By 23 Mart 2009 Devamı →

BOYUN DÜZLEŞMESİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİBoyun düzleşmesi-Boyun gerginliği

Bilgisayar başında oturmuş önemli bir projeyi sonlandırmaya çalışıyorsunuz. Fakat başınızda bir ağrı, düşüncelerinizi toparlayamıyorsunuz. Ağrı ensenize, omuzlarınıza doğru yayılıyor, içinizde bir isteksizlik, yaptığınız işin hangi konuda olduğunu bile unutmuş gibisiniz. Şu anda yatakta olsam, biri gelse de boynumu, omuzlarımı ovsa diye hayal ediyorsunuz. İşinize konsantrasyonuz oldukça azalmış durumda..

boyun düzleşmesiEğer yukarıda bahsettiğimiz durum, bir iki günden fazla sürüyor veya sık sık tekrarlanıyorsa boynunuzda bir problem var, uzman bir doktora başvurmanız gerekiyor demektir.

Boyun düzleşmesi (Boyun gerginliği) oluşmaması için nelere dikkat etmeliyiz?

Boyunda ne gibi problemler olabilir?

Boyunda en sık rastlanılan problem boyundaki kasların aşırı gerilmesi ile oluşan aks düzleşmesidir. Normalde “C” harfi şeklinde olan boyun düz bir çizgi şeklini alır.

Boyun düzleşmesi-boyun gerginliğinin belirtileri nelerdir?
Boyun düzleşince beyine giden dört damardan ikisi (vertebral arterler) gerilir ve beyine yeterince kan gidemez, kişide başağrısı, başdönmesi, bulantı, unutkanlık, tedavi edilmezse daha ileri safhalarda dengesizlik, konsantrasyon bozukluğu, ileri derecede alınganlık, isteksizlik oluşur.

Boyun düzleşmesi-boyun gerginliği teşhisi nasıl konur?
Boyun düzleşmesi-boyun gerginliği teşhisi için uygulanacak en iyi yöntemler fiziksel muayene ve MR filmi çekimidir. MR ile hastalığın ne derece ilerlediği de saptanır.

Boyun düzleşmesi-boyun gerginliğinin tedavisi nasıldır?
Boyun düzleşmesi-boyun gerginliği çok ilerlememiş, henüz başlangıç safhasında ise kas gevşetici ilaçlar, sıcak uygulama, gürültüsüz ve az ışıklı yerlerde istirahat ile önlenebilir. Fakat boyun düzleşmesi-boyun gerginliği ilerlemiş, ağrılar kollara da yayılıyorsa tedaviye fizik tedavinin de eklenmesi gerekir. Eğer mevcut hastalığa eklenen ileri derecede bir boyun fıtığı da varsa cerrahi müdahale de gerekebilir.

Boyun düzleşmesi-boyun gerginliği tedavi edilmezse ne gibi sorunlar oluşur?
Boyun düzleşmesi-boyun gerginliği tedavi edilmezse başağrıları sıklaşır ve ağrı kesici ilaçlara cevap vermez hale gelir, kişide mutsuzluk hali depresyona dönüşür. Sürekli boyun düzleşmesi-boyun gerginliği boyun fıtıklarına zemin sağlar, kollarda uyuşukluk, güçsüzlük oluşur. Dengesizlik ve yürüme güçlükleri, ince beceri gereken hareketlerin yapılamaması gibi sorunlar ortaya çıkar.

Boyun düzleşmesi-boyun gerginliği oluşmaması için nelere dikkat etmeliyiz?
Boyun düzleşmesi-boyun gerginliği oluşmaması için öncelikle stres ve üzüntülerden uzak durmalıyız. İşimizdeki, aile hayatımızdaki gerginlikler ilk olarak boynumuza akseder. Mutsuz olduğumuz işlerden ayrılıp severek yapacağımız işleri seçmeli, mutsuz beraberliklerde ısrarcı olmamalıyız. Tüm zamanımızı yoğun iş temposu içinde geçirmemeli, hobilerimize, zevkle yaptığımız faaliyetlere de zaman ayırmalıyız. Ayrıca ağır kaldırmak, tek kolla yük taşımak, yukarıya uzanmak, uzun süre hareketsiz kalmak, ıslak saçla dışarı çıkmak, vantilatör, klima önünde, hava cereyanı olan yerlerde durmak çok sakıncalıdır.

Boyun Düzleşmesi Bedir?
Op. Dr. Aybars Akkor – Bel ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Op. Dr. Aybars Akkor Ağrılarımız geçtikten sonra boyun kaslarımızı güçlendirici hareketler yapılması boyun düzleşmesi-boyun gerginliği oluşması riskini azaltacaktır.

Bel ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor
Telefon: 0212 444 0 628

 

 

Prof.Dr. Şansın Tüzün – Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Beyin ve Sinir Cerrahisi Doç.Dr. Uygur ER – Boyun düzleşmesi nedenleri ve tedavisi

Boyun Egzersizleri

* Bel ve Boyun Fıtıkları
*
Boyun Fıtığı ve Tedavisi
*
Bel ve Boyun Fıtığı Kürleri Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
*
Boyun Fıtığında Erken Tedavinin Önemi
* Bel ve Boyun Fıtığı için Öneriler – Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
*
Bel ve Boyun Fıtıkları – Prof. Dr. Serdar Erdine
*
Boyun Ağrı ve Tutulmalarına Bitkisel Öneriler
*
Boyun Fıtığının Belirtileri
* Boyun Ağrısına Nasıl Engel Olabiliriz?
*
Boyun Düzleşmesi ve Tedavi Yöntemleri
*
Bel Ağrısında Uygulanan Enjeksiyonlar
*
Bel ağrısından Kurtulma Yolları
*
Bel ve Boyun Ağrısını Gideren Öneriler
* Boyun Düzleşmesinin Belirtileri
*
Boyun Ağrısını Geçiren Egzersizler

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


152 Yorum Var "BOYUN DÜZLEŞMESİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Ahmet Altay dedi ki:

  burada tecrübelerini aktaran tüm arkadaşlara özellikle Ramazan Keskin Bey’e teşekkür ediyorum.Yıllardır çektiğim rahatsızlığın tedavisinin aslında çok da zor olmadığını birkaç düzenli egzersiz yaparak bile baya yol alınabileceğini uygulayarak görmüş oldum.

 2. meryem dedi ki:

  boyun düzleşmesi için yüzme en iyi tedavidir, yüzme şansınız yoksa ters yüzme hareketini sık sık yapın, fizik tedavi doktorunun verdiği egzersizler bir fayda sağlıyorsa yüzme on fayda sağlıyor, sobalı evde oturduğumuzun avantajı olarak uyuşan kolumu sobaya doğru yarım saat yaklaştırıyorum, daha sonra gevşeyen kasları egzersizle esnetiyorum, yarım saatte bir de ters yüzme hareketi, inanın eskisinden çok daha iyiyim… kolumdaki uyuşma ve karıncalanma yüzde seksen geçti ve geçiyor, hareketli olun hastalığınızı kafaya takmayın, bol bol gülün tüm dertlerinizi bırakın gitsin, hiçbirşey sizin sağlığınızdan önemli değil, kendinizi sevin ve bol bol şükredin… şükrettikçe ne kadar çok şanslı olduğunuzun farkına varacaksınız.a-sinirlenmeyin b- hareketli olun, kendinize yürümek için sebep bulun c- yüzün d- stresten olabildiğince kaçın…..e- sağlıklı beslenin f- şükredin, dua edin, zikredin g- kendinizi herşeyin düzeleceğine iyi olacağına inandırın.

 3. Celal Aslan dedi ki:

  Arkadaşlar aynı durum üç aydır bende de var. Yorumlardan anladığım kadarıyla şikayetler üçe ayrılıyor. 1. şikayet geçmeyen boyun ağrısı ve omuz kol sıkışması. 2. Kronik baş ağrısı(şiddetli),kulak çınlaması, baş dönmesi, denge kaybı, başta ağırlık ve basınç, sersemlik, gözlerde bulanıklık.3.ilk iki maddedeki şikayetlerin ikisi de olanlar. benim şikayetlerim daha çok ikinci madddeye uyuyor. ben pek boyun ağrısından şikayetçi değilim. ama geçmeyen baş ağrım ve kulak çınlamam var. başımda sürekli bir sersemlik ve ağırlık var. Bazen dişlerime kadar ağrım oluyo. Hatta inanır mısınız ağız kokusu bile oluşmaya başladı. önceden hiç yaşamazdım. denge kaybım da vardı şükür onu bu ara yaşamıyorum fakat bazen başım dönüyor. bende iki aydır araştırıyorum. psikolojim bozuldu benim de lakin şuna inanıyorum ki her şeyin bi çaresi vardır. Bu durumun çaresi şu ana kadar bulunmamış sadeece. Doktorlara göre zaten böle bi şey de yok. Biz bi tarafımızdan uyduruyoruz. tamamen dee psikolojik(köy delisi muamelesi görüyoruz anlıcanız) Arkadaşlar ben internetten sizler gibi araştırdım ve iki manuel terapi uzmanının yardımcı olabildiğini öğrendim. Kendim daha bu uzmanlara görünemedim daha yeni olduğum için. Arkadaşlar benim tavsiyem facebook gibi bir sayfada buluşalım ve toplu hareket edelim hem birbirimize moral veririz hem de işe yarar metotlar daha çabuk yayılmış olur. olmadı birleşelim bi araştırma hastanesine beraber başvuralım. Adının hakkını veriyorsa araştırırlar herhalde. isimden facebookta bulabilirsiniz. herkese çok geçmiş olsun.

 4. karakartalmd dedi ki:

  Sayın admin sayin samet aksoy un mail adresi olarak iletisim bilgisini bana verirmisiniz kendisiyle hastalikla ilgili iletisime gecmem gerekiyor tesekkurler

 5. Turgay dedi ki:

  Samet AKSOY karakartalın yorumuna benimle iletişime geçin diye cevap bırakmışsın bu hastalık yüzünden çekmediğim sıkıntı kalmadı bildiğin birşeyler önerebileceklerin var ise bizimlede paylaşırmısın ya da seninle nasıl iletişime geçelim ?

 6. karakartalmd dedi ki:

  Sevgili kardeslerim 10 yildir surekli dengesizlik ve bazen atak seklinde bas donmeleri yasiyorum bazen sag kulagim ugulduyor cinlamadan cok farkli birsey yani vuu vuu tarzinda ses duyuyorum bas donmesi uzmani proflardan tutunda devlet hastanesindeki doktora kadar gittim sonuc kocaman bir sifir boynumda uc adet fitik ve duzlesme var ama bir doktor boyun bu sikayetleri yapar diyor digeri yapmaz diyor ya arkadas siz farkli tip fakultelerindemi okudunuz kurban olayim bulun artik bir care hayat boyle cekilmez zevk yok mutluluk yok para var huzur yok yetti artik canima bu dengesizlik hissi dunyami mahvetti en guzel yillarimi caldi benden

  • samet aksoy dedi ki:

   benle iletişime geçin

  • samet dedi ki:

   bu şikayetlerinizin hepsinin kayropraktikle tedavisi mümkündür

   • karakartalmd dedi ki:

    Merhaba samet bey kayropraktik olayını inceledim ilgiiz icin tesekkurler benim sorunum boyun mu kulak mi ne oldugu belli degil hicbirsey bulamayinca psikolojik diye yapistiriyorlar maalesef bircok doktorda boyun bunlari yapmaz diyor kulaga baktirin diyorlar baktiriyorum migrenden diyorlar oda olmassa psikolojik biktin artik numaranizi mail adresime yollarmisiniz sizinle iletisime gecmek istiyorum melihdemirtas1983 @hotmail.com tesekkurler

 7. yusufi dedi ki:

  merhabalar… boyun düzleşmesinin bana göre tedavisi olabilir.. sonuçta kırılan dökülen bişey yok.. C nasıl I olmışsa tekrar C olabilir… tabi bu da zaman alır… yatarlken boynumuzun altına rulo bişey koyarak olabilir… yüzme de olabilr….
  Ancak Stres ise işte onu bende bilmiyorum.. biri bana zarar vermek istiyorsa eline bıçak almasına gerek yok, kötü bir laf etsin yeter… bunu çözen olursa onun ellerinden öperim…

 8. furkan dedi ki:

  slmlar..bende aynı şikayet car..boyun düzleşmesi..13..14 aydır cekiyorum bu agrıyı..gitmedigim doktor kalmadı..aplar kremler igne vs. ve fizik tedaiyede gittim 15 gun ..ama bi işe yaramadı..doktorlar ep spor ve yuzuceksin dior..spor yapıyorum ama yıne fayda etmiyor..yaptıgım iş egik olarak calışıyorum..ama başka yapcagm işte yok ..agrı hep devam ediyor..ne yapmalıyım tavsiyesi olan varsa burdan yazarsa sevinirimm..

