By 01 Kasım 2015 Devamı →

Brokoli Nasıl Pişirilmeli?Brokolinin yanlış pişirme yöntemleri ile faydalarından mahrum mu kalıyorsunuz?

Madem brokoli yiyeceksiniz o zaman faydalarından daha iyi yararlanmak istemez misiniz? Zira Nutrition and Cancer dergisinin söylediğine göre brokolinizi koyu yeşil renge dönüşene kadar haşlamayı seviyorsanız, kanser savaşçılarının büyük kısmını suya gönderiyorsunuz demektir.

brokoli nasıl pişirilmeli?Araştırmacılar yaptıkları deneylerde brokolide kansere karşı cephaneyi sağlayanın içinde bolca bulunan mirosinaz isimli enzim olduğunu gördüler. Ancak maalesef tıpkı sizin gibi pek çok kişi brokoliyi fazla pişirerek bu enzimi yok ediyor. Fazla pişirmek derken kastettiğimizse mikrodalgaya atmak, suda haşlamak ya da omlet pişirirken kullandığınız ısının aynısını uygulamak.

O halde bu yeşillerin kralı sebzeden en iyi sonucu nasıl alacaksınız?

Elbette ki buharda pişirmek en iyi yoldur. Bunun içinse parlak yeşil renge gelmesini sağlayacak kadar yani iki ila dört dakika yeterli. Eğer bu süreyi altı-yedi dakikaya çıkarırsanız, kanser savaşçısı enzimlere “hoşça kal” demek zorunda kalırsınız. Tabii mutfağınızda buharlı pişiriciniz yoksa başka yollar da mümkün. Geniş bir kabı dörtte bir ya da üçte bir suyla doldurun. Suyu kaynamaya bırakın. Daha sonra daha küçük bir süzgece brokolinizi koyun ve geniş kabın içine yerleştirin (brokolinin suya değmediğinden emin olun). Geniş kabın üstünü iki ila dört dakika kapatın. Kaptaki buhar ve kaynayan sudan gelen ısı profesyonel bir buharlı pişirici işlevi görecektir.Yine de ne yaparsanız yapın, brokoliyi fazla pişiriyorsanız üzülmeyin.

Zira brokolinin başka faydaları da var:

Bir tabak brokoli tam bir potasyum, demir, magnezyum ile B, C ve A vitaminleri deposudur. Bunlar da erkeklerdeki fazla östrojen seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

Brokoliyi Neden Yemeliyiz?

Nefes alın
Eğer şehir hayatı nefes alıp vermenizi zorlaştırıyorsa bir içecekle rahatlayabilirsiniz. İçine dondurularak kurutulmuş brokoli filizleri eklenen çaylar, hava kirlenmesinin ortaya çıkardığı iki toksik olan benzen ve akroleinin ortadan kaldırmasına yardımcı oluyor.

Eklem ağrıları
Harap halde mi hissediyorsunuz? University of East Anglia’da gerçekleştirilen araştırmaya göre brokolide bulunan sulforaphane bileşeni, eklemlerde kıkırdak yıkımını yavaşlatıyor ve artriti önlüyor.

Kalbiniz için yiyin
Journal of Agricultural and Food Chemistry’de yayınlanan makaleye göre brokoli çiçekçikleri kalp hücrelerimizi zararlardan koruyan tioredoksin üretimini sağlıyor. Daha da iyi korunma için bir kadeh şampanyayla birleştirebilirsiniz.

Cinsel güc için
Daha sağlıklı bir cinsel hayat için sağlıklı beslenmek önemli. Fertility and Sterility’de yayınlanan araştırmaya göre brokolide bol miktarda bulunan folatın vücuda alınması sperm üretimini artırabilir. Bu da daha güçlü orgazmlar ve gelişkin doğurganlık sağlıyor.

Hızlı iyileşme
Ağrıyan kaslar için yeşilliklere ihtiyacımız var. British Journal of Nutrition’da yayınlanan araştırmaya göre C Vitamini zorlu antrenmanlardan sonra hızlı toparlanmayı sağlıyor ve ertesi gün yorgunluğunu azaltıyor. Turunçgilleri boşverin, brokoli günlük ihtiyacınızın 148%’ini sağlayacak ve antrenmanlara hazır olacaksınız.

Daha fazla yiyin, daha az kilo alın
Lifli gıdaları tüketmeliyiz. Amerikan Tarım Bakanlığı’nın verilerine göre günde 24 gr lifli gıda tüketenler (brokolinin baş kısmı kadar) suçluluk hissetmeden 90 kalori ekstra alabiliyor.

Kanser riskinizi azaltın
Integrative Cancer Therapies’de yayınlanan araştırmaya göre günde turpgillerden 3 veya daha fazla tüketen erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskleri %41 oranında azalıyor. Köri soslu somon balığınızın yanına brokoli de ekleyin, brokoliyi baharatla süslemek kansere karşı etkisini de artıtacaktır.

Beyninizi yeniden eğitin
Çin’de bulunan Chung Hua University’nin araştırmasıyla ortaya çıkan sonuçlara göre magnezyum yüklü brokoliler hafızanın güçlenmesine fayda sağlıyor.

menshealth.com.tr

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları

Etiketler:, , ,


Comments are closed.