By 30 Ağustos 2011 Devamı →

BÖLGESEL İNCELMEDE YENİ TEKNİKLEREstetik Bir Vücut için Bölgesel İncelmede Yeni Teknikler
Estetikte araştırma, geliştirme çalışmaları sonuç veriyor. Her geçen gün incelme konusunda daha etkili olan yeni teknikler, makineler gündeme geliyor. Kullanılan teknolojinin daha kısa acısız uygulamaya imkan vermesi ve başarılı olması ise bunları giderek popüler kılıyor.Sadece diyet ve spor yaparak önüne geçilemeyen fazlalıklar için her geçen gün yeni teknikler geliştiriliyor. Onları arasından seçtiğimiz yağları soğutarak yok etme prensibine dayalı Zeltiq CoolSculpting yöntemi tıpdaki birçok ilginç buluş gibi bambaşka bir olay incelenirken ortaya çıkmış. Araştırmalarda jokeylerin bacaklarının öngörülmeyen biçimde inceldiği gözlemlenmiş. Spor yaptıkları ve iyi beslendikleri halde olağanüstü inceliğe sebep olan hastalığa Cold Panniculitis adı verilmiş. Buzlu dondurmayı fazla kaçıran çocukların yanaklarındaki incelik de aynı hastalığa işaret edince Boston’daki General Hospital Hastanesi’nden Dr.Dieter Manstein ve Dr.Rox Anderson düşük ısının kontrollü bir niçimde verildiği takdirde bölgesel incelme yaratıp yaratmayacağı üzerinde çalışmaya karar vermişler. 2005’te başlayan çalışmalar sonuç vermiş ve bu yöntem Amerika’da Kanad başta olmak üzere birçok ülkede uygulanmaya başlamış. FDA onayına da sahip olan Zeltiq CoolSculpting yöntemi Türkiye’ye de geldi. Her bir bölgeye tek seans uygulanması ve işlem sırasında hemen hemen hiç acı hissedilmemesi sebebiyle muadil sistemler arasında öne çıkan bu tekniği Prof.Dr.Onur Erol’a sorduk.Yağları Soğutarak Yok Eden Zeltiq CoolSculpting Yöntemi

Zeltig CoolSculpting yöntemini kliniğinizde uygulamaya başladınız. Uygulamanın hangi yönü size cazip geldi?Bölgesel incelmede kesin ve büyük ölçekli sonuçlar bekleyen için tek alternatif Liposuction’dur. Diğer sistemler, bu tedavinin yerini uygun bir hasta ve işinin ehli bir hekimle alamaz. Bu gerçek değişmedi ama yıllar içinde Liposuction’dan daha konforlu yöntemler gelişti. Lazerle yapılmaya başlandı, korseler çıktı biz de gelişmeleri takip etmeye başladık. Yıllar içinde liposuction’a alternatif diye sunulan birçok sistem de piyasaya çıktı ve kullanıldı. Kimisi gerçekten işe yaradı, kimisi insanların zamanlarını ve paralarını boşa harcamalarına sebep oldu. Ben yeni sistemlere herzaman kuşkuyla yaklaşırım, bir de kendi prestijimi de düşünerek FDA onayı olmayan bir sistemi kliniklerimizde kullanmam. Zeltiq bana ilk ulaştığında henüz FDA (Foodand Drug Administration Amerika Gıda ve İlaç Dairesi) onayı gelmemişti, ben de sonuçlarını net olarak gözlemlememiştim. Kendim kullandım, sonuçlarını bizzat gözlemledim, faydalarını görünce kullanmaya karar verdim. O arada cihazın FDA onayı da gelmiş oldu ve biz Zeltig’i kullanmaya başladık.

Bu yöntem nasıl uygulanıyor?

Öncelikle işlemin uygulanacağı bölge veya bölgeler doktor tarafından belirleniyor. Sonra cildin korunması için ıslak mendil benzeri koruyucu özel bir malzeme vücudun ilgili bölgesine kaplanıyor ve cihazın uygulama başlığı belirlenen bölgeye yaklaştırılıyor. Cihaz, hafif bir vakum ile otomatik olarak ilgili bölgeyi haznesinin içine çekiyor ve yaklaşık bir saat süren tedavi başlıyor. Sistem, işlem yapılan bölgeyi 4-5 derecedeye kadar soğutuyor.

Uygulama sırasında herhangi bir komplikasyon riski var mı? Yağ hücreleri vücuttan nasıl atılır?

Bu sistem dolaşımı etkilemeden ve diğer dokulara zarar vermeden direkt olarak yağ hücrelerine etki eder. Yağ hücreleri soğukta yaşayamadıkları için uygulama yapıldıktan sonra yavaş yavaş eriyerek karaciğer yardımıyla vücuttan atılır.

Anestezi ya da herhangi bir ön hazırlık gerekir mi?

