By 02 Haziran 2008 Devamı →

ÇAKRALARI AÇMAK İÇİNVücudumuzun hayatta kalması için kan dolaşımına ihtiyacımız olduğunu biliyoruz da can dolaşımı nedir bunu bilmiyoruz.

çakra nedir?

Gerçekten de bir can dolaşımımız var mı ve varsa ne işe yarıyor? Kozmik Füsun SAKAenerji nedir, aura neye benzer, çakralar nedir ve nasıl açılır? İnsanın kendi içine yolculuğu hızlandıkça, kendi güçlerini keşfettikçe bu soruların cevabını buluyor.

Son zamanlarda şarkılara bile konu olan çakralar, doğaldır ki birçok kez yazıldı çizildi. Artık neredeyse çocuklar bile çakraların ne olduğunu biliyor, bilmeseler de az çok fikir sahibi olmuş durumdalar. Herkes bilmesine biliyor da, bu çarka adı verilen güç merkezleri nasıl kapanır, kapanırsa açılaması nasıl mümkün olur, işte bunu herkes bilmiyor.

Bu bilgeleri almak için, Psikolog Dr. NLP ve Bioenerji Uzmanı Davut İbrahimoğlu ile görüştük. İbrahimoğlu yıllardır bioenerji üzerine çalışmalar yaptığı için bir uzman yardımı olmadan tek başına insanın kendi güçlerini nasıl kullanabileceğine dair ipuçları verdi bize.

İbrahimoğlu, çarka ve aura bilgilerinden önce bioenerjinin ne olduğunun bilinmesi gerektiğini belirtiyor. Çünkü bioenerji her canlıda var ve o, olmadığında hayat da olmaz. Bio hayat, enerji zaten enerji demek. Yani bioenerji, hayat enerjisi demek. İbrahimoğlu, konuyu daha iyi anlamak için kan ve can dolaşımı konusunda bilgi sahibi olmak gerektiğini vurguluyor ve “Bizlerin kan dolaşımı var, bunu biliyoruz bir de can dolaşımımız var. Bu can dolaşımı ise şöyle anlatılabilir. Vücudumuzda can dolaşımını sağlayan kanallar var ve kozmik enerji tepeden girdikten sonra bu kanallar vasıtasıyla vücudumuza dağılıyor. Dağılım görevini ise çakralar yapıyor. Çarka bir Sanskritçe kelime, yani güç merkezi demek. Sonuçta enerji tepeden giriyor ve güç merkezleri vasıtasıyla organlara dağılıyor, hayat devam ediyor. Herhangi bir sebepten dolayı o çarkalar kapanırsa o çakranın hizmet ettiği bölge enerji almıyor. Enerji almayan bölge de fonksiyonunu yerine getiremiyor ve hastalıklar meydana geliyor” diyor.

Çarka sistemi nedir?

İbrahimoğlu’na göre; Çakralar vücutta sürekli olarak dönen enerji merkezleri olarak kabul ediliyor. Vücudun fiziksel , duygusal ve ruhsal fonksiyonlarını yerine getirebilmek için ihtiyaç duyduğu enerjilerin dağılımı , çakralar tarafından gerçekleştiriliyor. Yedi büyük çakra bedenimiz içindeki elektromanyetik aktivitelerin toplandığı yerlerde bulunuyor. Başın hemen üzerinde bulunan komuta merkezi , alın çakrası , boğaz çakrası , kalp çakrası, güneş sinirağı çakrası , sakral çakra ve temel-kök çarka adı verilen yedi çakranın her biri maddi varlığın iç salgı bezlerinden bir tanesiyle çalışıyor.

Çakralar tamamen ya da kısmen tıkanabiliyor. Böyle olunca salgı bezleri tam kapasiteyle çalışmadıkları için vücutta çeşitli hastalıklar meydana gelebiliyor.

Çakralar neden kapanır?

