By 01 Ocak 2010 Devamı →

BUĞDAY ÇİMİ İLE GELEN SAĞLIKBuğday filizi ve çimi, kanı temizliyor, kanserden koruyor

Buğdayın, ev ortamında çimlendirilerek tanesinin veya uzayan çimlerinin tüketilmesi, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hücreleri yeniliyor, kansere karşı koruyor, kalp damar sistemindeki tahribatı onarıyor ve kanı temizliyor.

Buğday filizi ve çimi, kanı temizliyor, kanserden koruyorProf.Dr. Erkan TOPUZ, buğday çimi suyunun düzenli kullanılmasını öneriyor, İnsanlığın temel besin kaynağı olan buğday, evinize sadece beyaz ekmek ve aşurelik tane olarak giriyorsa çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Çünkü buğday, ev ortamında çok basit yöntemlerle çimlendirilerek tanesiyle veya uzayan çimlerinin tüketilmesiyle bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hücreleri yeniliyor. Özellikle buğday çimi suyunun ‘şifa içeceği’ olduğu belirtiliyor. Çimlenmiş buğdayın sağlığa etkilerini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Erkan TOPUZ‘a sorduk. Kendisinin de evde buğday çimi üretip sofrasında bulundurduğunu belirten Prof.Dr. Erkan TOPUZ, buğday çimi suyunun mikropları öldürücü etkisiyle kanı temizlediğini belirtiyor. Bununla birlikte, kardiyovasküler sistemde de damarların açılmasını sağlıyor.

Buğday çiminin “Allah’ın verdiği çok büyük bir potansiyel” olduğunu ifade eden Prof. Dr. Topuz’un aktardığı bilgilere göre, buğday çiminin gençlik verici, imnün sistemi (bağışıklık) güçlendirici ve kansere karşı koruyucu etkileri var. Aynı şekilde saç dökülmelerine faydalı olduğu iddia ediliyor. Buğday çimi suyunun kimyasal bileşimi kana çok benziyor. İçeriğinde antiseptik temizleme özelliği olan klorofil yüzde 70 oranında bulunuyor. Mükemmel bir protein kaynağı ve bol miktarda beta karoten içeriyor. Yüksek oranda B1, B6, B12 vitaminleri, C, E, K vitaminleri ihtiva ediyor. Ispanaktan daha çok demire sahip olduğu için anemi (demir eksikliğine bağlı kansızlık) hastalarının kullanması tavsiye ediliyor. Başta magnezyum olmak üzere çok çeşitli mineraller içeriyor. Besin öğeleri vücudu besliyor ve gerçek bir denge sağlıyor.

Buğday çimi suyunun faydalı olduğunu ilk keşfeden kişinin Boston’da Hipokratlar sağlık kuruluşunun kurucusu Dr. Ann Wigmore olduğunu belirten Prof. Topuz, Wigmore’un hikayesini şöyle anlattı: “Dr. Wigmore, bacaklarındaki kangreni bununla tedavi etmiş. Doktorların bacaklarını kesme kararı üzerine buğday çimi suyunu içmeye başlamış. Çimlerden yaptığı lapayı da bacaklarına uygulamış. Bu şekilde tedavi olmakla kalmamış, iyileştikten sonra Boston maratonuna katılmış. O zamandan beri, tedavisi imkansız denilen hastalar buğday çimi suyu kullanıyor. Bitkisel tedavileri devamlı yapmak gerekir. İmkanı olan, her gün iki bardak içebilir. Bu suyu buğdaya karşı alerjisi olanlar da kullanabilir. Buğdayın birkaç gün nemli ortamda bekletilip filizlendirilerek tanesiyle tüketilmesi de çok faydalı. Böylece buğdayın hem çok faydalı olan kabuğu, hem de rüşeym denilen besin değeri çok yüksek embriyo kısmı alınmış olur. Bu filiz bebek gibi büyük bir güçle doğar. Bütün filizlerde, ama özellikle buğdayda büyük potansiyel var. Vitamin, mineral, antioksidan bakımından müthiş zengin. Çünkü çoğalıp yeni bir bitki üretecek. Gençlik sırrıdır. Çimi çok üretebilirseniz suyunu için. Azsa her gün koparıp salatanıza katın.”

Buğday nasıl çimlendirilir?