 9. kahraman dedi ki:

  merhaba ben de 2 yıldır bu illeti çekiyorum. şu yaptıklarımın bana faydası oldu anlatmaya çalışayım. boynunuzu geri yada ileri çekmeyin. dikkatiniz gün boyunca ensenizde olsun. ensenizi gevşek bırakın. ne iş yaparsanız yapın ensenizde gerginlik yaratmadan yapmaya çalışın.omuzlarınız da serbest olsun. omuzlarınızı yukarı doğru kaldırmayın, geriye de çekmeyin. ensenize odaklanın.omuzlar serbest, boyun serbest, ense gevşemiş ve rahat.ensenizin farkında olun, bırakın gün boyu nefesinizle gevşesin. denge sorunum tamamen iyileşti.panik atağım vardı onada iyi geldi.paylaşmak istedim

 10. öznur dedi ki:

  slm arkadaslar ben 3.5 yıl önce dogum sonrası bas agrıları bas dönmeleri kulak çınlamaları yasadım gitmediğim doktor kalmadı ve en sonpsikiyatrı hapları 3 sene kullandım ve hamıle oldugumu ögrendim 2. bebegıme ve cok mutluyum ama malesef ki bu baş dönmesi denge problemı hiç geçmediği için çok üzülüyorum ve böyle doguma gidicem bişey olur mu diye cok korkuyorum sürekli dönen bi baş napcam allahım yardım etsin inşallah dogumumu yapıp bebegıme kavusur ve dogumdan sonra cok iyi olurum inşallahh ve benım gibi vertigo olupta hamıle olan var mı acaba…

 11. süleyman dedi ki:

  arkadaşlar merhabalar 2 yıl önce sırt jüregimin AŞAGISINDA YOGUNLUK SOL TARAFTA AGRILARIM OLUŞTU GİTMEDİĞİM DOKTOR KALMADI EN SON HACEMAT YAPRIRDIM AMA ALLAH İÇİN İLMİNE YAPTIRIN SONRA GANO EXSEL YANİ MALEZYADA REJİ MANTARINDAN ÜRETİLEN KAPSÜL ÇAY KAHVE HEPİSİ BİR ARADA ŞİFALI BİTGİ KULLANIYORUM İNŞALLAH MEVLAM ŞİFAMIZI VERİR
  BENDEDE SIRT AĞRIMLA BERABERİNDE BOYONUM VE KAFAMIN ARKASI AGRISI OLUŞTU İLAÇ YAZDI UZMAN TV DE DOKTOR DİNLEDİM TEDAVİS ALLAHIN ŞİFASI TABİKİ AMA SÖYLEDİKLERİ GAYET MANTIKLI YÜZMEK VE GAMSIZ OLMAK

 12. musatfa dedi ki:

  Boyun ve Bel fıtıgı çeken arkadaşlara Allah önce acil şifalar versin diyorum.Bunun çaresi yok ama eski yaşamınızı geriye kazanabilirsiniz o şekilde yine hayata devam edersiniz.1.si hiç vakit kaybetmeden bir tane termal masaj yatağı alacaksınız ve 6 ay boyunca günlük 6 seans yatacaksınız.6 ay sonra hergün 3 er seansa düşüreceksiniz.daha sonra istege bağlı artık ister 1 seans ister 2 seans bu şekilde rahatlarsınız bunu bana proföser doktor beyin cerrahi tavsiye etti ameliyatın riskli ve kesin bi çözüm olmadıgını söyledi.artı alma imkanınız yoksa ücretsiz olarak seanslar var oraya gidip yatabilirsiniz ama imaknınız varsa evinize alın ve ailecek kullanınn

 13. bahar eren dedi ki:

  ben bu yasadıklarınızın kat kat fazlasını yasadım baş dönmesi had safhadaydı ayaga kalkamıyordum kas seğirmeleri tansiyon alt üst normalde 8 4 olan tansiyon 15 leri gordu kulak çınlaması kalbim 200 atıyordu uykudan uyanınca bile….beyin mr vs neler çekilmedim psikolojk diyip durdular…üniversite oğrenncisiyim 1 sene okula gidemedim hastalık hastası muamelesi gordum…ankaranın goıbegnde gata bile teşhis edemedi…bulanık gorme,halsizlik,aşırı baş donmesi,uyku bozuklugu,çarpıntı,tansiyon,tuvalete bile gidemiyordum düşüp bayılırsam diyue…ayakta dengemi sağlayamıyordum….netten araştıra araştıra zorla boynuma mr çektirdm…21 yasında bu bilgisiz doktorlar yuzunden boynum düzleşmekle kalmamıs tersine donmus 3 tane ağır fıtık olmus….fizik tedavi vs hiçbirşeye gitmedim….10 gun boyunluk kullandım,kas gevşetici ve mucize SARI KANTARON YAĞI….2 ayda eskiye yakın düzeldm tabi erkek arkadaşm çok destek oldu taksilere ne paralar bayıldım…şimdi eskisi gibiyim okuluma gidiyorum geziyorm egleniyorum allaha şükür birde yuzmeye gidiyorum kesnlikle çok faydalı arkadaşlar….sizleri çok iyi anlıyorum neler çektim bir ben bilir bi allah ölmek istiodum hayatım bitti diyordum…doktorlara gore bunları yapmaz boyun düzleşmesi ama kişisel bişi…damarlarınıza bakın mutlaka incedir damarları ince olanlar bu hastalıktan etkilenir sıkışmaya tahammuluı yok damarlların ufacık gerilmede kan akışı azalıyor…..boyuun düzleşmesi bunu yapmaz diyen doktora da gidin boyun dooplerı çekilin sonucları onune koyun mutlaka yetmezlik çıkacaktır….boyun dooplermda nomalde 200 ml dk olması gereken kan akışı sag tarafta komple kesilmişti…bu hastalıktan beyincik,beyinsapı etkilendiği için butun bu şikayetler oluyor çnkü beyincik denge ve gorme merkezidir…tansiyon ve kalp çarpıntısına gelince…boyun düzleşmesinden dolayı sıkışan damarlardan beyine kan yeternce ulaşamayınca beyin kalbe kan gelmiyor diye mesaj gonderiyor ve kalp daha çok kan ve daha fazlka basıncla kan yollayıp damarların inceliğini tolere etmeye çalışıyor….bunun sonucu da yukselen tansiyon ve artan nabız sayısı…arkadaşlar 3 madde spor,boyunluk ama 10 gun ve SARI KANTARON YAGI….basınız donsede hayata donmeye çalışın sizi anlayan birisi olsn ve yavas yavas deneyin bunu ben belki hepinizden kötüyken iyileştim…Allah hepinize şifalar versn

 14. birsen gül dedi ki:

  bendede ayni sorun var yillardir bas agrisi dis agrisi göz boyun sirt agrilari cekiyorum 6 ayda bir kan veririm filim cekildi ve boyun düzlesmesi cikti yalniz su bir yildir dikat ettim stres baslica sebebi bu gün bu siteyi buldum birde bende yumusak doku iltabi cikti hep dokuya odaklanmistim yanilmisim yarin tekrar doktora gidecem ama buraya yazan arkadaslarada tesekürler baya bilgilendim…

  • hanifi tuna dedi ki:

   bir çok soruna çare olan ürünlerimiz var bu siteyi de tesadüfen buldum aslında vaktimde yok fazla ama yardımcı olabilirim doktorların sebebini bile bilmedikleri ms hastaları 3 aylık tedavi ile iyileşe biliyor eklem boyun fıtığı bel fıtığı damar tıkanıklığı iltihapik sorunlar tek bir kombinasyonla çözüle biliyor ssdece inanmanız yeterli ama piyasa da o kadar kirlilik varki anlatamam geçmiş olsun 05364694xxx telefonum arayanlara yardımcı olabilirim

 15. şahin dedi ki:

  öncelikle herkese geçmiş olsun.ben 45 yaşında bir erkeğim.tam 3 yıldır boyun fıtığı ve omurilik kanalı daralması ile mücadele ediyorum.hayatımın merkezine oturdu bu lanet hastalık.doktorların çoğunluğu ameliyat diyor.bilsem kesin çözüm olacak borç harç yapacam riskinide alacam ve bıçak altına yatacağım.ama ameliyattan sonrada kötü durumda olanları görünce önce başka tedavileri denemeye başladım.ilk rahatsızlandığımda sol kolumda kas kaybı ve güç kaybı yaşadım.sol kolumda diş ağrısı vardı.kortizon iğnesi oldum 3 ay rahatladım.fizik tedavi oldum ağrılarım daha çok arttı.kuru iğne tedavisi oldum.6 ay rahatladım.bitkisel krem kullandım hiç faydasını görmedim.fıtık konusunda yetkin olduğu söylenen bir yabancı uyruklu masöre masaj yaptırdım.3-5 ay rahatladım.vs.vs.sonuçta vardığım nokta şu.bu mesajı özellikle bilgilendirmek adına yazdım.buradan bişeyler çıkaran arkadaşlar en azından doğru bilgilerle bu süreci yaşayıp zaman,para ve sağlık kaybetmezler.
  1.mutlaka iyi bir beyin cerrahına gidin
  2.bu hastalığı ömür boyu taşıyacağınızı bilin ama kahredip pes etmeyin.Çünkü daha kötü olursunuz.Bu lanet hastalığın mikrobu stres ve sıkıntıdır.
  3.egzersizi önerenleri hafife almayın.egzersizi aksatmayın.hareketler çok basit internette var.sabah 5 dakika, işte 3-5 kere 5 er dakika yatarken 5 dakika.çok önemli.nutmayın insan hareket etmeye programlanmış bir canlıdır.hareketsizlik öldürür.
  4-sigara içiyorsanız derhal bırakın.sigaranın kendisi bile sadece fıtık üretebiliyor.çünkü omriliğin içindeki sıvıyı yok ediyor.damarları tıkayıp kan dolaşımını bozuyor.
  5.termal masaj yatağı satın alın.ben aldım çok memnunum.(marka vermiyorum ki beni buraya çıkar amaçlı mesaj yazan biri olarak değerlendirmeyin.ama iyi araştırın doğruyu bulusunuz.)
  6-stres ve sıkıntıyı yönetmeyi öğrenin.gerekirse psikolojik destek alın.unutmayın sağlığınız çalışmanızı engelleyecek kadar bozulursa uğruna stres yaptığınız müdürünüz veya patronunuz yanınızda olmaz.(bende bir yöneticiyim inanın bana:) ).siz varsanız dünya var siz yoksanız yok.
  7.yüzün.ağrı kesicilere doktorlara vereceğiniz parayı yüzme salonlarına verin.
  8.kendinizi sürekli telkin edin.ben bu hastalıktan daha güçlüyüm diye.gülmeyin bu çok önemli.bakın dünyaya.zoru başaranlar inatla inancını koruyanlardır.
  9.sizi sıkan neyse onu bırakın.işinizmi , eşinizmi,arkadaşınızmı.ben öyle yaptım işimden başladım önce.
  10.akupunktur,kuru iğne tedavisi,ehil ellerde masaj,termal masaj yatağı gibi tedavileri mutlaka deneyin.
  11.pozitif insanlarla takılın.gazınızı atacak uğraşılarınız olsun.fotoğraf çekmek,traking,arkadaşlarla vakit geçirmek,aşık olmak,çocuğunuzla oynamak vs.
  12.hayata kahretmeyin.unutmayın 7 milyar insan varsa enaz 7 milyarda sorun var.yalnız değilsin.ama en güçlülerden biri olabilirsin.

  Herkese geçmiş olsun

  • Nazik dedi ki:

   Sizi çok iyi anlıyorum ve katılıyorum. Bunları üşenmeyip paylaştığınız için ayrıca hem kutluyor hem de teşekkür ediyorum.

 16. FİGEN GÜMÜŞ dedi ki:

  ÇAĞLAR YILMAZ 'IN ŞİKAYETLERİNİN AYNISI BENDE DE VAR BUNLARA ÇÖZÜM BULAN PAYLAŞSIN ŞİMDİ BOYUNLUK TAKIYORUM..FİZİĞE BAŞLICAM BAKALIM NEKDAR ETKILI OLACAK KEMIKLERIM KITLIYO SAĞ OMUZUMUN…

 17. RAMAZAN KESKİN-ESKİŞEHİR dedi ki:

  Arkadaşlar ben size nasıl yenilebileceğini anlatacağım.
  Madde1 :İnsanın kendisini sevmesi gerek buda kendisiyle ilgilenmesi anlamına gelir ne bileyim saçınızı tarafın dişlerinizi fırcalayın ve ellerini yıkayın kendinizi iyi hissettir ve başkalarının övgüsünü duydugunuzda dahada faydası olacaktır.

  Madde2:Beni kimse anlamıyor demektense kendinizin yalnızlıkla arkadas oldugunu en iyi dostunuzun yanlızlık oldugunu ve diğer insanlardan daha farklı olduğunuzu devamlı düşünün ve kimseye ihtiyacınızın olmadığını düşünün sonra bu nokta çok önemli kendinizle gurur duyun çünkü 1 kişi dahi yok sizi sizden iyi anlayacak kendinizi anlatmaya çalışmaktansa susun ve yalnızlık olan arkadasınızla ne kadar kendine güveni olan bir insan olduğunuzu düşünün.

  Madde3: Mutlu olamıyorum demeyin ben şu anda zaten mutluyum sadece daha fazla mutlu olmak istiyorum deyin ve etrafınızdaki insanları kendinizden daha aptalmış gibi düşünün ve sizin çok zeki ve farklı oldugunuzu bu yüzden onların anlamasının imkansız olduğunu düşünün.Çünkü zaten öyle.

  Madde 4 : İşin tıbbi boyutuna ve fiziksel sebepleri yukarda herkez acık seçik yazmışlar bildiğiniz şeyleri yazmak saçmalık olur. Mademki ağrılar boyundaki sinirlerin gerilmesinden kaynaklanıyor siz dahada gerip bıraktıgınızda ne olur sizce ? İlk durumunuzdaki gerginliğin altına inmiş olursunuz. Yani daha açık bir örnekle acıklayayım: Poşet lastikleri vardır bilirsiniz boynunuzdaki sinirleride öyle düşünün , uzunluğu diyelim 20cm olsun ve sizin başınız bu yüzden ağrıyor olsun ,lastiği gerebildiğiniz kadar gerip bıraktığınızda o ölçü artacaktır 22 cm ye kadar sinirlerde aşağı yukarı aynı yapıdadır .
  Boynunuzun arkasını yani ensenizi gerip 20 saniye bekledikten sonra yavasca bırakarak eski gerginliğinizi yenebilirsiniz buda gerginlikten dolayı dalaran arterlerin içindeki kan akışının hızlanmasına ve beyninize kan akışının hızlanmasına sebep olur buda denge kaybınızı unutkanlığınızı yok eder. Fizik terapi doktorlarının saçma sapan esnetme hareketlerinin bi faydası olmaz boynu bi öne bi arkaya gererseniz hiç bir şeyi değiştirmemiş olursunuz.Kan damarlarının yogun olduğu bölge ense bölgesidir bu sebeple başınızı öne doğru germeniz gerekiyor ama burası cok enemli kendi kafanızı boyun kaslarınızla aşağı eğmeniz yanlış olur ellerinizi ensenin yani başın en üst kısmında kenetleyin ve ellerinizle başınızı karnınıza doğru gerin sonra gerilen ve bırakılan lastik gibi boyun kaslarınızın nasıl uzadığını ve gerginliğin azaldığını hissedeceksiniz.Çok önemli bir noktadan daha bahsedeceğim burayı özellikle dinleyin:

  Lastik örneği vermiştim ve lastiğin yapısının kaslara benzediğinden sinirlere benzediğinden bahsetmiştim……

  Lastik sıcakken gerildiğinde ve bırakıldığında gerilmeden önceki uzunluğundan daha cok uzamayacaktır. Ama sıcak bir lastiği geripte gerdin konumdayken soğuttuğunuzda yapı olarak gergin konumunda kalmaya çalışacaktır.

  Şimdi daha açık bir dille yapmanız gereken ne onu anlatıyorum.
  Eczanelerde sıcak su torbası satılır 1 tane alın.İçine kaynar su koyup 5 dk boyunca uzanıp boynunuzun altına koyarak lastiğinizi yani ense kaslarınızı gevşetin.

  Dada sonra yukarda belirttiğim gibi boyun kaslarınızla değil ellerinizi başınızın arka tarafı ve en üst noktasında kenetleyerek karnınıza doğru gereceksiniz.Fazla germeyin kramp oluşabilir.