Beyinsel çatışmalardan, stresten, kötü düşüncelerden, psikolojik baskılardan, affetmemeyi bilmemekten dolayı çakralar rahatlıkla kapanabiliyor. Çakraların kapanmasında, günlük stresler, ses ve hava kirliği, kötü beslenme gibi durumlar da etkili olabiliyor. İbrahimoğlu, “Bunun manası şu; Çakraların kapanmaması için mümkün olduğu kadar yaşantımızı sükunetle devam ettirmemiz gerekiyor. Sizde iç huzur yoksa, hoşgörü yoksa, kendinizle barışık değilseniz, eğer kendinizi sevmiyorsanız kesinlikle enerji akışınızda muhakkak sorun vardır. O zaman kendimizde değişiklik yapmamız gerek. Yoksa çakralar açılsa bile iki günde yine aynı hale gelir. Bunu başarmak için sakin ortamlarda bulunmak, iyimser olmak gerekiyor. Bugünlerde kimileri su orucu yapıyor ve vücudunun direncine göre 20 güne kadar, sadece su içerek yaşıyor. Su orucu tutuyorlar yani. Günde üç dört kere duş alıyorlar. Yeşillikte dolaşıyorlar.Bu sayede mevcut toksinler tamamen atılıyor. Çünkü biz zihinsel olarak değişmediğimiz sürece hiçbir şey değişmez. O zaman kendimizden başlayacağız değişime.
Bu işte ilk aşamada da meditasyonu hayatımıza yerleştirmemiz gerekiyor” diyor.Zihnimizi dingileştirmenin en etkili yolu olan meditasyon tüm Uzakdoğu felsefelerinin teme taşı adeta. Zihni bir havuz gibi niteleyen bu öğretilere göre, havuza taş atıldığında nasıl ki dibini göremezsek, akla takılan sorular, sorunlar da zihnimizi bulandırıyor. Dolayısıyla insan kendi derinliklerini göremiyor. Kendi yeteneklerinizi de fark edemiyor. O zaman ya geçmişin esiri ya geleceğin kölesi oluyor. Bugünü ıskalıyor”¦

Çakralarımızı nasıl açabiliriz?

Bionereji uzmanlarına göre; Eğer çakralarımızın kapandığını öğrendiysek ve açmaya niyetliysek, o günlerde beslenmemizde biraz rahatlama yaşamamız, kırmızı et yemekten kaçınmamız ve sebzeli yemeklere ağırlık vermemiz, artı bol su içmemiz gerekiyor. Doğada olmak, mesela, çimlerde yürümek de çok etkili. En önemlisi, eğer sık sık denize giremiyorsak, leğene ılık su koyup, içine beş çorba kaşığı tuz, bir çorba kaşığı elma sirkesi ekleyip, ayaklarımızı o suyun içinde on dakika dinlendirmemiz gerçekten işe yarıyor. Aynı suyu dizlerden aşağı doğru masaj yaparak negatif enerji atılıyor.

