlı ve doğru bilgilendirici yayınlar yapmasını arzu etmekteyiz.” 13.01.2011

CHAMPİX İLE SİGARAYI NASIL BIRAKTIYOR

Kilo Almadan Sigarayı Bırakmak Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Sigara Sonrası Öksürükler
Sigarayı Bıraktıran Bitkisel Formüller Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
Sigarayı Bıraktıran Tıbbi Yöntemler Dr. İlkay Keskinel
Sigara İçmek Şişmanlatıyor
“Tekumut” ile 1 haftada sigaraya veda
Sigara İçenlere Öneriler Doç.Dr. Canfeza Sezign


Sağlık Bakanlığı Champix araştırmasını bitirdi!

Ankara’da yapılan çalışmada, Sağlık Bakanlığına bağlı 20 sigara bırakma merkezinde Champix kullanan 2 bine yakın hastada sigara bırakma başarı oranı yüzde 72 olarak tespit edilmiş, intihar ya da intiharla bağlantılı bir olay gözlenmemiştir.”


Açıklamada, tedavi ile olsun ya da olmasın sigara bırakma sürecinde bağımlılık nedeniyle yan etkiler görüldüğünün altı çizilerek, ”nikotin eksikliğinden kaynaklanan yoksunluk semptomları ve altta yatan psikiyatrik rahatsızlıkların şiddetlenmesiyle oluşan depresif duygu durumu, vareniklin ve bupropin ile sigara bırakmada spesifik olarak ilaçların etkisine bağlı değil, sigara bırakma sürecinin kendisine bağlı olabilir” ifadesine yer verildi.

Uzman Görüşleri :

Bakanlığın açıklamasına cevaplarım var :

BİR: Bu ilacın Amerika ve Avrupa ülkelerinde ruhsat almış olması çok da önemli değildir. Her sene ruhsat almış birkaç ilaç piyasadan çekilir. Daha birkaç ay önce diyabet tedavisinde senelerce kullanıldıktan sonra ölümcül yan etkileri sebebiyle piyasadan çekilen Avandia örneğini unutulmamalı.

İKİ: Ülkemizde 70 bin kutu satıldığı bildirilen bu ilaç için TÜFAM’ a sadece üç bildiri yapılmış olması da asla yeterli bir güvence değildir. Bizde doktorların ilaç yan etkilerini bildirmek gibi bir alışkanlıkları yoktur. (TÜFAM’ a senede kaç bildiri yapıldığını merak ediyorum.)

ÜÇ: Açıklamada ilaç kullananların hekimler tarafından takip edilecekleri bildirilmektedir ancak intihar eğilimi, depresyon, ajitasyon gibi bu tür psikolojik yan etkilerin uzman olmayan hekimler tarafından doğru değerlendirilebileceğini sanmıyorum. Hatta ilaca bağlı ruhsal sorunlarla nikotin yoksunluk belirtilerini birbirinden net olarak ayırmanın her psikiyatrın harcı olmadığını da söyleyebilirim.

Gelelim neticeye

Sağlık Bakanlığı bir taraftan sigara içmeyenlerin sağlığını korumak için bir taraftan da sigara içenlerin bu kötü alışkanlıklarından bir an önce kurtulmaları için savaşıyor. Sigara Bıraktırma Merkezleri ve 171 numaralı Sigarayı Bırakma Hattı uygulamalarının da destekçisiyim ancak bu amaçla çok ciddi riskleri olan, güvenilirliği tartışmalı bir ilacın yaygın kullanımının telafisi zor sorunlar yaratabileceğini düşünüyorum.

Varenicline ciddi yan etkileri olan bir ilaçtır ve sigara bıraktırmada yaygın olarak kullanılması için yeterince güvenli değildir. Bu ilaç ancak özel gruplarda hastaların yakın takipleri ile denenebilir.

Tedaviye mutlaka bir psikiyatrın onayı ile başlanmalı ve hastalar tedavi süresince de psikiyatrlar tarafından takip edilmelidir.

32 senelik hekim olmama rağmen ben bu ilacı yazmaya cesaret edemiyorum.

Bizim psikiyatrlardan da bu konuda hiçbir açıklama duymadım. Ne düşündüklerini çok merak ediyorum.

Prof.Dr. A.Rasim KÜÇÜKUSTA
Telefon: 0212 631 99 19 / 0212 631 94 72
Sekreter cep telefonu: 0537 717 70 70
E-posta: ahmetrasimk@hotmail.com

Açık Süt Kutu Süte Karşı
Grip ve Aşk
Bitkisel İlaçta Ölüm Tehlikesi
Ateş Düşürücü Haplar Zararlı Video
Champix ile Sigarayı Bırakmak
Astım krizine yol açan ilaçlar
Öksürükten Teşhis ve Öksürük Türleri

Sigara bıraktırma ilacı kalp krizine yol açıyor05 Temmuz 2011

Sigara bıraktırma tedavisinde çok kullanılan ve ülkemizde de hem eczanelerde satılan ve hem de Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak dağıtılan Champix isimli ilacın yeni bir marifeti daha ortaya çıktı.

“Canadian Medical Association Journal” isimli tıp dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma bu ilacın felç, kalp yetersizliği, kalp krizi dâhil kalp-damar hastalıkları riskini yüze 72 oranında artırdığını ortaya koydu.

Piyasaya çıkan her yeni ilaç gibi vareniklin ihtiva eden Champix de çok etkili ve yan tesirleri olmayan bir ilaç olarak tanıtıldı ama kullanımı yaygınlaştıkça ilacın ciddi görme ve kalp ritim bozukluklarına, havale ve kas spazmlarına, bayılmalara, şeker hastalığına ve hatta ölümlere de sebep olabileceği ileri sürülmeye başlandı.

2007 yılında prospektüsüne intihar eğilimi, depresyon ve ajitasyon gibi ciddi psikiyatrik yan etkilere yol açabileceği uyarısı eklendi.

Amerika’ da pilotların, kamyon şoförlerinin ve bazı askeri personelin Chantix kullanmaları yasaklandı

Institute for Safe Medication Practices isimli kuruluşun raporuna göre 2008 yılının ilk üç ayında Amerika’ da Chantix kullanımı ile ilgili 50 tanesi ölümle sonuçlanan 1001 ciddi reaksiyon bildirildi.

Kalp krizi riski artıyor

Amerika’ dan Johns Hopkins, Wake Forest ve İngiltere’ den East Anglia Üniversiteleri uzmanları tarafından 8.216 kişi üzerinde yapılan 14 ayrı klinik araştırmanın değerlendirilmesiyle gerçekleştirilen meta-analizde Champix kullanan ve kalp-damar hastalığı olanlarda bunlarla ilgili komplikasyonların yüzde 72 oranında fazla olduğu belirlendi.

Kalp hastalığı olmayan sigara tiryakilerinde kalp-damar hastalıkları yüzünden hastaneye yatmayı gerektirecek ciddilikteki olayların görülme riskinin ise yüzde 150 daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Araştırmaya katılanların yaş ortalaması 45’ in altında idi ve çoğu da erkekti. Bu araştırmalarda ilaç alanlar 7 ilâ 52 hafta süreyle takip edildi.

Aslında Champix’ in kalp krizi riskini artırdığı yeni ortaya çıkmış bir bilgi de değil. Çalışmaya katılan uzmanlardan Dr. Spangler 2007’ yılında bu durumu FDA’ ya bildirmiş ama bulguları herhangi bir uyarı yapmayı gerektirecek önemde bulunmamıştı.