  Sonra en önemli kısma geldik buzdolabınızdan buz alıp bir poşetin içine doldurun ve boynunuz gergin konumda iken daha öncesinde ısıtıp gerginliğini azalttığınız ense kaslarınızın üzerine bırakıp boynunuzu gerebildiğiniz kadar gerin ve bekleyebildiğiniz kadar bekleyin kaslarınınızın soguması min 2 dk alacaktır. 2 dk bekledikten sonra boynunuz soğuyacak ve gerilmiş lastik örneğinde olduğu gibi sinirleriniz uzamış olacaktır. böylece gerginlik oratadan kalkacak ve damarlardaki kan akışı hızlanacak ve sizin baş boyun ve kollarda bacaklardaki ağrılarınız ( bu ağrıların kan dolaşımının yavaş olmasından kaynaklanır) yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. bu Ağrıların ortadan kalkmasını hızlandırmak istiyorsanız kan basıncınızı artırmanız gerekiyor.

  Buda spor yapmakla hızlı yürümekle ve terleyebileceğiniz her türlü uygulamayla gerçekleşir .
  Buradaki maksat kalp atışlarının hızlanmasını sağlayıp kan basıncını ve vücut sıcaklığınızı arttırarak ( ısınan her sıvının akışkanlığı hızlanır) damarlardan geçem kanın debisini yani hızını artıracaktır. Ve böylece miğde bulantınız baş dönmeniz kalp çarpıntınız vücut ağrılarınız ellerdeki ayaklardaki uyuşukluk genelde halsizlik ellerde ve özellikle kalbe uzak olduğundan ayaklardaki üşüme kendiliğinden geçecektir.

  Herkeze acil şifalar diliyorum.İnsan mantığı doktor olmayı gerektirmeden sorunlara çözüm bulabilme yeteneğidir.Herkez kendi doktoru olabilir doktorlar sizler gibi insanların üzerinde deneyler yaparak yıllarca saçma sapan uygulamaları her türlü mantık dışı şeylerle sizden birşeyler öğreniyorlar.

  En iyi kalp doktorları ve beyin cerrahları en çok denekte ameliyata giren ve deneme yanılma yoluyla tecrübe sahibi insanlardır.Unutmayın arkadaslar her zmaan yaşlı doktorlar kitaplarda öğrendiklerinin dışına cıkıp yeni uygulamalar bulanlardır.

  Kendinizi rahatlatacak bu uygulamadan sonra ilk önce bahsettiğim ve uygulamadan daha önemli olan kendinizi sevmek meselesi çok önemli böylece kendinizle gurur duyabilir ve sinirlerin gerilmesine sebep olan düşüncelerinizin sizi özel hissettirdiğini anlayacaksınız ve bu düşünceler sizi germekten- rahatlatma ve kendinizi farklı hissettirip moralinizi yükseltecektir.Kim olursa olsun ne kadar önemli olursa olsun en iyi dost yalnızlıktır.Yalnızlığa ne kadar sarılabilirseniz ve en iyi dostun insanın kendisi olduğunun ne kadar farkına varabilirseniz o kadar başınız az ağrır.

  2 senelik evli ve her hafta en azından eşini psikoloğa acile fizik terapiye götüren bir eş olarak paylaşmak istedim insan her zorluğu yenebilir yanlız kendini yenmek yürek ister.
  Ben size mutlu olmanın en kestirme yolunu anlattım.
  Mutluluğu dışarda aramayın mutluluk içinizdeki kendini üstün görme duygusunda saklıdır.Yani diğer insanların sizi anlamadığını düşünüp üzülmektense anlayamayacak seviye olduklarını düşünün.Kendinizle arkadaş olun ve hepimizin yaşadığı içimizdeki boşluğu ve anlamsızlığı kendinizi severek yenebiliriz.

  Unutmayın mutluluk sadece güzel bir eş çok para ve güzel bir ailede saklı değildir.
  Bu 3 şeyi bi arada gören banada haber versin 😀
  Mutluluk yanlızlığınızla arkadaş oldugunuz zaman kendinizi diğer insanlardan farklı ve üstün gördiğünüzde sizi bulacaktır.

  Benim gibi insanlar olduğunu biliyorum Ve beni anlayabilen arkadaşlarım Yalnızlık benim adım.

  Bazı insanların suskunluğunda yanlızlığında asalet vardır çünkü o yalnızlığı ve suskunluğu kendisi seçmiştir.RAMAZAN KESKİN-ESKİŞEHİR.

  • NUR ERKAN dedi ki:

   inanın şu siteye tesadüfen girdim ve 2 dakkadır RAMAZAN KESKİN arkadaşımın yazısını okuyorum 2 yıllık evliyim çocuk düşünüyorum Kpss sınavlarına giriorum 4. seneyi okuyorum dikey geçişle tam kpss önlisanstan yüksek aldım yerleşirim die sevinirken herşeyin yoluna girdiğini düşündüğüm ancak inanılmaz stresli bir hastahanede sekreter olarak Marmara üniveristesinde çalışırken bu hastahanede boyun fıtığı ve bel fıtığıyla karşılaştımki stresten … Arkadaşım çok umudumu 6 ayda yitirmiştim yeni yeni toparlanmaya başladım ancak sana binlerce kez allah razı olsun bu yazıyı yazıp insnaalra yardımda bulunmaya çalışmışsına llah dertlerinize derman versin ….Sırp şu yazıya sebep bu yorumu yapıorum teşekkürler ..

  • ahmet karaman dedi ki:

   teşekkürler ramazan bey.allah işinizi gücünüzü rast getirsin

 18. Karahan Can dedi ki:

  Ali geylani kardeş önerilerin için çok çok teşekkürler. İnanaki şu tespit ve önerileri Dr.'lar dahi söylemiyorlar. bu konuda bu kadar detaylı bilgi verdiğine göre yoksa sen doktor musun?

 19. ali geylani dedi ki:

  Arkadaşlar boyun düzleşmesi nedir nasıl olur neden bazılarında olur bazılarında olmaz bu konu hakkında herkesin anlayacağı şekilde bilgi vereyim: Hassas,mükemmelliyetçi, ayrıntılara dikkat eden,stresli, her şeyi kafaya takan tiplerde boyun düzleşmesi olur. Meslek icabı ekran başında uğraşıp duranlarda,cep telefonunu kulak-omuz arası sıkıştırıp konuşan bankacı,borsacı,muhasebeci gibi meslek erbabında, heyecanlı,aceleci mesleklerd e stress sebebiyle BOYUN KASLARI SÜREKLİ OLARAK KASILIR DURUR. Kasılıp duran kaslar öyle bir hale gelir ki artık gevşeyemezler. Kütük gibi olurlar. Tabii bu iş bir kaç günde olmaz yıllar içinde gelişir. Yıllar içinde olan bir olay da öyle akşamdan sabaha bir kaç hapla düzelmez. Kaslar kasılsın varsın ne olur? Ne mi olur boynun kemik-damar-sinir yapısı bozulur. Sıkışan damarlar -ki bunlar boynun kemiklerinin arasındaki küçücük deliklerden geçen vertebral arter denilen iki tane incecik damardır-bu iki damardan geçen kan akımı azalır hatta zaman zaman kesintiye uğrar. Sıkışan sinirler de damarlarda spazma sebep olurlar. Bozulan kemik yapısı da damarları gerer ve sonunda beynimizin arka tarafı yeterli kan alamaz hale gelir. Beynimizin arka tarafında ne var? Beyincik var. Denge-işitme-görme sistemleri var.İşte bu bölge yeterli kan alamayınca bizi böyle süründürüyor. Peki bazı insanlarda boyun düzleşmesi neden olmaz. Gamsız insanlarda olmaz. Sürekli spor yapanlarda boyun yapısı kuvvetli ve esnek olduğu için olaylardan az etkilenir düzleşme olmaz. Ayrıca trafik kazası, kafa üstü çakılma gibi durumlarda da boyun yapısı bozulabilir. Peki her boyun düzleşmesi olanda bizdeki sorunlar olur mu? Hayır olmaz. Boyun düzleşmesi vardır ama damarları çok kalın ve esnektir. Damar sıkışsa bile yeterli kan akımını gönderebilir o takdirde boyun sorunları azdır ,olsa da rahatsız etmez veya olmayabilir. Not eğer sigara içiyorsanız hemen bırakın sigara işi tamamen çıkmaza sokuyor.Zaten ince olan damarlarımızı bozuyor geri dönülemez bir noktaya getiriyor.

 20. ali geylani dedi ki:

  Herkese geçmiş olsun. Daha çok genç arkadaşlar var bu derde tutulmuşlar. Ben 50 yaşındayım. 5 yıldır bununla boğuşuyorum. Bilgisayar illeti-sıkıntılı bir meslek-stress bu illetin sebebi oldu. Öncelikle bu belanın yapmayacağı pislik yok. Bazıları: Tansiyonda ani yükselmeler, baş dönmesi,dengesizlik,yer altından kayıyormuş hissi,kulak sorunları-ağrı-çınlama-uğultu-vızıltı-kükreme sesleri azalan ve çoğalan şeklinde, boyun kaslarında ağrı,spazm,migren tarzı baş ağrısı,gözlerde kayma,sisli-puslu görme,gözlerde yaşarma,geçici körlük,bir gözün koyu renkli diğer gözün açık renkli görmesi,kalp çarpıntısı,heyecan,panik atak, sinir,sıkıntı,ellerde uyuşma,kollarda uyuşma, yürürken ani düşmeler,gelip giden azı dişlerde ağrı ve sızlama, diş ağrısından boş yere diş çektirme,başın arka kısmında ağrı,uyku alamamak,sabah kalkınca sert bir boyun,baş ile sırt arasında boyun yerine sanki bir kütük varmış hissi,yutkunma sorunları,yiyecekleri yutamamak, herkese sinirlenmek, şiddete yönelik düşünceler,mutsuzluk,kendine güvenini kaybetmek……TEDAVİ: 1.Önce gideceğiniz doktorda "boyun düzleşmesi" hastalığı olmalı yoksa sizi anlamanızı beklemeyin boşuna vakit kaybeder strese girersiniz 2. anti-Depresan kullanın ama muhakkak en az bir yıl kullanın bana dua edersiniz.Hani mutluluk hormonu da diyorlar.3.Spor yapın yüzün-yürüyün-koşun-boyun egzersizleri yapın bilemiyorsanız bir spor salonuna gidin spor hocası yönlendirir spor salonu daha iyi oluyor para ödediğiniz için zorunlu gidiyorsunuz. 4.Mesleğiniz ya da işyeriniz ya da ortamınız sıkıyorsa değiştiriniz. Mümkün değilse anti depresanın dozunu arttırınız 5.Fırsat buldukça tatile çıkınız benim gibi istanbul'da ikamet ediyorsanız mutlaka istanbul dışına çıkınız 6.Bunları yapınca kendinizi hiç olmadığı kadar iyi hissedeceksiniz o zaman bana dua etmeyi umutmayınız

 21. AYÇA EŞLİK dedi ki:

  arkadaşlar boyun düzleşmesi ben de de var, fakat buradaki yorumları okuyunca hepsinden daha iyi durumda olduğumu farkettim ve yaşadıklarımı paylaşayım dedim, umarım faydalı olur.Benim sorunum epeyce stresli bir tez yazma döneminden sonra ortaya çıktı, master yapmıştm, stres ve postür bozukluğu, pc başında uzun süre yamuk çalışmak..vs bana en büyük getirisi bu oldu:) öğretmenim ben ve bir gün dersten çıktım boynumun ağrısından gözlerim yaşardı. doktora gittim, düzleşme çıktı, boynumun şekli boyun fıtığı gibiymiş fakat el uyuşması filan olmadığından düzleşme dedi, fizik tedavi önerdi, ben de tam o ara spor merkezine yazılacaktım, fizik tedavi uzmanı bir doktor arkadaşım var hemen onu arayıp fizik tedavi yerine spor olur mu dedim, çok ağrımın olduğunu da ekledim, tabi olur ama boyna yönelik hareketler yap dedi, 1 KAÇ HAFTAYA kesin rahatlarsın dedi. aynen dediği gibi oldu, haftanın 3 günü gittm spora (bu ay 1 yılım doluyor), hiç aksatmamaya çalıştm haftanın 2 gününden az gitmedm (günde 1, 5 saat), yüzdm, pilates yoga yaptm. Yani şu an 1 yıl öncesindeki o halime göre çok iyiyim, hatta buradaki yorumları okuyunca çok da şanslı olduğumu görüyorum, hamdolsun gerçekten çunku çok zor bir hastalık benim o ağrılarım esnasında moralim çok bozulmuştu gerçekten.yani benim bu hastalıkla ilgili anladığım nokta, sanırım bununla baş etmeyi başarabilme cesareti olanın hayatına o şartlarda mümkün olabilecek en mutlu seviyede devam etmeyi becerebilmesi. düzleşmenin sebebini araştırın, mesela yukarıdaki yorumlarda hakan arkadaşın araştırma yaptığı belli ve bence en doğru şeyleri o söylüyor, denneroll.com sitesinde doğru yatma şekilleriyle ilgili görseller var. ortopedik yastık kullanın, çunku o düz omurgaya kavis vermek çok önemli. o hareketleri küçümsemeyin, hergün 10 dk lık hakeketler cok ÇOK ÖNEMLİ. omurgayı tutan boyun kaslarını güçlendiriyor çünkü. ağrınız geçtiğinde bırakmayın, istikrar.. ÇOK ÖNEMLİ.ben sporcu bir babanın kızı olduğum için spor alışkanlığım var ve çok faydasını gördüm, sporu boynuma yönelttim. mesela annemin de 15 yıldır bel fıtığı var ve ilk çıktığında annem hastaneye yattı ayakta duramıyordu, ayakları uyuşuyordu ağrısı çoktu. izmirin bu konuda en uzman profuna götürdük,ağrılıyken değil, ilaç tedavisinin ardından, ağrıları azaldıktan sonra bel jimnastiğine başladı (bir de doktor 10 kilo vereceksin dedi, verdi)ve yıllardır, hergün babamın zoruyla, çünkü annem sporu sevmez:), jimnastiğini aksatmadan yapıyor, ve maşallahı var, en son gap turunda anladım bunu, çünkü çok yorucu bir turdu, 8 il görüp nemrutun tepesine bile çıktık ve bir kez belim ağrıyor demedi. nerede hareket orada bereket, sporun ve AZMİN en iyi çare olduğunu düşünüyorum, hem serotonin salgılatıyor, bilimsel bir gerçek, ve vucudunuz için iyi bir şey yapmanın fikriyle kendinizi iyi hissediyor ve stresten uzaklaşıyorsunuz. herkese acil şifalar diliyorum, GEÇMİŞ OLSUN…

 22. karahana dedi ki:

  Arkadaşlar boyun fıtığı ve düzleşmesi için tek çare var. Fizik ted. Dr. verdiği egzersizler inannınki İzotonik ve izometrik egzersizleri düzenli yapın kesin sonuç alrsınız.