İnsan vücudunda 7 ana çakra olduğunu belirten Davut İbrahimoğlu, çakraları açmak için insanın öncelikle alfa aşamasına geçmesi gerektiğini belirtiyor ve şunları söylüyor. “En zoru olan alfa aşamasına geçmeyi öğreneceksiniz. Alfa aşamasına ise beyin jimnastiğinden sonra geçiyorsunuz. Ve Alfa aşamasına geçmek için de en az kırk gün, sabah ve akşam olmak üzere bir öğün, beyin jimnastiği yapıyorsunuz. Yataktan kalkıp elinizi yüzünüzü yıkayıp, tekrar yatağa yatıyorsunuz. Uyku halinde yatar gibi bacaklar ve eller yanda uzanıyorsunuz. İlk on gün, 100’den 1’e kadar derin nefes alıp vererek sayıyorsunuz, ikinci on gün 50’den 1’e sayıyorsunuz aynı şekilde. Üçüncü on gün 25’den 1’e ve son on gün ise 10’dan 1’e sayıyorsunuz. Bundan sonra sizin beyniniz alfa aşaması için hazır alıyor. Bu aşamaya geçince çakralarımızı rahatlıkla açabiliriz. Ancak bunun için hangi çakramız açık, hangisi kapalı, bunu öğrenmeliyiz. Bu işlemi ise rahat bir şekilde, bir sarkaçla ya da alyansa ip bağlayarak yapabiliriz. İçimizden diyoruz ki, çarka açıksa saat istikametinde, kapalı ise ters istikamette dönsün. Bu bizi zihinsel olarak etkiliyor ve doğanın pozitif yönü saat istikametinde olduğu için, eğer çarka açıksa o istikamette dönüyor. Kapalı ise ters istikamette dönüyor. Tars istikamette döndüğü durumda o çarka kapalı anlamına geliyor ve açılması gerekiyor. Bu durumda yapılacak işlemler var. Bunun için beynimizi kullanıyoruz. Vücudumuzda bulunan güç merkezlerinden en önemlileri olan dalak-kalp ve beyin üçlüsünden en çok beyni kullanıyoruz. Sol eli alına koyup sağ elimizi ise kapanan çarka üzerine koyuyoruz. Bu sırada 5’ten 1’e kadar rakamları sesli olarak söyleyip her sayıdan sonra derin bir nefes alıyoruz. Tabii ki sadece bunu yapmak yetmiyor. Meditasyon da çakraların açık tutulması ve açılmasında çok faydalı. Formül ise basit. 4-8-16+2 formülünü buldum. Herkes uygulayabilir. Bunu yapmak için rahat bir durumda bağdaş kuruyorsunuz. Kuyruk sokumunuz yerle temasta olsun. 4 saniye nefes alıyorsunuz, aldığınız nefesi 8 saniye içinizde tutuyorsunuz, tuttuğunuz nefesi 16 saniyede dışarı veriyorsunuz 2 saniye de bu işleme ara veriyorsunuz ve bunu 10 kere yapınca, beş dakika meditasyon yapmış oluyorsunuz.”

Psikolog Dr. Davut İbrahimoğlu, işlevleri farklı olsa bile bütün çakraların aynı şekilde açıldığına dikkat çekiyor. Her çarkanın bir salgı bezine tekabül ettiğini belirten İbrahimoğlu, “Çakralar; kök çakrasından(kuyruk sokumunda) başlar. Kök çakrası renk olarak kırmızıdır. Organ olarak cinsel organlara ve aşağıya doğru gider ve biz üç tür enerji, yer enerjisi, kozmik enerji ve besinlerden enerji alırız. Kök çakrası kapalı olunca yerden enerji alamayız. Ve kök çakrası kapalıysa fiziksel olarak kendimizi aşırı yorgun, sevgi kaynağımızı yoksun hissederiz, aşırı halsizlikle birlikte cinsel ihtiyaçlarımızı azalmış hissederiz. Depresif oluruz. İkinci çakramız haç çakrasıdır. Renk olarak turuncu bez olarak böbrek üstü ve yer olarak bağırsaklarımızdır. Bu kapanınca neşemiz kaybolur. Kabız oluruz. Üçüncü çarka midedir, renk olarak sarı, bez olarak pankreastır. Bunun kapanması bizim yaratıcılık gücümüzü azaltır. Kalın bağırsakta sorun, midede yanma olur. Dördüncü çarka kalp çakrasıdır, rengi yeşildir. Bezi timüs bezidir, kapanması kalp ve ciğerlerde rahatsızlıklara neden olur, kendimize hakimiyeti kaybederiz. Beşinci çarka gırtlaktır, yeri troid bezidir, renk olarak mavidir. Dünyaya açılan pencere de diyebiliriz, boğazımızı kollarımızı sarar. Bu kapalı olunca insanlara iletişim kurmakta zorluk çekilir. Boyun ve sırt ağrısı olur. Altıncı çarka alın çakrasıdır, iki kaşın arasındadır, üçüncü gözdür, renk olarak çivit mavisidir, bez olarak hipofizdir, yer olarak göz kulak ve alnın bir bölgesini ihtiva eder. Bunun kapanması durumunda ön sezileriniz zayıflar. Kulak ve baş ağrısı yapar. En son çarka ise tepe çakrası, başın biraz üzerinde bulunur, rengi mordur. Mor rengin yüksek olması, ruhsallığınızın güçlü olmasıdır. Kapanması halinde migren ağrıları olur. Ruhsal dünya kıt olur. Fiziksel dünyaya bağlılık artar.. Çakraların açılması insanın yeteneğine ve ne kadar kapandığına bağlıdır. Günlük meditasyon hayatımıza sokulursa kapanması zor olur. Bunlarla beraber sağlıklı düşünme de olmalı.”