FDA haziran ayında 700 kişi üzerinde yapılan başka bir araştırmanın sonuçlarına dayanarak bu ilacın kalp-damar hastalığı olanlarda kalp krizi ve diğer ciddi riskleri artırabileceği uyarısını yapmıştı.

Champix piyasadan çekilmelidir

Meta-analize katkı sağlayan uzmanlardan Curt D. Furberg New York Times’ ta yayınlanan açıklamasında şunları söylüyor:

“FDA’ ya bildirilen ciddi yan etkilerin sayısına bakarak Champix’ in Amerikan ilaç piyasasındaki en zararlı ilaçlardan biri olduğunu senelerden beri biliyoruz. Şuur kaybına, görme bozukluklarına, intiharlara, saldırganlığa, depresyona ve diyabetin kötüleşmesine yol açtığını biliyorduk. Bu listeye artık ciddi kalp-damar hastalıklarını da ekleyebiliriz. Sigarayı bırakmak için çok daha iyi yöntemler var. Bu ilaç piyasadan kaldırılmalıdır.”

Firmadan para alanlar karşı çıkıyor

Mayo Klinik’ ten Dr. J. Taylor Hays ise ilacın “Ciddi kalp-damar olayları riskinin çok yüksek olmadığı ve sigarayı bırakmakla sağladığı olumlu etkiler dikkate alındığında faydalı bile olduğu” kanaatinde. Bu kişinin Pfizer’ den maddi destek alarak Champix ile ilgili araştırmalar yapan bir kişi olduğunu hatırlatmak isterim!

Pfizer’ in tıbbi işlerle ilgili başkan yardımcılarından Gail Cawkwell de şunları söylüyor:“Bu araştırmalarda kalp-damar hastası olanların sayısı çok az. Bunlara bakarak kesin karar vermek doğru değil. Champix sayesinde çok sayıda insan sigarayı bırakıyor ve bunun müspet etkilerini de hemen görmeye başlıyor.”

Champix’ in 2006’ da ilk çıktığında senede milyarlarca dolarlık satış yapacak bir ilaç olacağı umuluyordu ama yan etkileri ile ilgili raporların sağanak halinde gelmeye başlamasıyla bunun gerçekleşmeyeceği de anlaşıldı.
Tüm dünyada geçen sene 13 milyon kişiye yazılan Champix’ in satışları yüzden 10’ dan daha fazla azalarak 755 milyon dolara kadar düştü.

Gelelim neticeye

Hastalarım ve okurlarım benim yeni ilaçların gelişigüzel kullanımına nasıl şiddetle karşı çıktığımı iyi bilirler. Çünkü yeni ilaçlar hem etkinlikleri hem riskleri tam olarak belirlenmeden piyasaya çıkıyor.

Bundan 6 ay kadar önce yayınladığım bir yazıda bu ilacın çok ciddi nörolojik ve psikiyatrik hastalıklara yol açabilmesi sebebiyle ancak psikiyatri uzmanlarının tavsiye ve takipleriyle özel gruplarda kullanılmasının doğru olacağını yazmıştım.

Amerika’ da FDA’ nın Champix için kalp-damar hastalığıyla ilgili riskleri artırdığına dair “siyah kutu” uyarısı yapması bekleniyor.

Fransa’ nın ise ilaçla ilgili sorunlar sebebiyle Champix’ i mayıs ayında devlet sosyal güvenlik kurumunun geri ödeme kapsamından çıkardığını hatırlatmak isterim.

Ülkemizde sigaraya karşı çok başarılı bir mücadele yürüten Sağlık Bakanlığını Champix’ in gelişigüzel kullanılmaması için ciddi tedbirler almaya davet ediyorum.

Prof.Dr. Ahmet Rasim Küçükusta 05.07.2011

 


Sigarayı bitiren ilaç

Sağlık Bakanlığı’nın ücretsiz dağıttığı sigarayı bıraktırma ilacı işe yaramış görünüyor. 250 bin ilaç dağıtıldı, bugüne kadar 150 bin kişi bu alışkanlığından vazgeçti.
Türkiye’de bugüne kadar ilaçtan 230 bin kişi faydalandı. Sağlık bakanlığı 150 bin kişinin sigarayı bıraktığını tespit etti.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlar kurulu kararı ile bir kez daha 250 bin adet ilaç dağıtmaya hazırlandıklarını söyledi.

Kapalı alanlardaki sigara yasağının başlaması ile 2 milyon kişinin sigarayı bıraktığı, sigara kullanan kişi oranının yüzde 33’den yüzde 27’ye gerilediği de ortaya çıktı. Tüketilen sigara miktarı ise yüzde 15 azaldı.

Ücretsiz Sigara Bıraktırma İlacı BİTTİ!


Bir süredir Sağlık Bakanlığı tarafından milyonlarca lira harcanarak ücretsiz olarak halka dağıtılan sigara bıraktırma ilacı CHAMPIX (Chantix, Varenicline) kardiyovasküler yan etkiler (kalp-damar bozukluğuna bağlı ölüm, nonfatal kalp krizi ve felç) sebebi ile FDA tarafından kullananlar ve sağlık personeli uyarıldı.
FDA 2011 haziran ayında da halkı bu yan etkiler dolayısı ile uyarmış ve Pfizer’den bu konuda meta-analiz yapmasını istemiş ve meta-analizde de klinik çslışmalar sırasında ortaya çıkan ardiyovasküler yan etkiler tesbit edilmiştir.
ABD de reçeteli olarak satılan bu ilaç (!) kardiyovasküler yan etkiler yanında çok ciddi SSS (depresyon, intihar gibi) yan etkilere de sahip. KFD nin tüm uyarılarına karşı ila. Sağlık Bakanlığı yoluyla halka dağıtılmıştır. Acaba Türkiyede kaç kişi bu ilaç yüzünden öldü veya ciddi yan etkilere maruz kaldı? Prof.Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , , , , ,


70 Yorum Var "CHAMPİX İLE SİGARAYI BIRAKMAK"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Perihan dedi ki:

  Champix adet düzensizliği yapıyor, yerli forumlarda ve sayfalarda bundan bahsedilmiyor ama araştırdığımda gördüm ki Avrupadaki kullanıcılar bu konuda İnternete yazmışlar. Bende 2 ay kullandım ve ilk ay kısa bir menstrual kanama yaşadım ikinci ay ise henüz adet olamadım. Araştırma yaptığımda süt hormonunu yükseltilttiğini ve bu yüzden adet düzensizliği yaptığını gördüm. Doktora gitmeyi düşünüyorum. Sigarayı bıraktım ama gerek psikolojik gerekse fiziksel yan etkileri fazla.

