By 08 Eylül 2011 Devamı →

BPA’YA AMERİKA’DAN YASAKLAMAABD’nin Kaliforniya eyaletinde içinde BPA (Bisphenol A) bulunan bebek biberonları ve su kapları yasaklandı. BPA 1950’lerde kullanılmaya başlanan bir kimyasal. Plastiği sertleştirmek için kullanılıyor.
Ancak zaman içinde yapılan araştırmalar BPA’nın diğer yüzünü gösterdi. BPA’lı ürünlerin diabet, meme ve prostat kanseri, kalp hastalıkları gibi sorunlarla bağlantılı olduğu düşünülüyor.
Kaliforniya’da Temmuz 2013’den itibaren üreticiler ürünlerinde bu tür toksik maddeler kullanamayacak. aliforniya’daki “Çevre Çalışma Grubu”nun çabaları sonucunda alınan bu karar çevrecileri de mutlu etti. Kaliforniya Çevre Çalışma Grubu’nun başkanı Renee Sharp, “BPA’nın bebek biberonlarında kullanılmaması kararı eyaletin çevre sağlığı konusunda aldığı en önemli kararlardan biri. Bebekler, kimyasallardan çok daha kolay etkileniyor. BPA’nın yarattığı etkiyi onların üzerinde azaltmak çok önemli. ” dedi.
BPA son yıllarda önemli bir tartışma konusu haline geldi. Türkiye’de ise henüz bu konuda atılmış bir adım yok…BPA’ya Amerika’dan Yasaklama
Plastikte Bulunan Tehlike
Plastik Ambalajdaki Tehlike
BPA’ya ABD’den Yasaklama
Damacana Sular Hakkında Sağlık Bakanlığı Açıklaması
Pet Şişeler Kansorejen mi? Prof.Dr. Erkan Topuz
PBA İçeren Ürünlere Bir Yasak Daha

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Çocuk Bebek

Etiketler:, ,


1 Yorum Var "BPA’YA AMERİKA’DAN YASAKLAMA"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. Şermin Koç dedi ki:

    Sevindirici bir haber inş. Türkiye'de de yasaklanır.