Çakralar

1.Kök çakrası: Üreme organlarıyla ilgilidir. Bu çakra belkemiğimizin sonuna bağlı olup, bacaklarımızın arasından yere doğru yönelir. Rengi kırmızıdır. Bağlantılı olduğu element “toprak”tır ve yaşama içgüdüsü, bedene ve fizik plana bağlılık eğilimi ile alakalıdır. Yaşama isteğimizi ve canlılığımızı destekler. Dengeli çalışması, bedensel sağiık, güvenlik duygusu ve yaşama sevinci olarak tezahür eder. Bu çakra cinsel beze tekabül eder.

2.Haç çakrası: Böbreküstü bezleriyle alakalıdır. Rengi turuncudur. Karın bölgesinin alt kısmında yer alır. Bağlantılı olduğu element “su”dur ve cinsellik duyumları ile alakalıdır. Dengeli çalışması, duyumsal yoğunluk, cinsel doyum ve değişimi kabul etme becerisi olarak tezahür eder.

3.Güneş sinir ağı: Pankreas bezini yönetir. Rengi sarıdır. Duygusal bedenimizle bağlantılı olup, arzularımızı, yaratıcılığımızı ve ilişkilerimizi yönlendirir. Kişisel güç, irade, özsaygı duygularımız bu çakra ile ilintilidir.
Bağlantılı olduğu element “ateş”tir. Dengeli çalışması, enerji, verimlilik, çabuk karar verebilme ve güç faktörünü baskıcı olmadan kullanabilme yetisi olarak tezahür eder.

4.Kalp çakrası: Timus bezi ile ilgilidir . Dokunma duyumuzu kontrol eder. Sevgi ve şefkat duygularımız ile ilintilidir. Bağlantılı olduğu element “hava”dır. Sağlıklı çalıştığında, sevgi, şefkat, barış ve güçlü bir adalet anlayışı olarak tezahür eder.

5.Gırtlak çakrası: Tiroid bezini yönetir. beşinci çakramız boğazımızdadır. Rengi parlak mavidir. Sanatsal yaratıcılığımız ve kendimizi ifade etmemiz için gereken enerjiyi sağlar. Bu çakra dünyaya açılan penceredir.

6.Alın çakrası(Üçüncü göz):Hipofiz bezi ile bağlantılıdır. Rengi çivit mavisidir. Aynı zamanda “üçüncü göz çakrası” olarak da bilinen bu çakra, iki kaşın ortasında yer alır.Sezgilerimiz, durugörü, hayalgücümüz için gereken enerjiyi sağlar.