 2. Seçil dedi ki:

  Yan etkiler herkesde görülecek diye bir şey yok fakat ben de bugün acile kaldırıldım ve bu ilaç yüzünden olduğunu düşünüyorum.ani bir kalp çarpıntısı ve bayılma hissi oluştu.değerlerim kontrol edildiğinde 155 nabız 15 e 9 da tansiyonum çıktı ve henüz 27 yaşındayım.. Bence çok ama çok dikkat edilmesi gerekiyor.tamam sigaranın zararları çok ama bırakabiliyorsanız kendi iradenizle bırakın çünkü ilacı kullanmayı bitirrdiğinz an yeniden iradenizle başbaşa kalacaksınız..yani ttedavi sonucunda canınız atıyorum bir sene sonra sigara isterse yine champixe mi saldıracaksınız..ki bu ilaçla bence her an her şey olabilir..ben korktum şahsen..zaten bedava veriliyorsa bu ilaç bir sebebi mutlaka olmalı 😐

 3. HÜLYA dedi ki:

  BU İLACIN DERİN UYKUDAN BAŞKA HİÇ BİR YAN ETKİSİNİ GÖRMEDİM SİGARAYI BIRAKALI 3 AY OLDU CANIM DA HİÇ İSTEMİYOR

 4. mustafa alı dedi ki:

  2. kez kullandım 1 ay kadar kullandım bu sefer devam paktinede basladım.sigarayı bu sefer bıraktım . sigarayı bırakmada çok etkili ama bana birsey olmaz vs dusunerek baslamayın ilaca. yasım 35 gecen hafta kalp çarpıtısı ndan dolayı 24 saate yakın hastanede kaldım. tek sebebide bu ilaç oldugunu düşünüyorum. suana kadar en ufak bi problem dahi yaşaamamıstım. 1 haftadır ilacıda bıraktım ama hala bana bişey olcak diye tırsıyorum. durup dururken kalp le ilgili kontroller tedavi sureci basladı. dikkaat edin benden söylemesi gencler.

 5. Murat ÇİFTCİ dedi ki:

  Bilmiyorum acaba objektif olup bu yazdıklarımı yayınlar mısınız ? Körler sağırlar oturmuş birbirini ağırlar misali olmak da güzel.Ben bu ilaçı gittim doktorların reçetesi ve gözetiminde 3 kez kullandım. Hepsinde beni ağır depresyona soktu. Yaşam anlayışımı yıktı resmen. Sonra int’in baktım (eğer İngilizce veya Almanca dillerine hakimseniz ) ooo neler yazmıyor ki ?!.. Dünyada 41 ülke de yasaklanmış. Amerika daki ismi Cmpix /Champix. Bir sürü mahkemeler ve davalar açılmış. Neyse bizler avrikalıyız da, yöneticilerimiz buna nasıl müsade ediyorlar. Bu ilaç resmen insanı ölüme yaklaştırıyor. İnsanlık sucu bu ilaç. Acile ülkemde yasaklı ilaçlar listesine girmesi lazım.

 6. Semiha dedi ki:

  Sanırım Sağlık Bakanlığı tekrar vermeye başlamış.

 7. malitr42 dedi ki:

  Merhaba bugün 15 günüm ve artık kurtuldum diyebilirim isteseniz bile içemiyorsunuz zaten tiksiniyorsunuz zaten aç karnına içmeyin % 90 kesin çözüm kesinlikle kullanın

 8. gustav ktlimt dedi ki:

  öncelikle herkese merhabalar
  ergin kardeşim günde iki paket sigara içiyordum. Ben iki sene önce Champix'le sigarayı bırakmayı denedim. Yaklaşık onuncu gün sigara içenlere küfür etmeye başladım. Fakat ilaç bitti ben sigaraya tekrar başladım. Yeniden denedim ve bu sefer devam hapını da aldım ve bunun sayesinde bıraktım. Şimdi harika, yok kalp krizi imiş yok felç falan bunlar hikaye.Öncelikle sizin istemeniz gerekiyor bırakmak için. Öyle mucize falan yok.

 9. ergin dedi ki:

  yaşım 50
  günde 50 adet sigara içiyordum.kalp krizi geçirdikten sonra stent takıldı.o günden beri içmedim.15 ay geçti.ilaç kullanmadım..şimdi günde en az 45 dk yürüyürum.bırakmak kolay oldu mu hayır iradeye bağlı olarak bırakmadığım için zorlandığımı sanıyorum.
  bırakmaya karar verenler şu kısa kısa lara dikkat etmeli
  1-biz bağımlılar asla bırakmış olmuyoruz.sigara içmeyi erteliyoruz. bu çok önemli zira ben bu işi becerdim.bir tane içsem bir şey olmaz dediğinizde yandınız
  2-bir sigara yı bırakan ( içmeyi erteleyen ) kişi ile dost olun telefonunu alın yoksunluk dönemlerinde hemen o arkadaşınızı arayın onun vereceği taliamtlara uyun
  3-sigara benim iyi düşünmemi sağlıyor.dikkatimi toplamayı sağlıyor ben bırakmak istemiyorum ki ben içmekten zevk alıyorum .vs vs vs
  hepsi laf bağımlılığın söylemleri

  4-içmeyi bırakmaya ( erteleyenler ) niyetlenenlerin kırılma noktalarında her an e mail adresimle yardımcı olabilirim.

  ergin23@hotmail.com

 10. merve dağcı dedi ki:

  Merhaba;
  Yaklaşık 1 aydır ilacı kuıllanıyorum ama 2 haftadır sigara içmiyorum 2. kutuyu mutlaka kullan diyorlar fakat çekiniyorum kullanmalımıyım yoksa ilacı 1. kutuyla bırakmalımyım yorumu olan var mı arkadaşlar?
  syg.

 11. yeliz ünal dedi ki:

  Bende sigarayi gercekten birakmayi isteyenlerdenim.simdilik nikotinel band kullaniyorum sigarayi baya azalttim fakat band i takmadigim günler icme istegim daha cok artiyor.Bahsedilen champix ilaci ni almayi düsünüyorum arastirmak istedim bu ilac hakkindaki yazdiklariniz beni baya korkuttu acikcasi.ama yinede bu illetten kurtulmak istiyorum ve alicam.diger yardimci lar gercekten cok bos.Allah her birakmak isyenenin yardimcisi olsun”¦.

 12. v hadi ergenç dedi ki:

  bugun başlıyorum hadi hayırlısı tam 35 yıl oldu

 13. Murat ÇİFTCİ dedi ki:

  Bu salak ilaç resmen insanların zor durumundan çıkar elde etmek üzere yapılmış bir boka yaramayan sömürgeci ve belki de içinde nelerin bulunduğu (!) bile şüpheli dandik bir ilaçtır. Sakın almayın bir işe yaramıyor

  • Mustafa Çaylı dedi ki:

   Murat Bey, ilacı kullandınız mı? Ben 26 yıl, sigara kullandım. Bırakmak için her yöntemi denedim. Champix kullandım, onunla birlikte spor aktivitelerimi arttırdım. Şu an sigara kullanmıyorum. Müthiş fit bir vücuda sahibim. Hatta karın kaslarım bile çıktı diyebilirim. 🙂 Bisiklete biniyorum hemde 30 km. yolu tık demeden yapıyorum. Evim 3.katta koşarak çıkıyorum. 40 yaşındayım. Tabiki bırakmayı çalıştığım ilk günler sıkıntılarım oldu. Her gülün dikeni, başarıya giden her yolun iniş ve çıkışları olur. Sabırlı davrandım. En önemlisi içimdeki adama inandım. Günde 2 paket sigara içiyordum. Akşamcılığım da vardı, zor oldu ama başardım. Sizde başara bilirsiniz. Aslında başarı hepimizin.

 14. süreyya avcı dedi ki:

  champix ile sigarayı bırakalı 4 ay oldu tam 31 yıl sigara içtimve bırakacağıma ne ben ne yakınlarım inandı ama ben bunu bu ilaç sayesinde başardım.