Buğday çimi üretimini Türkiye’de 25 sene önce ilk kez başlatan Kırkambar Baharat’ın sahibi Bahri Kılıç’ın üretim önerileri şöyle: Öncelikle doğal, ilaçlanmamış buğday alın. Zirai buğdaylar zararlılara karşı ilaçlanmış olabileceği için dikkatli olun. Aşurelik buğday çimlenmez. Bir avuç buğdayı oda sıcaklığındaki içme suyu ile ıslatıp bir gece bekletin. Ertesi sabah şişen buğdayların suyunu süzüp genişçe bir tepsiye üst üste gelmeyecek şekilde yayın. Üzerini nemli bir bezle örtüp evin en sıcak ve karanlık yerine bırakın. Bez ve buğdaylar kurudukça nemlendirin. Buğdaylar 3-4 gün sonra filizlenmeye başlar. Filizleri 2 cm uzayınca dolaba alıp, her gün 1-2 kaşık salatalara katabilir, yoğurtla veya zeytinyağı, limon, nar ekşisi gibi karışımlarla tüketebilirsiniz. Çok dayanıklı olmadığı için azar azar çimlendirme yapılmalı.

Buğday çimi üretmek için de, yine bir gece suda beklemiş buğday tanelerini yayvan bir saksıya veya varsa bahçeye ekip üzerini toprakla örtün. Çimler 10-15 cm uzayınca 1 cm yukarıdan makasla kesin. Kestikçe uzayan çimlerden her gün salatanıza katın. Çok ektiyseniz mutfak robotundan geçirip suyunu çıkararak kullanın. Marketlerde satılan hazır çimler, büyümesini hızlandırmak için katkı maddesi katılabildiği için çok güvenli olmayabilir.

Prof.Dr. Mehmet Erkan TOPUZErkan Topuz

Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr
Faks: 0212 505 65 20

Önceki Yazılar :
* Erkan Topuz Saba Tümer ile Bugün
* Pet Şişe Sular Kanserojen mi?
* Sigara Hakkında Uyarılar
* Doğum Kontrol Hapları Ne Kadar Kullanılmalı?
* Erkan Topuz’dan ŞOK Açıklamalar Video
* Kaktüs Radyasyonu Emer mi? Video
* Kanserden Korunma Önerileri
* Pankreas Kanseri Uyarıları Video
* Meme Kanserine Karşı Altın Gıdalar
*
Bebeğinize İkinci El Yatak Alın
* Pankreas Kanserine Alternetif Tedavi
* Karaciğer Metastazında Tedavi Önerileri
* Karaciğer Yağlanmasına Karşı
* Kanser Hastaları Kobay mı?
* Prostatdan Nasıl Korunurum?
* Fibrokist Nedir? Fibrokistlerden Nasıl Korunulur?
* Kemoterapi Sırasında Ağızda Çıkan Yaralar
* Testis Tümörü Tevasi ve Beslenme
* Kanser Hakkında Yanlış Bilinenler
* Meme Kanserine Karşı Havuç Suyu
* Erkan Topuz ARENA Programı – Video
* Çocuklara Sebze Yedirmek
* Kan Kanseri ve Kansızlık İçin Öneriler
* Buğday Çimi ile Gelen Sağlık
*
Beyin Tümöründe Tedavi Yöntemleri
* Ödemi Doğal Yollarla Azaltabilirsiniz
* Bilekte Kitle Oluşumu
* Küçük hücreli Akciğer Kanser Evreleri
* Cilt kanserinden Korunmak
*
Sarımsağı pişirmeden önce en az 15 dakika bekleyin
*
Ağız içindeki yara kanser belirtisi mi?
*
Erkan TOPUZ’dan Mide Kanseri önerileri

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erkan Topuz

Etiketler:, , ,


14 Yorum Var "BUĞDAY ÇİMİ İLE GELEN SAĞLIK"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Murat IŞIK dedi ki:

  Buğday çimi içeceği nerelerde satılıyor. Bilgisi olan var mı?

 2. Emre dedi ki:

  Yöremizde buğdayın çimlendirilmesinden elde edilen "Uğut" adı verilen bir tatlı türü var. Tatlı dediğime bakmayın. Sadece buğday çiminden elde edilir. Buğdayın özünde belli oranda şeker bulunur. işte "UĞUT" dediğimiz tatlı da tadını burdan alır. Tamamen geleneksel yöntemlerle elde ettiğimiz bu üründe hiçbir kimyasal katkı maddesi, şeker, glikoz, koruyucu madde bulunmaz. Çimi genetik yapısıyla oynanmamış çok eski bir buğday türü olan, "ÇALIBASAN" denilen ve günümüzde çok zor bulunan, yöremizin de yayla köylerinde az miktarda bulunan buğday türünden elde edilir. TTNET reklamlarının çekildiği "MÜMKÜNLÜ" olarak bilinen "TARAKLI" ilçesi ve yöresinde yapılmakta olan bu ürünü merak edip tatmak isteyenlere yardımcı olunur. Çalıbasan buğdayı da temin edilir. 05304662093 "Eymen Yöresel Ürünleri" Taraklı/SAKARYA