7. Tepe çakrası: İpofiz bezi ile alakalıdır . yedinci çakramız başımızın tepesinde tam ortasındadır. Rengi mordur. Taç çakra olarak da bilinen bu çakra, saf farkındalık olarak bilinen bilinç seviyesine karşı gelir.Beş duyunun algılayamadığı, zaman – mekan ötesi birlik alemiyle bağlantı noktamızdır. Bilgelimizin ve ruhsallığımızın gelişmesi ve anlayışlılığımızın artması için gereken enerjiyi sağlar. Füsun SAKA

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: FÜSUN SAKA, Reiki

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,


13 Yorum Var "ÇAKRALARI AÇMAK İÇİN"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. omer kurt dedi ki:

  ahmet demirtaş ne diyon sen ya ben üstünüm bana saygı duyacaksınız sizde göreceksiniz kardeşim sen kendini üstün görüyorsun bu ukalalık ve kibirdir bencilliktir ki kibir allahın hiç sevmediği bir durumdur şeytanın cennet kovulmasının tek sebebi vardır buda kibir kendini üstün görmesi kendini beğenmesidir değerli kardeşim dikkat et duygularına düşüncelerine mazallah allah herkesi eşit yarattı allah katında tek üstünlük takvadadır ayrıca rabbil aleminin sözüdür kurandada geçmektedir rabbil alemin diyorki ilmi isteyene zenginliği dilediğime veririm diye lütfen kendine gel yok babam dedi yok annem dedi hocam bana hayrandı ben kendimi şöyle görüyorum geç bunları geç üstün vasıflı insanlar alim evliya olur sen hele bi hoca olda imam olda sonra alimliğe evliyalığa soyun yok biliyorum bende bişey var çözemedim anlatamıyorum vs en büyük erdemlik edeptir adaptır hoş görüdür tevazudur efendiliktir vesselam
  allah hepinizin yar ve yardımcısı olsun

 2. ahmet demiral dedi ki:

  valla çakra far bu kesin de bence bu çakra dedikleri olay bilinçaltını kontrol etmektir çünkü kendimden biliyorum insan bazen neyi niçin yaptığının bilincinde olur bazen de olmaz fakat günlük hayatımızda kontrolün tam olarak bizde olmadığını anladım yani bizim şu an farkında olduğumuz şeyler bilincin sadece yüzde 2 si yani yüzde 98 olan bilinç altı ve bilinç dışı olayların biz farkında değiliz bu yüzden insan negatif düşüncelerin esirine kapılıyor valla kardeşlerim en iyisi çakraları açmayı istiyorsanız ilk önce pozitif düşünceyi öğrenmelisiniz bu bir daha bitmedi ondan sonra inanmalısınız ya ben şimdi diyorum ben niye burdayım televizyondaki artisleri görüyorum babam küçükkenn bana derdi sen ileride parmakla gösterilecek bir insan olacaktın derdi annem de bana derdi sendeki akıl hiçbir insanda yoktu fakat değerlendiremedin gerçekten de gerek lise de olsun 1 tane hocam demiş ti ki sende bir şeyler var ama ne anlayamıyorum diyordu felsefe hocam bana hayran kalmıştı arkadaş aristoteles platon bunlar fos bunlar benim yanımda hiçbirşey şimdi mesela bir insanın akıllı olup olmadığını nasıl anlarsın şimdi şöyle düşünelim bir insan hem akıllı hem deli olabilir mi evet olabilir veya tam anlamıyla delilik nedir veya devlet gerekli midir neden insanlar evde oturur bu soruları ben çözemedim valla çözen varsa gelsin çözsün veya kader nedir hadi sıkıyosa çözün şimdi ben kadere kesinlikle inanıyorum tamam mı ya da insanlar neden 73 toplum bunu ilk önce merak ediyordum sonra allah diyor ki biz sizleri farklı ümmetler olarak yarattık fakat öyle yapsaydık bile yine aranızda bozgunculuk yapacaklar çıkacaktı kardeşlerim siz daha hiçbirşeyt bilmiyorsunuz benim bu dünya insanlarına öğreteceğim çok şey var yemin ediyorum bana bir fırsat gelse insanlar diyecek ki bu çocuğun benzeri yok gerçekten de öyle şöyle söyleyim babam bana derdi ki bazen senin öyle düşüncelerin var ki çok büyük akıl sahipleri gibisin bazen de sapıtıyorsun diyo du şimdi allahın kaderine gelince mesela insan sadece dünyayı maksat yapsa önüne gelen kızla yatsa allaha şirk koşsa bütün büyük günahları işlese yani dünyayı ahirete tercih etse bu tarafta cennet yaşasa bile öbür tarafta ebedi cehennemde olabilir yani allah sevdiği kulunu imtihan ediyor daha doğrusu biz buraya gelmeden çnce hz.allah levh-i mahfuz diye bir kitap var o kitapta her şey var kardeşlerim bende yemin ediyorum bir şeyler var ben kendimi çözemedim ama bir şeyler kesinlikle var tarif edemiyorum bu biraz saçma gelebilir size ama bu galiba mentalite yani mental yapım çok gelişmiş benim hatta şimdi ben insanların çoğuna ahmak diyorum buna hepimiz dahiliz acaba kaçımız ebedi bir yaşamı kazanmak için çaba sarfed,yoruz hani derler dünya oyun oynanacak yer değil valla kardeşlerim dünyada dost yoktur varın uğraşın ama elimden geleni yapamıyorum insanlığa benim değerimi bileceksiniz ama benim insanlığa öğreteceğim çok şey var şimdi atatürkten de soğudum yok onun gibi bir lider gelmemiş te la siktir adamın videosunu izledim adam kurana doğma diyo ebesinin amını görecek o şimdi peygamberimiz ne diyor üstünlük takva iledir arkadaşlar eğer haşa bizim allaha ihtiyacımız olmasaydı o zaman kendimizi ilahlaştırabilirdik fakat her şey allaha bağlı olduğu için bir hareket yaparken evrenin yaratıcısını düşünmek zorundayım şimdi kardeşlerim benim 1 düşüncem de şudur şöyle ki bence lidertlik yeteneği olan insanlar için ayrı yaşam düzeyi olmalı şimdi benim burda olmamam lazım şöyle ki ben mesela din konusunda kendimi eğitirsem allahın en sevgili kulu olabilrim nasıl mi imkansız gelir çoğuna fakat böyle düşünenler aptalın ta kendisidir şöyle ki peygamber efendimiz diyor ki ümmetim 2 parmağın eşit olduğu gibi eşittir şimdi bütün insanlar doğraken bebek oluyor yani eşit oluyorlar fakat büyüyünce hepimiz farklı derecelerde oluyoruz yani demek istediğim her insan eğer zekası yeterliyle allah katında en üstün kul olabilir şimdi ben şuna inanıyorum ççağımızdaki insanın kendi yarattığı problemleri kendi sahip olduğu düşünce yapısıyla çözmesi olanaksızdır hayya başarılı olmak istiyorsak pozitif düşünmeyi öğrenmeliyiz çünkü pozitif düşünce özgürlüğün düşüncede gerçekleşesini sağlar pozitif düşünce çözüme götüren tek yoldur kardeşlerim yakında zmanı gelecek bütün insanlar beni gtanıyacak o zaman benim gibi bir insanı daha önce görmediğinizi anlayacaksınız hepiniz de bana saygı duyacaksınız siz çok az biliyorsunuz öğreteceğim merak etmeyin ama gerçekten de insan aklının çok az bir kısmını kullanıyor …bilinçaltını kontrol edebilen insan bütün davranışlarını kontrol edbilir..