 15. MELİS ALEV YILMAZ dedi ki:

  BEN 24 YAŞINDAYIM 3 SENEDİR SİGARA İÇİYORDUM CHAMPİX İLE 1 AYDIR SİGARAYI BIRAKTIM İLK 3 GÜN YOĞUN ŞEKİLDE MİDE YANMASI ŞİKAYETİM OLDU 1 HAFTADA ACIKMA ŞİKAYETLERİ ARADA BİR SOL TARAFIMDA ÇARPINTI VE AĞRI OLUYOR YOĞUN ŞEKİLDE İŞTAH AÇILMASI YAPTI VE YOĞUN ŞEKİLDE SİNİR YAPTI AMA 2 HAFTADA BİR DOKTOR KONTROLÜNE GİDİYORUM ŞU ANDA HERŞEY YOLUNDA GİBİ TABİİ BİRAZ KAFADAN DA BİTİRMEK LAZIM KENDİNİZİ PEK DE İLACA BAĞLAMANIZI TAVSİYE ETMİYORUM BEN İLAÇ KULLANMADIM BUGÜN AMA CANIM SİGARA DA İSTEMİYOR ____SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYENLER İLLERİNDEKİ NUMUNE HASTANELERİ (KETEM BİRİMİNE) YADA GÖGÜS HASTALIKLARI HASTANESİ BAŞVURMALARI GEREKMEKTEDİR____ İLAÇ DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANILMALIDIR

 16. mehmet tekin dedi ki:

  ilacı kullanalı 25 gün oldu 7 gündür sigara içmiyorum ilaç %100 bıraktırmıyor %50-60 insan iradeside gerekiyor yani campixle sigaraı bırakırken acı çekmiyorsun kriz fazla sarsmıyor. yan etkiside var hemde cok önemli intihar vakası dedikleri bu olsa gerek gece uyurgezer yapıyor mesela ben pencereyi açıp dışarı bakmısım dış kapıyı açmaya çalışmışım ama hiç hatırlamıyorum uyku halinde atlasan intihar etti diyecekler. bir tavsiyem sigarayı bıraktıktan sonra akşam hapınıda kesin.

 17. sedat türkmen dedi ki:

  Bugün champikle 19. sigarasız 10. günüm öksürük olayım geçti. Çözümü ilaçtan sonra en az 1 bardak su için suyu az içtiğimi fark ettim deneme yanılma yöntemi ile öksürükten kurtuldum 🙂 Ama 4&5 gundur kalbımın üzerinde ve özellikle sol koltuk altımda sabit sürekli bir ağrı var inşallah ilaçtan kaynaklanmıyordur..:) Ama sigarasız hayat çooook güzelmiş yaaa. Ayrıca korktuğum gibi deyilmiş sigarasızda herşeyden zevk alınıyormuş hemde daha fazla……:)

 18. berrrakbd dedi ki:

  Bende yaklaşık 15 yıldır günde 1 paket sigara içiyorum.Champix le 2.günüm.Umarım 10 gün sonra bırakan arkadaşlarla aynı duyguları paylaşıyor olucam.Yan etkilerine aldırış etmiyorum çünkü sigaranın zararlarını (yan etkilerini)(: herkes gibi ben de iyi biliyorum.10 gün sonra buluşmak üzere…

 19. sedat türkmen dedi ki:

  Campix kullanıyorum yaklaşı 10 gundur bende yan etki olarak manyak bir öksürük yaptı nefesimi kesecek şekilde.. İlacı kesmek istemiyorum yarın sigarasız ilk günüm olacak ama öksürük korkutuyor beni çünki daha önce buna benzer 1 ilaç kulandım ondada 9. gunde aynı yan etki yüzünden bıraktım. Bu tip yan etki ile karşılaşan varmı yada bu öksürük illetini geçirmem için bir fikri olan yöntemi olan varmı lütfen yardım……

 20. serap akbinar dedi ki:

  sigarayı bırakmak i,steyen arkadaşlar kesinlikle olumlu sonuç

 21. serap akbinar dedi ki:

  bende bu ilaöla hiç zorlanmadan bıraktım

 22. süreyya avcı dedi ki:

  birçok yöntem denedim hipnoz, more, tekumut…. 7 günden uzun bırakamadım.champix ile 20 gündür .çmiyorum 31 yıllık günde 2 paket içen tiryaki olarak söylüyorum ,BEN SİGARAYI BIRAKMIŞSAM HERKES BIRAKIR benim kadar sigarayı seven ve zevkle içen biri olacağını sanmıyorum ve ben alışkanlıklarından asla vazgeçemeyen biriyim.ailem hala inanamıyor 2 günde bir arayıp hala içmiyomusun diye soruyorlar bense kararlıyım İÇMEYECEEMM erken yaşta acı çekerek hasta olarak ölmek istemiyorum yaş elli can tatlı

 23. Nilgün Köstekli dedi ki:

  12 yıllık sigara tiryakisiydim.Bırakma deneyimlerim olmuştu içtiğim yıllar içinde ama ne yazık ki,başarılı olamamıştım.Champix le dumansız bir yaşama merhaba demenin keyfini çıkarıyorum.15/06/2012 de bu ilacı kullanmaya başladım.8.günde sigarayı kulllanmamayı denedim ve başardım. Bugün tam bir haftadır sigara kullanmıyorum. ilginç olan,yanımda sigara içildiğinde bile, o ortamda durmak istemiyorum. Yan etkilerine gelince; bende öyle çok yan etki göstermedi. ne mide bulantısı uyku bozukluğu,ne de kabus gördüm. Şu ana kadar her şey yolunda. Sigarayı bırakmak isteyen ve bırakamayanlara tavsiye ederim ama elbette doktor gözetimi altında. DUMANSIZ VE SAĞLIKLI GÜNLER DİLİYORUM HEPİNİZE:)

 24. yusuf dedi ki:

  arkadaslar benim 5 gunum ama ben sigara icmeye devam ediyorum bir degisilik olmadi bende sizce devam etmelimiyim anlamis degilim …

 25. Halil Ekmen dedi ki:

  "Ancak Dünya tersine dönerse belki bırakabilirim" sigarayı derken ( diğer ürünlerin hepsini kullandım bu arada, isim vermek istemiyorum etik oladığından dolayı) enson olarak champix i denedim ilk 4&5 gün biraz zorlandım haliyle fakat 1.haftadan sonra sigara nedir unuttum. Başarılı bir ürün tavsiye ederim. Gördüğüm yanetki ise çok tuhaf rüyalar görüyorsun 3-5 gün sonra normale dönüyor uykular rüyalar…

 26. Yalın Üretim Danışmanlık dedi ki:

  Allah korusun ama kademeli bırakmayı unutmayın Sİgara aniden bırakılmaz bir süreç sonucunda bırakılır.
  Yalın Danışmanlık Leanfact

 27. Yalın Üretim Danışmanlık dedi ki:

  Allah korusun ama kademeli bırakmayı unutmayın Sİgara aniden bırakılmaz bir süreç sonucunda bırakılır.

