By 26 Temmuz 2012 Devamı →

BLAZEİ MANTARININ FAYDALARIBlazei mantarı – Agaricus blazei

Blazei MantarıBrezilyada ‘Cogumelo do sol’, Japonya’da ‘Himematsutake’ ve Çin’de ‘Ji song rong’ olarak isimlendirilir. Mantar, kalorisinin düşük, minerallerden zengin ol­ması ve bol lif içermesi nedeni ile değerli bir besin maddesidir. … Geleneksel olarak kullanıldığı durumlarda bağışıklık sistemini uyardığına, şeker hastalarında ya­şam kalitesini iyileştirdiğine, kolesterolü düşürdüğüne, kemik erimesi ve ülseri engellediğine, dolaşımı düzenlediğine, sindirim sorunlarını azalttığına ve kan­sere karşı etkili olduğuna inanılmaktadır.

Blazei mantarının bağışıklık sistemini uyardığı çeşitli laboratuvar çalışmalarında tespit edilmiştir. Yapılan klinik çalışmalarda ‘agaricus blazei’nin; jine-”Icolojik (vulva, vajina, rahim ağzı, rahim, yumurtalık) kanseri olan hastalarda yaşam kalitesini iyileştirdiği ve bağışıklık sistemini uyardığı, tansiyon yük­sekliği olan hastalarda tansiyonu düşürdüğü, şişman ve kolesterol yüksekliği olanlarda kolesterolü azalttığı ve kilo kaybına yardımcı olduğu, HCV tipi ka­raciğer enfeksiyonu olanlarda GGT isimli karaciğer testinde düzelme sağladığı gösterilmiştir.

İçinde bulunan beta glukan maddesinin, çeşitli kanserlerin büyümesi ve başka organa sıçrama riskini azalttığı, hayvan çalışmalarında tespit edilmiştir.

Uyarılar :

* Mantarlarda arsenik, kurşun, kadmiyum ve cıva gibi ağır; letaller birikebil-mekte, yoğun mantar tüketenlerde veya ürünlerini kullananlarda bu metal­lere bağlı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir.

* Ayrıca ‘agaricus blazei’ kullanan kanser hastalarında karaciğer toksisitesi ve nadir de olsa ölüm bildirilmiştir.

* Kan şekerini düşürücü ilaçların etkisini artırabilir.

‘Doç.Dr. Canfeza Sezgin – Hangi Kansere Hangi Bitki’

Doç.Dr. Canfeza Sezgin
Doç.Dr. Canfeza SezginEge Üniversitesi Tıp Fakültesi
Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi Bornova/İZMİR
Tel: 0232 390 43 87
E-posta:info@canfezasezgin.com

* Doç.Dr. Canfeza Sezgin Kimdir?
*
Evde Ağır Metal Zehirlenmesine Dikkat
*
Hangi Kansere Hangi Bitki (Kitap)
*
Bağışıklık Sisteminin Kuvvetlendirilmesi
*
Kanserde Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi
*
Sigara İçenlere Öneriler
*
Kemoterapi Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?
*
Kanser Hastalarında Ozon Tedavisi

– Pek çok bitki üzerinde yeterli bilimsel çalışma olmadığından bilinçsizce ve doktor tavsiyesi olmadan kullanıldığında istenilmeyen yan etkilere sebebiyet verdiği unutulmamalıdır.

Hekiminizin verdiği ilaçlar var ise mutlaka kullanınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Canfeza Sezgin

Etiketler:, , ,


Comments are closed.