 23. kerim dedi ki:

  geçmiş olsun tansiyonla uğraşmak zor herşey tansiyon nedeni olabilir veya yapabilir

 24. Karahan Can dedi ki:

  Önerilerin için teşekkürler kerim kardeş…..
  1 haftalık tansiyon cetveli tuttum iki defa 13-9 çıktı. kolestreol, idrar ve kan değerleri normal, 1 tanesi böbrekte, 1 taneside üreter kanalında olmak üzere 2 taş var, üreloji Dr. tansiyon yapacak böbrekler ile ilgili bir durum yok dedi. Ancak Boyunda hem düzleşme hemde 1 tane fıtık var. Ama bir anda halsizlik ve bitkinlik geliyor. Dahliyr Dr. tuzsuz ye spor yap dedi. Ne yapacağımı şaşırdım. Boyun damarları gerildiği için tansiyon dengesizliği yaparmı bilemiyorum. Hekese selamlar ve acil sifalar diliyorum.

 25. kerim dedi ki:

  karahan can,tansiyon problemi bendede var bir çok dr gittim ama drlar boyun düzleşmesi tansiyon yapmaz diyorlar ama bilemiyorum ben kardiyoloji nefroloji endokrin dahiliye hepsine gittim tansiyon için bir ikincil neden bulamadılar,sende önce bir kardiyologa sonrada nefrolojiye git tansiyon ilacı verirlersede kullan

 26. Karahan can dedi ki:

  arkadaşlar, Bilgisayarda çalışırken birden tansiyonum yükseldi 165-90 hemen, daha sonra en fazla 130-9 çıktı (Normali 110-70), Ancak boyun düzleşmesi belirtileri bende de var. Tansiyon sebebi boyun düzleşmesi olabilirmi ve tedavisini nasıl olacam. Uzman bir doktorve aynı sorunu yaşamış bir arkadaşım yanıtlarsa sevinirim.

 27. Karahan can dedi ki:

  Arkadaşalar, bende de aynı dert var nasıl çözüm bulurum.

 28. leyla yıldırım dedi ki:

  benim boynujm çok agrıyo dr gittim boyun düzleşmesi oldugunu söyledi bana ilaçlar verdi bir de sizden tedavi ve ilaç isimleri alabilirmiyim diye düşünüyorum yardımcı olurmusunuz

 29. MEHMET DOLEN dedi ki:

  FERAT BEY BOYUN DUZLEŞMESININ USTESINDE NASIL GELDIGINI BIZE ACIKLAMA ZAHMETINDE BULUNURSA COK MEMNUN OLACAGIM

 30. GANİ KOÇ dedi ki:

  FERAT KARDEŞ NASIL OLDU BİZLERLE PAYLAŞIRMISIN

 31. ferat dedi ki:

  benim boyun düzleşmem geçti,normale döndüm.rahatladım.

 32. kerem dedi ki:

  boyub düzleşmesi ve tansiyon arasında bir bağ var bence burdaki çoğu kişide aynı şikayet ama doktorlara göre boyun düzleşmesi tansiyon yapmazmış….tansiyon için bir çok kez dr gittim bir neden bulamadık sanırım boyunla bir ilgisi var ama nasıl tedavi edilir bilemiyorum

 33. ela dedi ki:

  mrb akadaşlar, bana da boyun düzleşmesi teşhisi konuldu aynı zamanda tansiyonum da yükselmeye başladı ikisi arasında bi bağlantı olabilir mi sizce ? boynumda hep ağrı var tansiyondan mı düzleşmeden mi bilmiyorum çok rahatsız oluyorum. aynı sorunu yaşıyan var mı aranızda?

 34. derman solakoğlu dedi ki:

  merhaba arkadaşlar 11 sene bu dertleri çektim sonunda dertlerime deva buldum boyun ve sırt kaslarına yapılan "kuru iğneleme "ile dertlerimden kurtuldum. Facebook'da "derman solakoğlu" sayfamda da bu konu hakkında bilgi vardır. Ayrıca google'da "tetik noktalar kuru iğneleme" diye aratırsanız gerekli bilgilere ulaşırsınız. Ben kurtuldum siz de kurtulun. Haplar ilaçlar bu derde deva olmuyor. Kuru iğneleme yapan hekimlerin muayenehanelerine gidince ne demek istediğimi göreceksiniz. Reklam olur diye doktor ismi vermedim. 11 sene ızdırap çektim. Ben kurtuldum siz de kurtulun. Derman Solakoğlu

 35. gani dedi ki:

  faruk çınar kardeşim allah razı olsun yardımından dolayı sen deneyip sağlığına kavuştun galiba inşallah kavuşmuşundur bende aynı dertten muzdaribim allah herkese sağlığını geri versin inş faruk kardeş eğer siteye girersen senle görüşmek isterim daha faydalı bilgilrinden yararlanmak adına 053272
  5029

 36. ayse arıkan dedi ki:

  banada bugun boyun duzlesmesı teshısı kondu…fakat dr benı endıselendırecek hıcbırsey soylemedı…sadece hastalıkta ılerleme veya gerıleme olmayacagını ve duzenlı egzersız yapmam gerektıgını soyledı….son 9 ayda 4 kes boyun tutulması yasadım ve ıgnelerle 4,5 gunde toparlandım…bana mr cekmedıler..sadece rontgen cekındım…sureklı kulnanmak ıcın bır ılacta verılmedı egzersızlerı yapmam yeterlı olurmu yoksa baska dr larada gıtmelımıyım…

 37. Faruk Çınar dedi ki:

  Çok dertli arkadaşlar. Boyun ağrılarınız için her şeyden önce bir hekime gitmekte fayda var. Ancak ülkemizde tıp eğitimi bana göre çok kalıplaşmış ve yerinde kalmış. Üzülerek söylüyorum yüz tane doktora gitseniz boyun düzleşmesi için size ağrı kesici ve kas gevşetici yada birkaç fizik tedavi yöntemi dışında birşey önermeyecekler ve sizi dertlerinizle baş başa bırakacaklar. Bunun için ister istemez kendimizin doktoru olmak zorunda kalıyoruz. Madem öyle bizde kendi derdimize kendimiz derman arayalım. Ben 2 yıla yakındır boyun ve sırt ağrısı çekiyorum. Öncelikle stresten uzak durmaya çalışın. uzun süre boynunuzu sabit bir şekilde tutmayın. Düzenli olarak boyun ve omuzlarınızı hareket ettirecek egzersizler yapın. Yattığınız yatağa ve yastığa dikkat edin. Ve kaliteli uyku uyuyabilmek için gereken her şeyi yapın. Unutmayın size düzelmez denilen C nizi geri kazanabilirsiniz. Bunun icin vücut simetrinizi buna göre ayarlamalısınız. örneğin yatarken bir havluyu rule yapıp boynunuzun altına koyarak sır üstü yatabilirsiniz.(denneroll.com adlı yabancı bir sitede de örnekleri var. ayrıca bakın http://www.youtube.com/watch?v=6TP8vNN5u-k )


  Kaslardaki fibrozitleri yok etmek için şifalı bitkileri tavsiye ederim. Her şeyden öte mutlu olmaya çalışın. işinizde yada evinizde bir işle uğraşırken kesinlikle inatcı ve ısrarcı olmayın. sizi zorlayan veya bıktıracak gibi olan bir işi hemen bırakın ve gevşeyip başka bir işle uğraşın. Eğer imkanınız varsa sabit masa başı yada sitresli bir işte çalışmayın. Emin olun sağlığınız kazancınızdan çok önemlidir. Bir kızıl derili atasözü derki; “Beyazları anlayamıyorum. Para kazanmak için sağlıklarını hiçe sayıyorlar. Sağlıklarını kaybedince de paralarını hiçe sayıyorlar.” Sağlıklı ve C li günler 🙂

 38. hakan dedi ki:

  arkadaşalar size dr isimlri yazcam oğuzhan söylemez ve r.levent dolunay ve vildan çerçi boyn düzleşemsine çare bulmuşlar duyun çarenizi arayın şifalar

 39. tore dedi ki:

  Merhabalar.Yorumları okudukça korkmaya başladım.Bende doğumdan sonra aynı sorunları yaşamaya başladım.Doktora gittim ama emzirdiğim için bir şey yapamayacaklarını söyledi.7 aydır çekiyorum ağrılarımı.Aptallaştım adeta.Bir çözümü yok galiba.yıllardır bu rahatsızlıkları çekenleri görünce:(((

 40. deniz dedi ki:

  arkadaşlar bi araştırma daha size ankarada r.levent dolunay boyun düzleşmesine çare var diyo önce ALLAHA sonra dr lar güveneceğiz

 41. deniz koç dedi ki:

  arkadaşlar bende araştırdım istanbulda vildan çerçi diye bi dr geri dönüşü oluyomuş dedi bana ben onu denicem herkese tavsiye ederim

 42. MEHMET DOLEN dedi ki:

  yukarda arkadaslar boyun duzlemesıyle beraber tansıyon proplemın oldugunu yazmıslar bende de daha once tansıyon vs yokken boyun duzlesmesıyle beraber tansıyonum yukselmeye basladı bılmsel olarak boyun duzlemesıyle bır baglantısı varmı bılemıyorum ve doktorlarda bu yonde bırsey soylemıyorlar ama bence olmalı.Doktora gıttıgımde sıddetlı bas arkası agrılar nedenıyle ,boyun duzlesmesı tedavısı konuldu mr dan sonra
  cok kötü bır hastalık arkadasların anlattıgı sıkıntıların aynısı bende de var yurumede denge kaybı ,sıddetlı bas arkası agrılar,uykusuzluk çaresı nedır bılen varsa yardımcı olursa cok sevınecegım herkese saglıklıarına bır an once kavusması dılegıyle selamlar

 43. yusuf polat dedi ki:

  merhaba arkadaşlar ben de yukarıdaki yazılanların aynısını yaşadım yaşıyorum.ben okadar şeyden sonra bana en iyi gelen şeyin masaj olduğunu düşünüyorum,birde kesinlikle boynu aynı pozisyonda tutmamak,ben bitane masaj aleti aldım ve boynuma başıma ve sırtıma masaj yaptığımda rahatlıyorum.bu anlattıklarım işin maddi boyutu birde manevi olarak ibadet çok önemli..

 44. Tuğçe Tekmen dedi ki:

  Merhaba herkese, ben 29 yaşındayım. Deminden beri şikayetlerinizi okuyorum , yaklaşık bana da 2 sene önce mr da boyun düzleşmesi teşhisi konuldu. Doktora bende baş dönmesi, dengesizlik, başımda ağırlık şikayetleriyle gitmiştim . Doktorda bana boyun düzleşmesi baş dönmesi yapmaz demişti , bazı egzersizler verdi ama görüyorum ki herkesin şikayetleri aynı. Nasıl yapmıyor onu anlamadım , tek başıma yürümeye korkar oldum yolda . Ama en çok dengesizlik beni yazın sıcaklarda yakalıyor. Çok korkuyorum , panikliyorum, kendimi kaybedecek gibi oluyorum. Arkadaşlar bana kalırsa boyun düzleşmesinin stressle doğrudan ilgisi var. Bana çünkü panik atak ta teşhisi konulduğu için , aşırı panik boyun düzleşmesini çok kötü etkiliyor. Bazen otururken boynumu tutamıyorum sanki , başım o kadar ağır geliyor ki , ne olduğumu şaşırıyorum . Bıkmadan usanmadan vücudu yormadan egzersiz yapmak lazım ve gerçekten de aşırı gürültülü, kasvetli ortamlardan uzak durmak , sakin , kendinizi iyi hissedeceğiniz mekanlarda bulunmak kesinlikle şikayetlerinizi yarı yarıya keser. Herkese çok geçmiş olsun.

 45. tuğçe ay dedi ki:

  ben 14 yaşındayımve bu yaşta boynumda düzleşme olduğunu öğrendim üstelik 10 yıldır profesyonel olarak yüzüyorum. benimki düzleşmeyide geçmiş ters c olmaya başlamış. doktorea baş dönmesi problemiyle gittim ve çoğu problemimin sebebini öğrendim. ellerimde uyuşma var, denge problemim var… fizik tedaviye başladım.doktora sormayı unuttum kulak ağrısının sebebi de boyun düzleşmesi olabilir mi?

 46. Kumsal POLAT dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar 🙂 yaklaşık 7 aydır rahatsızım 🙂 başlangıç büyük bir üzüntü ile lüks etti ve arkasından devamı geldi..
  karamsarlık,korku,sinirli bir hal..kafamın içinde bir şeyler oluyor ama hiç birşey yapamıyordum,kalabalığa giremiyor ve hatta nefes alamıyordum.. ölüyordum..uyku yok ve sürekli beni hastaneye yatırın ben çok hastayım diyordum..Astım olduğumu bile düşündüm 🙂 gitmediğim doktor kalmadı.. en son boynum kasılmaya omuzlarımda, kollarımda bi ağırlık olmaya başlayınca ben kontrolümü tamamen kaybettim.artık insanlar dalga geçmeye,hastalık hastası oldun demeye başladılar ailem bile sende birşey yok sitrese bağlı gerginlikler diyerek beni sakinleştirmeye çalışıyordu..onlar öyle dedikçe bana geliyorlardı tabi ..beyin ve sinir hastalıkları uzmanına gittim 🙂 tomografi istedi temiz çıktı kas gevşetici ve vs..verdiler ve postaladılar 🙂 gittiğim her doktor ilaç verdi bunların içinde deprasif ilaçlarda var tabi ..o ayrı bi sıkıntı onu hiç anlatmıyayım 🙂 daha sonra mr filmi istendi çekildik..küçük bir düzleşme dendi 🙂 küçükmüşşş büyüğünü düşünemiyorum:( böyle bbirşey yok hayatımı çok etkiledi bu rahatsızlık..bunun bi çaresi yokmudur böyle ömür nasıl geçer 🙂 Allahım daha büyük şeyler göstermesin diyip teselli ediyorum kendimi..ama bunun bi çaresi olmalı artık ilaç içmek istemiyorum…32 yaşındayım doktor yüzü görmedim şimdi ise sayamıyorum LÜTFEN YARDIMCI OLSUNLAR bunu ancak çeken bilir 🙂

  • ahmet atalay dedi ki:

   hakkaten büyüğünü düşünemiyorum 🙂 seninle aynı durumdayım bu arada

 47. elif çelik dedi ki:

  ben şu anda fizik tedavi görüyorum resmen sağ tarafıma felç indi yürüyemiyorum bütün vücudum uyuşuyor sağ elimle bardak kaldıramıyorum elimi hissetmiyorum bu nasıl bir hastalık anlamadım boyun düzleşmesiymiş Allah kurtarsın hepimizi geçmiş olsun herkese

 48. hatice uytun dedi ki:

  arkadaşlar selam; herkesin şikayeti hemen hemen aynı. sizlere şunu sormak istiyorum.doktorunuz size b 12 kan sayımı yaptımı.b 12 eksikliği unutkanlık, yorgunluk,uyku hali baş dönmesi.. daha çok araştırın internetten

 49. emre dedi ki:

  merhaba arkadaşlar boyun düzleşmesiyle birlikte yüksek tansiyon şikayeti olan var mı acaba

 50. MURAT GÜL dedi ki:

  arkadaşlar bütün yazılanları okudum aynı sorun bendede mevcut askerlik görevimi yaparken spor kazası gerçekleşti sol boynuma dirsek darbesi aldıktan sonra..bu şikayetler artti mesleğimde ağır mobilyacılık..ister istemez..beni zorluyor..bugün tavsiye üzerine kekik suyu aldım..bütün kas gevseticileri kullandım..içlerinde en faydalı olanı "etopan" denilen ağrı kesici sabhtam aldığınızda gün boyu ağrıyı hissetmiyorsunuz..ama ilaçla nereye kadar boyunluk kullanmakta acizlik gibi geliyor hareket kabiliyetimi zorlaştırıyor..nasıl bir hastalıksa..gerçekten kötü…yeni yöntemler bulduğumda ekleyeceğim..faydalarını..ama şu bi gerçek ilaçlar boş egzersizlerde ne kadar faydalı olur bilinmez..herkese geçmiş olsun…;)

 51. merhabalar acaba kulak agrısıyla boyun düzleşmesinin bi alakası var mı?