 28. zeliha polat dedi ki:

  slm ben zeliha sıgarayı bırakmak için tedavi görüyom şuan ilacımı kullanıyom biraz miyde bulantısı oluyo oda sıgara içersem oluyo onun dışında sorunum yok 2 haftaya geldim ama hala bırakamadım içiyom ama azaltım içerkende miydem bulanıyo 2 paket içiyodum günde bugün mesale 6 tane içtim bazen tiskiniyom inşallah tedavim işe yarar bırakırım sıgara nalletini

 29. MURAT KURT dedi ki:

  ARKADAŞLAR 22 YIL Bİ FİLLL LANET OLASI ŞEREFSİZ SİGARAYI HEP YANIMDA TAŞIDIM.CAN DOSTUMMUŞ GİBİ AMA YAKLAŞIK 3 AY ÖNCE DEVLET HASTANESİNE SİGARAYI BIRAKMA POLİKNİLİĞİNE BAŞVURDUM VE 2 AY CHAMPIX KULLANDIM VE SİGARADAN KURTULDUM.BİLDİĞİM KADARIYLA BU İLAÇ 178 TL AMA DEVLET BUNU ÜCRETSİZ VERİYOR.BİLDİĞİM KADARIYLA BAZI DEVLET HASTANELERİNDE ÜCRETSİZ DAĞITIM DEVAM EDİYOR.ALLAH DEVLETİMİZDEN HÜKÜMETİMİZDEN RAZI OLSUN.DİĞER HÜKÜMETLERİN GEÇMİŞTE İNSANLARI TEŞVİK EDİP ALIŞTIRDIĞI İLLETTTEN ERDOĞAN VE ARKADAŞLARI YUR DIŞINDAN İLAÇ İTHAL EDİP KURTARIYOR.VARSAYALIMKİ ARKADAŞLAR DEVLET BU İLACI ÜCCRETSZ VERMİYOR PARANIZDA AZ VAR DİYELİM GİDİN MAHALLENİN SİZİN TANIDIĞINIZ ECZANESİNE BEN BU İLACI İSTİYORUM AMA PARAM YOK DESENİZ VE ANLAŞMA SONUCUNDA HERGÜN ALDIĞINIZ PAKETİN APARSINI ECZANEYE VERSENİZ BU İLLATETTEN KURTULURSUNUZ.ARKADAŞLAR DERİN Bİ NEFES ALIN VE BU İLLETTEN KURTULUN GELECEK İÇİN ÇOCUKLARINIZ İÇİN SAĞLIGINIZ İÇİN SEVDİKLERİNİZ İÇİN HUZURLU YAŞAM İÇİN BU İLLETTEN KURTULUN.
  İNANIN İNSANIN HERŞEYİ AMA HERŞEYİ SİGARA BIRAKINCA DEGİŞİYOR YEME İÇME NEFES TAD CİNSELLİK AKLINIZA GELEN HERŞEYİNİZ GÜZELLEŞİYOR. EGER SORMAK İSTEDİĞİNİZ BİŞEY OLURSA TECRUBELERİMİ PAYLAŞABİLİRİM..0506 827 60 07 MURAT

 30. asmin dedi ki:

  arkadaslar bende champix kullandım ve sigarayı kendi istegimle 17.gün bıraktım bende ne tiksinme nede bulantı söz konusuydu birazda insan kendisi isteyecek fakat bıraktıgımda canım hiç istemedi tabiki yan etkileri oluyor depresisif duygu bozuklugu oldu ama aldırıs etmedim ve kendiliginden bir süre sonra geçiyor 9 aydır içmiyorum çok sükür benim bıraktıgımda devlet karsılıyordu ama suan bilemiyorum insallah herkes bırakır sigarayı bırakma polikiniklerine müracat edin

 31. esra deler dedi ki:

  ben bu hapı kullanalı 2 gün oluyor yani 2. günümdeyi günlük 1 paket içiyodum dünden bu güne içtiğim sigara sayısı 6 tabi o 6 taneyide isteyerek içmedim içmesemde olurdu ama alışkanlık işte. 25 yaşındayım 10 yıldır sigara içiyodum inşallah bırakacağım.daha önce girişimlerim oldu ama çok sinirli ve mutsuz oluyordum kesinlikle sakinleştirici etkisi var. yan etkisine gelince biraz uyku ve hafif bulantı. ama önemli dğl.sigaranın bana verdiği zararlar saymakla bitmez .diş etlerim morardı ve çok sağlıksız.cildim bozuldu.2 oğlum var onlara kötü bir örneğim.kısacası gerçekten hiç bir yan etki sigaranın verdiği zarar kadar zarar veremez.

 32. CAHID QAFAROV dedi ki:

  MUHTESEM BI ILAC GERCEKDEN 18 SENELIK BIR SIGARA BAGAMLIGIM VARDI ILACI ICMEYE BASLARKEN 12 CI GUN BIRAKICAM DIYE ISARETLEMISDIM.12 CI GUN OLDUGUNU UNUTMUSUM AXSAM KARAR VERDIM ARTIK ICMESEM DEDIM BAKIYIM DURA BILIYOMUYUM ICMEDIM VE DURMAKDADA HIC ZORLANMADIM ISDEN EVE GELIRKENE BIRDEN AKLIMA GELDI , ULAN BU NASIL BISEY KI BU KADARLIK BI GOVDENIN BASARAMADIGINI 1 MQ LIK BISEY NASIL BASARIR DIYE BAKDIGIMDA GORDUM KI 12 CI GUNDUR KILLANIYORUM ILACI VE BU GUN 12 GUN MUS KISACASI 100 DE 80 ORANINDA YARDIMCIDIR 20 SI DE SIZE KALMIS BI SEY

  1) YEMEKDEM HEMEN SONRA ICIN
  2) AC KARINA KESINLIKLE ICMEYIN
  3) ICDIKDEN SONRA MUTLAKA YARIM BARDAQ KAYNANMAMIS ILIK SU ICINIZ
  4) BIRAKDIKDAN SONRA 3-4 GUN DAHA DEVAM EDIN
  5) yan etkileri haqqinda hic dusunmeyin.cunki piskolojik rahat olmanizda yarar vardir

  INSALLAH KURTULURSUNUZDUR

 33. haci dedi ki:

  arkadaslar bende 2 hafta hapi kullandim sonra biraktim ama arada bir canim cekiyor sonra aklimdan cikiyor.bugun 28.gün oldu
  yanetki sadece bulanti oldu. ac karnina icmeyin.

 34. hüseyin özbudak dedi ki:

  ücretsiz dağıtıllmıyor artık. devlet elindeki ilacı bitirdi 🙂 bende 4 gündür içiyorum bakalım hayırlısı

 35. ilknur saltık dedi ki:

  yorumlarda ücretsiz dağıtıldığını okudum,hala dağıtılıyormu,yakın zamanda alan varmı.yardımcı olursanız cok sevinirim

 36. derya sune dedi ki:

  merhaba ben de ilacı bugün aldım yan etkilerinden dolayı korkularım oldu fakat yukarıda ki yorumlardan anladığım birşey var champix almaya karar vermeden önce sigarayı bırakma merkezine gittim bir cihaza bağlanıyorsunuz elektro manyetik dalgalar falan derken göbeğinize bir cip takılıyor ve damla veriliyor size bu seans 50dk sürüyor muhteşem bir şey gerçekten sigara içme isteğiniz ortadan kalkıyor fakat bende ertesi günü canım sigara istemiyor olmasına rağmen gün boyu ağladım bunun nedeni netten yaptığım araştırmaya göre ani sigara bırakma hallerinde bilinçaltınızda yer alan bütün olumsuzlukların ortaya çıkma olasılığı imiş.champix yan etkileri ile insanın nikotin ihtiyacını birden kesmesi halinde sizden kaynaklı olarak ortaya çıkan nedenler olabilir.çünkü seansın ilk gecesi bende çok karmaşık ve sürekli sigara ile ilgili rüyalar görmüştüm ve 2-3 gün bir halsizlik sonrasında ise daha zinde hissedilebileceği bana da söylenmişti 2 gün hiç sigara içmemiştim ama iş yerinde yaşadığım gerginlikten dolayı içtim istemeye istemeye ama kendi mi zorlayarak devam ettim ve şimdi champix ilk günündeyim

