By 07 Ekim 2007 Devamı →

BURUN TIKANIKLIĞI TEDAVİSİBURUN TIKANIKLIĞI CERRAHİ TEDAVİSİ

BURUN ETLERİNE YÖNELİK AMELİYATLAR

Alt burun etlerinin büyümesine (konka hipertrofisi) bağlı olarak oluşan ve genellikle geceleri daha fazla şikayete neden olan tıkanmaların tedavisinde burun etlerinin gerektiği kadar küçültülmesi farklı yöntemlerle sağlanabilir. Burun fonksiyonlarında çok önemli yeri olan alt burun etleri hiç bir şekilde tamamen kesilerek çıkartılmamalıdır. Geçmişte sıklıkla uygulanan bu tür cerrahileri takiben burun fonksiyonları bozulmakta, solunum fizyolojisindeki olumsuz sonuçların yanı sıra burun içinde oluşan kuruma, kabuklanma, tekrarlayan enfeksiyonlar ve yanma hissi gibi şikayetlerin çözümü son derece zor olmaktadır. Bu nedenle günümüzde alt etleri küçültürken fonksiyonel dış yüzey mukozasına zarar vermeyen teknikler tercih edilmektedir.

Burun içindeki septumda bir tarafa eğiklik olan hastaların büyük kısmında hacim olarak daha geniş olan karşı burun pasajındaki etlerde (alt ette daha fazla olarak) büyüme oluşmaktadır. Bu nedenle septum deviasyon ameliyatlarının çoğunda solunum açısından tatminkar bir sonuç elde edebilmek için aynı ameliyat sırasında özellikle eğikliğin karşı tarafındaki burun pasajında yer alan etlerinin uygun bir müdahale ile küçültülmesi gerekli olmaktadır. Aksi taktirde bir tarafa doğru kaymış durumdaki septumun orta hatta getirilmesi ile daha önce geniş olan taraf nispeten daralacak ve bu kısmın ameliyat öncesi hacmine uyum sağlamış olan konkalar küçültülmedikleri taktirde tıkanıklık oluşacaktır.

Alt burun etlerini küçültmek amacı ile en sık uygulanan yöntemler radyofrekans ile mukozaya zarar vermeden mukoza altı doku hacminin azaltılması ve etlerin kemik kısmında da büyüme olan durumlarda mukoza altındaki yumuşak doku ve kemik dokusunun tıraşlanarak küçültülmesidir (endoskopik redüksiyon).

Orta burun etleri içerisinde yapısal bir varyasyon olarak hava hücresi bulunabilmektedir (konka bülloza). Bu hava hücresinin gelişme sırasında büyümesi orta burun pasajında hava akımını önlemekte, aynı zamanda pasajın dış duvarında yer alan sinüs boşalma kanallarında tıkanmaya bağlı olarak kronik sinüs iltihaplarına neden olabilmektedir. Bu tür problemlere neden olan orta burun etlerine uygun endoskopik cerrahi teknikerleri kullanılarak konka bülloza plastisi yapılmalıdır. Fonksiyonel olarak alt etler kadar kritik olmayan orta etlerin tam olarak çıkartılması burun fizyolojisinde ciddi sorun oluşturmasa da bu yapıların daha sonra yapılabilecek sinüs müdahaleleri için yol gösterici rolü olması nedeni ile genellikle tam çıkartılmaları uygulanmamaktadır.

Radyofrekans ile alt konka küçültülmesi

Alt konka mukozası altındaki zengin damar içerikli yumuşak dokular içerisine özel bir cihaz ile radyofrekans enerjisi verilmesini takiben dokularda oluşan ısı hasarının büzülme ve sertleşme ile iyileşmesi prensibine dayanır. İşlemi takiben 2-3 hafta içinde oluşan sert iyileşme dokusu etlerde küçülmenin yanı sıra dış uyaranlarla ya da vücut pozisyonu ile oluşan genişlemeleri de önlemektedir.

Başka patolojiye yönelik müdahale gerekmeyen hastalarda alt konka radyofrekans işlemi ofis şartlarında lokal anestezi altında yapılabilmektedir (şekil 1).

Şekil 1:

Alt burun etine radyofrekans uygulaması. İşlemi takiben burun etinde büzülerek küçülme oluşmaktadır.