Uygulama öncesi herhangi bir hazırlığa anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Zeltiq teknolojisi ile soğutulan yağ hücrelerinde üç hafta içinde yapısal değişiklikler başlar. Değişime uğrayan yağ hücreleri ise ikinci aydan itibaren vücudumuzun doğal temizlenme sistemi olan lenf sistemi ile dışarı atılır.

Sonuçları ne zaman görebiliriz?

Zeltiq uygulaması ikinci aydan itibaren gözle görülür sonuçlar verir. Uygulamanın hemen ardından bölgede belirgin bir farklılık gözlemlenmez. Uygulama öncesinde kişinin çeşitli açılardan fotoğrafları çekilir ve ardından uygulama yapılacak bölgelerdeki yağ oranı belirlenir. Uygulama tamamlandıktan sonra ortalama 2-4 aylık bir süreç içerisinde gözle görülür farklılıklar oluşturmaya başlar.

Kimler Sistemden Yararlanabilir?

Bölgesel yağlanma sorunu yaşayan, cerrahi bir operasyondan çekinen uygulama yapılmasını engelleyecek özel bir rahatsızlığı olmayan, diyet ya da egzersizle uygulama sonuçlarını kotuyabilecek 15 yaş üzeri herkes güvenle bu sistemden yaralanabilr. Zeltiq: dünyada 200’ün üzerinde olan bölgesel incelme sistemleri arasında hem cihaz işleyiş hem de yağ tabakasının inceltmesindeki iddiasını kanıtladığı için FDA tarafından çift onay almış ve şimdilik tek bölgesel incelme sistemidir.

Peki vücudun hangi bölgelerine uygulanıyor?

‘Love Handle’ diye adlandırılan belin her iki yanındaki simitler, kollar, üst ve alt karın, bacaklar, göbek, kalça, sırt (sütyen altı katlanmalrı) uygulamanın en çok tercih edilen sonuç alınan bölgeleridir. Gıdı ve göğüs üzerindeki etkisi hakkında AR-GE çalışmaları devam ediyor. Zeltiq CoolSculpting tedavisi vücudun sezeryan doğum sonrasında oluşan alt karın ve sırt gibi bölgelerinde oluşan yağ birikimlerini yüzde 20 ile yüzde 40 oranında azalmasını sağlar.

Peki bu yöntemi hangi durumlarda kullanmak sakıncalıdır?

Sakınca demeyelim ama zayıflama amaçlı kullanılması beklenen sonucu vermez. Aynı zamanda obozite hastaları için de bir zayıflama yöntemi değildir. Yani 20-30 kg fazlası olan değil de normal kilosunda ya da bunun biraz üzerinde olanların bölgesel yağlarını azaltmada ve vücutlarını şekillendirmede kullanılan bit yöntemdir. Hamile ve emziren kadınlarda ve şeker hastalarının kullanımında sonuçlar diğer uygulamalar kadar net gözlenemeyeceği için tavsiye etmiyoruz. Uygulanacak bölgede bir operasyon geçirilmiş ise doktora mutlaka bildirilmesi gerektiği ni de eklemek isterim.

Uygulama öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler neler?

Zeltiq öncesinde herhangi bir anestezi işlemi yapılmaz ve uyulması gereken diyet yada egzersiz listesi verilmez. Uygulama esnasında rahatca telefonla konuşabilirsiniz. Sonra da özel bir dinlenme süresine, korse gibi bir kıyafete, diyet, masaj ya da egzersiz ihtiyaç yoktur. Ama tabi elbette bu yöntemi tercih eden kişi kilosuna dikkat etmeli mümkünse mutlaka spor yapmalıdır. Bol Bol su içmesi önemlidir.

Zeltiq, kombine tedavilere uygun bir sistem midir?

Bölgesel yağlanma genellikle vücutta fazla kilolarla beraber görüldüğü için Zeltiq’in diyet ve sporla desteklenmesi faydalıdır. Bunun dışında selüliti yk etmesi, sıkılaşma sağlaması ve cilt kalitesinin arttırılması için LPG, Slim-up, Vela Drenaj, Power Plate, Endermolab, Thermage gibi uygulamalarla kombine edilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Sadece bir hafta kadar beklemek kombine tedaviye başlamak yeterlidir.

Bölgesel İncelmede Plazma Etkisini Lazerle Birleştiren Teknoloji: Plazmalipo
Plazma etkisini lazerle birleştirerek fazla kiloları hedefleyen Plazmalipo teknolojisi plazmakinetik etkinin sağladığı ileri derecede sıkılaştırma avantajı ile tercih ediliyor.

Op. Dr. Hadi Nural sistemin çalışma prensibini anlattı.
Plazmalipo makinesi adını nereden alıyor?