 37. mercan sever dedi ki:

  ailem çok şeyler vadeti ama çok denedim 1 ay zor bir şekilde azaltım fakat hiç bir zaman sigarasız günüm olmadı taki champix ilacını kullanana kadar 17 yıl sonra sigarasız günler gördüm çok teşekürler remzi abi en değerli serveti bana verdin

 38. gül lekesiz dedi ki:

  ben 1 haftadır ilacı kullanıyorum fakat hala siğara içiyorum 2 paket içerken 1 pakete yakın içiyorum acayip miğdemde bulantı oluyor ama olacak o kadar diyorum bilmem başarılı olacakmıyım ama zor durum el alışkanlıgı ve içme istegi halen var

 39. hüseyin olgun dedi ki:

  01 01 2012 de gece 12 de sigarayı bıraktım 18 gün oldu bu champıx i icat edenden allah razı olsun 30 sene sigara içtim bir cok kere sigarayı bırakmaya yeltendim hep hüsran ama bu ilaç farklı aklına bile getirmiyor sigarayı bide ben marketçiyim yani sigara hep yanımda yan etkileri cok diyenlere aldanmayın sigarayı bırakmanın yanında o etkiler fasafiso

 40. FERHAT HAN dedi ki:

  Ben champix bir bucuk ay kullandikdan sonra birden biraktim sigarayi degil hapi tabiki
  Yalniz neolduysa bundan sonra oldu mesela uyku duzenim bozuldu yatakta bunalti basliyor
  icim daraliyor yani sigaradan kurtulum derken uyku duzenim bozuldu .
  { 12-01-2012 SAAT : 02;30

 41. Lale Tanrıkulu dedi ki:

  Babam iki hafta önce kullanmaya başlamıştı gün belirleyip sigarayı bırakacağını söyledi fakat akşamına gördüğümde yine sigara içiyordu.. sigarayı değil ama ilacı bıraktı olmuyo diye. ilacı bende denemek istiyorum babamın yarım kalan ilacları içmem sakıncalı olurmu acaba?? gün gün belirli olduğu için ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.. Biri beni aydınlatırsa sevinirim..

 42. mehmet ali kurt dedi ki:

  yan etkisi uyku oluyor başkada ben görmedim ve tam 44 gün oldu sigara içmeyeli inanılmaz .devlet hükümetimizden razı olsun

 43. Korhan Karakaya dedi ki:

  35 gündür doktor kontrolünde kullanıyorum hayret sigara hiç istemiyorum. Yan etkisi mutlaka sigaranın zararlarından azdır. Biraz dikkat dağınıklığı, sersemlik gibi bir durum ve bol ANORMAL RÜYALAR var. Tavsiye ederim.

 44. Kamil Türkoğlu dedi ki:

  Merhaba 12 12 2011 de ilacı kullanmaya başladım.Yaklaşık 30 yıldan beri içiyorum,bende çok bırakmak istediğim zamanlar oldu maalesef başaramadım.Bu tarihten 16 12 2011 e kadardır kullanıyorum champıx ı gerçektende sıgara istemiyorum içmiyorum,yalnız bugün müthiş bişekilde moralim bozuldu internette araştırdım bu ilaç kalp krizi ne yol açıyormuş.Bende alo 171 aradım onlar izah ettiler herhangi bir sıkıntı yok diye ama ben kuşkuluyum sanırım bugün den itibaren,ilacı bırakıcam ve sigarayıda.İNŞAALLAH.

 45. haluk dedi ki:

  bu ilacı akmak icin nereye bas vurmamız gerekir aalnlar yzarsa sevinirim 05423088479 bu numaradan ulasabilşirsiniz..

 46. fırat şahinbaş dedi ki:

  80 gün oldu içmeyeli sigarasını sizde içmeyin bırakamıyorum ben lafı lafın ben 17 sene içmişim bu b ALLAH rızası için lütfen bırakın en basit örneği eşinize leş gibi kokuyosunuz!!!

 47. yasar yıldız dedi ki:

  ilacı kullandıgım 8. günündeyim en son olarak sigaraya hiç ihtiyaç duymuyor gibiyim ama elimde sanki sigara olsa şöyle agzıma götürsem çayın yanında olsaydı gibi alışkanlıklarımdan vaz gecemiyorum hala aklımda. ama arada bir tek yakıyorum,yarısına gelmeden atıyorum. sigarayı almayı bıratım 5 gundur almıyorum. inşallah bu sigara hastalığından kurtuluruz. Bence faydalı. (doktor verdi ilacı )

 48. Soner Yarcanlı dedi ki:

  Sağlık bakanlığı sigara bıraktırma hattını aradım, ilacın 250 bin adet ücretsiz dağıtılacağı söylendi ve bitmiş olabilir denildi… Bu ilacı kullanıp da sigarayı bırakanlardan ricam, bakanlığa mail atsınlar, seslerini duyursunlar ki; benim gibi tiryakilerin de bu ilaçtan faydalanması için bir şansları olsun.

 49. Nihat Gökçe dedi ki:

  merhaba;
  bugün ilacı kulmaya başladığımın 15. günü . Her şey çok iyi gidiryor .. hiç bir yan etki yok ; sigarayı bırakmış olmam dışında:)) 3 üncü Hafta ilk ilacını sabah aldım arkadaşlar.Sigaradan iyice uzaklaştığımı umuyorumm. Arada birde olsa sigara içme isteği çok azda olsa hissediyorum ama o kadar.çok kısa zamanlı oluyor buu…
  her şey yolunda ….. inşallah tevavi sonucunda sigarayı bıraktım diyebileceğim.

 50. Nihat Gökçe dedi ki:

  Tekrar Merhaba ;

  Bugün ilacın 4.günü .. sabah almam gereken ilacımı aldım . ilk 3 günden bugünün farkı akşamda ilaç alacak olmam… Herhangi bir yan etki şu dakika ya kadar olmadı.Az da olsa sigara içmeye devam ediyorum.Bugün daha 1 tane içtim 11:20 ye kadar… Sigara içmediğimizde(Tekrar sigara içmek için ) sigara içme isteği yoğun bir şekilde gelmiyor…İlacında etkisi bu sanırım … daha en düşük doz da ve gündere birkere aldığımda bu etkiyi veren ilaç ilerki günlerde tamamen sigarayı bıraktırması bence çok normal ve güzel…
  şimdilik bu kadar… devem edeceğim ilerleyen günlerde

 51. Nihat Gökçe dedi ki:

  Merhaba Arkadaşlar;
  Ben ilacı bugün yani 14/10/2011 de aldım.Dr bana sigara bırakma günü belirleyin dedi bende 22/10/2011 dedim ama yarın sabahtan itibaren ilacı kullanmaya başlayacağım.22/10/2011 den itibaren de sigara ve tütün mamülü almayacağınız dedi dr. ilaç 1 mhafta erken başlanacak dedi.Allah nasip ederse birazda iradeyle bırakacağım.Günde 1 paket içiyorum… ilaç kullanıma başladığım günden yani yarın dan itibaren gün ve gün gelişmleri paylşmak istiyorum belki arkadaşlara yardımcı olur…şimdilik hayırlı günler…

 52. Nihat Gökçe dedi ki:

  Merhaba Arkadaşlar;
  Ben ilacı bugün yani 14/10/2011 de aldım.Dr bana sigara bırakma günü belirleyin dedi bende 22/10/2011 dedim ama yarın sabahtan itibaren ilacı kullanmaya başlayacağım.22/10/2011 den itibaren de sigara ve tütün mamülü almayacağınız dedi dr. ilaç 1 mhafta erken başlanacak dedi.