 52. bertan torun dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bende bu boyun düzleşenin maduruyup yaklaşık 3 yıldır çekiyorum boyunumda ve başımda başladı agrılar sonradan sonraya kollarıma hatta ayaklarıma kadar uyuşmalar oldu ama hastalıgın ilerlemesi çok kötü çünkü unutkanlık denge kaybı şuur kaybı bile yaşıyorum bazen. bu hastalıkla ilgili kim varsa bir an önce çaresini bulmasını istiyorum. herkese saygılar

 53. hasan yavuz dedi ki:

  slm arkadaşlar. bende bugün aranıza katılmış bulunuyorum. bir hafta öncesine kadar hiç bir şikayetim yoktu, geçen hafta açık öğretim sınavlarına hazırlanrken iki gün boyunca yaklaşık on saat ders çalıştım. sınavların bittiği akşam şiddetli baş dönmesi, terleme ve kusma şikayetiyle acile gittim. tansiyonum yükselmiş. zehirlendiğimi düşündüm, iki üç gün daha baş dönmesi devam edince bugün doktora gittim boyun filmi çekti ve boyun düzleşmesi olduğunu söyledi. kas gevşetici, krem ve ağrı kesiciye benzer bir hap verdi, bide boyunluk takmamı söyledi. söylediklerini yapmaya başladım yalnız şikayetlerinizi okuyunca sizden farklı olarak bir ağrı ve uyuşma şimdilik hissetmiyorum. düzenli olarak futbol oynuyodum devam etmeyi düşünüyorum. ilaçları ve boyunluğu kullanma konusunda da yorumlarınızı okuyunca çelişkiye düştüm. fikri olan varsa paylaşırsa çok sevinirim. herkese geçmiş olsun acil şifalar diliyorum.

 54. bulent dedi ki:

  selam arkadaslar bende almanyada yasiyorum boyun düzlesmesi teshisi konuldu cözumu 2 3 sene sonra gecer dendi bu olayin baslamasi boyuna yada kafaya alinan darbelen oluyormus ufak yasta olan bi hata cok ilerki yillarda bile cikiyormus tedavi yada bi ilac yazmadi gecerdendi sadece 6 sehanslik bir masaj yazdi su an yazarken bile citir citir ötuyo bol bol yuzmek sitresten uzak durmak ve yastik sert olmamasi gerekiyormus valla zor bi hastalik insani sitrese sokuyo ama yapabilecek bisey yok galiba yani avrupada bile bitedavisi yok bu konuda bilgilendirim dedim ama baska bidoktorada gidicem varsa bi caresi paylasirim sizlerle herkeze acil sifalar

 55. Hüsameddin CEBRE dedi ki:

  Arkadaşlar yaptığım araştırmalar sonucunda ve doktorumun söylediği kadarıyla bu hastalık (boyun düzleşmesinin) tedavisi yokmuş.Boyun eskisi gibi C halini almıyormuş.Üzgünüm bende aynı dertten muzdaripim ama etkileri azaltılabiliyomuş.kulak çınlaması baş dönmesi felan.Hepinize geçmiş olsun..

 56. EMİN dedi ki:

  ARKADAŞLAR BİRŞEY SORACAM BÖYLE KALABALIK MARKET VEYA ALIŞVERİŞ MERKEZİ V.B YERLERDE BAŞINIZ DA DÖNÜYORMU BAYILACAK GİBİ OLUYORMUSUNUZ
  TŞK

 57. zeki sümengen dedi ki:

  merhaba arkadaşlar hepinize geçmiş olsun.Ağrılarınız ile ilgili bana ulaşabilirsiniz.Ben Antalya'da özel sektörde finans müdürüyüm,20 yıldır şifalı bitkiler benim hobim.Ağrılar ile ilgili olarak 100 kişiden 95 inin faydasını gördüğü tamamen bitkisel bir kremim var.Antalya'da olan arkadaşlara bizzat uygulamada yapabilirim.
  Kireçlenme, Romatizma Çeşitleri, Baş Ağrısı, Migren, Boyun Tutulması, Bel Ağrısı, Boyun Fıtığı, Bel Fıtığı, Fıtık, Sinir sıkışması, Adele Kas ağrısı ve Lif Yırtılması, Kulunç, Omuz Ağrıları, Kramp, Siyatik, Varis, incinme, Burkulma, Menisküs, Sinizüt, Uyuşmalar vs. tüm ağrılarda iddalıyım.

  Tekrar Geçmiş Olsun Dileklerimle.

  Zeki

  Aşağıdaki Mail Adresinden İrtibata Geçebilirsiniz.Cep telefonuma mail alabildiğim için mailinizi anında görebilir ve en kısa zamanda cevaplayabilirim.

  zekisumengen@hotmail.com.tr

 58. UFUK dedi ki:

  SEVGİLİ KARDEŞİM SÖYLEDİKLERİNİN AYNISI BENDEDE VAR ELLERDE UYUŞMA BAŞ DÖNMESİ KULAKLARDA ÇINLAMA DENGESİZLİK AYNEN VÜCUDUMUN HER YERİNİ SARMIŞ GİBİ YOLDA ZOR YÜRÜYORUM DÜNYAM KARARDI MUTLU OLAMIYORUM HERŞEYE SİNİRLENİYORUM ALLAHIM KURTAR BU IZDIRAPTAN DOKTORA GİTTİM BELKİ ELLİYİ GEÇTİ HEPSİNİN DERDİ PARA NEREN AĞRIYO BURAM ŞURAM YAZ İLACI GÖNDER KENDİLERİ DÜŞŞÜN BAKALIM NE OLUCAK

 59. Hüsameddin CEBRE dedi ki:

  SELAM…

  Ben 2 ay önce evde bilgisayar başındayken başımın uyuştugunu hissetim ayağa kalkınca birden sarsıldım ve düşüp bayıldım.Doktora gittim boyunda düzleşme var dedi ayrıca omuzda kireçlenme.
  Doktor boyunluk ve ağrı kesici ve kas gevşetici hap ve vitamin iğneleri verdi.
  Benim çektiğim belalar ellerde uyuşma ikisindede baş dönmesi kulakda çınlama dengesizlik sağ ve sol göğsümde sızı sanki kalp krizi geçiriyomuşum gibi oluyo midede yanma ve bulantı.Sanki vücudumun her yerini sarmış gibi…
  Hayat kalitem düştü artık hiç mutlu olamıyorum her an ölecekmişim gibi hissediyorum sinirlenince veya çok yürüyünce heycanlanınca başım dönüyo tansiyonum düşüyo.Artık dayanamıyorum bu nereye kadar gidecek bunu okuyan uzmanlarda yardım istiyorum bu boynum artık eski haline gelmeyecekmi eskisi gibi rahat uyumak istiyorum…

  Hepinize geçmiş olsun hastalıgın derdini çeken bilir.

 60. sema kala dedi ki:

  arkadaşlar ben doktora gittim boyun düzleşmesinin tedavisi yok dediler nasıl böyle bi şey olur inanamıyorum çıldırıcam bu ağrılar yüzünden doktorlara sesleniyorum bi çare bulun artık bu ağrılara

 61. aslı şahin dedi ki:

  mrb iyi akşamlar benim sorunumda aynı bissürü dra gittim özele gittim ama ilaçların faydası olmadı şuan hayatım altüst olmuş bi şekilde başım dönüyo depresyon yaşıyorum hemen sinirleniyorum kendimi kaybediyorum ağrılarım başım boynumda oluyo sırtlarıma iniyo tek başına yolda yürüyemiyom güçlük çekiyom başım dönüyo ağrım fazlalaşıyo çok strestliyim bi çıktığım var kimseyi üzemiyo ama beni hep üzüyo sterstli günler yaşatıyo beni iyileştireceği yerde daha kötü olmama sebebiyet veriyo sizce bu boyun düzleşmem nsl geçer ltf yardımcı olun birde fevzi abi çaresini yazmışın ama ben eskişehirliyim acaba dediğiniz eskişehirde varmı iyi edermi cvp yazarsanız sevinirim.

 62. deniz dedi ki:

  aynı teşhis bugün benim ağrılarıma da konuldu 🙁 fena bişey umuyorum ilaçların ve egzersizlerin bi faydası olur.huzursuzluk verici bi hastalık :/

 63. emre dedi ki:

  yüksek tansiyon şikayeti olan var mı boyun düzleşmesi olupta

 64. mehmet dedi ki:

  öncelikle herkeze acil şifalar
  insanı hayatdan bezdiren bir rahatsızlık dengesizlik-boyun ağrısı-kafanın uyuşması
  bu rahatsızlık beni en çok soğuk havalarda etkiliyor soğukda boynum istem dışı kasılıyor boynum kütük gibi kapı gibi gıcırdıyor elimden gelse 24 saat ovduracam araba kullanmak işkence haline geldi sinir hastası oldum dünnya sanki başıma yıkılıyor
  bana sorarsanız bu hastalığın tedavisi boyunu sıcak tutmak-aşırıya kacmadan hafif masaj ve bazı boyun hareketleri

 65. kerim dedi ki:

  boyun düzleşmesiyle birlikte yüksek tansiyon şikayeti olan varmı hiç,yüksek tansiyon için bir çok dr gittim sonuç alamadım

 66. SERDAR dedi ki:

  ARKADAŞ ÇARESİNİ YAZIYORUM CHOYANG MASAJ YATAĞI VAR CHOYANG MERKEZLERİNDE BEDAVA UYGULANIYOR Bİ DE KORE YEŞİM YAŞI BİLEKLİK ALIN VUCUDUN BÜTÜN KÖTÜ ENERJİSİNİ ALIR GERİLMELERİ ÖNLER.BENDE DE ACAYİP BOYUN AĞRISI DERS CALISIRKEN SUREKLI AGIRIYORDU SUREKLI KUTLETIYORDUM SIMDI ALLAH ASUKURLER OLSUN BAYAGI IYI SADECE KORE YEŞİM TAŞI BİLEKLİK KULLANARAK…..

 67. fevzi keser dedi ki:

  Slm kader mahkumları 🙁
  Bende sizin gibi bu mağdurum. Hepiniz ağrılarınızı sancılarınızı yazmışınız ama çağresini yazan olmamış. Eğerki bi sonuca ulaşan olursa lütfen yazsın. Hepinize çok çok geçmiş olsun. Çeken bilir 🙁 …

 68. SERDAR dedi ki:

  ARKADAŞLAR SİZE ÇARESİNİ SÖYLÜYORUM KORE YEŞİM TAŞI BİLEKLİK KULLANIN AACAYİP ANLATILMAZ BİŞEY KULLANIN GÖRÜN FAYDASINI

 69. kerim dedi ki:

  merhaba arkadaşlar yaklaşık 4 yıldır tansiyonum yükseliyor bir çok dr gittim bişey çıkmadı acaba boyun düzleşmesi tansiyona etkisi varmı doktorlara göre böyle bişey yok ama bazı doktorlarda olabilceğini söylüyor sıkıldım bu durumdan valla bilgisi olan varsa sevinirim

 70. SELÇUK dedi ki:

  herkeze selam
  yüce allahım bu hastalığı değil tüm sorunlu tedavisi zor olan insanlarımza saglık ve sifa versin AMİN
  ben 2007 yılında motorsiklet kazası yaptım ve 6 ay sonra omuzlarımda agrı hissettim doktora basvurdum doktor bana kas gevsetici igne vurdu aradan iki ay sonra tekrar doktora gittim boynumda sorun oldugunu söyledi ilk basta kireçlenme dedin daha sonrada düzlesme dedi ve tam 3 senedir gitmedigim beyin cerrahı kalmadı napcamı bilmiyorum bana kalırsa kaplıcaları denemek lazım so çare bu insan hayatını olumsuz etkiliyor bu hastalık herkeze sifa versin amın

 71. Necim Gül dedi ki:

  Arkadaşlar hepimize geçmiş olsun. 6 yıldır bu rahatsızlığı ben de çekiyorum. Üniversite sınavına hazırlandığım yıl aşırı stresliydim, o dönem başladı. Kas gevşetici ilaçlar kullandım, sıcak kompres, egzersizler yaptım, fizik tedavi gördüm; ama ne yazık ki hepsi kısa süreli fayda sağladı. sanırım kronik bir hastalık, bu nedenle tedavi yöntemleri süreklilik gerektiriyor. Bıktırıcı fakat alışmamız lazım. Benim merak ettiğim hangi sporları yapmak sakıncalı veya faydalı? Bilen varsa yazabilir mi lütfen…

 72. murat sayın dedi ki:

  öncelikle herkese geçmiş olsun diyorum…ben de aynı dertten muzdaribim…boyun düzleşmesi var artı fıtık var ben de…birsüredir tedavi yontemlerini araştırıyorum..istanbulda bir tedavi merkezi var…ameliyatsız tedavi ediyorlar…http://boyunfitigi.net/ internet adresi bu…bi bakmanızda fayda var bence…