Bu cihazın özelliği, yağ dokusunu eritmek için plazma enerjisini kullanıyor olması; bu sebeple plazmalipo adı verilmiş. Plazma enerjisi, lazer enerjisinin geliştirilmiş hali. Nasıl geliştirilmiş olduğuna gelince, Plazmalipo’nun diğer lazer lipoliz sistemlerinden farkı, lazer ışınını ileten fiberoptik kablo teknolojisinde yatıyor. Bu fiberoptik teknolojisinde, lazer ışığı doğrusal bir şekilde gitmektense, 360 derecelik bir lazer topu haline geliyor ve buna da plazma etkisi deniyor. Plazma ışınına dönüştürülen, lazer enerjisinin doku üzerindeki etkilerinin toplamı plazmakinetik olarak adlandırılıyor. Yani dokuda ne kadar ilerleyeceği, kaç milimetre uzağa kadar etki edeceği, dokudaki ısıyı ne şekilde ve ne kadar yükselteceği gibi özelliklere plazmakinetik deniyor.

Lazerin plazma ışığına dönüşmesi tam olarak ne demektir?

Bilindiği üzere, lazer ışını yağlı doku içinde doğrusal bir şekilde ilerleyerek sadece önüne gelen yağ hücrelerini eriterek etki ediyor. Yeni teknolojide doğrusal olarak tek yönde etki gösteren lazer ışını, 360 derece, yani her yönde ilerleyen ve aynı miktarda ya da daha az enerji kullanarak, çok daha fazla yağ dokusunu çok kısa sürede eritebilen plazma ışınına dönüştürülebiliyor.

Plazmalipo’nun farkını diğer sistemlerden yüzde 80 daha kısa uygulama imkanı olarak açıklıyorsunuz, bunun anlamı nedir?

Plazma enerjisi, 360 derecelik bir etki alanına sahip olduğu için her bir uygulamada çok daha fazla yağ dokusu eritilebiliyor. Az önce de belirttiğimiz gibi bu özellik, daha az enerji kullanılarak yapılan ve daha kısa süren seanslarda, hastanın maksimum verim almasını sağlıyor. Bir örnek vermek gerekirse yapılan çalışmalar sonucunda gösterildiği gibi, klasik Liposuction ile 140 dakika süren bir uygulama sadece Plazmalipo kullanılarak gerçekleştirildiğinde ortalama 20 dakika civarında sürüyor. Bu kısa seans süreleri hastalara, hem minimal travma hem güvenli uygulama, hem de daha düşük maliyet olarak geri dönüyor.

Hangi bölgelerde kullanılabilir?

Plazmalipo vücudumuzdaki istenmeyen yağların giderilmesi ve mevcut sarkmaların toparlanmasında güvenle kullanılabilecek etkin bir teknoloji. Özellikle göbek bölgesi, bel çevresi, sırt, basenler, diz içi, ayak bileği, kollar ve gıdı en çok talep edilen ve en iyi sonuçların alındığı bölgeler.

Bu sistem başka hangi tedavilerle kombine edilebilir?

Plazmalipo özellikle aşın yağ birikimleri, ciltte oluşabilecek sarkmalar gibi morfolojik bozuklukların, ameliyat gibi daha agresif uygulamalara başvurmadan, etkili ve kısa sürede düzeltilebilmesine olanak sağlayan ileri bir teknoloji. Zayıflama, bölgesel incelme, gevşemiş cilt yapısını toparlama amacıyla, kavitasyon, radyo-frekans, ThennoC, Intracel gibi diğer yöntemlerle kombine edilerek ya da tek basma son derece yüz güldürücü sonuçlan mümkün kılıyor.

Tedavi süresince ve tedavi ertesi hastaya ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Plazmalipo uygulaması esnasında oldukça hafif bir lokal anestezi yeterli olduğundan, uygulamanın çok kısa sürmesinin de katkısıyla, hastalar son derece rahat ve konforlu bir seans geçiriyorlar. Seans sonrası çoğu hastamız normal yaşamlarına devam edebilir. Bazı durumlarda bir ya da iki gün süreyle çok hafif bir bandaj kullanılması önerilebiliyor. Ve en önemlisi bu uygulama sonrasında kesinlikle dışandan bakıldığında fark edilmez ve hareket kısıtlamasına yol açmaz.

Kimler Plazmalipo sistemiyle tedavi edilemez?

Plazmalipo güvenli ve etkili bir teknoloji. Ancak diğer birçok uygulama ve tedavide olduğu gibi ileri derecede kalp, akciğer hastalığı olanlarda, ileri derecede karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olanlarda ve hamilelerde kullanılmamalı.

Kimlerde bu sistem en başarılı sonuçları verir?

Plazmalipo, her türlü diyet, spor gibi çabalara rağmen ortadan kaldırılamayan aşırı yağlanma ve yağ birikimleri ile yüz, kol ya da vücuttaki cilt gevşemelerinde ve sarkmalarında başanyla kullanılan etkili ve güvenli bir
teknoloji.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Guzellik

Etiketler:, , , , ,


Comments are closed.