 3. ALEV USLU dedi ki:

  Ben Reiki Masterim ve inanmıyorum çakraların kapanmasına eger öyle bişey varsa insan ölür.Onlar bizim hayat tekerleklerimiz ve hayatı enerjiyi bedene yansıtıyolar…

 4. tk dedi ki:

  siz bilimsel olarak nasil bu yerleri tesbit ettiniz bilemiyorum fakat adet ve simgeleri bazi islevleri tutturmakla beraber bu isin asli ve kullanilis amaci cok farkli olaraktan cakra diye isim vermis oldugunuz 7 seyin ilki sol memenin 2 parmak alti digeri sol memenin 2 parmak alti diger 2 si bunlarin assasinda biri ortada biride iki kasin arasindadir. asli bulup asil olana donmeden asliniza donmeniz dilegiyle. bu 2 turlu kullanilir biri pozitif sonsuza digeri negatif sonsuza goturur sizin ki sanirim pozitif olan degil…

 5. her çakra ıcın aynı yontemlemmı yoga yapılmalıdır yoksa deıskde olabırmı mı ?

 6. ayse gülmez dedi ki:

  evet .. bu davut ibrahimoğlu na bende geçen sene gittim.. ilk başlarda çok irite oldum.. ama bence hipnoz ederek kadınları kesinlikle taciz ediyor. bize o zmanlar bio enerjinin işe yaraması için kesinlikle dokunmak gerek diyerek hatta nerdeyse bazı ahtalarını bayağı bir soyarak işlem yaptığını anlamıştım.. vede seanslarımı anında kestim. sonra bir iki arkaşım daha gitmişti .. hepsi de aynı şeyleri anlattı .. sonrasında düşündükçe kesinlikle taciz ediyor ama o an saflığına geliyor nedense insana değişik bir tedavi yöntemi uyguluyor sanıyosun..yada kesinlikle hipnoz gibi birşeyuler yapıyor çğnkü sonrasında buna nasıl izin verdim diye kendine şaşırıyorsun.. ama kesinlikle hasta olan bence davut ibrahimoğlu onun tedaviye ihtiyacı var….

 7. harun kadri dedi ki:

  çakralary açmak ıçin insanan kurkunu dil iç kurkunı bitırmang garak kurkunu bitırmk darkan yanlış anlaşıl yor

 8. Murat Ahrabi dedi ki:

  ayrıca ben bu davut ibrahimoğlu için tacizci derken neden ispat edemeyeceğimi yazmışsınız? bunu da merak ettim doğrusu.
  Saygılarımla

 9. Murat Ahrabi dedi ki:

  Bu yazdıklarım itham değil gerçek. ancak tabi ki siz tarafsız bakarak buraya yorum ekleme yada eklememe kararı verebilirsiniz sayfa size ait neticede.
  bu durumda sizden ricam. benim yorumumu madem tam yayınlamıyorsunuz. ilk satırını da siliniz ki" ne faydalı işler yapmış" diye benim aşağlama cümlesi olarak kullanımımı methiye gibi yansıtmayalım okurlara lütfen.
  Teşekkürler.

 10. Murat Ahrabi dedi ki:

  Admin : Aslını ispat edemeyeceğiniz ithamlarda bulunmayınız. Elinizde yazdıklarınıza dair resmi bir bilgi varsa elbette seve seve yayınlarız.

 11. Arif Tahir dedi ki:

  cok ilginc bir sey boyle guzel bilgileri bizlerle paylasanlardan cok tesekkur ederiz

 12. xprodoksit dedi ki:

  Elektrik, eksi ve artı kutuplarla ifade edilir. Kişisel Ki’de böyledir. Evrensel Ki ise bir bütündür, karşıtlık yoktur. Ancak insan beyni tarafından üretilen Ki, eksi ya da artı özellik taşımaktadır. Duvarın ışık yansıyan tarafı aydınlıktır ve görünür haldedir, diğer tarafı ise karanlıktır ve görünmez haldedir. Görünmez halde diye duvarın yarısını, geri kalan kısmını gözardı edemeyiz. İki taraf birleştiğinde gerçek duvar oluşmaktadır. Hangi tarafın gerçek olduğunu tartışmanın bir anlamı yoktur. Önemli olan iki tarafın birleştiğinde tek bir duvar oluşturmasıdır.

 13. Milli Sporcu dedi ki:

  Ki enerjisi, vücutta hangi noktadan çıkar?