 73. MAHMUT YAZICI dedi ki:

  DİKKAT ETDİYSENİZ ÇOK AĞIR RAHATSIZLIGI OLAN YAŞLILARIMIZ NAMZ KILARKEN ÇOK RAHAT BİR ŞEKİLDE TAM OLARAK SELMLARINI VERMEKTELER KISCA HERGÜN UYUMADAN VE UYANDIKTAN SONRA İLK OLARAK ÇOK YAVAŞ BİŞEKİLDE NAMAZ KILINIRKEN SLM VERİLDİĞİ GİBİ SAĞA SOLA ÇENEMİZİ COK HAFİF AŞGI DOĞRU İNDİRİM BEŞ KEZ SAGA SOLA ÇEVİRMENİZİN MUTLAKA FAYDASI OLUCAK TIR VE YİNE TEKRAR EDİYORUM KESİNLİKLE SAĞ ELİMİZİ KULANMAYALIM VE YÜRÜRKEN ASLA ELLERİMİZİ SALLAYA SALLAYA YÜYÜMEYELİM

 74. mahmut yazıcı dedi ki:

  arkadaslar bu rahatsızlıkta en önemli olan uyurken kesınlıkle yan kulakustune uyumamaktır duz bısekılde yuzunuz tavana yuzdeyuz dikeyolarak bır kaç gün uyuyun mutlaka faydasını görüceksiniz bunu yanında yolda yürürken eleriniz cebiniz de yürüyün unutmayın ellerınızı sallaya sallaya yürüdüğünüzde bunun ağrısını çekersiniz artı ayak parmak larınızıın araısna el parmaklarınınızı koyarak bıraz bekleyın ayak parmaklrınız birbirine deymeyecek .bu önerim sadece buyunda düzleşme olan arkadaslaradır ellerinizin yürürken cebinizde olmasına ve sallamama ya DİKKAT

 75. elif aslan dedi ki:

  merhaba öncelikle mevlamdan hepimize şifa diliyorum bende ne yazıkki aynı dertten muzdaribim mr sonucu boyun düzleşmwsi çıktı.ağrılarımın yanı sıra boynum sola kayıyor egzersiz ilaç hakgetire yarım insan haline geldim artık bir çare bulan olursa lütfen banada söylesin lütfennn….

 76. Göksel Bozkurt dedi ki:

  Aynı sorunlar bende de var. Bir kaç doktor dolaştım Doktorum bana Boynumda daralma ve kireçlenme olduğunu söyledi.Fizik tedaviye gittim,bir faydasını görmedim.Gecem gündüzüm karıştı.Günlük yaşantım allak bullak oldu.Çok araştırıyorum,hareket deniliyor.Bol bol egzersiz ve bir yerde okudum;adaçayı ve lavanta omurga hastalıklarına iyi geliyormuş.Lavanta da sterssten uzaklaştırıyormuş.Herkese geçmiş olsun..

 77. Yusuf TIRIÇOĞLU dedi ki:

  Benim Boynum 1 yılı aşkın bir süredir çok şiddetli olmasada ağrıyor. Kas kasılması oluyor sanırım ve hareket ettirince açılıyor. Doktora gittiğimde kas gevşetici verdi ve kullannca yarım gün felan rahat ediyorum. Bağ ağrısı dönmesi yok. Kollarımda ağrımıyor sadece boyun. Boyun Düzleşmesi oldugunu sanmıyorum ama bu agrıların daha dogrusu kasılmaların neden geçmediğini merak ediyorum ??

 78. düz boyun dedi ki:

  evet arkadaşlar bendede aynı şikayetler bir yıldır var …ayaktayken, yürürken sanki başım dönüyormuş gibi denge kaybı var gibi geliyo.. geçen hafta yine fizik tedavi uzmanına gittim boyun fıtığı denge kaybı yapmaz dedi.. bende artık ne yapacağımı nasıl kime inanacağımı şaşırdım..

 79. ömer karabey dedi ki:

  merhabalar . Arkadaşlar bende boyun düzleşmesi son noktasındaymış . kütük boyun yapısı diyorlar. bir ingiliz doktor boyun ve baş ağrısı için en gelişmiş ve en güzel egzersizin çenenizi biraz göğsünüze yaklaştırıp önce sağa sonra sola slooowwwllly sloooowlllyyy yani yavaşşşşşş yavaşşşşş çevirmek olduğunu söyledi. bende bunu bizim dinimizde bize günlük en az 12 kere yaptırdığını söyleyince çok şaşırdı. Esselamu aleykum verahmetullah deyip bu hareketi yavaşça yaptığımızı söyleyince çok şaşırdı. ve yapılan bilimsel araştırmalarda insanın stresini negatif elektronların nötrlenmesinin en iyi yolu ellerin ayakların alnın ve burnun aynı anda yere teması imiş.bu bana sede etmeyi hatırlattı.ve araştırmalarımda yepyeni birşey keşfettim. insanın kalbinin beyninin üstüne çıkıp en sağlıklı şekilde beynine kan pomlandığı şekilde secdeymiş. ve secdedeyken kalin yanındaki organlardan kurtulup boştaki bir salkım gibi ortada sallana sallana tabiri caizse çalıştığı tesbit edilmiş.Yüce yaratıcı bize daha nice faydaları olan namazı emrediyorda biz başıboşluk yapmışız. keşke zamanında yapsaydım diyorum ama vakit henüz bitmedi ,kıyamette kopmadı. ne dersiniz tövbe edip varmısınız secdeye?

 80. Selçuk dedi ki:

  Merhaba Arkadaşlar,

  Yaklaşık 5 senedir bu rahatsızlıkla uğraşıyorum bende. İlk başladığı zamanlarda işimi bırakmaya kadar gitti olay, 1 ay yataktan çıkamaz hale geldim. Ayağa kalktığımda ayakta duramıyordum. Kas gevşeticiler, ağrı kesiciler,iğneler, kremler vs. kullandım bir türlü olmadı. En sonunda tüm ilaçları çöpe attım, kendimi nasıl iyi hissediyorum diyerek yavaş yavaş kültür fizik hareketleri yaptım. Hareketleri başta yavaş yavaş yaptım ve ağrıyı arttırıyorsa o hareketi bir daha yapmadım. İlk günlerde 1-2 gün ağrılarım sanki dahada artar gibi oldu ama 1. hafta sonunda yeniden doğmuş gibi oldum. Hergün 5-10 dakika egzersizle neredeyse rahatsızlık geçmişti. ancak geçen sene hareketleri bıraktım. Tam 1 sene hiç bir sorun yaşamadım(hergün bilgisayar başında olmama rağmen) ancak yine başladı. Bakalım bu seferde atlatabilecekmiyim.
  Egzersizler şu şekildeydi belki bir kaç arkadaşa yarayabilir;
  1. Kolları öne arkaya çevirme.8-10 defa
  2. Kolları yanlarda birleştirip omuz hizasına çıkarma. 8-10 defa
  3. Kolları önde birleştirip ayırma.8-10 defa
  4. Boynu 360 derece önce sağa 8-10 defa, sonra tersi istikamete 8-10 defa çevirme. Kesinlikle yavaş ve incitmeden.
  5. Başı her iki omuza doğru hareket ettirme. 8-10 defa. gib hareketler.
  Deneyin bir şey kaybetmezsiniz ama unutmayın acınız o an hafiflemeli, yaptıktan sonra biraz ağrılarda artış oluyor ama 2-3 gün sonra gerçekten bende düzelme olmuştu. Allah yardımcımız olsun. Mücadeleye devam. Her sene bakıyorum ama halen alternatif tedavi bulamadım. Fizik tedaviyede ayıracak vaktim yok maalesef.

 81. tuğba dedi ki:

  meraba arkadaşlar bende bundan 5-6 ay önce norolojiye gittim boyun ağrılarımdan dolayı ve banada boyun düzleşmesi var dedi.. hap tedavisine başladı haplar bana iyi geldi pisikolojikmi bilmiyorum ama ağrılarım kesildi daha önce boynumu ovdurma isteği çok duyuyordum duymamaya başladım sonra kıtlatmamaya başladım falan ama ilaçları almak için eczaneye giriyorum eczacılar bile bi farklı bakıyolar sanki kullandığım haplar çok kötüymüş gibi sonra biriside ne sorunun varda bunu kullanıyosun demezmi? o anda moralim çok bozuldu ilacı kullanıp kullanmama arasında kararsızlığa düştüm sonra iyi geliyo diyo az dozda da olsa kullanmaya devam ettim şimdi araştırıyorum ilaçlar gerçekten çok ağır ilaçlar yine bırakıp bırakmamakta kararsızım çünkü hapları kullanıyosun iyi geliyo bırakınca yine aynı o yüzden haplar ağır haplar yol yakınken bırakıp başka bi çaresine mi baksam bilemedim… böle bi derdi olan varsa yada başka bişeyden çare bulduysa paylaşırsa sevinirim…

 82. müjgan dedi ki:

  Bana bir sene önce boyun düzleşmesi teşhisi kondu. İlaçlar artı fizik tedavi uygulaması gördüm.Çok rahatladım ama sadece beş ay sürdü tekrar aynı ağrılarımı çekiyorum.Herkese şifalar diliyorum.

 83. Ercan GÖNÜL dedi ki:

  Herkese acil şifalar diliyorum.boyun düzleşmesinin geri dönüşü yokmuş bunu benim gibi bu rahatsızlığı ceken herkes kabül etmeli.benim gibide ilaclardan fayda gören kimsenin yorumunu görmedim.imkanı olana sırtüstü yüzmeyi tafsiye ederim faydası cok.boyun kaslarının kasılması,omuz ağrısı ve denge kaybı bunlarda bende olan ve boyun düzleşmesi teşisi konuldu,sadece normal röntgen filmiyle.yanlız merak ettiğim birşey var,sizlerde de oluyormu bilmem bende sanki boğazıma birşey tıkanıyor.ağrı sağ boyun sağ omuz ve boğazımın sağ alt kısmı.herkese acil şifalar diliyorum.

 84. ercail güll dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar,banada yeni boyun düzleşmesi teşhisi kondu,noroloji tarafından ve mr çıktı ama beni beyin çerrahisine yolladı noroloji,şikayetleri okudum ve aşa yukarı genel hepsi aynı benim sagkolumda uyuşma ve güç kaybıyla başladı ama 3,4 sene önce sırtımdaki agrıyı ezdirerek gideriyordum şuan beni ençok sagkolumun uyuşuklugu ve güç kaybı zorluyor,norolojinin bana söyledigi ya fizik yada amaliyatla tedavi olabilecegini söyledi ama okudugum kadarıyla fizigin pekte faydası olmadını anladım yapılan yorumlardan,tavsiyelerin içinde ençok sıtresten uzak durulması tavsiye ediliyor ama nasıllllll olacagını tarif eden yok:))))bursada beyin cerrehisi olarak tavsiye decegim dr arkadaşlara numune hastanesinde UGUR SOYLU DR onla irtibata geçmek isteyenlere paylaşıyorum yinede yardımcı olabilecegim bir şey olursa paylaşacagım aynı müzdarip arkadaşlarıma offff:(((bu çagda bu hastalıga çare bulanamıyor yaaapessss herkese geçmiş olsun acil şifalar….

 85. Eray Ulusoy dedi ki:

  kollarım uyuşuyor bacaklarum uyuşuyor ağrıyor başım 24 saat bouynca dönüyor nerede o eski halim diye içerliyorum iş aramaya cesaret edemiyorum kendimi işe yaramaz hissediyorum bıktım artık ya

 86. öznur çoban dedi ki:

  ben 29 yaşındayım ve 5 senedir boyun agrısı çekiyorum.son 1 aydır agrılarım daha fazla oluyor .Doktora gittim düzleşme ve sinir sıkışması oldunu söyledi ilaç kullandım fizik tedavi gördüm ama agrılarımdan kurtulamadım unutkanlık ta başladı hergün başımın agrımasından bıktım artık ankarada oturuyorum bildiginiz iyi bir tedavi yöntemi varsa benle paylaşırmısınız lütfen… teşekkür ederim

 87. burak kaplan dedi ki:

  merhaba arkadaşlar yaşım daha genç 18 deyim rahatsızlıklarınızı okudum hepinizin ayni belirtiler bende de var boyun düzleşmesi yaklasık9-10 aydır cekiorum doktora gittim ama hiç bi tadavi yöntemi önermedi sinirden stresten uzak dur dedi malum calısıorum kendi işyerim işimden dolayı olacagını düşündüm ama doktor öle demio her hangi bi ilaçta yazmadı rahatsızlık belirtilerm ise;boynuma bi ağrı kitleniyorum olduğum yerde kalıyorum en ufak hareketimde yere yıkılıyorum sanki nefesim kesilmişte kalbim durmuş gibi hissediyorum kollarım uyuşuyo özellikle sol kolum hiç birşey hissetmiyorum ölecegim diyorum bayılıyorum yerimden kalkamıyorum kalbim sıkışıo 5-6defa o yüzden hastaneye kaldırıldım bazen geceleri oluyo nasıl bi rahatsızlık çözemedim ilgilerinizi bekliyorum…(geçmiş olsun herkese)

 88. kenan kartal dedi ki:

  HANIMLAR BEYLER; ANLADIĞIM KADARIYLA YAPACAK BİRŞEYİMİZ YOK… BENDEDE BOYUN DÜZLEŞMESİ VAR AMA AĞRI FELAN YOK AMA KEŞKE SADECE AĞRI OLSA…BEN 50 M YÜRÜYİM 5 KM KOŞMUŞ KADAR YORULUYORUM , YÜRÜRKEN DÜŞÜP BAYILCAK GİBİ BİR HAL ALIYOR, DENGEM BOZULUYOR ARABALARIN DİKİZ AYNALARINA ÇARPIYORUM BAZEN.. GÜÇLÜ BİR İNSANDIM GÜÇÜM KALMADI, BAZEN SANKİ BEYNİMDE KARINCALAR GEZİYOR GİBİ OLUYOR… STRESDEN UZAK DURUN DİYORLAR YOK İLİŞKİLERİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN DİYORLAR.. DEMESİ KOLAY BIRAKMAK KOLAYMI…. İNANIN BU HASTALIK EN SONUNDA İNTİHARA KADAR GÖTÜRCEK

 89. fatih mısırlı dedi ki:

  benim şikiyetim hemen hemen aynı ve yaklaşık 2 yıldır canımdan bezdim. denemediğim yol ilaç kalmadı. önce deprasyon dediler, sonra denge bozukluğu ( vertigo ) dediler ondansonra boyun düzleşmesi ve en sonunda elde sinir sıkışması oldu. bu arada fizik tedavi ( 15 seans ) gördüm ama hala bi değişiklik yok. şimdide ayaklarıma vurdu ağrılar ve henüz 28 yaşındayım hayatımın geri kalanını doktarların saçma sapan yazdıkları ilaçlarlamı geçircem. allah aşkına biri bana cevap versin. yokmu bi müslüman.