Yaklaşık 5-10 dk süren konka radyofrekans işlemi estetik ya da fonksiyonel amaçlı yapılan burun ameliyatları, kronik sinüzite yönelik ameliyatlar ve burun tıkanıklığı şikayeti olan hastalarda başka nedenle yapılan ameliyatlar sırasında da kolaylıkla yapılabilmektedir.

İşlem sırasında burun etinde kesilme olmadığından işlem sonrası kanama olmamakta bu nedenle tampon uygulanması gerekmemektedir.

İyi bir lokal anesteziyi takiben işlem sırasında ve sonrasında ağrı hissedilmeyen bu uygulamayı takiben hastalar hemen günlük aktivitelerine geri dönebilmektedirler.

Hayat kalitesi üzerinde ciddi olumsuz etkileri olan burun tıkanıklıklarında büyük oranda rol oynayan alt burun eti büyümelerinin tedavisinde son derece güvenli ve konforlu olarak uygulanabilen radyofrekans işleminin tek seansta başarılı sonuç verme oranı %80 civarındadır. Ameliyatı takiben, alt konkalarda oluşan şişlik ya da mukoza yüzeyindeki doku reaksiyonuna bağlı oluşan kabuklanma nedeni ile burun tıkanıklığında artma izlenebilmektedir. Radyofrekans uygulamasının beklenen sonuçları 15-20 gün içerisinde ortaya çıkmaktadır. Hastaların beşte birine yakın kısmında ise istenen burun açıklığının tam olarak elde edilememesi nedeni ile 1,5-2 aylık bekleme dönemini takiben işlemin tekrarlanması gerekebilmektedir.

Radyofrekans ile başarılı sonuç alınan hastalarda alerjik rinit, vazomotor rinit gibi hastalıkların bulunması, hastaların sürekli olarak havanın kuru ve kirli olduğu, sigara dumanlı veya soğuk ortamlarda bulunmaları ya da damar genişletici ilaçlar kullanmaları durumunda alt burun etleri 6 ay – 1 yıl içinde tekrar büyüyebilmektedir. Bu durumdaki hastalarda radyofrekans işleminin tekrarı ya da endoskopik konka redüksiyonu önerilmektedir.

Konka radyofrekans işlemi, şikayetlerin tekrarlama ihtimali dezavantajlarına karşın her bir uygulamanın yüksek başarı şansı, tampon gerektirmemesi, lokal anestezi ile yapılabilmesi ve kanamaya neden olmaması gibi avantajları nedeni ile hastalar ve hekimler tarafından en sık tercih edilen prosedürlerden birisidir.

Endoskopik konka redüksiyonu

Alt konka mukozası altındaki yumuşak dokuların ve konka kemiğinin kısmen çıkartılması işlemidir.

Bu yöntem genellikle konkaların büyüklüğünde konka içerisindeki kemiğin önemli etken olduğu, radyofrekans uygulamaları ile isten sonucun alınamadığı, konkanın aşırı büyük ya da deforme olduğu veya radyofrekans işleminin tekrarlama ihtimali nedeni ile tercih edilmediği durumlarda uygulanmaktadır.

İşlem genel anestezi altında yapılmakta ve mikro debrider teknolojisi ile uygulandığında 5-10 dakika civarında sürmektedir. Konkaların zengin kan damarı içeriği nedeni ile ameliyat sonrasında burun pasajlarına tampon konulması gereklidir. Bu tampon 48 saat sonra poliklinik şartlarında çıkartılmakta hastaların kanama ihtimaline karşı 72 saat boyunca istirahat etmeleri gerekmektedir.

Son derece etkili bir yöntem olan Endoskopik konka redüksiyonu ameliyatını takiben etlerde önemli ölçüde küçülme olmaktadır. Bu tekniğin etlerin özellikle burnun en dar olduğu ön uçlarında etkili olması nedeni ile arka bölümleri genişlemiş ya da deforme olmuş alt konkalarda uygulanması başarı şansını azaltmaktadır. Bu durumdaki hastalarda alt konka arka kısmına kısmi çıkartma ya da radyofrekans uygulanması planlanmalıdır.