 3. Hasan soyyigit dedi ki:

  Babam pankreas kanseri ve whipple ameliyati oldu. yaklaşık 15 aydır kemoterapi görüyor ve suanda tedavi sonuna geldik aldığı ilaçlar hiçbir etki yapmıyor. Sürekli kan takviyesi yapılıyor. Ve doktorumuz iyi olmadıgını söyledi. Uygulamadığımız hiçbir tedavi yolu kalmadı. Kemoterapi dahil olmak üzere büyün bitkisel yöntemleri denedik. Bugday ile ilgili bilgisi olan yardımcı olacak birisi var ise buraya en kısa zamanda yazarsa Allah razı olsun. Babam hastalığın son evresinde. Bugday suyu yada cimenlendirip salataya karışım yapılması ne kadar etkili olur. Lutfen acil yazın hepinizin yardımına ihtiyacım var. Hayırlı günler

 4. refocan dedi ki:

  B12 vitamini sadece hayansal kaynaklarda bulunur. Protein değeri bahsedildiği kadar yüksek değildir. Hem olmayan demir ihtiva edebilir, bu nedenle anemi tedavisinde hem demir ihtiva eden gıdalar ön plana alınır.

 5. insan dedi ki:

  kuranda ayet var, biz her hastaligin sifasini da indirdik…ölümden baska herseyin sifasi vardir..burda saldirgan orman yaratigi gibi yorumlar yazmayin..adam insan gibi size bugdayi yazmis, tesekkür edeceginize kudurmus gibi yorumlar yaziyosunuz..bugday suyu sebebiyle 6 aylik ömrü kaldi denen bir kanser hastasi 30 yildir yasiyor..cörek otu hakkinda peygamberimiz ölümden baska herseye sifadir diyor..sizler sabirsiz oldugunuzdan bir bitkiyi ya yapmaya üsenirsiniz, yada yapinda en fazla 3 gun icersiniz yari birakirsiniz..sonrada bitkilere sayarsiniz..Allah size akil fikir sabir ahlak versin

 6. serhat T. dedi ki:

  Cemre sanırım steve jobs'un hayat hikayesini okumamışsın 🙂

 7. Cemre Balan dedi ki:

  kanserin çaresi olsaydı Steve Jobs kanserden ölmezdi

  • Ülkü dedi ki:

   Sevgili cemre kardeşim sen kanserden kurtulanları hiç duymayıp görmeyip okumuyorsun herhalde bir araştır. Elimizden geleni yapmalıyız kurtulmak için sonuç hiçbir zaman bilinmez hayattaki mucizelere inanın görün.

 8. H.ASLAN dedi ki:

  Ne yani bırakalım insanlar kanserden ölsün,kim kanser hastası olmak ister ki…Kemoterapi ilaçları dünyada büyük pazar,sırf onları pazarlamak için insanlar ölmüş kimin umurunda,oysa kanserin çaresi bulundu ama daha çok insanın ölmesi gerek…Yanlışsa YANLIŞ deyin….

 9. gökhan çakay dedi ki:

  burada kimsenin şarlatanlık ticaret yaptığı yok hele hele erkan topuz hocamın bu önerilenlerin hepsi hasta olmadan önce yapılması gereken kürler diyebiliriz sen yumurta kapıya dayanmış hastalık her yerini sarmış sonra medet um bunlar yanlış düşünce arkadaşlar

 10. serdal çöktüoğlu dedi ki:

  …hocam , hergün kanserden insanlar ölüyor,bırakın nutuk atmayı varsa bildiginiz tedavi edin..

 11. Ali ışıksoluğu dedi ki:

  Mucize bir ilaç, mucize bir bitki, mucize bir el-göz yok. Söylenenlerin, yazılanların çoğu ya şarlatanlık ya da ticaret, otlardaki mucize aslında bizim beynimizde, düşünce yapımızda, kişilik özelliklerimizde. Gerisi gereksiz söz.

 12. esra arslan dedi ki:

  s.a Ben 18 yasındayım. Ama 40 kiloyum. Kilo almak istiyorum. ne yapmam lazım.Hocam lütfen cevaplayın. simdiden Allah razı olsun.

 13. miraç soğan dedi ki:

  Hocam ALLAH(c.c) aşkına..Kim nereden bulacak bütün bunları ? Hergün herbir doktor çıkıp farklı birşey öneriyor..Millet paronayak oldu artık..Alacağım bir nefes, vereceğim bir nefes altı üstü..''Şunu kullanın,bunu kullanın'' diye ahkam keseceğinize, bu illete bir çare bulun yada çare bulmaya çalışın..