 53. fırat şahinbaş dedi ki:

  evet bugün 8. günüm ve sigarayı bırakma günüm hiç içmedim ve aramıyorumda bu ilaç zaten 1 haftadır sigaradan almış olduğum sandığım zevki götürmüştü 7 gündür hiç bişey anlamıyordum zaten sigaradan nihal hnm ne güzel anlatmış aynen katılıyorum + kendime ödül vereceğim buda iyi bir yöntemdir sigaraya günlük 11 tl ödüyorum hergün akşam eve gidince 11 tl atalım kenara ayda 330 tl yılda 3960 tl zevk aldığımızı sandığımız pislikten bir an önce kurtulalım …

 54. Nihal Balkaya dedi ki:

  Ben günde iki paket sigara içiyordum. Özellikle açık havada biri bitmeden diğerini yakan, yedek paketim olmazsa uyuyamayan bir insandım. Hatta 17 Ağustos depreminde dışarıya kaçmadan önce sigaramı (yedeğiyle birlikte) almıştım. Bir kat merdiven çıktığımda nefes nefese kalıyordum, İki kulaç yüzemiyordum, nefesim yetmiyordu. Sigarayı bırakmak için bir çok yöntem denedim ama hiç biri işe yaramadı. Son 5 yıldır pes etmiştim. Kendime inanmıyordum sigara içmeden yaşayamam diyordum. Bana hiç birşey sigarayı unutturamaz diyordum. Ancak asla bencil bir içici olmadım. Sigara içmeyenlerin yanında hiç sigara içmedim. Sigara karşıtı kampanyalarıda hep destekledim. Sigaranın savunulacak bir yanı yok. Champix'ten bahsetmişlerdi ama 'nasıl olsa bırakamıyorum o kadar para vermeyeyim' diye düşünüyordum.Eşim sigarayı Champixle bıraktı. Ücretsiz verilince bir deneyeyim dedim.Yan etkilerini kabul ettiğime dair kağıt imzalattılar. Önce korktum. İlacı almaya başladım. Tek etkisi sigarayı unutmam oldu. Hatta ücretsiz olduğu için acaba deney mi yapıyorlar bana placebo mu verdiler diye düşündüm. (ta ki süt le içinceye kadar sütle asla içmeyin) Şu anda 2 ay oldu. sigara içmiyorum. Ne intihar etmek istiyorum ne çarpıntım var ne mutsuzum ne de depresifim. Bence o yan etkiler zaten böyle eğilimi olanlar için önemli.Bu eğilimleri varsa saklamadan kabullenerek doktorlarına anlatsınlar. Sağlık bakanlığına ve bu ilacı icat edenlere teşekkür ediyorum. Champix karşıtlarının ya sigara fabrikaları yararına konuştuklarını ya bırakma konusunda kendilerine güvenmediklerini ya da sigara içmeyi kişisel özgürlüğü olarak gören kendini (bize ne) ve başkalarını zehirleyen bencil içiciler olduğunu düşünüyorum. Ahmet Rasim Hocam siz hep sigaranın zararlarını anlatıyorsunuz bize. Hangi ilacın yan etkisi yok ki. Kar zarar dengesinde bence Champixe bir şans verilmeli.
  Saygılarımla

 55. Ozan Dilsiz dedi ki:

  Arkadaslar
  Ben 20 yıl sigara ictikten sonra sigarayı bırakmayı hiç istemeyen hatta bunu seviyorum zevk alıyorum diye ısrar eden bir arkadasınız idim. Cocuklarım ve esime deneyeceğime soz verdikten sonra ilaca hiç inanmayarak başladım 15 gün kullandıktan sonra neredeyse sevgilimden ayriliyor gibi yarı aglamakli sigarayı bıraktım 3 ay oldu kendime inanamıyorum sigara içmiyorum. Ben birakmak istemeyecek bırakanım. Ara sıra kaçamak içtiğimde hiç zevk almadım şaşkınlıkla kendime hayret ediyorum.
  Doktoruma Champix in zararlarını sordum bana bir sürü Yan etki anlattı ama çok önemli bir şey söyledi bana ve hiç unutamıyorum bunu sizinle paylaşmak istedim.
  Dedi ki : hiç bir yan etki sigaranın zararlarından fazla değil hepsi geçici sonuçta sigarayı bırakarak hayatımda önemli birseyler başarmanın keyfini yasıyorum
  Saygılarımla

 56. Cem Selçuk dedi ki:

  kemoterapi ve radyoterapinin yan etkileri kadar ağır olmadığı sürece ilaç kullanılır diye düşünüyorum!!!

 57. fırat şahinbaş dedi ki:

  tam net bişey diyen aydınlatan yok bizi bu konuda ben biraz önce ilacı aldım devlet ödüyormuş ama önceden alanları ben şimdi aldım eczaneden 179 TL fiyatı ama 150-160 tl ye veriyolar parası önemli değil başlayacağım yan etkisi muhakkak vardır eminim ama sigaranın vermiş olduğu zarar kadar değildir inş. bırakırız

 58. Hamit KENGEL dedi ki:

  22 yıl sigara kullandım günde en az iki paket bırakacağıma en ufak ihtimal vermiyordum ama bırakmayı çok istiyordum hatta bir kaç kere denedim sonuç olumsuz. Şu anda ilaç sayesinde 40 gündür sigara içmiyorum gerçekten sigarayı bırakmayı isteyen kişinin ilaçla bırakamaması bence imkansız çünkü içmek ile içmemek arasında çok yumuşak bir geçiş yaşıyorsunuz yan etkilerine gelince benim şu ana kadar herhangi bir şikayetim olmadı.Allah devletimize zeval vermesin bence şunu unutmayalım sigara öldürür derler yanlış öldürmüyor süründürüyor nasıl olduğunu görmek isteyenler kanser araştırma merkezlerine gitsinler belki alacakları kararda onlara daha çok yardımcı olur.Allah herkese bırakamayı bizlerede bir daha başlamamayı nasip etsin.