Endoskopik redüksiyon yöntemi konka mukozasını koruyan bir teknik olduğundan alerjik rinit, vazomotor rinit gibi tanıları olan, sürekli olarak havanın kuru ve kirli olduğu, sigara dumanlı veya soğuk ortamlarda bulunan ya da damar genişletici ilaçlar kullanan hastalarda uzun dönemde alt konkalarda tekrar büyüme olabilmektedir. Bu durumdaki hastalarda radyofrekans uygulaması oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Doç. Dr. Teoman DAL (KBB Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı)
(212) 219 6726
Sorunlarınızı Doç.Dr.Teoman Dal’a İletmek için TIKLA

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , , , , ,


Yorumlar "BURUN TIKANIKLIĞI TEDAVİSİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. tuba doğrugörün dedi ki:

  7 aylık hamileyim ve 1 aydır burnum tıkalı nefes almakda zorlanıyorum doktor burun açıcı spreyler verdi kullandım ama faydası yok tekrara gıttım doktoraburun etinde şişlik varmış bı müdahale edemiyolarmıs bende ne yapacagımı şaşırdım uykusuzluk da yanı sıra sabahlara kadar uyuyamıyorum dr dedıgıde bı daha hamıle kalsan yıne aynı sorunları yasaesın dedı fıkır verırseniz sevınırım

 2. nebiye demir dedi ki:

  alya ben 3 kere oldm hayatı mahvoldu. tavsiyem nacizane ol. çünkü kemiğini üsten törpülemezler oylesi tehlikeli ozaman burun benimki gibi çökmez. sennkinde eğrlik ği üzltrler alttan nçalışark birde etimi büzrler yakarlar şişlik büyüme varsa .burdan senin aracılığınla seslenmek istiyorum .burtun tıkanıklığı probleminiz varsa estetk başabela bunu arştırım noolr .nebiye

 3. alya ecrin dedi ki:

  Ben yaklaşık 1 senedir nefes alamıyorum ve burnum sürekli akıyor.birçok kere doktara gittim bir sürü ilaç içtim ama hiç bi faydası olmadı.Bana burun etlerimin şiş ve içerdeki burun kemiğinin eğri olduğunu söylediler.ameliyat için gün verdiler.napmalıyım??bu ameliyatı olsam ilerde estetik olabilirmiyim?bu ameliyattan sonra burnumun dış görünüşünde değişiklik olurmu,çökme falan olurmu??ameliyattan sonra tamamen düzelirmiyim??lütfeeenn cvp verin kafam çok karışık ama olmasamda nefes alamıyorum!!!!

 4. behram dedi ki:

  estetık beklentınız varsa kesınlıkle olmayın derım sıze.ben toplamda uc kere oldum.her sonuc gideni aratırdı.yanı her seferınde daha bır kotulesıyor.benım nefes alma sorunum vardı hala devam edıyor.kısacası amelıyat olurken ıkı kere dusunun.ve etıler sıslı dekı sosyete op doktorlarına gıtmeyın.en becerıksızı onlar cunku.en ıyısı hıc gıtmemek derım ben yınede

 5. nilay harnuboğlu dedi ki:

  burun tıkanıklığı bitkilerle nasıl geçer bitkisel tedaviler nelerdir

 6. Erdi Aşar dedi ki:

  Değerli hocamm lütfenn cevappp :(((

 7. Erdi Aşar dedi ki:

  hocam doktarlar careyi spreyde buluo o da acmıooo nedennn. Ameliyat olmalıyımmı yoksa olmamalıyımmı cevap yazın lütfen??????:(((((

 8. kubilay ATAK dedi ki:

  arkadaşlar estetik burun ameliyatı olcaklar varsa veya düşünen varsa bu konuyu enine boyuna iyice düşünsün. sonuç çok iyi olsa bile çevreden alına tepkiler çok kötü ve sert olabiliyor. buda yaşamdan soğumanıza ve pisikolojinizin bozulmasına sebep oluyor. burnunuzun haline bakıpda ( ebenim gibi) bundan daha kötü olcak değil ya demeyin beterin beteri var. bence çok korkunç bi görüntünüz yoksa sakın ama sakın olmayın derim. benim burnum çocuk yaşta iken yediğim bir tokat yüzünden sola doğru kırıldı vekemer oluştu ve nefes probleminede sebep oldu. bu kırık yüzünden burnum normalden büyük gözüküyordu. bu yüzden çok arkadaşımın acımasız alaylarına maruz kaldım ve pisikolojim bozulmuştu.21 yaşlarında bi trafik kazası yaptım ve emniyet kemeri takmadığım için burnumu dreksiyona vurup tekrar kırdım. nefes almamdaki zorluk biraz daha artmıştı. 25 yasında iken bu nefes alma sorununuda bahane ederek estetik ameliyat ve nefes almamın düzelmesi için ameliyat oldum ( doç.dr kbb uzmanı. yani deneyiminede güvenmeyin bence) suan 2,5 ay oldu ve evet kemer gitti ama onun yerine daha kalın daha uzun ve daha büyük bir burun geldi. eskisi kadar olsa yine önemli değil ama. herneyse çevreden öyle olumsuz ve alaycı yorumlar alıyosunuzki ALLAHIM lütfen bu bi rüya olsun ve uyanınca eski halime geri döneyim diceksiniz.

  arkadaşlar iş işten geçmeden iyi düşünün. en kaba tabiriyle dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan olmayın. kendinizi böyle kabullenin ve kendinizle barışık olun. güzellik sadece burunla olmuyor. zaten olsa bile ameliyatsız bi burunun rahatlıgı paha biçilemez bence. ameliyattan sonra emin olun çok ama çok pişman olacaksınız ve bu geri dönülmez yolda destekten çok alaycı gözler piskolojinizi bozmaya devam edecek.

  benden tavsiye çok iyi düşünün. çok iyi araştırın. olabildiğince çok yorum araştırın. nekadar önem vermeyeceğinizi düşünsenizde çevrenizdekilerin ne diyeceği gerçekten piskolojik açıdan önemli zira cevrenizde suratınıza bakıp kıskıs gülen ve sizinle dalga geçip bu zor zamanınızda size köstek olan çok olacaktır. İlla ben ameliyat olcam diyosanız hala doktorunuzu iyi araştırın ve asla paradan kaçmayın. çünkü bu eşya değil. sizin bedeniniz. giden yerine gelmiyo

  benden uyarı..!

 9. Hakan Özkesiciler dedi ki:

  1 sene önce bende burun ameliyatı oldum.burun kemikleri alındı orta duvardan kemikler alındı bir ara düzelir gibioldu ama şimdi anladıım kadarıyla konkalar şişiyor damla kullanmadan yapamıyorum eğer bir tedavisi var ise burun deliklerinin açılması ve rahat nefes almayı nasıl yaparım bir ilaç ismi verirseniz memnun olurum.

 10. Öznur Çekim dedi ki:

  7 ay önce burun kemiğinde ve septumda eğrilikten dolayı estetik ameliyea oldum hem kemik hem septum düzeltildi ve burun etlerim alındı.Fakat hala burun tıkanıklığı yaşıyorum ve burun spreyi kullanıyorum ayrıca bir taraftan yeterli kadar nefes alamıyorum.Deniz suyu kullanıyorum ama onunda bi faydası olmuyor.Doktorum septumda kalınlaşma var dedi ama ben pek güvenemiyorum artık.Ne yapmam lazım

 11. ahmet çelik dedi ki:

  10 ay önce burnumdan nefes alamadığım için Ameliyat oldum simdi gene aynı sorunu yaşıyorum ne yapabilirim.

 12. mehmet ünal dedi ki:

  iki defa burun ameliyatı oldum , burnum hala düzelmiş değil. burnum tıkalı ne yapmalıyım hemn cevap verırsenız sevınırım şimdiden tesekkuler.

 13. ibrahim çağlar dedi ki:

  degerli hocam ayın 9zunda sol burun kemigimde egrilik vardı içerden operasyon yapıldı ancak operasyondan sonra baktımkı kemigi biraz almış sag taraf gibi degil solunumda yine problem oldugunu farkettim ve doktoruma gittim ilgilenmedi bu dedi. bende başka doktora gittim ve evet kemigin kaldıgını söyledi burun deligini biraz daha açmak için tanpon bıraktı ve radyofrekans uyguladı geçen hafta. sizce doğrumu yaptım ve ben aynadada baktıgımda sagda hiç kemik yok solunum yolu tam açık ama solda yine var sizce bidaha ameliyat olmalımıyım çok üzüldüm bu işe yardımcı olursanız sevinim