 90. hasan zeytunlu dedi ki:

  arkadaşlar gitmediğim dr. kalmadı gib yaklaşık 3 senedr ben bunu çekmekteyim.35 yaşında bi erkeğim işim gereğide düzleşme olmuş ama başta kesinlikle stres ve aşırı düşünceler vs.. ama şu aralar tansiyon alt üst, unutkanlık aşırı drece ilerde,kalabalıktan kaçışlar,sanki yere yığılıp kalacak mış gibi yürümek istemiyorum inanın.oysa eskiden belki günde 6-7 km. aşağı yürümüyordum.ne yapacağımı inanın şaşırdım.Allah herkese şifasını verir inşallah arkadaşlar.

 91. hasan zeytunlu dedi ki:

  bu ne biçim hastalık sa insan mutluluğa hasret kalıyo hep şikayetler aynı baş dönmesi , dengesizlik ve bıtkınlık değilmi.herkese acil şifalar.şifasını bulan bizleri de bilgilendirirse sevinirim.

 92. tahir kaynar dedi ki:

  Göztepe SSK da bulunan Beyin cerrahisi doktoruna ''bozulan C şekli''nin düzelme şansı var mı diye sormustum.. DÜZELMEZ dedi..valla onun yalancısıyım, ben de tedavi sürecinde verilen analjezik-antienflematuarlarla rahatsızlanan midemi ve bagırsaklarımı tedavi edeyim bari diyerek koşuyolu ögretmenler hastanesine gittim..iki tane ilac yazdı valla doktor, süper..midede yanma hissi, bagırsakta gaz maz kalmadı..boyundaki düzleşmeyle ilgili olarak ta işi gücü serdim, evde çocukla oynuyorum, hobilere zaman ayırıp ailecek deniz kenarına tatile neyin cıkıyoruz, katlanılması bi nebze kolaylasıyor..milyoner hayatı para bitince sona erecek, tekrar stresli çalışma ortamına dönünce ne halt yiycem şimdi kara kara onu düşünüyorum..

 93. kerem dedi ki:

  boyun düzleşmesi tansiyona etkisi nedir bilen var mı arkadaşlar..tansiyon için dr dr gezdim bişey cıkmadı ama boyun düzleşmesinden şüpheleniyorum huzrsuzluk ara sıra baş dönmesi boyun ağrısı

 94. ayşe akay dedi ki:

  Merhaba, benim boyun düzleşmesine bağlı olarak sol kolumda uğuşma var, aynı zamanda bu sol bacağımdada başladı. bacakta uğuşmayla ilgili bir şikayeti olan var mı?

 95. MURAT ÇELİK dedi ki:

  Ben 30 yaşında bir erkegim benim boynumda düzleşme ve 3 adet fıtık var.Doktorlar fizik tedavisi diyor,internette bir krem buldum onu deniyorum,yüde yüz işe yarıyo.ismi (RADİAN) tavsiye ederim .şikayetlerim ise baş agrısı, baş dönmesi,unutkanlık,yorgunluk,sersemlik yürüme bozuklugu yani dengesizlik,mutsuzluk.

 96. eren dedi ki:

  bende 23 yasımdayım bende de boyun düzlesmesi var doktora gittim.krem verdi.o daha beter uyusturdu. gün oluyorki hic oynatamıyorum.artık boynuda astı benim ki sürekli bas agrısı yapıyoır kafamı kaldıramaz oldum.

 97. güner şahin dedi ki:

  ben bu hastalığı on beş yıldır çekiyorum ama egzersizle bu zamana kadar idare ettim ama son bir yıldır artık dayanacak gücüm kalmadı hayatım alt üst oldu çok sosyal olan ben artık hiç bie şyden zevk alamaz hale geldim ne yapmam gerekiyo bilemiyorum fizik tedavide oldum ununda bir faydası yokyukarıdaki arkadaşların anlattıkları bütün sorunlar bende mevcut çıldırmak üzereyim ne olur doktorlarımız sesimizi duysun ve yardımcı olsunlar artık yalvarıyorum . Bu konuyla ilginenen tüm doktorlarımızdan yardım bekliyorum.

 98. umut çevlik dedi ki:

  setresle alakalı olmadıgını size ne düşündürdü nasıl bu kadar net konuşabiliyorsunuz.ben 8 gündür sürekli bir agrı çekiyorum ama duygularımda üzntü sebeli bi degişim oldugunda daha çok geriliyor.agrılarda artıyor tabiki.ayrıca kantaron yagını neden tavsiye ettiniz kendi araştırmalarınızdan dolayımı yoksa doktormu önerdi. ACİL ŞİFALAR herkese……..

 99. emre sancak dedi ki:

  arkadaşlar boyun düzleşmesinin sitresle bi alakası yok tedavisi sıcak masaj ve kantaron yağı süreceksinz yada fizik tedavi göreceksnz fiik doktorlarında zamanınızı fazla harcamaynn derim

 100. nazike dogan dedi ki:

  ali osman bey ayni dertler bende de soz konusu,asiri bi mide bulantisi ve yere yigilacakmisim hissi bende de cok oluyor benimde isim geregi boyunluk kullanmam yasak ancak ben yaptim ettim boyunluk icin izin kopardim buyuk olcude rahatlama oldu..bi de agri olduunda muhakkak masaj yapin,arkadasim akilli krem denilen bi krem tavsiye etti henuz kullanmadim ancak col faydasi olduunu soyledi tamami ile dogal bi kremmis aktarlarda satiliyormus,almanizi tavsiye ederim…dedigim gibi bir de masaj…hepimize gecmis olsunn..

 101. ali osman düşgün dedi ki:

  benim 3 aydır boynumda agrı vardı ama işime bağlı olarak ağrıdığını sanıyordum.Geçenlerde kulaklarımda bir sorun oluştu sanki hava basıncı oluyor gibi doktora gittim kulaklarımda bir problem olmadığını söyledi denge testi istedi birde boyun röngeni çektirdim boynumun kemiklerinin düzleşmesinden kaynaklandığını söyledi bana boyunluk takmam gerektiğini ve kas gevşetici ile giderilebileceğini belirtti ama ben boyunluğu çalışırken kullanamıyorum nasıl bir tedavi uygulayabilirim.baş dönmesi bulantı yürüken yıkılacakmış pozisyonu oluyor bana yol gösterirseniz sevinirim

 102. umut çevlik dedi ki:

  ben 26 yaşındayım son 1 senedir bu agrıları çekiyorum.son 3 aydırda boyun düzleşmem oldugunu ögrendim ve gün geçtikçe artıyor.doktorlar çok basit birşeymiş gibi umursamaz bakıyorlar ilaç ve fizik tedavi diyip çıkıyorlar işin içinden.fakat çekilen acıların hadi hesabı yok.
  ne yapacgım bakmam gereken küçük bir çocugum var ve bulundugum yerde fizik tedavi uygulanmıyor.yaşam kalitemin yükselmesi ve tekrar mutlu olabilmem için ne yapmalıyım??????????????

 103. nazike dogan dedi ki:

  merhaba arkadaslar..bende yaklasik 1 aydir yukarida tekrar tekrar soylenilen rahatsizliklari cekiyorum.isim geregi cok fazla stres altindayim,gitmedigim dr kalmadi,henuz 27 yasindayim ve yasam kalitem inanilmaz derecede dustu,hicbirseyden zevk almiyorum,kalabaliga giremiorum,cogu zaman kafamin yerinde sanki bi kaya var,sol kolum uyusuyor,ensemde karincalanma ,bulanti,bas donmesi ,bas agrisi birbirini izliyor..adeta kalabaliktan kacar oldum,insanlarin mutlu olmsi benim canimi sikiyor.beyin cerrhi uzmani boyun duzlesmesi var boyunluk kullanacaksin dedi,ancak bugun norolojiye gittim boyunluk kullanma dedi,kime inanacagimi sasirdim artik psikiyatira gitmeyi dusunuyorum…artik birileri sesimizi duysun lutfen…Allah hepimize acil sifalar versinn…

 104. ayça akay dedi ki:

  benim sorum; normalde c şeklinde olan boyun düzleşiyor peki tekrar eski halini alması gibi bir şans varmı?

 105. Hasan dedi ki:

  Ben 5 aydır bu problemleri yaşıyorum. Bu süre bile beni çileden çıkardığı düşünülürse bunu senelerdir çeken arkadaşlara Allah sabır verin. Ben şikayetlerimi sıralamam gerekirse, Başımda sersemlik , sürekli yorgunluk hali, başımın arkası ve ensemde ağrı , kulak çınlaması , denge bozukluğu , bazen gözlerim buğulu görüyor , başımın arkasında enseme doğru bir yanma , sol el bileğimde hissislik . beyin be boyun mr'ı vede anjiyografi çektirdim. Boyun düzleşmesi olduğu beyine giden damarlardan birinde daralma göründü. Fakat hangi doktora gitsem bu şikayetleri yapmayacağı söylendi. 2 gün evvel artık psikiyariye gittim. Depresyon teşihisi koydu fakat laf aramızda inanmıyorum. 5 aydır çekiyorum 1-2 ay daha sabredip deniyeceğim. Bu hayat böyle çekilmez. Allah cümlemize şifa versin.

 106. gülsüm beyazıt dedi ki:

  merhaba bende de bir buçuksenedir başdönmesi dengesizlik va boyun fıtığı ve düzleşme varmış kafamdabasıç var ordan oraya ordan oraya gönderiyorlar ne yapacağımı şaşırdım şimdide psikiyatriye gönderdiler mum kürü diye birşey var biraz iyi geldi tavsiye ediyorum

 107. MUZDARİP dedi ki:

  benim gibi %99 herkes aynı şikayetlerden bahsedıyor. bence yegane ve tek çare egzersiz yapmak ve soğuk sıcak farklarından kendimizi korumamız gerekli. TIP ÇOK İLERLEMİŞ PÖH……!

 108. selma yörenç dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bende aynı şikayetlerden müzdaribim ne yapacagımı bilmiyorum giderek çogalan bir ağrı ensem omuz ve sag kolum kopacak gibi oluyo dayanmak çok zor bir iki defa doktora gittim kas gevşetici verdi ama bi faydasını göremedim 26 yaşındayım nasıl kurtulacagım bu ağrılardan bilemiyorum kurtulan varsa lütfen yardımccı olun bende canımdan bezdim 2 yıldır

 109. kenan kardan dedi ki:

  Aynı dertlerden bende çekiyorum arkadaşlar oturduğumda fazla birşey yok ama işim gereği sürekli yürüyorum ayakta duruyorum buda bana işkence veriyor , bayılcakmışım gibi oluom başım karıncalanıor uyuşuyor bazen düşsemde hiç kalkmasam öle sokak ortasında yatsam diyorum…inanın 2 sene oldu bunun hiç bi tedavisi olmazmı ya…:( canımdan bezdim..

 110. emre karaduman dedi ki:

  ya boyun ağrısını kesin bi tedavi çözümü yok mu allah askınaaaa ya yetkililer insan sağlığını biraza olsa düşünün hastalara adam akıllı tedavi uygulayıp bilgilendirin yaaa böyle sorıumsuzluk olmaz kanserin bile caresi bıulundu o hastalıkta bu hastalık deelmı sorun lu yer bellı … amaçları insanlara hep aynı ilacları verıp eczaneleri kazandırmak .bi insan da cıkıp ilaçlar yararlı oldu demıyoooo …

 111. canan dedi ki:

  arkadaşlar boyun düzleşmesinin en etkili tedavi yolu yüzmektir.Bende iki senedir boyun düzleşmesi ve beraberinde oluşan baş dönmesi dengesizlik bulantı konsantrasyon eksikliği unutkanlık var.Malesef li ilaçlar pek işe yaramıyor.İçinde bulunduğumuz kış ayında yüzme imkanınız yoksa ters yüzme hareketlerini bolca yapın çok faydasını göreceksiniz.

 112. Tahir Kaynar dedi ki:

  Çocuğumun doğumunda yaşanan talihsizlikler, akabinde seri ameliyatlar yaşaması ve yanı sıra gelen 2 yıl kadar süren problemlerin stresi ve bunun üzerine eklenen mesleki yorgunluklar bende de boyun düzleşmesine yol açmış..
  Beyin cerrahisi doktoru bir radyografiyle teşhisi koydu ancak ilaç tedavisi başarılı olmadı..İşimde stres önlenemez boyutta ve çalışırken mutluluk hormonu yerine geçen seretoninli antidepresanlarla idare ediyorum, şu an 1 aydır çalışmıyorum ancak pc başında çok zaman geçirdiğim için yine şikayetlerim var..özellikle isteksizlik ve uyumama rağmen dinlenememe ve kendimi çok yaşlanmış hissetme gibi..Daha etkin bir çözüm bulamazsam korkarım iş hayatım ve genel olarak herşey bu durumdan olumsuz etkilenecek ve etkileniyor..