 59. İpek ÖZDEMİR dedi ki:

  şahin beye kesinlikle katılıyorum..bende de biras mide bulantısı aşırı rüya görme dısında bir yan etki yaratmadı.ilacı 15gündür kullanıyorum.bir haftadır da hiç sigara içmedim.içme istegimi tamamen yok etti bu kısa zaman içerisinde..ilacla birlikte kafadada bitirmiş olmak gerekiyo. son zamanlarda günde 2pakete kadar cıkarmış olmmama ragmen hiç zorlanmadan bu ilaçla hiç bırakamam dedigim sigaraya veda ettim..hatta fazla sakinleştim son zamanda 🙂 sakinleştirici etkisi olduguna da katılıyorum.daha önceki bırakma deneyimlerimden yola cıkararak o sinirlilik agresif depsif duygu durumum hiç olmadı.diger arkadasların basına üzücü seyler gelmiş herkese gecmiş olsun herseye ragmen dumansız bir hayat cok daha güzel keyfini cıkarınnn benceee :):)

 60. Şahin ASLAN dedi ki:

  Bugün 50. günüm. Bugün daha olumlu şeyler yazmak istiyorum. Dün dahi iyi değildim. Ama bugün sanki biraz daha dayanırsam depresyon ve stres benzeri durum geçebilecek hissine kapıldım. İlaçtan çok şüphelendiğim anlar oldu. ikigün içmediğim oldu. sonra yarım içtiğim oldu. tekrar söylenen gibi içtiğim oldu. şimdi sabah tam akşam yarım içiyorum. Bu 50 gün içinde başıma gelmedik kalmadı. Sanırım ilaç işe yarıyor. Sadece sigaradan alınan olumlu etkiyi yok etmiyor bence birazda bizi sakinleştiriyor gibime geliyor artık. Kendimizi kendimiz kontrol ederek deneyelim bence. Ancak sıgarayı bırakınca olan herşey oluyor. Bence bunların çoğu ilaca mal ediliyor. İlacın mide bulantısı, birde aşırı rüya görmek dışında birşeyini görmediğimi sanıyor ve olan herşeyin sigaradan kaynaklandığını düşünüyorum. Hala bıraktığımı düşünmüyorum. Çünkü hala etkisini tam atamadım. Herkes birde yalan söylüyor acele davranıyor. Bu olumlu veya olumsuz yönde sıgara hakkında veya ilaç hakkında oluyor. özellikle söylemiyorlar ama kendilerini daha iyi hissettiğini söylemekten mutlu olduklarından sanırım. Yada kendilerini özel ve güçlü göstermek için olsa gerek.

 61. ali ercan dedi ki:

  felç ediyor…arkadaşlar bende zıbart mı ne denilen ilacı kulalnıyordum. az daha felç oluyordum vücudumun sol üst bölgesi kısmi felç yaşadım. bu felç inmesi hastanede başladı. ALLAH tan hastanede başladı değilse dahha kötü olacaktım. ani müdaheleyle kurtuldum. amam dikkat edin eğer biyerlerinizde uyuşma kasılma başladımı en yakın hastaneye gidin gerçekte çok kötü bir durum. detaylı bilgi için isteyen arasın. 05335463765

 62. Necmi Turan dedi ki:

  Bu ilacı kötüleyenler kesinlikle tütün şirketlerinin adamlarıdır. Bu kadar söylüyorum. Tek yan etkisi sigara içemiyorsunuz çünkü tadı ve verdiği keyif yok oluyor…

 63. ünal tokcan dedi ki:

  Bu ilacı devlet karşılıyor mu benim alıp kullanan arkadaşlarım var olumlu sonuçta aldılar ama eczanelerden kendi paralarıyla aldılar bu ilacı ben devlet karşılıyor diyeni duymadım

 64. tülay elpit dedi ki:

  ben bu ilaçla sigarayı yaklaşık 6 ay bıraktım ..ilacı 3 ay kullandım 3 ay ilaçsız devam ettim.. sonuçta ilacın yan etkilerinden dolayı sağlığımı kaybettim…
  ilk ve en önemli sorun ilacı kullanırken depresif kişilik….. duygusal herşeye ağlayan kurgulayan saçma sapan bir ruh hali gelişiyor.. ve siz aslında oluşan kişiliğin sizin kişiliğiniz olmadığının farkındasınız ama önleyemiyorsunuz.. yine ilaç kullanım sırasında bağırsaklarda oluşan korkunç gazlar ( ve kötü kokulu) önlemeniz malesef imkansız…
  sonrasında hipoglisemi teşhisi kondu… ve aynı paralel de troitler çalışmaz hale geldi… malesf henüz bitmedi sindirim sistemim ciddi tahribata uğradı… ilacın depresyon dışında ciddi yan etkileri var malesef bunlar bize söylenmedi… hala tedavi görüyorum… kendimi amerikanın kobayı gibi hissediyorum… 5 ay içinde ciddi sağlık problemleri gelişti vücudumda.. 30 ağustos zafer bayramıydı sigara bırakma günüm bir yıl bile olmadan ben sağlığımla ilgili her ay hastanelere taşınıyorum…
  bu ilacı kullanmayı düşünenlere iki kez düşünmelerini tavsiye ediyorum..
  şeker hastalığı
  depresif kişilik bozukluğu
  sindirim sistemi tahribatı
  hangisi daha zararlı bilemiyorum.. bu ilaç mucizevi şekilde sağlık kaybı yaratıyor..

 65. murat yavuz dedi ki:

  ben 5 yıl dır içiyorum sigarayı birkaç kere denedim sigarayı bırakmayı ama başaramadım devlet hastahanesine gittim bana bu ilaçtan verdi tam 10 gündür sigara içmiyorum yan itkisine gelince 3,5 gün hiç yanetkisine raslamadım ama ilaçın 1mg aldıktan sonra biraz mide bulantısı iştahtan azalma biraz sinir olmaya başladı ama herşeye ragmen çok mutluyum artık sigara içmiyorum sigara içmiyorum sigara içmiyorum herkese tavsiye ederim ama doktor gözeltiminde tabi not saglık bakanımızdan sonsuz tekürlerimi sunuyorum

 66. Emre TAŞTAN dedi ki:

  arkadaşlar sigarayı bıraktırma polikliniğinden bana da bu ilacı verdiler, şimdi 2. haftadayım, kısmetse bir kaç gün içinde sigara içmeyi keseceğim. Bu yazımı bir doktor okur mu diye şansımı deniyorum. Ben ankilozan spondilit hastasıyım ve salazoprin isimli ilacı 2×2 içiyorum. Bu gün (24/06/2011) sabahtan itibaren göğüs kafesimde daralmalar, çarpındı ve mide bulantısı başladı. Acaba sigarayı bıraktırma ilacından mı yoksa her iki ilacı bir arada kullandığımdan mı kaynaklanıyor anlayamadım. Bu konuda bana yardımcı olacak biri okurda yardım ederse çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim

 67. murat atademit dedi ki:

  arkadaşlar bende günde 1 paketten fazla içerdim sigarayı bırakmak aklımdan geçmezdi başaramam derdim ama hayal gibi bıraktım 1 de haberiniz olsun sgk hastanesinde sigara bırakma polikliniği var belli testler sonrası doktor yazıyor ve tamamen bedava bugün bırakalı 16 gün oldu bırakmak isteyenlere önerrim

 68. Tunç dedi ki:

  30 Mart 2011 itibariyle sigarayı bırakalı 20 gün oldu. Bana yan etkisi uyku güçlüğü oldu. Ben de ilacın dozajını yarıya indirdim.Şimdilik iyi gidiyor. Bırakıcam inşallah…

 69. ömer balcı dedi ki:

  sigarayı bırakmak istedikten sonra bu hapın faydası tartışılmaz fakat yan etkilerine dikkat etmek gerekiyor.