 113. serotonin antidepresan dedi ki:

  Sevgili dostlar,yukardaki şikayetlerin en az %90 miktarı malesef bende de var ve bu 9 yıl önce hafiften başladı ve bu güne dek halen devam ediyor vede daha da şiddetli bir şekilde.Tek bir dönem 2003-2004 döneminde sırf kilo almak amacı ile doktorum ile birlikte karar verdiğimiz ve stresten uzaklaşırsan yersin iştahın açılır kilo alırsın yaklaşımı ile antidepresan kullandım.İlginç vede beklemediğim bir şekilde 3-4 hafta sonra şikayet kalmadı,şikayetim olsun diye denemelerimde bile olmadı ağrı vs.Bu durum 6 aylık antidepresan kullanımı ve sonrası yaklaşık 6 aylık süre devam etti.Yani 1 yıl gibi rahat bir dönem geçirdim,bu dönemde bende çok gevşek ve geniştim yani bi çok şeyi tınlamayan biri olmuştum…Daha sonra yavaş yavaş tekrar başladı şikayetler…Stres de bol miktarda mevcuut tu tabi.yeniden antidepresan kullanayım yine düzelir dedim ,ama artık o da fayda etmedi zira yeterince tınlamaz oalmıyordum hala gergindim…Sonuçta sıkıntılarım devam ediyor,inşallah daha kötü olmaz diyorum.
  Ama stresini yenebilen için bu sorun sorun olamaz…Ben bunu anladım…Teşekkürler…
  Serotonin

 114. SU PINAR dedi ki:

  merhaba ben 11 yaşındayım. boyun şekilsizliği ve ağrıdan ortepediye gittim.ortapedide doğuştan olan boyun kısalığı faredildi.filmlerde boyun düzleşmesi vardı.fiziğe yönlendirildim.hergün 30 dk egzersiz için fiziğe gideceğim egzzersizler 20 yaşına kadar devam edecekmiş.benim doğumumda boyun kasım yırtılmış.ve bunun sorumlusu kadın doğumcuydu.bu durum beni çok ettkiledi.derslerim hep 5 ken birden bire 1 2 3 düştü.bu durum çok kötü.sizden ricam doğumdan sonra kas yırtılması falan varken bebekte lütfen ortapediye gidin. ben bu rahatsızlığı 12 yıldır çekiyorum.lütfen çocuğunuzda duruş bozukluğu varsa direk ortapediye gidin.bebekken anlamamıilar bendeki rahatsızlığı.ama siz yinede gidin didik didik edin benim boynum şuan bir parmak.lütfen çocuğunuzda boyun kısalığı duruş bozukluğu varsa doktara gidin ortapedik yastık kullanın ve boyunluk takın 1 2 yıll

 115. e.uzun dedi ki:

  Ben pc basinda calisiyorum surekli.
  1 yil kadar boynumda bir gerginlik vardi, boynumu cevirirken zorlanma disinda pek bir problemim yoktu. Tam bu arada stresli bir donem geciriyordum.
  Bu 1 yillik donemin hemen sonrasi yani 6 ay kadar once birden tuhafliklar basladi. Gogsun sol tarafinda biseyler hissettim hemen arkasindan ensemde yuzumde yanma, kafamda karincalanma hissleri, basdonmesi basladi, muhtelemelen tansiyonda yukseldi. Acile goturduler, sonra noroloji ve kardiolojiyede baktilar, yorgunsun bisey yok git dinlen dediler.
  Bu problemler tekrar etmeye basladi. 1-2 ay icinde boyundaki kaslar anormal sekilde kasilmaya basladi. Bu arada panik-atak teshisi bile kondu 🙂
  Dikkat ettigim bir nokta isyerindeki sandalyade otururken olusuyordu. Cekilen boyun ve sirt rontgenine gore egrilik biraz bozulmus dendi.
  Daha sonra bir norosiruji uzmanina gorundum, tekrar rontgen cekildi, bisey yok diyip kas-gevsetici ve eksersiz verdi.
  Zamanla sirtimda tuhaf bir agri ve sizlamalar basladi, bu agri bazen goguse yayiliyor bazen sol kola vuruyor. Kalp suphesiyle 1er hafta arayla 2 defa daha kardiolojiye gittim her ikisinde de hic bisey yok dediler.
  Ensede surekli bir tuhaflik hisssediyorum. Sirt omurlarindan ve boyundan surekli kitir kitir citir citir sesler geliyor(daha once boyle sesler yoktu). Basdonmeleri, arada bir tansiyon yukselmeleri, tuhaf agrilar surekli devam ediyor.
  Ne yapacagimi sasirdim, norolojiye sevkediyorlar.
  Butun hayatim alt ust olmus durumda.

 116. hasan bozkurt dedi ki:

  kafamın arkasında yanma oluyor. normal boyun filmimde boyun düzleşmesi olduğu söylendi acaba yanma bu sebeptenmidir.Kas gevşetici ve iğneler verildi bir faydasını görmedim son zaman larda gözler de çise yağıyormuş gibi oluyor gittiğim bütün doktorrlar benii pisikiyatiriye yönlendiriyor. ne yapmalıyım … teşekkür ederim

 117. sema akdağ dedi ki:

  merhaba arkadaşlar yaklaşık üç yıldr boyun ağrısı çekiyorum. ortopedi uzmanına gittim boyunluk önerdi,antidepresan,kas gevşetici ve ağrı kesici verdi ama işe yaramadı. sonra mr çektirdim aynı doktor boyun düzleşmesi dedi ve ortopedik yastk ve ilaç tedavisi verdi ancak oda işe yaramadı. fizik tedavi uzmanına gittim. iki buçuk üç ay fizik tedvi gördüm ve egzersz yaptım ancak ağrılarım giderek çoğaldı. çaresi yok dedi. hayatımda ister istemez kısıtlamalara sebep oluyor. geçen gün tekrar fizik tedavi uzmanına gittim o da egzersiz ve ilaç verdi ama olmuyor ağrılarımı kesmiyor.üniversitede okuyorm ve ders çalişıyorm ve ağrılarm her geçen gün biraz daha artyr. henüz yimi bir yaşindaym ve bu hastalk beni üzüyr. çünkü kollarıma, belime, zamn zaman kalbime vuruyor. ve sabahları baş ağrisiyla uyanıyorm. gözden kaçırdğm bir nokta var mı sizce. yahut önerebileceğiniz birşey.

 118. LÜTFEN DİKKAT dedi ki:

  Bana kulak verin arkadaşlar eğer ağrılarınız kollarınıza vuruyor ve güç kaybı varsa FITIK olabilir.Kendinize zaman ayırın ve mutlaka doktora gidin.
  Boyun Düzleşmesine Gelince :
  -Bende neden oldugunu bilmiyordum şikayetlerim ; sabahları dinlenmiş uyanamamak,unutkanlık,boyun ve sırtıma doğru inen gerginlik,bazen ayda 1 defa bazen daha sık ensemde bi ağrı uyumadan dinlenmeden geçmez ağrıkesiciler ağrısını kesmez.
  -Boyun düzleşmesi teşhisi koyuldu daha önce bu şikayetlerimden dolayı dahiliye uzmanına gitmiştim içorganlarda bi sorun çıkmadı test sonuçları normal araştırarak en sonunda hekimi ve nasıl tedavi edileceğini öğrendim inşallah geçecektir
  -Bu konuda hem nöroşirurji(beyin ve sinir) uzmanına, hemde fizik tedavi uzmanına gitmenizi öneririm Yaşam kalitesini o kadar bozan bir rahatsızlık ki anlatamam boşa çekmeyin
  -Örneğin fizik tedavide size bazı egzersizleri yapmanızı önerebilirler inanın basit gibi görünen o küçük hareketlerin faydası ÇOk BÜYÜKTÜR
  Dikkat etmeniz gerekenler ise;
  1. Ağırlık kaldırmaması,
  2. Ağır işler yapmaması,
  3. Ters hareketlerden kaçınması
  4. Ortopedik boyun yastığı kullanması
  5. Orta sertlikte bir yatakta yatması,
  6. Uzun süre aynı pozisyonda kalmaması,
  7. Mesleğine göre nasıl hareket etmesi gerektiği,
  8. Ağrıları tamamen geçse bile egzersizlerini hergün düzenli olarak yapması gerektiği vurgulanır.

  Diğerleri

  1-Stresliyken ters hareketlerden kaçınmak gerekir
  2-Ağır eşyalar kaldırmaktan kaçınmak gerekir
  3-Yukarı doğru uzanmaktan kaçınmak gerekir
  4-Öne doğru eğilmekten kaçınmak gerekir
  5-Kolunuzu ters bir şekilde arkaya doğru uzatmaktan kaçınmak gerekir

 119. meltem gümüş dedi ki:

  boyun ağrısı kolarda ve ellerde his kaybı ve uyuşma kulak çınlaması baş ağrısı başta karıncalanma

  emar sonuçusevrikar lordos düsleşmiştir

  c4-5 intervertebral diskte ventral subaraknoid mesafeyi obli tere eden ,spinal korda bası yapan,anüler yırtık içeren,santral posterior minimal protrüzyon mevcutur.
  c5-6inter vertebral distek milimal generalize bulging mevcuddur.

  ilaçl

 120. senem t dedi ki:

  sarı kantaron bitkisinin yatıştırıcı özelliği çok fazla. Gerginliği ve stresi azaltıyor. Bu da kasların gevşemesinde çok etkili… Doktorum bana antidepresan önermişti kas gevşeticinin faydası olmaz demişti. Ama kullanmak istemedim. Stresten uzak kalınca ve sakinleşince gerçekten çok rahatlıyorum. ( Papatya çayı ya da sarı kantaron çayı kullanıyorum birde) Tabi yinede doktor kontrolünde hareket etmek en sağlıklısı.

 121. vildan oğuz dedi ki:

  Ben bu hastalığı 1 yldr çekiyorum kas gevşetici ve agrı kesicilerin hiçbir faydasn görmedim aslnda ben ilaçtansa bitksel ilaçları kullanmayı tercih ediyorum yalnız buhastalığa hangi bitkinin iyi geldigini bulamadım daha önce kullanmış ve faydasını görmüş olan insanlardan rica etsem banacvp yazsn teşekkür ederim

 122. nurcan kantir dedi ki:

  merhaba bendede kazakıstanlı hanımın hastalıgının aynısı var lütfen bana da yardımcı olurmusunuz tesekkurler

 123. özlem dede dedi ki:

  banada boyun düzleşmesi teşhisi kondu ilaç verildi ama bir faydasını görmedim. bursada gidebileceğim bir doktor önerebilirmisiniz

 124. Sade Yurter dedi ki:

  bende fabrikada yoğun bişekilde çalışıyorum.bende de boyun düzleşmesi çıktı.
  ağrıdan çalışamıyodum.emar çektirdim.boyun düzleşmesi çıktı.Dr.boyunluk verdi.
  çok kötü bi hastalık.
  kendimi çok mutsuz hissediyorum.
  iğne ve ilaçla inşallah geçer.
  Allah kimsenin sağlığını bozmasın.

 125. murat ay dedi ki:

  bende 10 yıldır bu hastalığı cekiyorum.kullanmadıgım ilac kalmadı.hiç bir yararını görmedim.bir kere fizik tedavide oldum ama oda banamısın demedi.ensem sırtım ve kürek kemiklerim adeta taş gibi.bu bende aşırı yorgunluk uyku kendini iyi hissetmeme vede kasılmayla beraber agrı yapıyor.kütür kütür sesler geliyor boynumu oynattıgımda.doktora gidiyorum egzersiz ve ilac öneriyor.sırtımda bolmiktarda fiborzitte var.stresli bir insanım bu iki hastalık birbirini acaip tetikliyor.strese girdikce boynunuz ve sırtınız kasılıyor .sırtınız ve bpynunuz kasıldıkca strese giriyorsunuz.ne yapacagımı sasırdım.uykuda bile rahat biruyku uyuyamıyorum.bu derdin kesin bir tedavisi yokmudur.ameliyat mesela işe yaramazmı.birde sırttaki fibrozitleri nasıl yoketmek mümkün masajla birt türlü gitmiyor.teşekkür ederim.

 126. çağlar yılmaz ankara dedi ki:

  merhaba ben 2 yıldır çekiyorum sürekli bas dönmesi içten yanma sinirlenince kendimi kaybediyorum.boğazımın sağ tarafı sürekli şiş gibi kalabalığa giremiyorum gürültüden kaçıyorum işten çıkınca hemen eve gelmek istiyorum hiç bir yere gidemiyorum trafik sıkışınca sitrese girip başım dönüyor gezmeye çıkmaya korkuyorum şirket toplantılarına katılamıyorum sitresten sıkıntı geliyor bana çıkıyorum hayatımı olumsuz etkiledi allah herkese acil şifa versin

 127. öznur oynanık dedi ki:

  Merhaba bn kazakistanda yasıyorum orası çok soğuk bir ülke 4 aydır sürekli sol kolumdan ağrı koltukaltıma koltuk altımdan göğsüme yayılıyor boyun düzleşmesi olduğunu söylediler kalpdan şüpheleniyorum kalp krizi geçirmekten korkuyorum sizce ne yapmalıyım

 128. Turkuaz dedi ki:

  Merhaba ben yaklaşık 7 yıldır sırt ve boyun ağrısı çekiyorum ve ağrı başladığında tansiyonumuda etkiliyor
  zaten doktora tansiyon propleminden dolayı çıkmıştım ve boyun düzleşmesinin ileri safhada olduğunu söyledi doktor ama tabi bu arada dahiliye doktoruna çımıştım hangi doktora gitmeliyim ve doktoru bu konuda nasıl bilgilendirmeliyim.Bu arada ben daha yeni yürümeye başladığımda düşmüşüm ve kuyruk sokumu kemiğim dönmüş,ve birde denize kafa üstü çakıldım,ve motordan düştüm

 129. esra dedi ki:

  benim boyun ve sırt agrılarım hamileyken basladı normal doğum yaptıktan sonra ise dahada dayanılmaz bi hal aldı özellikle sol kolumun ve boynumun agrısı gecmiyor agır birşey kaldıramıyorum hemen yoruluyorum bunun için ne gibi bir tedavi uygulanabilir

 130. gulsum kartal dedi ki:

  boyunda duzleşm boyun e teshısı kondu sadece agrı kesıcı onerdılerkorse daha snra gecmese dedı dr. bıtkısel bı onerınız varmı cok agrı cekıyorum tesekurler

 131. çağlar yılmaz dedi ki:

  boyun ağrım kollarıma omuzuma vuruyor bazen kalp krızı gecırıyorum sanıyorum bı seye sınırlenınce basım dönütor bayılasım gelıyor bazen sankı boğazım sismis gibi sag tarafım ağrıyor sitrese hiç gelemiyorum ama işim hep sitres işte. benim omurgama bile vuruyor bas agrısı ense kökünden alnıma kadar gelip hayatımı olumsuz etkiliyor.kemiklerim çatır çatır kütlüyor ömür boyu böylemi yasıycaz?

 132. nesrin dedi ki:

  chak-up çektirmek için dr.başvurum sonuçlarının temiz çıkacağına inanıyordum ama yanılmışım.Dokturum boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı dedi,üzüldüm ve şaşırdım henüz 21 yaşındayım bu yaşta bu hastalık kendimi kötü hissetmeme sebep oldu.İlaçları kullanıyorum ama faydasını göremedim ne yapıcam bilmiyorum :((

 133. hürriyet başaran dedi ki:

  boyun düzleşmesi teşhisi kondu bana ama ilaçların faydası olmadı özel doktora gittim mr çekildi bişeyimin olmadını söyledi ama var uyku bile uyuyamıyorum çok ağrım var çare bulamadım

 134. Müge dedi ki:

  İşte bendeniz de C'sini yitirenler grubundayım artık 🙁 Şu an ilaç tedavisi uygulanmaya başladı, bakalım sonuç ne olacak. Araştırmalarımdan hastaların memnuniyetini kazanmış bir jeli de bugün alacağım, JOINTACE. Deneyeyim, sonuçlarını paylaşırım ben de 🙂 Şimdiden herkese geçmiş olsun der, XPRODOKSIT'te bu konuya yer verdiğin için çok teşekkür ederim 🙂